Nr 17/2013 (22.04.2013)
UHDTV w DVB-T2 - idzie nowe?
Hiszpański nadawca publiczny RTVE (ang. Spanish Radio and Television Corporation) przy współpracy z Europejską Unią Nadawców (ang. European Broadcasting Union - EBU), hiszpańską spółką Abertis Telecom i innymi partnerami branżowymi zaprezentowali w ramach 8. edycji Mobile World Congress, który odbył się pod koniec lutego w Barcelonie transmisję UHDTV (ang. Ultra High Definition Television) prowadzoną w standardzie naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T2. Transmitowany na żywo obraz cechowała rozdzielczość 3840×2160 (około 8,3 megapiksela), która była czterokrotnie wyższa od „standardowej” rozdzielczości FullHD. Przedsięwzięcie traktować można jako preludium do tego, co oferować będzie telewizja już za kilka lat. Seria podobnych prezentacji może stanowić motor napędowy dla szybszej ekspansji DVB-T2.Pierwszym krajem w Europie, który rozpoczął oficjalne emisję DVB-T2 była Wielka Brytania. Miało to miejsce dokładnie 4 lata temu. Przez ten okres do krajów europejskich, które pochwalić się mogą najnowocześniejszym systemem nadawania telewizji naziemnej dołączyły: Chorwacja, Dania, Finlandia, Włochy, Rosja, Serbia oraz Szwecja. Mniej lub bardziej zaawansowane testy prowadzone są w kolejnych 8 krajach: Białorusi, Francji, Niemczech, Polsce, Słowenii, Hiszpanii, Szwajcarii oraz Estonii.
Na uwagę zasługuje fakt, iż posiadające swój własny standard emisji ATSC Stany Zjednoczone rozpoczęły lokalne testy europejskiego standardu uznając, iż jest to jedyna technika transmisji pozwalająca na świadczenie w przyszłości usług na odpowiednim poziomie - w szczególności wspominanego wcześniej UHDTV. Na razie ciężko mówić tutaj o przełomie, gdyż testy prowadzone są jedynie z nadajnika w mieście Baltimore (Maryland) od godziny 1:00 w nocy do 5:00 nad ranem, jednak w planowane są kolejne emisje testowe.
Czy rynek konsumencki jest już gotowy na UHDTV? - zdecydowanie nie. Pomimo tego, iż japoński producent telewizorów - firma Sony - wprowadza do sprzedaży 2 modele telewizorów kompatybilnych z tą technologią, ich cena nie pozwoli cieszyć się nimi przeciętnemu widzowi. Telewizory 4K LED TV kosztować mają 4999 USD (55 cali) oraz 6999 USD (65 cali). Jako ciekawostkę potraktować można fakt, iż cena oferowanego przez firmę Samsung modelu liczącego 85 cali przekracza 50000 USD... Należy domniemywać, iż zarówno realne poziomy cen, jak i wzrost popularności UHDTV to kwestia kilku kolejnych lat.
Telewidzowie pragnący sterować nie tylko kanałami, ale też położeniem odbiornika mogą wyposażyć się w elektromechaniczny uchwyt SIGNAL LCD-M03 E93190. Uchwyt posiada wbudowane silniki elektryczne w przegubach ramion, co pozwala na zdalne sterowanie obrotem i pochyłem telewizora przy pomocy dołączonego do zestawu pilota. Jest to idealne rozwiązanie dla obiektów, gdzie przestawianie położenia monitora / telewizora jest częste, a dostęp do niego utrudniony (restauracje, hotele, sklepy) lub dla osób prywatnych chcących zapewnić sobie maksymalną wygodę korzystania z zestawu kina domowego. Uchwyt umożliwia zapamiętanie dwóch dowolnie wybranych położeń monitora. Dodatkowo jedną z funkcji jest szybkie przywrócenie pozycji "0" monitora przy pomocy jednego przycisku pilota.
Sygnał z kamer i PC w instalacji hotelowej.
Źródła sygnału niskiej częstotliwości, pochodzące z kamer analogowych, odtwarzaczy DVD, komputerów PC, czy odtwarzaczy multimedialnych w wersji cyfrowej wprowadzić można do instalacji przy pomocy odpowiedniego panelu stacji czołowej MMH-3000 Terra.Enkoder MD-330 R81713 umożliwia zamianę sygnału audio/video na cyfrowy strumień danych MPEG-2 TS. Strumień taki umieszczony może być następnie w multipleksie cyfrowym DVB-T i widoczny jako jeden z kanałów tego multipleksu. Program umieszczany jest w multipleksie dzięki zastosowaniu modulatora TRX-360 R81709.
W jednym multipleksie umieszczony został sygnał A/V z 3 źródeł oraz program SAT.
Kliknij by zobaczyć schemat w formacie pdf.
Kliknij by zobaczyć schemat w formacie pdf.
Do największych zalet dystrybucji sygnałów w standardzie DVB-T można zaliczyć:
- taką samą jakość obrazu w całej instalacji - ze względu na specyfikę sygnałów modulowanych cyfrowo, jakość obrazu w obrębie całej instalacji jest identyczna i wolna od jakichkolwiek zakłóceń,
- oszczędność pasma - w przypadku wprowadzania sygnału z 6 kamer monitoringu jest wykorzystywany tylko jeden kanał, a nie jak w przypadku sygnału analogowego aż sześć.
