Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 26/2013 (24.06.2013)

Przerwa Wakacyjna

Następny numer ukaże się 2 września br.

W czasie przerwy zapraszamy do lektury najnowszych informacji na:

M2M, czyli... jak maszyny załatwiają to między sobą.

Technika M2M (ang. Machine to machine) zyskuje coraz większą popularność w różnych dziedzinach życia. Komunikacja maszyn bez udziału człowieka już dziś pomaga ludziom w realizacji wielu zadań w teleinformatyce, przemyśle, czy życiu codziennym. Kwestią czasu było, aż pierwsze wdrożenia M2M obejmą komercyjny rynek samochodowy.
Indyjska firma Mahindra Reva Electric Vehicles wprowadziła na rynek samochód elektryczny o nazwie Mahindra e2o. Aby podnieść komfort użytkowania sięgnięto do nowych rozwiązań z dziedziny telematyki. Samochód pozostaje w stałym kontakcie z właścicielem przesyłając dane poprzez sieć telefonii komórkowej. Przy użyciu smartfona, dzięki specjalnej aplikacji można otworzyć lub zamknąć drzwi, okna, włączyć klimatyzację, czy odczytać informacje auto-diagnostyczne.
W przypadku konieczności ładowania akumulatorów napędowych samochód sam diagnozuje taką potrzebę, odnajduje najbliższy punkt ładowania i wyznacza trasę dojazdu. Niestety na dzień dzisiejszy trasę tę musi pokonać z udziałem kierowcy, ale biorąc pod uwagę ostatnie doniesienia n/t prac nad samojezdnymi pojazdami od Google, samodzielne załatwienie tej potrzeby pozostaje tylko kwestią czasu.
Mahindra e2o - jeden z pierwszych samochodów nowej generacji, który wykorzystuje technologię M2M.
Ze względu na niską cenę wynoszącą około 11000 USD może znaleźć szerokie grono nabywców.
Sieci komórkowe dostrzegają duży wzrost rynku jaki stanowią urządzenia M2M (w Indiach jest to 50% rocznie, na świecie 25%). Liczą one na ogromne zyski dzięki szybkiemu rozwojowi urządzeń do telematyki, szczególnie w gałęzi użytkowej, samochodowej, logistycznej i przemysłowej. Firma Vodafone, która prężnie działa razem z twórcami urządzeń, aby zapewnić ich kompatybilność ze swoimi kartami SIM M2M jest tego przykładem. Najwięksi operatorzy w kolejnych krajach uruchamiają dedykowane usługi bazujące na M2M oraz transmisji danych w chmurze. Część z nich adresowana jest do abonentów indywidualnych.

Światłowód w budynku - to prostsze niż myślisz.

