Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 22/2013 (27.05.2013)

Samsung szybszy niż LTE.

Koreański potentat w dziedzinie elektroniki użytkowej Samsung Electronics poinformował, że udało mu się opracować technologię mobilnej sieci bezprzewodowej piątej generacji 5G. Prace mają oczywiście na celu umożliwienie użytkownikom dostępu do szybszych usług transmisji danych. Nowa bezprzewodowa technologia 5G pozwoli klientom na przesyłanie strumienia danych nawet kilkaset razy szybciej, niż obecna sieć czwartej generacji 4G (LTE), która tak na prawdę nie zdążyła rozwinąć swych skrzydeł na rynku konsumenckim.
Przewód CCTV CAMSET 100 PE 75-0.59/3.7+2x1.0 92% pokrycia oplotem, zewnętrzny 2 przewody zasilające 230V AC [200m]
W chwili obecnej maksymalna prędkość transmisji osiąga granicę 150 Mb/s, natomiast w ramach nowej platformy, użytkownicy będą mogli pobierać dane z prędkością nawet do kilkudziesięciu Gb/s! Oznacza to, że pobieranie filmów, czy gier z różnych serwisów internetowych zajmie mniej niż sekundę.
Jak poinformowała największa koreańska agencja informacyjna Yonhap News Agency, Samsung z powodzeniem przetestował platformę nowej generacji wykorzystując zakres fal radiowych o częstotliwości 28 GHz do przesyłania danych z prędkością 1 Gb/s na odległość 2 km. Wykorzystano do tego anteny składające się z 64 elementów.
W chwili obecnej w dalszym ciągu trwają prace rozwojowe i, jak informują koreańczycy, technologia dostępna będzie dla klientów nie wcześniej niż w 2020 roku. Obserwatorzy rynku są zgodni, że nadchodzące z Azji informacje są preludium do rozpoczęcia poważnych międzynarodowych projektów mających na celu rozwój sieci 5G, jej komercjalizację, a także stworzenie międzynarodowego standardu dla tej platformy.

Pomiar sygnału w instalacjach światłowodowych.

Instalator, chcąc rozpocząć pracę ze światłowodami, musi wyposażyć swój warsztat w nowe narzędzia, z których bardzo istotnym jest miernik - inny niż ten stosowany przy pomiarach sygnału w instalacjach bazujących na połączeniach miedzianych.
Miernik mocy optycznej GRANDWAY FHP1B02
Miernik mocy optycznej GRANDWAY FHP1B02
L5821
Miernik mocy optycznej GRANDWAY FHP1B02 L5821 to urządzenie służące do sprawdzania tłumienia toru optycznego sieci światłowodowych jedno- i wielomodowych. Urządzenie przystosowane jest standardowo do pracy ze światłowodami zakończonymi ferrulą 2,5 mm. W zestawie znajdują się adaptery FC/PC i SC/PC. Niewielkie wymiary i waga zapewniają doskonałą mobilność. Prosta obsługa, niezawodność i pewność pomiarów to kluczowe cechy plasujące urządzenie w czołówce rozwiązań tego typu na rynku.
Cechy wyróżniające miernik mocy optycznej GRANDWAY FHP1B02 L5821:
  • pomiar mocy światła o długości fali 850 nm, 1300 nm, 1310 nm, 1490 nm, 1550 nm, 1625 nm,
  • pomiar bezwzględny wyrażany w mW lub dBm lub względny dB,
  • zakres pomiarowy: -40 ... +23 dBm (dla 1550 nm) z rozdzielczością 0,01,
  • zasilanie alternatywne: zasilacz lub wbudowany akumulator.
GRANDWAY FHP1B02 L5821 doskonale sprawdza się we współpracy ze źródłem światła GRANDWAY FHS1D02 L5825.

Optyczna instalacja TV/SAT.

