Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 25/2013 (17.06.2013)

Przełom w fotografii - matryca z grafenem.

Nie CMOS, nie CCD, nie Foveon od Sigmy, a grafen może stanowić o przyszłości fotografii - zarówno „mobilnej”, jak i tej tradycyjnej. Zespół naukowców z Uniwersytetu z Nanyang pod kierownictwem profesora Wang Qijie zaproponował wytwarzanie światłoczułych sensorów z warstwą grafenu. Warstwa ta odpowiedzialna będzie za gromadzenie i „przetrzymywanie” przez dłuższy czas generowanych przez padające światło wolnych elektronów. Owocować ma to znacznie silniejszym sygnałem elektrycznym na wyjściu. Dzięki temu możliwe będzie fotografowanie obiektów przy dużo słabszym oświetleniu.
Twórcy grafenowego sensora wraz z efektem swojej pracy.
Niepozorna, przeźroczysta płytka może stanowić milowy krok w rozwoju fotografii cyfrowej.
[źródło: sciencedaily.com]
Czułość nowego typu sensorów jest prawie 1000 razy wyższa niż czułość popularnych matryc CMOS stosowanych w aparatach cyfrowych. Ważnym elementem jest również ilość energii, jakiej potrzebują nowe układy - w stosunku do stosowanych obecnie układów, te zbudowane z grafenu mają 10-cio krotnie niższe wymagania. Własności materiału przyszłości pozwalają tworzyć sensory pracujące niemal w każdym zakresie długości fal.
Istotną zaletą nowych sensorów jest fakt, iż do ich wytarzania wykorzystać można już istniejące linie produkcyjne przystosowane do tworzenia sensorów CMOS. Przekłada się to również na cenę grafenowych sensorów, która w przypadku masowego wdrożenia technologii może być nawet kilka razy niższa.
Przypomijmy, że grafen jest jedną z alotropowych form węgla pozyskaną przez brytyjsko - rosyjskich badaczy w 2004 roku, uhonorowanych w 2010 roku za to osiągnięcie nagrodą Nobla z dziedziny fizyki. Materiał zbudowany jest z pojedynczej warstwy atomów węgla ułożonych heksagonalnie (w kształcie plastra miodu). Ponieważ materiał ten ma jednoatomową grubość, uważa się go za strukturę dwuwymiarową. Materiał ten ma szansę w wielu zastosowaniach zastąpić krzem.

Media konwerter - najlepszy separator.

Sprzęt sieciowy odpowiedzialny za przesył danych w firmach i zakładach produkcyjnych jest niejednokrotnie poważną inwestycją. Poza aspektem finansowym istnieje również aspekt użytkowy - brak działającej sieci w firmie i koszt unieruchomienia zakładu jest dotkliwą stratą. Dlatego też należy dołożyć wszelkich starań, aby zminimalizować ryzyko uszkodzenia serwerów.
Media konwerter M-023G 1Gb/s - transmisja przez dwa włókna wielomodowe do 2 kmMedia konwerter M-023G 1Gb/s - transmisja przez dwa włókna wielomodowe do 2 km
2 media konwertery ULTIMODE połączone krótkim patchcordem to prosta, skuteczna i pewna metoda zabezpieczenia sprzętu sieciowego przed przepięciami
Światłowód to izolator elektryczny. Zapewnia doskonałą separację galwaniczną pomiędzy urządzeniami, jednocześnie umożliwiając transmisję z dużą przepustowością. Wielu użytkowników decyduje się na montaż dwóch media konwerterów spiętych patchcordem tuż przed szafą zabezpieczając w 100% tor sygnałowy i znajdujący się w szafie sprzęt.
W aplikacji takiej najlepiej wykorzystać media konwertery gigabitowe, wielomodowe, duplexowe, np. media konwerter M-023G L10025. Gwarantuje to wysoką przepustowość przy niskiej cenie oraz wiąże się z brakiem konieczności stosowania tłumików światłowodowych.

Projekt instalacji TV/SAT w budynku wielokondygnacyjnym.