Okablowanie strukturalne budynków i biur od lat bazowało na technologii miedzianej. Z przyczyn ekonomicznych oraz dzięki znacznie lepszym możliwościom transmisyjnym światłowody zaczynają wypierać okablowanie miedziane. W wielu państwach Unii Europejskiej stosowanie światłowodów w nowo budowanych obiektach jest obligatoryjne i regulowane ustawowo. Pomimo tego techniki dystrybucji sygnału światłowodem w budynkach wielokondygnacyjnych stanowią zagadkę zarówno dla projektantów instalacji, jak i wykonawców.
Tymczasem okablowanie budynku światłowodami jest niezmiernie proste...
Idealnym rozwiązaniem dla instalatorów i deweloperów jest Ultimode Building System. Podstawą tego systemu jest kabel łatwego dostępu Ultimode BS. Kabel wykonany jest w konstrukcji tuby bez żelu, co umożliwia łatwe wykonanie okna w powłoce kabla i odgałęzienie włókien światłowodowych bez konieczności spawania w miejscu odgałęzienia. Kabel występuje w wersjach: 24, 36 i 48 włóknowej ( L7824, L7836, L7848) i jest idealnym do dystrybucji sygnału po budynku wielorodzinnym lub biurowcu. Stosowane w nich włókna standardu G.657.A2 posiadają zmniejszony minimalny promień gięcia, dzięki czemu ich układanie jest jeszcze łatwiejsze.
Puszka abonencka ULTIMODE TB-02HAdapter jednomodowy ULTIMODE A-511S (1x SC - 1x SC)Osłona odgałęźna VertiCASA VQ-BU kabla łatwego dostępuKabel łatwego dostępu ULTIMODE BS-24SM 1m (24 włókna G.657.A2)Puszka abonencka ULTIMODE TB-02HSkrzynka rozdzielcza VC-ITB - 4 spawySpaw mechaniczny KeyQuick C-MS100-NTSpaw mechaniczny ULTIMODE FAST-MS1 5szt.Kabel wewnętrzny typu duplex ULTIMODE IDC-2SM 1m (2 włókna G.652.D)Uniwersalne złącze mechaniczne KeyQuick10 SC/UPC SMSzybkozłącze ULTIMODE FAST-02SCSkrzynka rozdzielcza VC-ITB - 4 spawyPuszka abonencka ULTIMODE TB-04HDystrybucyjny kabel wewnętrzny ULTIMODE IDC-8SM 1m (8 włókien G.652.D)Puszka abonencka ULTIMODE TB-04HKabel uniwersalny ULTIMODE UNI-4SM 1m (4 włókna G.652.D)
Schemat zastosowania światłowodowego kabla łatwego dostępu L7824 w budynku wielokondygnacyjnym
Równie istotnym elementem instalacji światłowodowej są puszki oraz kasety na spawy. Ich specjalna konstrukcja pozwala na ochronę spawu, pozostawienie niezbędnego zapasu włókna oraz na wyprowadzenie odpowiedniej ilości połączeń do żądanej lokalizacji. Wśród oferty puszek oraz przełącznic znajdują się również specjalne akcesoria dedykowane bezpośrednio do kabla Ultimode BS - osłony L5350, odgałęzienia L5351 oraz tuby ochronne na włókna L7211.
Ofertę Ultimode Building System dopełniają wszelkiego rodzaju patchcordy, pigtaile oraz akcesoria dodatkowe (adaptery, tłumiki, spawy i złącza mechaniczne).

Zapraszamy do udziału w naszym konkursie fotograficznym!

Już po raz dwunasty czekamy na niebanalne, kreatywne i zabawne zdjęcia, których kluczowym elementem powinny być anteny (wszelkich rodzajów, rozmiarów i kształtów). Jak wziąć udział w konkursie? Wszystkie potrzebne informacje można znaleźć w regulaminie konkursu. Prace już do nas nadesłane można obejrzeć w galerii.
Przewód CCTV CAMSET 100 PE 75-0.59/3.7+2x1.0 92% pokrycia oplotem, zewnętrzny 2 przewody zasilające 230V AC [200m]
Przewód CCTV CAMSET 100 PE 75-0.59/3.7+2x1.0 92% pokrycia oplotem, zewnętrzny 2 przewody zasilające 230V AC [200m]
Zdjęcia nadesłane przez Pana Andrzeja Smolińskiego

Instalacja multiswitchowa TV/SAT w budynku na 90 mieszkań.