Jaka kamera do rejestratorów WD1?
Nowoczesny monitoring analogowy podlega coraz bardziej surowym kryteriom funkcjonalnym oraz technicznym. Najważniejszym aspektem pozostanie jednak jakość rejestrowanego obrazu. Rejestratory WD1 oferujące zapis z rozdzielczością 960x576 pikseli, aby w pełni prezentowały swój potencjał wymagają odpowiednich kamer.Korzystną cenowo i uniwersalną pod kątem zastosowania (dzień/noc) jest kamera kompaktowa Sunell SN-IRC5930AHLDN M11282. Do najważniejszych cech kamery zaliczyć można:
- wbudowany uniwersalny obiektyw o zmiennej ogniskowej 2.8-10 z automatyczną przysłoną DC - kamera bardzo dobrze reaguje na zmienne warunki oświetleniowe,
- przetwornik Sony Exview HAD CCD II - najwyższa czułość na podczerwień,
- DSP Enhanced Effio-E - najnowsza wersja procesora sygnałowego Effio,
- rozdzielczość 650 TVL w trybie kolorowym, 700 TVL w trybie czarno-białym,
- mechaniczny filtr podczerwieni - doskonała jakość obrazu,
- równomierne podświetlenie IR.
Warunkiem koniecznym poprawnego współdziałania z rejestratorami WD1 jest praca kamery w rozdzielczości poziomej wynoszącej 650 linii. Zalety wynikające z wysokiej rozdzielczości nie są wykorzystane w typowych rejestratorach pozwalających na zapis obrazu w rozdzielczości 4CIF: 704 x 576 pikseli lub D1: 720 x 576 pikseli.
Zasilanie PoE w dużych instalacjach CCTV IP.
Kamery IP, jak np. K1620, K1630, K1670, K1680, K1690, K1691, K1695, K1698 posiadają możliwość zasilania zgodnego ze standardem IEEE 802.3af (PoE). Eliminuje to konieczność podłączania zasilaczy 12V DC oraz ogranicza ilość okablowania, czyniąc instalację bardziej „przejrzystą”. Kamery spięte w jedną sieć LAN za pomocą switcha TP-LINK TL-SG3424P JetStream N29961 od razu otrzymują zasilanie PoE 48V DC.Schemat instalacji
Przełącznik automatycznie wykrywa urządzenia działające w standardzie IEEE 802.3af i przesyła zasilanie. Pozwala to rozszerzyć zasięg sieci w miejscach, w których nie ma dostępu do gniazd lub linii zasilających, a gdzie istnieje potrzeba umieszczenia kamer IP. Maksymalna moc całkowita podłączonych urządzeń wynosi 320 W, co przy średnim poborze mocy kamery IP (około 10 W) pozwala na wykorzystanie wszystkich 24 portów PoE switcha.
Zakańczanie okablowania w serwerowni.
We wszelkiego rodzaju serwerowniach oraz pomieszczeniach teletechnicznych niezwykle istotną kwestię stanowi odpowiednie zakończenie okablowania, zarówno części stacyjnej, jak i liniowej. Odpowiednie podejście i rozplanowanie prowadzenia kabli i rozkład ich zakończeń w szafach pozwoli na bezproblemową rozbudowę sieci lub instalacji. Do zakańczania przewodów w szafach RACK zaleca się stosowanie dedykowanych patchpaneli. W ofercie firmy DIPOL znajduje się ponad 10 różnego rodzaju patchapaneli: do skrętek UTP, FTP, dla kategorii 5, 5e oraz 6, przewodów telefonicznych, a przede wszystkim do przewodów koncentrycznych w instalacjach TV/SAT oraz monitoringu CCTV ze złączami F i BNC.Nowości w firmie DIPOL:
Warto przeczytać:
Jak zasilać multiswitche TERRA w instalacjach SMATV? Optymalizacja zasilania w zbiorczych instalacjach telewizyjnych jest jednym z elementów mających decydujący wpływ na prawidłowe działanie instalacji. W przypadku systemów TERRA, scentralizowanie zasilanie pozwala na znaczne ograniczenie kosztów poprzez:...więcej
Rozgałęzienie toru optycznego w sieci xPON. Pasywne sieci światłowodowe budowane są w oparciu o architekturę punkt – wielopunkt. Za podział toru optycznego odpowiada splitter. W teoretycznej konfiguracji sieci xPON możemy mieć do czynienia z podziałem na 128 rozgałęzień z jednego wyjścia OLT (Optical Line Terminal)...więcej
Schemat połączeń wewnątrz przełącznicy naściennej ULTIMODE TB-48B L5448
Monitoring fabryki przy użyciu światłowodów. Duża odległość pomiędzy monitorowanym miejscem a centrum monitoringu oraz możliwość występowania silnych zakłóceń w pobliżu tras kablowych skłoniła inwestora do wykonania instalacji CCTV opartej na światłowodach. Założeniem było stworzenie monitoringu rozproszonego, w którym nagrania archiwizowane są lokalnie, przy zapewnieniu zdalnego dostępu...więcej