Zaletą instalacji opartej na światłowodzie jest możliwość transmisji sygnałów na zdecydowanie większe odległości niż przy pomocy kabli koncentrycznych. Instalacje światłowodowe są w 100% odporne na przepięcia i wyładowania atmosferyczne. W przeciwieństwie do medium miedzianego w sensie elektrycznym światłowody są izolatorami i są obojętne na skutki emisji fal radiowych o dużych energiach.
Antena satelitarna stalowa 110cm FAMAVAL Off-Set 110 LHAntena telewizyjna UHF Dipol 44/21-69 Tri DigitOdbiornik optyczny SAT/DVB-T z zasilaczem FibSZ-QUATROOdbiornik optyczny SAT/DVB-T z zasilaczem FibSZ-QUATROOdgałęźnik TV/Sat SS-510 TerraMultiswitch MV-524 Terra 5-wejściowy 24-wyjściowy z regulacją wzmocnienia IFMultiswitch MV-524 Terra 5-wejściowy 24-wyjściowy z regulacją wzmocnienia IFGniazdo końcowe Signal RTV-SATGniazdo końcowe Signal RTV-SATGniazdo końcowe Signal RTV-SATOdbiornik optyczny SAT/DVB-T z zasilaczem FibSZ-QUATROOdgałęźnik TV/Sat SS-510 TerraGniazdo końcowe Signal RTV-SATMultiswitch MV-524 Terra 5-wejściowy 24-wyjściowy z regulacją wzmocnienia IFGniazdo końcowe Signal RTV-SATMultiswitch MV-524 Terra 5-wejściowy 24-wyjściowy z regulacją wzmocnienia IFGniazdo końcowe Signal RTV-SATSplitter optyczny Opto-Spt2 BOX 2 wyjściowy, gniazda FC/PCPrzewód koncentryczny 75 Om TRISET-113 PE żelowany [1m]Optyczny zestaw SAT/DVB-T FibSZ-ODU32 KITOptyczny zestaw SAT/DVB-T FibSZ-ODU32 KIT
Hybrydowa instalacja multiswitchowa optyczno-miedziana
Powyższy przykład pokazuje instalację telewizyjną obejmującą zasięgiem 3 bloki. Zsumowane na transmiterze A9880 sygnały DVB-T i satelitarny z jednego satelity doprowadzono do budynków światłowodem jednomodowym (długość fali 1310 nm). W każdym z budynków umieszczono odbiornik A9882 FibSZ-QUATRO z zasilaczem. W tym miejscu następuje zamiana medium transmisyjnego ze światłowodu na miedziany przewód koncentryczny Triset Profi E1010. Na wejściu każdego z budynków przewidziano montaż zestawu multiswitchy serii MV-524 R70724, które dosyłają sygnał przewodami koncentrycznymi Triset Profi E1010 do 48 gniazd końcowych R694100.

Jak zabezpieczyć rejestrator przed nieautoryzowanym dostępem?

Sytuacja, w której ze względów bezpieczeństwa ochrona danego obiektu pozbawiona jest fizycznego dostępu do rejestratora, jest częstym wymogiem stawianym dzisiejszym instalacjom monitoringu. Zdarza się również, że rejestrator ten lokowany jest w specjalnych, dedykowanych do tego serwerowniach. W tego typu sytuacjach konieczne jest zapewnienie możliwości przesyłu sygnału na linii rejestrator - pomieszczenie ochrony.
Schemat poniżej przedstawia system monitoringu, którego podstawą są kamery szybkoobrotowe PH-33 M1196. Rejestrator Signal DL-8508 M78508 umieszczony został w specjalnym, dostosowanym do tego pomieszczeniu. Budynek ochrony, w którym obserwowany jest obraz znajduje się około 1000 m dalej. W opisanej sytuacji pracownik ochrony posiada możliwość sterowania kamerami obrotowymi oraz podglądania obrazu, ale nie posiada uprawnień do zmiany jakichkolwiek parametrów rejestratora.
Transformator wideo Etrix 1VADA-T aktywny nadajnik (wideo, audio, dane) - WYPRZEDAŻTransformator wideo Etrix 1VADA-R aktywny odbiornik (wideo, audio, dane) - WYPRZEDAŻKamera kompaktowa n-cam 670 (dzień/noc, D-WDR, 650 TVL, Sony Effio-E, 0.03 lx, 2.8-12mm, OSD, IR do 30m)Kamera szybkoobrotowa PH-33<br />(WDR, 540 TVL, Sony Super Had, 0.7 lx, 3.5-115.5 mm)Monitor LCD 19'' Iiyama ProLite E1980SD-B1 + głośnikiPulpit sterowniczy K01 do rejestratorów SIGNALRejestrator Cyfrowy 8-kanałowy WD1 Signal DL-8508 25kl/s
Schemat systemu monitoringu ze zdalną obsługą kamer.
Rejestrator został zabezpieczony przed fizycznym dostępem.
Do przesłania sygnału z rejestratora do budynku ochrony oraz komend sterowania kamerami obrotowymi w kierunku odwrotnym posłużył zestaw aktywnych transformatorów wideo Etrix M16742 oraz M16743. W przypadku znacznie większej odległości lub w sytuacji, gdy dany obiekt wyposażony zostać może w okablowanie światłowodowe, zadanie to może zostać zrealizowane przy pomocy wideo konwerterów ULTIMODE.