Instalacja umożliwia odbiór dowolnego programu naziemnego i programów z jednej pozycji satelitarnej (np. Hotbird 13E) w każdym gniazdku RTV/SAT. Sieć zaprojektowana została w oparciu o multiswitche marki TERRA serii MSV. Do podziału sygnału z magistrali multiswitchowej wykorzystano rozgałęźnik SSQ-508 R70520 oraz odgałęźniki SS-510 R70520.
W celu wprowadzenia sygnału telewizji naziemnej DVB-T wykorzystano antenę kierunkową UHF Dipol 44/21-69 Tri Digit A2670 o dużym zysku energetycznym (16,8 dBi). Sygnał telewizyjny DVB-T wzmacniany jest przez zestaw wzmacniaczy kanałowych firmy TERRA at420 R82510 (można również wykorzystać 1 panel wzmacniacza kanałowego at440 R82511). Zastosowanie wzmacniaczy tego typu umożliwia wzmocnienie oraz wyrównanie poziomów sygnałów na wejściu instalacji, co jest kluczowe dla tak rozległych sieci.
Antena telewizyjna UHF 11-elementowa Dipol 11/21-69
Przykład instalacji multiswitchowej wykonanej przy pomocy darmowego oprogramowania SatNet dystrybuującej sygnał TV/SAT do 108 gniazd abonenckich R694100.
Projektowanie zbiorczych instalacji RTV/SAT w programie SatNet firmy TERRA.
Jednym z najważniejszych parametrów instalacji multiswitchowej jest ekranowanie w kablu koncentrycznym jak i samych odgałęźnikach, czy też multiswitchach. TRISET-113 E1015 ma najlepszą skuteczność ekranowania z kabli klasy abonenckiej dostępnych na rynku. Dzięki 92% pokryciu oplotem, zapewnia ekranowane rzędu 100 dB (pomiędzy klasą A+ i A++). Natomiast odlewana obudowa multiswitchy TERRA serii MSV zapewnia wysoką skuteczność ekranowania uniemożliwiając przenikanie sygnałów zakłócających do wewnątrz urządzenia.
Największą zaletą takiej instalacji jest jej elastyczność. Dzięki bogatej ofercie multiswitchy firmy TERRA projektant ma praktycznie nieograniczone możliwości podczas doboru urządzeń i kreowania topologii. Wykonana już instalacja może być w łatwy sposób modyfikowana.

Jak zabezpieczyć sprzęt CCTV przed skutkami przepięć?

Jedną z najczęstszych przyczyn awarii sprzętu CCTV są przepięcia powodowane przez wyładowania atmosferyczne. Najbardziej narażone na to zjawisko są rozległe, zewnętrzne instalacje. Ładunki elektrostatyczne w przewodach mogą indukować się daleko od miejsca uderzenia pioruna. Na uszkodzenie narażone są urządzenia znajdujące się po obu stronach przewodu.
Urządzenia wykorzystujące jako medium transmisyjne kabel koncentryczny należy zabezpieczyć ogranicznikiem pojedynczym M1701 lub czterokrotnym M17014. Do zabezpieczenia urządzeń wykorzystujących do transmisji skrętkę zastosować można zabezpieczenia przeciwprzepięciowe AXON. Rodzina tych urządzeń obejmuje zabezpieczenia linii napowietrznych AXON AIR NetProtector J2835, linii z zasilaniem PoE AXON PoE NetProtector J2836, J2837 oraz łączy ADSL J2810.
Urządzenia zabezpieczające powinny znajdować się jak najbliżej chronionych urządzeń z obu stron kabla. Warunkiem poprawnej pracy ochronnika z rodziny AXON NetProtector jest podłączenie go do sprawnego uziemienia lub przewodu PE.
Cyfrowy rejestrator 4-kanałowy HIKVISION DS-7204HVI-SV WD1 H.264 HDMIOgranicznik przepięć video OPV-4Ogranicznik przepięć video OPV-1Kamera kompaktowa n-cam 670 (dzień/noc, D-WDR, 650 TVL, Sony Effio-E, 0.03 lx, 2.8-12mm, OSD, IR do 30m)Rejestrator sieciowy NUUO NV-4080S (8 kanałowy 240kl./s 1.3MPx)Switch PoE TP-LINK TL-SF1008P 8x10/100 Mb/s (4xPoE)Zabezpieczenie przeciwprzepięciowe AXON PoE Multi NETProtector 4xWEZabezpieczenie sieci AXON PoE NetProtector Kamera IP kompaktowa Full HD (2MPix) CMOS Sunell SN-IPR54/12DN/V ONVIF
Zabezpieczenie urządzeń CCTV przy transmisji sygnału analogowego kablem koncentrycznym i w sieci IP skrętką

64 kamery 5 MPix - monitoring na najwyższym poziomie w przystępnej cenie.

