Nr 23/2013 (03.06.2013)
Google vs Nokia - stawka jest wysoka.
17 czerwca 2013 będzie miała miejsce premiera nowego kodeka wideo Google - VP9. Amerykański gigant internetowy zaciekle walczy o wprowadzenie nowego, otwartego, darmowego standardu wideo i jak najszybsze wdrożenie go do serwisu Youtube. VP9 od początku powstawania borykał się z problemami dotyczącymi licencji. Według konkurencji naruszał 12 patentów. Google kwestionowało zasadność tych oskarżeń, lecz dmuchając na zimne zawarło ugody z ich posiadaczami, tym samym zamykając roszczenia 11 firm. Została fińska NOKIA, która według obserwatorów nie zamierza ustąpić. Co to oznacza dla Google?Patenty Nokii wstrzymują Google przed wypuszczeniem na rynek otwartych kodeków wideo.
Czy Google postawi na swoim i uwolni świat od licencjonowanych, płatnych standardów?
Czy Google postawi na swoim i uwolni świat od licencjonowanych, płatnych standardów?
Utarczki prawne mogą trwać latami i nie mieć końca. Pewne jest natomiast, że Google wprowadzi nowy standard. Na początek obsługiwać go będzie przeglądarka Chrome, a funkcja dostępna będzie wraz ze standardowymi aktualizacjami. W tej walce Google nie jest sam - wielkim sprzymierzeńcem jest Mozilla, a także inne organizacje zainteresowane darmowym dostępem do standardów kompresji wideo. Na możliwość nieodpłatnego korzystania z wydajnej kompresji czeka wielu przedsiębiorców i korporacji, ale także szkoły czy programiści-amatorzy.
Czy brak opłat to jedyna zaleta oferowanego przez Google rozwiązania? W chwili obecnej serwis YouTube transmituje dziennie 4 miliardy filmów wideo, co przekłada się na 6 miliardów godzin multimediów miesięcznie. Obecny król wśród kodeków - H.264 AVC - ma już 10 lat i jest wąskim gardłem w oglądaniu w sieci materiałów wysokiej jakości. Jego następca, H.265 HEVC ma być także płatny. VP9 Googla w połączeniu z HTML11 ma być alternatywą dla techniki Flash oraz kodeka HEVC. Obie metody mają zapewniać zwiększoną o 50% wydajność w stosunku do stosowanych obecnie. To ogromny zysk, zważywszy na ilości danych transferowanych w sieci. Pozwoli to odetchnąć serwerom i niesamowicie zwiększy wydajność stosowanych obecnie łączy. Zważywszy na ogromny udział multimediów w całkowitym globalnym ruchu sieciowym, często mówi się wręcz o przyspieszeniu Internetu po wprowadzeniu zapowiadanych zmian.
Pomiar tłumienia toru optycznego w sieciach światłowodowych - źródło światła.
Pomiar tłumienia miernikiem dedykowanym do sieci optycznych ma sens jedynie wówczas, gdy wraz z nim wykorzystywane jest jednocześnie stabilne źródło światła. Niedopuszczalne jest mierzenie tłumienności toru optycznego z wykorzystaniem urządzeń aktywnych, takich, jak moduły SFP, media konwertery itp. Stabilność wbudowanych w tego typu urządzenia nadajników nie pozwala na wiarygodny pomiar, a jego niepewność sięgać może nawet kilku dB.Źródło światła GRANDWAY FHS1D02 L5825 to narzędzie niezbędne do wykonywania pomiarów tłumienia toru optycznego w sieciach FTTx, pozwalające na generowanie fali o określonej długości i mocy.
Urządzenie emituje falę światła o długości 1310 nm lub 1550 nm z mocą -5 dBm. Stabilność krótkotrwała źródła światła wynosi 0,1 dB, co pozwala na przeprowadzenie dokładnego i pewnego pomiaru. Urządzenie pracować może w temperaturze -10°C ... +50°C, dzięki czemu instalator może korzystać z niego przez cały rok, nawet w nieogrzewanych pomieszczeniach.
