Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 16/2013 (15.04.2013)

Bezprzewodowe 1 Tb/s - nadchodzą anteny z grafenu.

Naukowcy z Uniwersytetu Georgia Tech (Georgia Institute of Technology) opracowali plany niezwykłej anteny wykonanej z grafenu - materiału, o którym pisze i mówi się coraz częściej w kontekście zastąpienia krzemu w układach scalonych. Wykonana z "materiału przyszłości" antena umożliwiać ma transfer danych z prędkością 1Tb/s na odległość 1 m. Teoretycznie możliwe jest osiągnięcie prędkości większych (nawet do 100 Tb/s) przy odległościach nie przekraczających kilku centymetrów.
Schemat nanourządzenia z anteną do bezprzewodowego przesyłu danych z dużą prędkością
(źródło: gatech.edu)
W projektowanej antenie grafen musi zostać uformowany w wąskie pasy o szerokości od 10 do 100 nanometrów, przy długości jednego mikrometra. Pozwoli to na nadawanie oraz odbiór z częstotliwością rzędu teraherców. Antena z grafenu ma bardzo ważną zaletę - elementy wykonane z tego materiału mogą być dużo mniejsze niż obecne. To oznacza, że anteny grafenowe można nie tylko niezauważalnie zintegrować z telefonami komórkowymi, ale również wykorzystać do przesyłania informacji między podzespołami wewnątrz jednego urządzenia.
Do wykorzystania możliwości takiej anteny nie wystarczy wbudowanie jej w urządzenie. Konieczne jest również stworzenie nanopodzespołów zdolnych do przetworzenia i przechowania takiej ilości danych w samym urządzeniu.
Model struktury grafenu - atomy ułożone w kształcie plastra miodu
(źródło: wikipedia.org)
Grafen jest jedną z alotropowych form węgla, pozyskaną przez brytyjsko - rosyjskich badaczy w 2004 roku, za co w 2010 uhonorowani zostali nagrodą Nobla z dziedziny fizyki. Polski Instytut Technologii Materiałów Elektronicznych opatentował w 2011 roku przemysłową metodę pozyskiwania grafenu. Grafen zbudowany jest z pojedynczej warstwy atomów węgla ułożonych heksagonalnie (w kształcie plastra miodu). Charakteryzuje go bardzo dobra przewodność cieplna, elektryczna, przezroczystość (materiał pochłania tylko 2,3% światła), elastyczność i wytrzymałość (100-krotnie większa niż stali).
Grafen jest materiałem przyszłości. Komisja Europejska uznała badania nad grafenem za strategiczny program Unii i przeznaczyła na niego miliard euro.

2 kamery IP i światłowód - czy switch jest potrzebny?

Wydaje się że najprostszym rozwiązaniem zagadnienia przesłania sygnału z dwóch kamer IP jednym światłowodem jest zastosowanie switcha. Jest to jednak kolejne urządzenie zajmujące cenne, w przypadku niektórych rozwiązań, miejsce oraz wymagające doprowadzenia zasilania.
 Kamera IP kompaktowa Full HD (2MPix) CMOS Sunell SN-IPR54/12DN/V ONVIFMedia konwerter M-407M-2 - jedno włókno jednomodowe do 40 km + 2-portowy switchMedia konwerter M-407M-2 - jedno włókno jednomodowe do 40 km + 2-portowy switchMedia konwerter M-407M-2 - jedno włókno jednomodowe do 40 km + 2-portowy switchMedia konwerter M-407M-2 - jedno włókno jednomodowe do 40 km + 2-portowy switch Kamera IP kompaktowa Full HD (2MPix) CMOS Sunell SN-IPR54/12DN/V ONVIFKamera IP kompaktowa HD Ready (1.3MPix) CCD Sunell SN-IPR54/50DN ONVIFKamera IP kompaktowa HD Ready (1.3MPix) CCD Sunell SN-IPR54/50DN ONVIF
Przykład instalacji wykorzystującej dwie pary media konwerterów M-407M-2 L11542
Firma DIPOL proponuje zestaw media konwerterów Ultimode M-407M-2 L11542 posiadających wbudowany switch 2-portowy. Dzięki temu możliwe jest np. łatwe podłączenie dwóch kamer monitoringu IP bezpośrednio do urządzenia. Każdy media konwerter posiada jedno złącze SC służące do nadawania i odbierania sygnału. Jest to możliwe dzięki wykorzystaniu techniki WDM, tzw. zwielokrotnienia fali, które polega na transmisji niezależnych sygnałów na różnych długościach fal za pomocą jednego światłowodu, co znacznie obniża koszty instalacji.
Czynnikiem decydującym o wyborze odpowiedniego rozwiązania powinny być koszty okablowania oraz możliwości techniczne. W przypadku instalacji zewnętrznych konieczna jest możliwość zapewnienia stabilnej temperatury i wilgotności. W przedstawionym na schemacie przykładzie założono, iż zastosowanie dwóch zestawów L11542 i wykorzystanie dwóch włókien światłowodowych było rozwiązaniem optymalnym.

Ile kanałów SD/HD w cyfrowym multipleksie ze stacji czołowej?