Rejestrator NUUO Titan NVR to innowacyjne urządzenie typu plug&play z mocowaniem RACK, służące do rejestracji i przeglądania archiwów nagrań oraz do pełnego zarządzania systemem monitoringu CCTV IP. Do nagrywania wykorzystuje silnik "File Ring" zaprojektowany od podstaw do obsługi nagrań o wysokiej, megapikselowej rozdzielczości. Umożliwia on pobieranie i archiwizację strumienia danych o szerokości pasma do 250 Mb/s. Takie rozwiązanie zapewnia przetwarzanie obrazu pochodzącego z 64 kamer 5-megapikselowych w kompresji H.264.
Rejestrator - prócz samej archiwizacji, musi jednocześnie zapewnić dostarczenie obrazu z kamer online oraz archiwalnych nagrań do stacji klienckich. Zastosowanie jednego portu Gigabit Ethernet mogłoby okazać się niewystarczające. Aby rozdzielić strumień danych z kamer od strumienia danych pobieranych przez stacje robocze rejestrator wyposażono w 2 porty Gigabitowe. Takie rozwiązanie zapobiega przeciążeniu sieci oraz jest zabezpieczeniem na wypadek uszkodzenia jednej z kart sieciowych.
Rejestrator sieciowy NUUO NVR Titan NT-8040(R) (max 64 kanały)Switch Gigabit TP-Link TL-SG1016D 16 portówSwitch TP-LINK TL-SG3424P JetStream 24x10/100/1000 Mb/s (PoE) 4xSFP 100/1000 Mb/sSwitch TP-LINK TL-SG3424P JetStream 24x10/100/1000 Mb/s (PoE) 4xSFP 100/1000 Mb/sKamera IP box (5MPix) Aptina Sunell SN-IPC54/40EDN ONVIFKamera IP kopułowa wewnętrzna Full HD (2MPix) Aptina Sunell SN-IPD54/12VDR ONVIF
Schemat monitoringu wykorzystującego kamery Sunell K1695, K1637 oraz rejestrator K4804
Zastosowanie Switchy TP-LINK TL-SG3424P JetStream N29961 umożliwia spięcie wszystkich urządzeń w sieć LAN oraz jednoczesne zasilenie kamer IP zgodnych ze standardem PoE 802.3af. W zależności od ilości kamer oraz odległości między switchami, TL-SG3424P N29961 mogą być ze sobą spięte za pomocą portów GbE (do 100 metrów) lub SFP (dystans nawet do kilkudziesięciu kilometrów).
Rejestrator K4804 umożliwia utworzenie 128 połączeń do kamer (np. każdy z 4 klientów ogląda jednocześnie obraz online z 32 niezależnych od siebie kamer) oraz odtwarza archiwum z 64 kanałów (każdy z 8 klientów ogląda jednocześnie obraz z 8 nagrań).

Tryby pracy domowego punktu dostępowego.

Access Point jest podstawowym trybem pracy punktu dostępowego umożliwiającym realizację komunikacji między klientami bezprzewodowymi a siecią przewodową. Do takiej sieci WLAN podpinają się klienci z kartami bezprzewodowymi pracującymi w tzw. trybie Infrastructure.

