Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 21/2013 (20.05.2013)

Bezprzewodowo szybciej niż światłowodem!

Amerykańska firma Aoptix posiadająca doświadczenie w budowie łączy laserowych dla armii USA działających na odległościach sięgających 200 km i cechujących się przepustowością 10 Gb/s postanowiła rozszerzyć zakres swoich działań o rynek konsumencki obejmujący profesjonalnych graczy giełdowych. Nowatorskie rozwiązanie pozwoli na przesyłanie danych z opóźnieniami znacznie mniejszymi niż przez kable światłowodowe oraz z porównywalną do nich przepustowością.
(źródło: www.extremetech.com)
HFT (ang. High Frequency Trading) opiera się na szybkim zakupie i sprzedaży aktywów. Zmniejszenie opóźnienia o każdą milisekundę przekłada się na możliwość zarobienia miliardów przez graczy korzystających z tej techniki. Najważniejsze jest znalezienie odpowiedniego aktywu i możliwość jak najszybszego zakupu i sprzedaży (zanim zrobi to konkurencja). Cały proces sterowany jest przez oprogramowanie zainstalowane na komputerach i może zająć nie więcej niż zaledwie kilka milisekund. Rozwój technik telekomunikacyjnych pozwalających na zmniejszenie opóźnień transmisji danych jest więc kluczowym parametrem dla firm pracujących na światowym rynku giełdowym.
Obecnie prowadzone są prace mające na celu połączenie Londynu z Tokio trzeba kablami światłowodowymi. Pozwoli to na redukcję opóźnień transmisji na tej trasie z 230 do 170 ms. Inwestycja kosztuje 1,5 mld USD. Na trasie Londyn - Nowy Jork ułożono kabel transatlantycki Hibernian Express (300 mln USD), który pozwoli na redukcję czasu transmisji w obu kierunkach z 65 do 59 ms. Już teraz na rynku znaleźć można inwestorów, którzy gotowi będą zapłacić więcej za redukcję ww. o kilka kolejnych milisekund.
(źródło: www.extremetech.com)
Działania mające na celu zmniejszenie opóźnień transmisji w sieciach bezprzewodowych nie skupiają się wyłącznie na sieciach laserowych. Amerykański operator Perseus Telecom ukończył właśnie budowę bezprzewodowego linku mikrofalowego łączącego Londyn z Frankfurtem. Czas potrzebny na transmisję pakietów w obu kierunkach wynosi zaledwie 4,6 ms i stanowi blisko połowę czasu, jaki potrzebują dane na przebycie tej trasy światłowodem. Tajemnica wydajności połączenia wynika z superprecyzyjnego ustawienia wielu anten oraz braku zastosowania urządzeń pośredniczących.
Aoptix twierdzi, że lasery zastąpią wykorzystywane obecnie łącza mikrofalowe pomiędzy stacjami bazowymi sieci komórkowych, oferując 6-krotnie większą pojemność i dwa razy większy zasięg. Łącza laserowe budowane przez Aoptix mają być odporne na warunki pogodowe - deszcze czy śnieg, co stanowi duży problem dla stosowanych obecnie połączeń.

Jak dobrać uchwyt do telewizora?

Niejednokrotnie od ulokowania odbiornika zależy to, czy korzystanie z niego będzie stanowić przyjemność, czy też będzie niewygodne i zarazem szkodliwe dla zdrowia. Dobór uchwytu sprowadza się do trzech wielkości charakterystycznych dla każdego uchwytu: nośność, rozmiar oraz standard mocowania.
Najistotniejszym kryterium jest nośność uchwytu, gdyż wpływa ona bezpośrednio na bezpieczeństwo odbiornika oraz osób przebywających w jego pobliżu.
Drugim kryterium jest rodzaj mocowania. Uchwyty wyposażone są w otwory mocujące, zwykle w rozstawie wg standardu VESA. Zdarza się, że uchwyt nie posiada mocowania zgodnego z tym, w jakie wyposażony jest telewizor. Choć możliwe jest stosowanie adapterów, zdecydowanie lepszym wyjściem jest zakup kompatybilnego uchwytu.
Trzecim parametrem, jaki należy wziąć pod uwagę, jest przekątna telewizora. Może się zdarzyć, że uchwyt spełnia dwa pierwsze warunki, lecz przekątna TV jest większa niż deklarowana dla uchwytu. Wówczas istnieje ryzyko, że telewizor nie będzie można odchylić w żądane położenia. Dla zbyt małych monitorów dobór zbyt dużego uchwytu może oznaczać, że mocowanie będzie wyraźnie wystawało za obrys ekranu.
Skutki złego doboru uchwytu do telewizora:
zmniejszony zakres regulacji lub telewizor nie przysłania sobą zbyt dużego uchwytu
Dla uchwytów, na których można odsunąć telewizor od ściany trzeba wziąć pod uwagę sztywność konstrukcji. W tanich rozwiązaniach ramię uchwytu jest wykonane z wyprofilowanej blachy. W droższych są dwa symetryczne, odlewane z metalu ramiona. Na ramię działa siła skrętna. Uchwyty z blachy są podatne na skręcenia, co skutkuje tym, że w wyniku regulacji odległości odbiornika od ściany zmienia się jego pochylenie lub wypoziomowanie. Użytkownik musi każdorazowo regulować te parametry.
Dachówka do montowania masztu
Dachówka do montowania masztu
Sztywne uchwyty LCD E93160 i E93169, umożliwiające odsuwanie odbiornika od ściany z obrotem,
gwarantujące stabilne wypoziomowanie

