Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 18/2013 (29.04.2013)

Podgląd z 1 km...? Tak - i to w 3D!

Grupa szkockich naukowców z Uniwersytetu w Edynburgu, z prof. Geraldem Bullerem na czele, opracowała nową metodę tworzenia obrazów 3D. Wykorzystując znaną już technikę pomiaru czasu przelotu fotonów (ToF - Time of Flight) w połączeniu ze światłem lasera o niskiej energii fali, uczeni uzyskali trójwymiarowy obraz obiektów oddalonych od aparatury rejestrującej nawet o 1 km. Dotychczasowe systemy pozwalały na mapowanie obiektów pozostających jedynie w bezpośrednim sąsiedztwie skanera.
Antena telewizyjna UHF 11-elementowa Dipol 11/21-69
Metoda uczonych z Edynburga - mapowanie 3d obiektu na odległość 325 m.
Problem z rozpoznaniem twarzy będzie wkrótce rozwiązany.
(www.sciencedaily.com)
Zasada działania układu opiera się na metodzie zliczania odbitych od mapowanego obiektu cząstek. Źródłem światła jest laser wysyłający wiązkę światła o długości fali 1560 nm. Odbite od obiektu światło wraca do skanera, który oblicza czas biegu promienia i przesyła go do systemu. Czujnik jest bardzo dokładny - mierzy czasy pojedynczych fotonów. Oprogramowanie wykonuje niezbędne obliczenia i generuje obraz skanowanego obiektu z dokładnością do milimetra.
Choć istnieją nieco bardziej precyzyjne systemy, to właśnie możliwości skanowania obiektów na dużą odległość spowodują, że opracowana przez Szkotów metoda znajdzie szerokie zastosowanie: skanowanie wzrostu i stanu plonów, obserwacja ruchu skał, czy ostrzeganie przed zagrożeniami to tylko niektóre z nich. Technika ToF zapewnia idealny kompromis pomiędzy rozdzielczością obrazu, zasięgiem pomiaru, czasem renderowania obrazu oraz zużyciem energii. Niewidoczna fala 1560 nm jest bezpieczna dla ludzi, a jej generacja wymaga stosunkowo niewielkiej ilości energii. Negatywny wpływ tłumienia atmosfery oraz zaburzenia wynikającego z obecności innego światła (np. słonecznego) został zminimalizowany.
System traktować można jako gotowy, jednak wciąż trwają prace nad jego udoskonaleniem. Niewielkie obiekty, słabo odbijające fale nie są prawidłowo rozpoznawane. Na przykład ludzkie twarze przedstawiane są jako czarne plamy. Równolegle trwają prace nad wprowadzeniem opcji mierzenia prędkości obiektów. Główną przeszkodę stanowi tutaj niewystarczająca moc obliczeniowa platform PC będących bazą dla systemu. W planach jest też miniaturyzacja całego systemu oraz zwiększenie zasięgu do 10 km.

Do czego służy stripper światłowodowy?

Stripper to podstawowe narzędzie instalatora zajmującego się instalacjami światłowodowymi. Służy do odpowiedniego przygotowania włókna do jego ucięcia. Przygotowanie to polega na usunięciu bufora oraz innych powłok zewnętrznych kabla światłowodowego.
Włókno jest pokryte dwiema lub trzema warstwami ochronnymi. Gotowe do spawania włókno posiada średnicę 125 μm. Aby do niego dotrzeć należy usunąć zewnętrzne warstwy: 3 mm, 900 μm oraz 250 μm. Każdy stripper posiada 2 lub 3 otwory pozwalające na precyzyjne zdjęcie warstw ochronnych. Narzędzia wyposażone w 2 otwory pozwalają na zdjęcie powłoki 3 mm, a następnie jednoczesne zdjęcie powłoki 900 i 250 μm. Warto nadmienić, iż włókna jedno i wielomodowe przygotowuje się w ten sam sposób, dlatego ten sam stripper można wykorzystywać do wszystkich standardów włókien.

Wybór węzła optycznego do telewizyjnej instalacji światłowodowej.