Poniżej prezentujemy efekty prac związanych z realizacją zbiorczej instalacji RTV/SAT w jednym z krakowskich budynków. Instalacja odpowiedzialna jest za dystrybucję sygnałów: satelitarnego z satelity Hotbird 13.0E oraz cyfrowego DVB-T z czterech multipleksów (trzech darmowych i jednego kodowanego). Montażu i konfiguracji podjęła się firma GKJ SYSTEM.
Antena telewizyjna UHF Dipol 17/21-69 Tri-Digit MINI
Budynek, w którym wykonano instalację
Budynek liczy 2 klatki, a na każdej z 10 kondygnacji znajduje się od 4 do 5 mieszkań. Sumaryczna liczba mieszkań, do których doprowadzić należało sygnał telewizyjny wyniosła dokładnie 90. Ze względu na rozmiar sieci oraz strukturę budynku zdecydowano się na zastosowanie multiswitchy TERRA serii MSV. Przed przystąpieniem do realizacji wykonano symulację instalacji przy pomocy oprogramowania SatNet.
Architektura budynku narzuciła rozwiązanie magistralne, w którym 5-cio kablowa magistrala podzielona została przy pomocy rozgałęźnika SS-504 R70515 tak, aby sygnał z jednego zestawu antenowego doprowadzić do dwóch klatek. Na wejściu instalacji w celu wzmocnienia i wyrównania poziomu sygnału DVB-T wykorzystano wzmacniacz WWK-1062 R89862.
Antena telewizyjna UHF Dipol 17/21-69 Tri-Digit MINI
Antena telewizyjna UHF 11-elementowa Dipol 11/21-69
Następnie w każdej z klatek na pięciu kondygnacjach zamontowano zestaw złożony z odgałęźnika SS-520 R70518 oraz multiswitch MSV-516 R70716 lub MSV-524 R70724. Ilość wyjść dobierano w zależności od liczby abonentów, jakie obsłużyć miało urządzenie ulokowane na danym piętrze. Wszystkie multiswitche zasilane są po liniach sygnałowych z umieszczonego na wejściu instalacji wzmacniacza SA-501 R70501. Redukuje to koszt oraz ilość elementów instalacji.
W całej instalacji wykorzystano przewody z rodziny Triset-113. Do zastosowań zewnętrznych wykorzystano przewód E1017 w czarnym płaszczu polietylenowym, odpornym na promieniowanie UV. Wewnątrz budynku zastosowano przewód biały E1015 w płaszczu PVC. Profesjonalizmu całej instalacji dopełniają wykorzystane samokompresyjne złącza Cabelcon E80410, zapewniające trwałość połączenia oraz zabezpieczenia przeciwprzepięciowe Signal R48602, montowane na wejściu pierwszego elementu aktywnego instalacji.
Pomiary sygnału w instalacji wykonano miernikami: Digiair PRO R10510 (sygnał DVB-T) oraz Satlook Micro HD R10740 (sygnał satelitarny DVB-S/S2). (TŚ)

Jaka antena do LTE?

Obecnie najszybszym sposobem transmisji danych w sieci telefonii komórkowej jest standard LTE (ang. Long Term Evolution). Jest to technika mobilnej sieci, w której szybkość pobierania danych sięgać może nawet 326 Mb/s, a wysyłania 86 Mb/s (przy kanale o szerokości 20 MHz, modulacji 64QAM i technice MIMO 4x4).
Antena TRANS-DATA LTE KPZ 6/8 MIMO
Wielozakresowa antena TRANS-DATA LTE
KPZ 6/8 MIMO A741022
Technika LTE jest elastyczna, zarówno w zakresie częstotliwości, jak i szerokości kanału transmisyjnego. W zależności od potrzeb, sieci LTE mogą być budowane na częstotliwościach od 800 MHz (rejony wiejskie - większe zasięgi) do 2,6 GHz (rejony wielkomiejskie - lepsza propagacja w budynkach). Należy wspomnieć o stosowanej w LTE technice MIMO (Multiple Input Multiple Output), która pozwala na transmisję sygnału przy pomocy wielu anten.
Podczas doboru anteny zewnętrznej należy sprawdzić, czy modem obsługuje technikę MIMO (dwa złącza antenowe). Jeśli tak, to teoretycznie możliwe jest zastosowanie dwóch standardowych anten, przy czym konieczne jest ich bardzo precyzyjne ustawienie względem siebie. Z praktycznego punktu widzenia, znacznie lepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie jednej anteny wspierającej MIMO. Rozwiązanie to będzie też optymalne z punktu widzenia możliwej do osiągnięcia przepustowości.
Do anteny dobrać należy odpowiedni wtyk do modemu.
Konektor wtyk N - gniazdo FME na przewodzie RF-5 10mKonektor wtyk FME na CRC9 (SMB)Antena TRANS-DATA LTE KPZ 6/8 MIMO
Instalacja modemu LTE z anteną TRANS-DATA LTE KPZ 6/8 MIMO A741022

Monitoring IP budynku usługowo-biurowego.