Bezpieczny backup nagrań z rejestratorów CCTV.

W przypadku włamania i kradzieży lub pożaru zniszczeniu ulec może nie tylko sieć monitoringu, ale także archiwum, na którym zapisane mogą być istotne informacje.
Najlepszym sposobem zabezpieczenia się przed utratą archiwów jest równoległe nagrywanie obrazu z kamer na dwóch nośnikach w różnych lokalizacjach. Hikvision to linia urządzeń, których bogaty pakiet oprogramowania pozwala na realizację takiego przedsięwzięcia.
Kamera kompaktowa Sunell SN-IRC5930AHLDN (dzień/noc, D-WDR, 650 TVL, Sony Effio-E, ICR, 0.03 lx, 2.8-10mm, OSD, IR do 40m)Cyfrowy rejestrator 16-kanałowy HIKVISION DS-7216HVI-SV WD1 H.264 HDMIPunkt dostępowy TP-LINK TL-WR841N 802.11n z wbudowanym routerem oraz 4 port. switchem - 300 Mbit/s
Aplikacja NVR Server, zainstalowana na komputerze z dedykowaną do zapisu przestrzenią dyskową, przechwytuje strumień danych pochodzących z rejestratora. Dane te zostają skompresowane i zapisane na komputerze. Prędkość nagrywania oraz rozdzielczość odpowiadają parametrom nagrań z rejestratora. Dostęp do nich możliwy jest z poziomu aplikacji IVMS4000 lub IVMS4200, zarówno z komputera lokalnego (serwera, na którym prowadzone jest nagrywanie), jak i zdalnego.
Nagrywanie odbywa się według zdefiniowanego na serwerze harmonogramu dla każdej kamery, w trybie ciągłym, detekcji ruchu lub mieszanym. Aplikacja pokazuje wszystkie informacje o nagrywanych kanałach oraz urządzeniach, jak i dyskach twardych.

Jak wzmocnić domową sieć WiFi?