Źródło światła posiada złącze przeznaczone do pracy z konektorami FC/PC (ferrula 2,5 mm). Niewielkie wymiary i waga zapewniają doskonałą mobilność. Urządzenie zasilane jest z akumulatora Li-Po 800 mAh lub z zewnętrznego zasilacza 230VAC/5VDC.
Ruszamy z konkursem!
Od 1 czerwca aż do 31 września trwać będzie XII edycja konkursu fotograficznego "Ciekawie o Antenach". Zapraszamy do zabawy i zachęcamy do przesyłania wykonanych samodzielnie zdjęć. Szczegółowe informacje można znaleźć w regulaminie konkursu.Jak wprowadzić sygnał z kamery CCTV do instalacji telewizyjnej w standardzie DVB-T?
Firma DIPOL poleca najtańszy na rynku modulator DVB-T Signal-350 R86350. Urządzenie umożliwia konwersję sygnału audio/video (wejścia typu RCA) na cyfrowy sygnał telewizji naziemnej DVB-T (modulacja COFDM). Dzięki niemu możliwe jest doprowadzenie sygnału z kamery nawet do kilkuset odbiorników telewizyjnych przy pomocy kabla koncentrycznego. Co istotne, jest to sygnał cyfrowy, odbierany jest więc w tym samym torze sygnałowym, co kanały telewizji naziemnej, a obraz z kamery widoczny jest jako kolejny program telewizyjny. Zastosowanie standardowych modulatorów analogowych wiązać się może z koniecznością ręcznej zmiany źródła sygnału na odbiorniku w celu podglądu wybranego programu.W przedstawionym powyżej przykładzie do modulatora Signal-350 R86350 doprowadzono sygnał z analogowej kamery kompaktowej n-cam 670 M11284 oraz sygnał z anteny telewizyjnej UHF Tri Digit A2670. Następnie oba sygnały dystrybuowane są w przewodowej sieci RTV przy pomocy kabla koncentrycznego Triset-113 E1015. Do podziału sygnału na poszczególne odbiorniki wykorzystano rozgałęźnik R-2 R60102 oraz zestaw odgałęźników marki Signal
Wyjście serwisowe w kamerach.
Nowe kamery sufitowe CAM 650 M10770 oraz v-cam 520 M10774 zostały wyposażone w wyjście serwisowe. Umożliwia ono podgląd obrazu na monitorze serwisowym bez konieczności wypinania kamery z instalacji. Daje to możliwość dostosowania parametrów kamery do warunków oświetleniowych oraz odpowiednie dobranie ogniskowej obiektywu i regulację ostrości obrazu.DDNS w rejestratorach Hikvision.
Hosty (rejestratory) w sieci Internet widziane są pod postacią adresów numerycznych IP, np. 62.121.130.38. Ponieważ zapamiętanie wielu takich adresów jest kłopotliwe, wprowadzona została usługa DNS (ang. Domain Name System) umożliwiająca zamianę adresów IP z postaci numerycznej na tzw. "domenową". Wybrane urządzenie może być wówczas dostępne pod bardziej przyjaznym adresem. Skrót DDNS oznacza przypisywanie stałej nazwy domenowej do dynamicznie zmieniających się adresów IP (ang. Dynamic DNS). Funkcja ta jest przydatna w sytuacji, gdy dostawca Internetu nie zapewnia użytkownikom stałego adresu IP.- hkDDNS (serwis utworzony przez firmę Hikvision),
- NO-IP,
- PeanutHull,
- DynDns,
- IPServer.
Na przykładzie serwisu hkDDNS cała konfiguracja sprowadza się do utworzenia konta użytkownika na stronie www.hik-online.com, a następnie wpisania do rejestratora takich danych, jak: nazwa użytkownika, hasło oraz nazwa domeny pod jaką dane urządzenie ma być dostępne.
Jak odebrać Internet drogą bezprzewodową?