W celu zapewnienia bezpieczeństwa klientów przebywających na terenie nowo powstałego centrum biznesowego Skarabeusz w Mielcu, inwestor zdecydował się na budowę instalacji CCTV IP. Zadaniem systemu monitoringu jest dozór terenu wokół wejść, korytarzy, klatek schodowych oraz podziemnego garażu. Montażu i konfiguracji systemu podjęła się firma Czajen.
Antena telewizyjna UHF Dipol 17/21-69 Tri-Digit MINI
Antena telewizyjna UHF Dipol 17/21-69 Tri-Digit MINI
W instalacji wykorzystano 19 kamer megapikselowych IP firmy Sunell: zewnętrznych K1691 i wewnętrznych K1695. Ich główną zaletą jest wysoka jakość obrazu zarówno w dzień, jak i w nocy dzięki oświetlaczom podczerwieni wyposażonym w diody LED Super Flux oraz mechanicznemu filtrow IR. Całą instalację spięto w sieć LAN za pomocą okablowania strukturalnego cat. 5E.
Antena telewizyjna UHF Dipol 17/21-69 Tri-Digit MINI
Antena telewizyjna UHF Dipol 17/21-69 Tri-Digit MINI
Obraz zapisywany jest na rejestratorze NUUO NVR Titan NT-8040(R) K4804. Darmowa aplikacja kliencka dołączona do zestawu pozwala na podgląd na żywo oraz odtwarzanie archiwalnych nagrań z dowolnego miejsca w sieci LAN, a po zapewnieniu dostępu do Internetu - również podgląd zdalny.

Jakie medium transmisyjne w analogowych systemach CCTV?