Światłowód staje się coraz bardziej popularnym medium w transmisji sygnałów telewizyjnych. Odporność instalacji na przepięcia, transmisja na duże odległości to podstawowe zalety tej metody przesyłu.
Węzeł optyczny jest urządzeniem przeznaczonym do zamiany sygnału optycznego na sygnał elektryczny, umożliwiającym transmisję sygnałów w kierunku dosyłowym (w kierunku abonenta), jak i zwrotnym (kierunek od abonenta do sieci, wykorzystywany przy realizacji szerokopasmowego dostępu do Internetu). Na wybór odpowiedniego odbiornika optycznego rzutują takie parametry jak:
  • czułość na wejściu (od strony optycznej) - im wyższa tym łatwiejszy projekt i realizacja sieci; odbiorniki cechujące się zwiększoną czułością (akceptujące niższe poziomy sygnału) pozwalają na realizację dłuższych tras kablowych i/lub większych podziałów sieci przy niezmiennej mocy nadajnika,
  • maksymalny poziom na wyjściu (od strony elektrycznej) - wpływa bezpośrednio na wielkość instalacji miedzianej nie wymagającej stosowania dodatkowych wzmacniaczy telewizyjnych; urządzenia o poziomie wyższym niż 110 dBμV pozwalają na podział sygnału na kilkadziesiąt torów sygnałowych,
  • zasilanie - lokalne 230 VAC lub zdalne 24-65 VAC,
  • zdalna konfiguracja i monitorowanie pracy urządzenia - bardziej zaawansowane modele mogą być zdalnie zarządzane i monitorowane za pomocą dedykowanego oprogramowania lub uniwersalnego protokołu SNMP.
Poniższa tabela przedstawia dostępne w ofercie odbiorniki optyczne marki Terra:
 
Nazwa OD-002 OD-003 OD-120 OD-200P OD-010R62
Kod R81726 R81728 R81724 R81722 R817272
Pasmo k. dos. [MHz] 47-862 47-1002 47-862 47/75/87-862 

47/75/87/
108-1002

Czułość [dBm] -7...2  -10...-3  -7...2   -7...2  -7...2 
Max. poziom wyjściowy [dBμV] 106 80 113 114 106
Kanał         zwrotny  NIE NIE NIE TAK TAK
Zarządzanie zdalne NIE NIE TAK TAK NIE
Zaleca się stosowanie odbiorników w parze z nadajnikami optycznymi serii MOS-211 R81720 Terra.

Zasilanie kamer przy użyciu skrętki.

Ze względu na niskie koszty instalacji, skrętka komputerowa jest często wykorzystywana do transmisji analogowych sygnałów wideo. Różnica cenowa w stosunku do typowych kabli CCTV z żyłami zasilającymi jest tym większa, im dłuższe są tory transmisyjne. Ponieważ instalacje bazujące na skrętce niosą za sobą konieczność stosowania dodatkowych transformatorów wideo, różnica ta zaciera się przy niewielkich instalacjach.
Z drugiej strony przy przesyle sygnału wideo pojawia się kłopot z przesłaniem zasilania do kamer. Odległość, na którą możliwe jest przesłanie napięcia 12 V DC skrętką jest mocno ograniczona. Z uwagi na to, że średnica przewodu w skrętce cat.5e to ok 0,5 mm, pole przekroju poprzecznego wynosi ok. 0,1963 mm2. Pole przekroju przewodu w skrętce, decydujące o jego rezystancji, jest więc ponad dwukrotnie mniejsze od najcieńszego, używanego w CCTV przewodu zasilającego o przekroju 0,5 mm2. Zakładając dopuszczalny spadek napięcia 1 V, odległość na jakiej możliwe jest zrealizowanie zasilania typowej kamery kompaktowej o poborze prądu 0,5 A wynosi dla skrętki tylko 11 m. Częstą praktyką jest łączenie 3 par żył w celu 3-krotnego zwiększenia tego dystansu. Należy również pamiętać, że maksymalne natężenie prądu, który można przesłać przy użyciu skrętki wynosi 1 A.
Transformator video Etrix 1VAP z wtykiem BNC oraz z łączem zasilania na kablu
Zasilacz stabilizowany ZK-65 (DC 11.4-13.2V, 9x0.5A)
Transformator video Etrix 1VAP M16659 umożliwiający przesył sygnału wideo oraz zasilania w skrętce komputerowej. Zasilacz stabilizowany ZK-65 M18294 z regulowanym napięciem wyjściowym 11,4-13,2 V DC stanowić może lekarstwo na problem krótkiego zasięgu zasilania. Zwiększenie napięcia do 13 V pozwoli na dwukrotne zwiększenie zasięgu.