Karta 802.11n  TP-Link USB TL-WN721N, 150Mb/sPunkt dostępowy TP-Link TL-WA701ND 2,4GHz, 150Mb/s 802.11nKarta 802.11n TP-Link USB TL-WN722N, 150Mb/sKarta 802.11n  TP-Link USB TL-WN721N, 150Mb/sPunkt dostępowy TP-Link TL-WA701ND 2,4GHz, 150Mb/s 802.11n
Sieć bezprzewodowa w domu: AP + repeater
W przypadku rozległego domu jednorodzinnego siła sygnału jednego urządzenia (pracującego w trybie access point) może być niewystarczająca. W celu pokrycia całego domu sygnałem należy zastosować kolejne urządzenie pracujące w trybie repeatera. Dodatkowe urządzenie należy umieścić w takim miejscu, gdzie sygnał z głównego urządzenia jest jeszcze wystarczający, a zasięg repeatera pokrywa pozostały obszar budynku. Taka konfiguracja urządzeń ma tę zaletę, że przy dwóch urządzeniach pracujących w trybie AP są dwie sieci i poruszając się po domu np. z tabletem musielibyśmy się między nimi przełączać.
Nowości w firmie DIPOL:
Routerboard RB951G-2HnD 5-portów 10/100/1000Mb/s + WIFI
Antena TRANS-DATA LTE KPZ 6/8 MIMO
Kabel łatwego dostępu ULTIMODE BS-48SM 1m (48 włókien G.657.A2)
Routerboard RB951G-2HnD
5-portów + WIFI
N24951
Antena TRANS-DATA LTE
KPZ 6/8 MIMO
A741022
Kabel łatwego dostępu
ULTIMODE BS-48SM (G.657.A2)
L7848
Warto przeczytać:
Pomiar sygnału w instalacjach światłowodowych. Instalator, chcąc rozpocząć pracę ze światłowodami, musi wyposażyć swój warsztat w nowe narzędzia, z których bardzo istotnym jest miernik - inny niż ten stosowany przy pomiarach sygnału w instalacjach bazujących na połączeniach miedzianych...więcej
Przewód CCTV CAMSET 100 PE 75-0.59/3.7+2x1.0 92% pokrycia oplotem, zewnętrzny 2 przewody zasilające 230V AC [200m]
Miernik mocy optycznej GRANDWAY FHP1B02
L5821
Naziemna telewizja cyfrowa DVB-T w bloku czteroklatkowym. W celu wprowadzenia do instalacji cyfrowego sygnału DVB-T, zdecydowano się na zastosowanie zestawu wzmacniaczy kanałowych marki Terra oraz anteny kierunkowej DIPOL 44/21-69 Tri Digit A2670. W skład zestawu weszły dwa podwójne wzmacniacze kanałowe at420 R82510 oraz szerokopasmowy wzmacniacz ma400 R82520, zasilone z zasilacza DR-60-12 R82532 i umieszczone na szynie R82538. Zestaw taki pozwala na wzmocnienie maksymalnie 4 multipleksów DVB-T, zapewniając wysoki i stabilny (układ automatycznej kontroli wzmocnienia AGC) poziom sygnału na wyjściu. Dodatkowo, przy pomocy wzmacniacza szerokopasmowego ma400 R82520 wprowadzono sygnał radiowy FM z anteny Dipol 1RUZ PM B A0221...więcej
Przewód CCTV CAMSET 100 PE 75-0.59/3.7+2x1.0 92% pokrycia oplotem, zewnętrzny 2 przewody zasilające 230V AC [200m]
Projekt instalacji DVB-T w budynku 4-klatkowym z sumaryczną liczba mieszkań - 64
Zasilanie PoE w dużych instalacjach CCTV IP. Kamery IP, jak np. K1620, K1630, K1670, K1680, K1690, K1691, K1695, K1698 posiadają możliwość zasilania zgodnego ze standardem IEEE 802.3af (PoE). Eliminuje to konieczność podłączania zasilaczy 12V DC oraz ogranicza ilość okablowania, czyniąc instalację bardziej „przejrzystą”. Kamery spięte w jedną sieć LAN za pomocą switcha TP-LINK TL-SG3424P JetStream N29961 od razu otrzymują zasilanie PoE 48V DC...więcej
Przewód CCTV CAMSET 100 PE 75-0.59/3.7+2x1.0 92% pokrycia oplotem, zewnętrzny 2 przewody zasilające 230V AC [200m]
Schemat instalacji CCTV IP + PoE
Przewód CCTV CAMSET 100 PE 75-0.59/3.7+2x1.0 92% pokrycia oplotem, zewnętrzny 2 przewody zasilające 230V AC [200m]