Urządzenie TP-LINK TL-WA850RE N2946 przeznaczone jest do zwiększenia zasięgu i poprawy siły sygnału istniejącej sieci bezprzewodowej w celu wyeliminowania martwych stref. Umożliwia transmisję bezprzewodową w standardzie N o prędkości do 300 Mb/s, posiada przycisk Range Extender (dodatkowe zwiększenie zasięgu), miniaturowe wymiary i możliwości montażu na gnieździe AC 230 V w ścianie. Port Ethernet RJ-45 pozwala na wykorzystanie urządzenia jako karty WiFi, umożliwia podłączenie komputera lub telewizora z kartą LAN do sieci bezprzewodowej.
Przykładowa instalacja urządzenia TL-WA850RE 300 Mb/s N2946
Miniaturowe rozmiary urządzenia i możliwość montażu w gnieździe zasilającym sprawiają, że jest ono łatwe do zamontowania. Użytkownicy mogą łatwo zwiększyć zasięg sieci bezprzewodowej, bez użycia żadnych dodatkowych kabli, poprzez umieszczenie urządzenia w zasięgu istniejącej sieci bezprzewodowej. Wystarczy tylko nacisnąć przycisk WPS na routerze, a następnie przycisk Range Extender na wzmacniaczu (w dowolnej kolejności). Przycisku Range Extender można również używać do szybkiego nawiązywania połączenia z siecią przez inne urządzenia bezprzewodowe.
Nowości w firmie DIPOL:
Źródło światła 1310nm/1550nm GRANDWAY FHS1D02
Modulator Signal-350 A/V-COFDM (DVB-T)
Monitor LCD 19'' Iiyama ProLite E1980SD-B1 + głośniki
Źródło światła 1310nm/1550nm
GRANDWAY FHS1D02
L5825
Modulator A/V-COFDM (DVB-T)
Signal-350
R86350
Monitor LCD 19'' Iiyama + głośniki
ProLite E1980SD-B1
M3017
Warto przeczytać:
Zasilanie pod kontrolą. Adapter PoE 8p RACK 19" N9207 to rozwiązanie dzięki któremu w bardzo prosty sposób można zasilić aż 8 urządzeń poprzez kabel ethernetowy. Adapter przystosowany jest do podłączenia zasilacza DC (złącze DC 2,1/5.5) o napięciu od 12-28V (max 11A). Całość została wyposażona w wyświetlacz LCD, który pokazuje aktualną wartość prądu, napięcia, pobieranej mocy. Wyświetlane informacje dają możliwość kontroli obciążenia zasilacza podłączanego do adaptera. Użycie Adaptera PoE 8p w szafach RACK 19" pozwala na lepszą organizację przestrzeni: wyeliminowanie kilku zasilaczy, podłączenie zasilanych urządzeń do zasilacza buforowego (UPS)...więcej
Przewód CCTV CAMSET 100 PE 75-0.59/3.7+2x1.0 92% pokrycia oplotem, zewnętrzny 2 przewody zasilające 230V AC [200m]
Adapter PoE 8p RACK z pomiarem mocy N9207
Kompensacja spadku napięcia przy zasilaniu kamer. Do właściwego działania kamer potrzebne jest stabilne i odpowiednio wydajne źródło zasilania. Tolerancja spadku napięcia przez kamery, nie przekracza zwykle 1-2 V, dlatego ważne jest skompensowanie spadku napięcia na liniach zasilających...więcej
Przewód CCTV CAMSET 100 PE 75-0.59/3.7+2x1.0 92% pokrycia oplotem, zewnętrzny 2 przewody zasilające 230V AC [200m]
Zastosowanie zasilacza ZSI-90-KZ M18283 pozwala na kompensację różnych wartości spadków napięć na liniach zasilających, wynikających z zastosowania przewodów różnej długości
Switch w instalacji światłowodowej. Tworząc sieć światłowodową oraz realizując punkt styku pomiędzy instalacją miedzianą a optyczną często popełniany jest błąd wynikający z zastosowania niewłaściwie dobranych urządzeń. Łącząc światłowodem dwie sieci LAN bazujące na na miedzianej skrętce UTP warto rozważyć jedno z dwóch podstawowych rozwiązań: zastosowanie pary media konwerterów lub prostsze z punktu widzenia ilości urządzeń – switchy wyposażonych w moduły SFP. Możliwe jest również mieszanie obu rozwiązań, tj. realizacja linku światłowodowego, na którego końcu pracować miałyby: media konwerter oraz switch. Przykład instalacji z uwzględnieniem połączenia światłowodem dwóch podsieci pokazano na schemacie poniżej...więcej
Przewód CCTV CAMSET 100 PE 75-0.59/3.7+2x1.0 92% pokrycia oplotem, zewnętrzny 2 przewody zasilające 230V AC [200m]
Schemat ilustrujący wykorzystanie switchy TP-Link z modułami SFP ULTIMODE
Przewód CCTV CAMSET 100 PE 75-0.59/3.7+2x1.0 92% pokrycia oplotem, zewnętrzny 2 przewody zasilające 230V AC [200m]