Który NVR wybrać?

Rejestratory sieciowe NVR (Network Video Recorder) Titan firmy NUUO to innowacyjne urządzenia najwyższej klasy z mocowaniem RACK, służące do rejestracji, przeglądania archiwów nagrań oraz do pełnego zarządzania systemem monitoringu CCTV IP. Aby dobrać i skonfigurować rejestrator do pracy w systemie CCTV IP należy odpowiedzieć na 3 podstawowe pytania:
  • Ile kamer liczyć ma system CCTV IP?
  • Czy system ma być bezobsługowy, czy nadzorowany przez operatora?
  • Jak długi ma być czas archiwizacji materiału wideo?
Rejestrator sieciowy NUUO NVR Titan NT-4040(R) (max 64 kanały)
Rejestrator sieciowy NUUO NVR Titan NT-8040(R) (max 64 kanały)
NUUO NVR Titan NT-4040(R)
K4204
NUUO NVR Titan NT-8040(R)
K4804
W wypadku, gdy system ma być nadzorowany przez operatora lepszym wyborem jest model K4804, ponieważ może wyświetlić jednocześnie obraz 4 kamer IP w rozdzielczości 1080p przy 25 kl./s na wpiętym w wyjście DVI/HDMI monitorze. Dodatkowo, dzięki wejściu/wyjściu audio możliwa jest dwukierunkowa transmisja dźwięku. Jeżeli natomiast jednym z głównych założeń systemu średniej wielkości (liczącego 20-30 kamer) jest jego bezobsługowość, a czas archiwizacji nie przekracza 2-3 tygodni, korzystniejszym wyborem będzie model K4204.
Pozostałe różnice między rejestratorami NVR Titan ilustruje poniższa tabela:
Model NT-4040 NT-8040R
Kod towaru K4204 K4804
CPU Intel® Atom™ D525 (1M Cache, 1.80 GHz) Intel® Core™ i5-2400 (6M Cache, 3.40 GHz)
Kieszenie na dyski twarde 4xSATA II 8xSATA II
Złącza USB/SATA 6 x USB 2.0
1 x eSATA (DAS)
2 x USB3.0,
2 x USB2.0,
1 x eSATA (DAS)

Jaki router z AP do Internetu > 60 Mbit/s?

Wraz z rozwojem szerokopasmowych technik dostępu do Internetu, wzrastają oferowane przez operatorów prędkości transmisji. Dziś na porządku dziennym jest posiadanie internetowego łącza z prędkością transmisji sięgającą 30 Mbit/s, 60 Mbit/s, czy nawet 120 Mbit/s.
Aby tak duża przepustowość dostępna była w domowej sieci bezprzewodowej konieczne jest zastosowanie routera wyposażonego w odpowiedni punkt dostępowy. Ciągle jeszcze popularne urządzenia pracujące w standardzie 802.11b/g (teoretycznie 54 Mbit/s) umożliwiają w rzeczywistości osiągnięcie transferów przez sieć WiFi na poziomie 23-24 Mbit/s. Pozostają więc one rozwiązaniem nieoptymalnym w przypadku szybszych połączeń internetowych. Urządzenia kompatybilne z tzw. draftem 802.11n (teoretyczne 150 Mbit/s) pozwalają na osiągnięcie transferów rzędu 50-60 Mbit/s. Najbardziej przyszłościowe rozwiązanie stanowią dziś urządzenia pracujące w standardzie 802.11n (teoretyczne 300 Mbit/s), umożliwiające osiągnięcie rzeczywistych transferów w sieci LAN na poziomie 100-120 Mbit/s.
Warto nadmienić, iż o sprawności routera wyposażonego w AP oprócz obsługiwanych standardów decydują m.in.: ilość anten, procesor oraz ilość pamięci wewnętrznej.
Poniższa tabela przedstawia propozycję najlepszych dla szybkiego Internetu routerów wyposażonych w punkt dostępowy.
 