Jeśli Internet dostarczany jest do abonenta drogą bezprzewodową, musi on zaopatrzyć się w router w z wbudowanym punktem dostępowym wspierającym tryb pracy WISP (Wireless Internet Service Providers). Opcja ta umożliwia konfigurację portu radiowego jako portu WAN.W przypadku, gdy dołączone do urządzenia anteny posiadają niewystarczający do prawidłowego odbioru zysk, konieczne jest podłączenie do routera anteny zewnętrznej za pomocą przewodu koncentrycznego 50 Ω (np. Tri-Lan 240 E1171_100).
Domowa sieć bezprzewodowa, w której sygnał internetowy dostarczany jest drogą radiową.
Spis urządzeń, które znaleźć mogą zastosowanie w tego typu instalacji:
- Urządzenie nr 1 - urządzenie mające dostęp do sieci Internet, odpowiadające za rozdzielenie sygnału do wielu komputerów:
- N2954 Punkt dostępowy TP-Link TL-WR843ND WISP z routerem oraz 4-portowym switchem.
- Urządzenie nr 2 - odpowiadające za dostęp przewodowy do sieci Internet komputera stacjonarnego:
- N2997 Karta sieciowa PCI TP-LINK TG-3269 10/100/1000 Mb/s,
- N2998 Karta sieciowa PCIe TP-LINK TG-3468 10/100/1000 Mb/s ,
- N2999 Karta sieciowa PCI TP-LINK TF-3239DL 10/100 Mb/s.
- Urządzenie nr 3 odpowiadające za dostęp bezprzewodowy do sieci Internet komputera stacjonarnego:
- N2922 Karta 802.11n TP-LINK USB TL-WN722N, 150 Mb/s- zewnętrza antena 4 dBi,
- N2924 Karta 802.11n TP-LINK USB TL-WN721N, 150 Mb/s ,
- N2926 Karta 802.11n TP-LINK USB TL-WN822N, 300 Mb/s 100 mW,
- N2927 Karta TP-LINK USB TL-WN723N 2,4GHz 802.11n 150 Mb/s (mały rozmiar karty),
- N3221 Karta 802.11n TP-LINK USB TL-WN821N, 300 Mb/s.
Nowości w firmie DIPOL:
Warto przeczytać:
Światłowodowe złącza mechaniczne - jak to działa? Dlaczego do wszystkich rodzajów włókien stosuje się jeden i ten sam spaw mechaniczny, a złącze mechaniczne dedykowane jest do konkretnego rodzaju włókna?... więcej
2 kamery IP i światłowód - czy switch jest potrzebny? Wydaje się że najprostszym rozwiązaniem zagadnienia przesłania sygnału z dwóch kamer IP jednym światłowodem jest zastosowanie switcha. Jest to jednak kolejne urządzenie zajmujące cenne, w przypadku niektórych rozwiązań, miejsce oraz wymagające doprowadzenia zasilania...więcej
Przykład instalacji wykorzystującej dwie pary media konwerterów M-407M-2 L11542
Zasilanie kamer przy użyciu skrętki. Ze względu na niskie koszty instalacji, skrętka komputerowa jest często wykorzystywana do transmisji analogowych sygnałów wideo. Różnica cenowa w stosunku do typowych kabli CCTV z żyłami zasilającymi jest tym większa, im dłuższe są tory transmisyjne. Ponieważ instalacje bazujące na skrętce niosą za sobą konieczność stosowania dodatkowych transformatorów wideo, różnica ta zaciera się przy niewielkich instalacjach...więcej
Transformator video Etrix 1VAP M16659 umożliwiający przesył sygnału wideo oraz zasilania w skrętce komputerowej. Zasilacz stabilizowany ZK-65 M18294 z regulowanym napięciem wyjściowym 11,4-13,2 V DC stanowić może lekarstwo na problem krótkiego zasięgu zasilania. Zwiększenie napięcia do 13 V pozwoli na dwukrotne zwiększenie zasięgu.