Analogowe systemy monitoringu wykorzystują różne media transmisyjne. Wybór medium zależy głównie od obszaru zastosowania, zasięgu oraz ceny. Można wyróżnić 3 najczęściej stosowane. Oto ich zalety i wady.
1. Kabel koncentryczny
Zalety:
  • dopasowanie falowe do typowych wejść urządzeń CCTV,
  • duża odporność na zakłócenia wynikająca z budowy koncentrycznej przewodu.
Wady:
  • stosunkowo mały zasięg transmisji (w porównaniu do światłowodu). Jest możliwość zwiększenia zasięgu poprzez stosowanie wzmacniaczy sygnału, ale powoduje to wzmocnienie sygnału wraz z zakłóceniami,
  • możliwość pojawienia się zakłóceń spowodowanych różnicą rezystancji przewodów sygnałowych i ekranu. W przypadku różnicy potencjałów mas kamery i odbiornika pojawi się napięcie zakłócające w torze transmisji, a w konsekwencji poziome pasy w obrazie (stałe lub ruchome, w zależności od stałej lub zmiennej różnicy potencjałów).
2. Skrętka komputerowa
Transformator wideo Etrix 1VADA-T aktywny nadajnik (wideo, audio, dane) - WYPRZEDAŻTransformator wideo Etrix 4VA-R aktywny odbiornik
Transmisja przy użyciu skrętki i aktywnych transformatorów wideo pozwala uzyskać daleki zasięg transmisji (do 2400 m) oraz dużą odporność na zakłócenia elektromagnetyczne
Zalety:
  • możliwość transmisji kilku sygnałów w jednym kablu, również zasilania,
  • mniejsze rozmiary fizyczne kabla,
  • szeroki obszar zastosowań (sieci telefoniczne, sieci komputerowe, sieci dozorowe),
  • wysoka odporność na zakłócenia zewnętrzne.
Wady:
  • impedancja falowa 100 Ω - konieczność stosowania układów dopasowujących do wejść i wyjść video
3. Światłowód
Wideo konwerter ULTIMODE V-204DAO jednomodowy - WDM, 4xwideo, 1xdane, 1xaudio, 1xalarmWideo konwerter ULTIMODE V-204DAO jednomodowy - WDM, 4xwideo, 1xdane, 1xaudio, 1xalarm
Zalety:
  • całkowita odporność na zakłócenia elektromagnetyczne,
  • duży zasięg,
  • odporność na różnicę potencjałów zerowania,
  • mała tłumienność,
  • duża trwałość,
  • duża prędkość transmisji,
  • możliwość transmisji wielu sygnałów jednocześnie.
Wady:
  • wyższa cena, konieczność stosowania przetworników na sygnał optyczny - wideo konwerterów,
  • mała ilość i wysoka cena kamer z wbudowanym konwerterem wideo,
  • konieczne dodatkowe oprzyrządowanie do sprawdzania tłumienności toru transmisyjnego.
Nowości w firmie DIPOL:
Rozgałęźnik GSM czterodrożny
Patchcord jednomodowy ULTIMODE PC-525D (2xSC/APC - 2xLC/APC, 9/125)
Multiswitch MV-512 Terra 5-wejściowy 12-wyjściowy z regulacją wzmocnienia IF
Rozgałęźnik GSM czterodrożny
A6814
Patchcord jednomodowy ULTIMODE PC-525D
L3426
Multiswitch MV-512 Terra
5 wejść 12 wyjść
R70712
Warto przeczytać:
Jak wprowadzić sygnał z kamery CCTV do instalacji telewizyjnej w standardzie DVB-T? Firma DIPOL poleca najtańszy na rynku modulator DVB-T Signal-350 R86350. Urządzenie umożliwia konwersję sygnału audio/video (wejścia typu RCA) na cyfrowy sygnał telewizji naziemnej DVB-T (modulacja COFDM). Dzięki niemu możliwe jest doprowadzenie sygnału z kamery nawet do kilkuset odbiorników telewizyjnych przy pomocy kabla koncentrycznego. Co istotne, jest to sygnał cyfrowy, odbierany jest więc w tym samym torze sygnałowym, co kanały telewizji naziemnej, a obraz z kamery widoczny jest jako kolejny program telewizyjny. Zastosowanie standardowych modulatorów analogowych wiązać się może z koniecznością ręcznej zmiany źródła sygnału na odbiorniku w celu podglądu wybranego programu...więcej
Przewód CCTV CAMSET 100 PE 75-0.59/3.7+2x1.0 92% pokrycia oplotem, zewnętrzny 2 przewody zasilające 230V AC [200m]
Jak zabezpieczyć kamerę przed wpływem warunków atmosferycznych? Kamery stosowane na zewnątrz należy chronić przed działaniem warunków atmosferycznych. O stopniu ochrony obudowy mówią normy IP (International Protection). Oznaczenie tej normy składa się z liter "IP" oraz dwóch cyfr. Pierwsza z cyfr mówi o odporności na przenikanie ciał stałych, druga - o odporności na przenikanie wody (szczelności). Większość oferowanych na rynku kamer oraz obudów zewnętrznych produkowana jest w zgodzie z normą IP65 lub IP66. Oznacza to pełną odporność na zapylenie oraz częściowe zabezpieczenie przed wpływem wody. W przypadku pracy w warunkach bardzo dużej wilgotności lub bezpośredniego, długotrwałego kontaktu z wodą, należy stosować kamery / obudowy o wyższej klasie odporności: IP67 lub IP68. Urządzenia o ostatniej, wymienionej klasie odporności mogą pracować pod wodą...więcej
Przewód CCTV CAMSET 100 PE 75-0.59/3.7+2x1.0 92% pokrycia oplotem, zewnętrzny 2 przewody zasilające 230V AC [200m]
Obudowa Marathon (klasa IP66) umieszczona na maszcie
Jak monitorować stan pracy rejestratorów Hikvision? Rejestratory M72104, M72108, M72116 posiadają możliwość autodiagnostyki i powiadamiania operatora o zaistniałych problemach z działaniem systemu monitoringu...więcej
Przewód CCTV CAMSET 100 PE 75-0.59/3.7+2x1.0 92% pokrycia oplotem, zewnętrzny 2 przewody zasilające 230V AC [200m]
Okno konfiguracyjne rejestratorów Hikvision dostępne z poziomu przeglądarki internetowej Google Chrome
Przewód CCTV CAMSET 100 PE 75-0.59/3.7+2x1.0 92% pokrycia oplotem, zewnętrzny 2 przewody zasilające 230V AC [200m]