Nazwa TL-MR3420 TL-WR841N TL-WR1043ND TL-WDR4300
Kod N2957 N3250 N3253 N3260
Standard WLAN 802.11n
300 Mb/s
2,4 GHz
802.11n
300 Mb/s
2,4 GHz
802.11n
300 Mb/s
2,4 GHz
802.11n
300/450 Mb/s
2,4 /5 GHz
MIMO 2T2R 2T2R 3T3R 3T3R
USB Tak Nie Tak Tak
Nowości w firmie DIPOL:
Gniazdo końcowe R/TV BM-100 Alcad podtynkowe
Uchwyt ścienny, pochylny, obrotowy, elektromechaniczny, Signal LCD-M03, 26'-47'
Przewód CCTV CAMSET 100 PE 75-0.59/3.7+2x1.0 92% pokrycia oplotem, zewnętrzny 2 przewody zasilające 230V AC [200m]
Gniazdo końcowe R/TV
BM-100 Alcad
R62200
Uchwyt TV elektromechaniczny
Signal LCD-M03, 26'-47'
E93190
Switch TP-LINK
TL-SG2216 16xGE 2xSFP
N29947
Warto przeczytać:
Jak zwiększyć funkcjonalność domowego routera? Stosowany na co dzień do bezprzewodowego dostępu do Internetu router może znacznie zyskać na swojej funkcjonalności. Zastosowanie dostępnego w sieci oprogramowania alternatywnego pozwoli m.in. na przekształcenie routera w serwer NAS, czy serwer wydruku oraz zwiększyć jego możliwości związane z analizą i przekazywaniem ruchu...więcej
Przewód CCTV CAMSET 100 PE 75-0.59/3.7+2x1.0 92% pokrycia oplotem, zewnętrzny 2 przewody zasilające 230V AC [200m]
Schemat domowej sieci zbudowanej w oparciu o urządzenia TP-LINK
Multiswitchowa instalacja zbiorcza w budynku pięcioklatkowym. Założeniem projektu było doprowadzenie do każdego z gniazd sygnału naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T oraz sygnału satelitarnego SAT dla jednej pozycji satelitarnej Hotbird...więcej
Przewód CCTV CAMSET 100 PE 75-0.59/3.7+2x1.0 92% pokrycia oplotem, zewnętrzny 2 przewody zasilające 230V AC [200m]
Schemat instalacji SMATV zaprojektowanej w darmowym programie SatNet TERRA
Dyskretna kamera IP. Przy realizacji systemów monitoringu inwestorzy dużą uwagę zwracają na niewielki rozmiar kamer. Małe urządzenia łatwiej wkomponować w wystrój pomieszczenia. W przypadku, gdy realizowany system bazować ma na technice IP, inżynierowie z Dipola polecają kamerę kopułkową Sunell SN-IPC54/14EDN K1698 o średnicy 10cm i wysokości 5cm. Kamera posiada przetwornik Sony Exmor o czułości 0,1 lx, zapewniającym bardzo dobrą widzialność otoczenia w nocy. Mechaniczny filtr podczerwieni i dioda IR High Power Super Flux LED 850 nm o kącie świecenia 60 stopni, pozwalają na rejestrację o wiele większej ilości szczegółów niż kamery bazujące na przetworniku CMOS...więcej
Przewód CCTV CAMSET 100 PE 75-0.59/3.7+2x1.0 92% pokrycia oplotem, zewnętrzny 2 przewody zasilające 230V AC [200m]
Kamera IP kopułkowa Sunell SN-IPC54/14EDN 2MPix Exmor ONVIF o średnicy 10 cm
K1698
Patchcord światłowodowy (towar na zamówienie)