Własny program reklamowy w instalacji hotelowej.

Często zdarza się, iż zarządzający hotelem chce, aby w lokalnej instalacji telewizyjnej był dystrybuowany własny program hotelowy (ukierunkowane informacje, reklamy, wiadomości) w najwyższej powszechnie dostępnej jakości HD. Przygotowany program można odtwarzać z komputera, odtwarzacza płyt DVD/Blu Ray lub plików wideo z pamięci USB. Źródło sygnału należy połączyć poprzez wyjście HDMI z modulatorem Signal-751 R86751, który go udostępni w sieci RTV w najwyższej jakości Full HD 1080p na wybranym kanale (multipleksie) DVB-T.
Antena telewizyjna UHF Dipol 44/21-69 Tri DigitModulator Signal-751 HDMI - COFDM (DVB-T)Odgałęźnik TV Signal O-1-14 dB (5-1000 MHz)Odgałęźnik TV Signal O-1-14 dB (5-1000 MHz)Odgałęźnik TV 1-krotny O-1-12dB (5-1000MHz) SignalOdgałęźnik TV 1-krotny O-1-12dB (5-1000MHz) SignalBezprzewodowy Router TP-LINK TL-WDR4300 802.11n (2,4 i 5 GHz)
Transmisja zmodulowanych sygnałów Full HD po kablu koncentrycznym w standardzie DVB-T i w sieci Wi-Fi za pomocą modulatora Signal-751 R86751
W przedstawionym powyżej przykładzie do modulatora Signal-751 R86751 doprowadzono sygnał z laptopa wyposażonego w wyjście HDMI oraz sygnał z anteny telewizyjnej UHF Dipol 44/21-69 Tri Digit A2670. Oba sygnały dystrybuowane są w dwóch sieciach: przewodowej RTV i bezprzewodowej, lokalnej sieci Ethernetowej (tylko sygnał z laptopa). W pierwszym przypadku wykonano klasyczną instalację RTV w drugim wykorzystano wyjście IP UDP modulatora, podłączając bezprzewodowy Router TP-LINK N3260 odpowiadający za przekazanie do sieci WiFi generowanego przez Signal-751 R86751 strumienia IP multicast. Przekaz oglądać można na komputerach i tabletach z odpowiednio mocnym procesorem za pomocą odtwarzacza strumieniowego, np. VLC.

Monitoring CCTV - jeszcze lepszy obraz w nocy.

Nowa kamera firmy Sunell SN-IRC5930AHLDN M11282 wyposażona została w procesor sygnałowy kolejnej generacji Sony Effio-E (CXD4140GG). Efekt pracy konstruktorów najlepiej widać w warunkach oświetlenia planu reflektorem podczerwieni. Uzyskany obraz jest równomiernie oświetlony z prawidłowym kontrastem.
Wynik włączenia funkcji optymalizującej obraz w świetle poczerwonym w kamerze SN-IRC5930AHLDN M11282 wyposażonej w procesor sygnałowy Sony Effio-E (CXD4140GG)
Kamera M11282 osiąga bogaty w detale obraz (rozdzielczość w kolorze to 650 TVL) o bardzo dobrych parametrach (wysoki stosunek sygnału do szumu >54 dB, dobre odwzorowanie kolorów). Wysoką jakość obrazu zarówno w dzień, jak i w nocy kamera zawdzięcza mechanicznie odsuwanemu filtrowi podczerwieni (ICR). Dzięki temu, że w ciągu dnia kamera używa filtra podczerwieni, kolory są żywe i naturalne. W nocy całkowite odsuniecie filtra podczerwieni powoduje zwiększenie czułości na światło podczerwone.
Kamera sufitowa CAM-082 (420TVL, Sharp, 0.5 lx, 3.6mm)
Sunell SN-IRC5930AHLDN
M11282

Elastyczne, wydajne, niezawodne - rejestratory Hikvision.

Firma DIPOL posiada w sprzedaży serię nowoczesnych rejestratorów Hikvision serii DS-7200HVI-SV M72104, M72108, M72116. Obejmuje ona urządzenia 4, 8 i 16 kanałowe, nagrywające w rozdzielczości WD1 (960 x 576 px) - maksymalnej dla rejestratorów analogowych. Dzięki portom USB możliwe jest podłączenie myszki do obsługi podglądu, rejestracji, odtwarzania archiwalnych nagrań, wykonywania backupu oraz zarządzania ustawieniami bez konieczności podpinania komputera PC. Dołączony pilot zdalnego sterowania pozwala na zarządzanie urządzeniem i przełączanie widoków kamer.
Podłączony do rejestratora 19” Monitor Iiyama ProLite E1980SD-B1 M3017 pozwala na wizualizację obrazu w maksymalnej rozdzielczości 1280 x 1024 pikseli oraz odsłuch dźwięku z mikrofonu podpiętego do rejestratora. W celu zaoszczędzenia miejsca i zwiększenia możliwości regulacyjnych pochylenia monitora zaleca się jego montaż na uchwycie E93351.
Uchwyt monitora Signal LDA05-222 17'-37'Monitor LCD 19'' Iiyama ProLite E1980SD-B1 + głośnikiModuł audio z wyjściem różnicowym MP-6/DCyfrowy rejestrator 16-kanałowy HIKVISION DS-7216HVI-SV WD1 H.264 HDMIPunkt dostępowy TP-LINK TL-WR841N 802.11n z wbudowanym routerem oraz 4 port. switchem - 300 Mbit/sZasilacz stabilizowany ZK-150 12.5A (DC 11.4-13.2V, 16x0.8A)Kamera kompaktowa Sunell SN-IRC5930AHLDN (dzień/noc, D-WDR, 650 TVL, Sony Effio-E, ICR, 0.03 lx, 2.8-10mm, OSD, IR do 40m)
Schemat instalacji monitoringu opartej na rejestratorze Hikvision serii DS-72xxHVI-SV
Jeżeli zachodzi konieczność podglądu sieciowego, rejestrator oferuje dostęp do systemu za pomocą przeglądarki Internet Explorer, Google Chrome, Firefox lub darmowego oprogramowania IVMS dołączonego do zestawu. W przypadku urządzeń mobilnych możliwy jest podgląd za pomocą telefonów i tabletów z oprogramowaniem Android, Windows Mobile czy IOS.

Bezprzewodowy monitoring IP dla parkingu.

Przy budowie instalacji monitoringu parkingu często występuje problem z prowadzeniem kabli sygnałowych. Rozwiązaniem jest zastosowanie transmisji bezprzewodowej.
Aby zbudować profesjonalną instalację monitoringu parkingu można zastosować:
  • K1680 Kamera IP kompaktowa Full HD (2MPix) CMOS Sunell SN-IPR54/12DN/V - kamery stacjonarne montowane na ogrodzeniach, rejestrujące niepożądane wejścia. Stosując kamery megapikselowe i obiektywy szerokokątne możemy zmniejszyć liczbę urządzeń;
  • K1660 Kamera IP szybkoobrotowa HD Ready (1.3MPix) CCD Sunell SN-IPS54/70DN/Z18W ONVIF - kamery obrotowe usytuowane na środku parkingu, tak aby operator systemu na bieżąco mógł oglądać ważne wydarzenia w obrębie całego parkingu;
  • program NUUO - do rejestracji i analizy obrazu. Dzięki możliwości zliczania obiektów, jak i alarmowania o zniknięciu obiektu, jest to idealny program do zastosowania przy monitoringu IP;
  • ULTIAIR 419KC N2300 + ULTIAIR 319KC N2310 - urządzenia do transmisji bezprzewodowej.
Bezprzewodowy punkt dostępowy ULTIAIR 319KC Kamera IP kompaktowa Full HD (2MPix) CMOS Sunell SN-IPR54/12DN/V ONVIFBezprzewodowy punkt dostępowy ULTIAIR 319KC Kamera IP kompaktowa Full HD (2MPix) CMOS Sunell SN-IPR54/12DN/V ONVIFBezprzewodowy punkt dostępowy ULTIAIR 319KC Kamera IP szybkoobrotowa HD Ready (1.3MPix) CCD Sunell SN-IPS54/70DN/Z18W ONVIFBezprzewodowy punkt dostępowy ULTIAIR 319KCBezprzewodowy punkt dostępowy ULTIAIR 319KC Kamera IP kompaktowa Full HD (2MPix) CMOS Sunell SN-IPR54/12DN/V ONVIF Kamera IP kompaktowa Full HD (2MPix) CMOS Sunell SN-IPR54/12DN/V ONVIFBezprzewodowy punkt dostępowy ULTIAIR 419KC
Schemat przykładowego monitoringu IP parkingu

Nowości w firmie DIPOL:
Moduł CAM AlphaCrypt Classic / Panaccess do stacji czołowej MMH-3000
Port Gigabit TP-LINK SFP TL-SM321B 1000Mb/s WDM TX:1310nm RX: 1550nm LC 10 km
Miernik mocy optycznej GRANDWAY FHP1B02
Moduł CAM
Panaccess
A9948
Port Gigabit TP-LINK SFP
TL-SM321B WDM LC 10km
L1421
Miernik mocy optycznej
GRANDWAY FHP1B02
L5821
Warto przeczytać:
Jak wykonać wysokowydajny link światłowodowy między serwerowniami. Instalator dostał zlecenie wykonania stabilnego połączenia pomiędzy dwoma serwerowniami znajdującymi się w jednym biurowcu. Przesył danych odbywać miał się z prędkością 1 Gb/s na odległość 200 metrów. Rozwiązaniem spełniającym oczekiwania inwestora było połączenie światłowodowe z wykorzystaniem gigabitowych media konwerterów ULTIMODE i dystrybucyjnego, wewnętrznego kabla światłowodowego ULTIMODE IDC. Kabel został rozszyty wewnątrz panelu światłowodowego zamontowanego w szafie RACK 19'' i połączony z pigtailami mechanicznymi spawami KeyQuick...więcej
Przewód CCTV CAMSET 100 PE 75-0.59/3.7+2x1.0 92% pokrycia oplotem, zewnętrzny 2 przewody zasilające 230V AC [200m]
Schemat gigabitowego linku światłowodowego w budynku
Strefy prywatności w kamerach CCTV. Przysłanianie wybranych obszarów jest ważnym elementem instalacji monitoringu. Do tego celu w kamerach wprowadzono funkcję stref prywatności. Sprawia ona, że określone części pola widzenia kamery będą niewidoczne (maskowane). Przykładem miejsc wymagających takiego działania są okna budynku, toalety w łazienkach szkolnych, czy więziennych, itp. Gdyby miejsca te nie były maskowane, personel mający dostęp do urządzeń monitoringu mógłby naruszać prywatność osób monitorowanych, łamiąc tym samym obowiązujące prawo...więcej
Przewód CCTV CAMSET 100 PE 75-0.59/3.7+2x1.0 92% pokrycia oplotem, zewnętrzny 2 przewody zasilające 230V AC [200m]
Strefa prywatności w formie trapezu w kamerach firmy Sunell M11220 i M11225 pozwala dokładnie dopasować obszar maskowany, dzięki czemu obszar ten można ograniczyć do minimum
Wyładowania atmosferyczne - zabezpieczanie toru radiowego. Najczęściej stosowanym zabezpieczeniem sieci WiFi przed wyładowaniem atmosferycznym jest montaż anteny tak, jak na zdjeciu poniżej. Można też wybrać antenę, której elementy promieniujące są zwarte dla częstotliwości innych niż częstotliwość pracy (np. A741030)...więcej
Przewód CCTV CAMSET 100 PE 75-0.59/3.7+2x1.0 92% pokrycia oplotem, zewnętrzny 2 przewody zasilające 230V AC [200m]
Ochronnik przeciwprzepięciowy A6815 TRANS-DATA 900-2500MHz znajduje zastosowanie w sieciach Wi-Fi i GSM
Przewód CCTV CAMSET 100 PE 75-0.59/3.7+2x1.0 92% pokrycia oplotem, zewnętrzny 2 przewody zasilające 230V AC [200m]