Jednym z modułów montowanych w stacji czołowej MMH-3000 jest transmodulator TDX-311C R81711C. Zamienia on sygnał satelitarny DVB-S/S2 (programy z jednego transpondera - kodowane i/lub niekodowane) na cyfrowy sygnał DVB-T.
Aby można było określić ilość oraz rodzaj programów w rozdzielczości SD lub HD w jednym multipleksie należy zwrócić szczególną uwagę na przepływność bitową każdego z kanałów. Sprawdzić ją możemy przy pomocy serwisu DigitalBitrate.
Przewód CCTV CAMSET 100 PE 75-0.59/3.7+2x1.0 92% pokrycia oplotem, zewnętrzny 2 przewody zasilające 230V AC [200m]
Przykładowa tabela z serwisu DigitalBitrate zawierająca szczegółowe informacje na temat wybranego transpondera z satelity Hotbird 13.0E - nazwy programów, numery PID, przepływności bitowe strumieni, itd.
(kliknij by powiększyć)
Przewód CCTV CAMSET 100 PE 75-0.59/3.7+2x1.0 92% pokrycia oplotem, zewnętrzny 2 przewody zasilające 230V AC [200m]
Sumaryczne statystyki dla transpondera 11393V (HB 13.0E)
Przykładowo, rozważając transponder tp. 10 z satelity Hotbird 13.0E można dowiedzieć się, że jego całkowita przepływność bitowa wynosi około 41,90 Mbit/s (w tym strumienie wideo 31,60 Mbit/s oraz audio 5,41 Mbit/s). Na transponderze znajduje się aktualnie 18 serwisów. Średnia przepływność pięciu najpopularniejszych programów wynosi odpowiednio: 4,0 Mbit/s (TVN), 3,4 Mbit/s (TVN24), 2,6 Mbit/s (TVN7), 3,2 Mbit/s (TVN Turbo oraz TVN Style). Sumarycznie więc strumienie te zająć powinny około 16,4 Mbit/s. W serwisie znaleźć można również dzienne wartości maksymalne przepływności strumieni, i dla wymienionych kanałów sumaryczna ich wartość wyniosłaby 24,4 Mbit/s. Sytuacja, w której każdy z kanałów osiąga maksymalną przepływność w tym samym momencie jest jednak praktycznie niemożliwa.
Maksymalna przepływność bitowa na wyjściu transmodulatora TDX-311C R81711C zależy od: rodzaju modulacji, szerokości kanału, wartości parametrów Guard Interval oraz FEC. Dla modulacji QAM64, szerokości kanału 8 MHz, Guard Interval 1/32 oraz FEC 7/8 przepływność ta wynosi 31,66 Mbit/s i z reguły pozostaje ona niezmienna. Ewentualne korekty mogą być wymagane przy montażu stacji w budynkach wyposażonych w liczące kilkadziesiąt lat okablowanie. Przy doborze programów pamiętać należy o zapewnieniu 10-15% marginesu bezpieczeństwa związanego wahaniami przepływności bitowej poszczególnych programów.

Problem braku ostrości w kamerach typu "box".

Instalując obiektyw zmiennoogniskowy może okazać się, że ustawienie ostrości obrazu przy wybranej ogniskowej jest niemożliwe. Najczęściej zdarza się to przy skrajnych ogniskowych obiektywu. Należy wtedy dokonać regulacji odległości przetwornika od obiektywu. W większości kamer regulacja ta (tzw. "back focus") jest możliwa za pomocą specjalnego, blokowanego przez śrubę pierścienia. Regulacja powinna być przeprowadzona przy maksymalnie otwartej przysłonie, co chroni przed utratą ostrości w warunkach nocnych. Regulacji pozycji pierścienia dokonuje się przy najkrótszej ogniskowej i ostrości ustawionej na nieskończoność.
Kamera IP box Full HD (2MPix) CMOS Sunell SN-IPC54/12DN ONVIF
W kamerach boxowych Sunell odległość obiektywu
od przetwornika można ustawić za pomocą obrotowego pierścienia blokowanego
wkrętem od spodu

Jak monitorować stan pracy rejestratorów Hikvision?

Rejestratory M72104, M72108, M72116 posiadają możliwość autodiagnostyki i powiadamiania operatora o zaistniałych problemach z działaniem systemu monitoringu.
Rejestrator diagnozuje następujące sytuacje:
 • HDD Full: Dysk zapełniony,
 • HDD Error: Błąd zapisu na dysku, dysk niesformatowany itp.,
 • Network Disconnected: Brak komunikacji z siecią LAN np. przez odłączony przewód,
 • IP Conflicted: Zduplikowany adres IP,
 • Illegal Login: Nieprawidłowy login lub hasło,
 • Abnormal Video Signal: Niepoprawny sygnał wideo z kamer,,
 • Input / Output Video Standard Mismatch: Nieprawidłowy standard sygnału wideo
 • Record Exception: Brak miejsca na zapis nagranego materiału wideo np. na dysku zewnętrznym,
 • Motion: Detekcja ruchu w jednym z czterech regionów zainteresowania dla każdej z kamer,
 • Tamper - proof: Zasłonięcie obiektywu kamery,
 • Video loss: Utrata sygnału np. przez odłączenie od niej zasilania lub kabla transmisji sygnału.
Antena satelitarna 35cm Camping set OFFSET
Okno konfiguracyjne rejestratorów Hikvision dostępne z poziomu przeglądarki
internetowej Google Chrome
O każdym zdarzeniu użytkownik może być powiadomiony za pomocą tzw. akcji alarmowych:
 • Full Screen Monitoring: Wyświetlanie w trybie pełnoekranowym obrazu z kamery w której wykryto ruch, utratę obrazu lub zasłonięcie obiektywu. Po dwukrotnym kliknięciu na obrazie, widok jest minimalizowany,
 • Audible Warning: Powiadomienie o zdarzeniu w postaci krótkich sygnałów dźwiękowych,
 • Notify Surveillance Center: Informacja o alarmie wysyłana jest do aplikacji klienckiej np. iVMS-4200 zainstalowanej na komputerze PC,
 • Send E-mail: Automatyczne powiadamianie mailowe wysyłane do wcześniej zdefiniowanych odbiorców. (WT)

Jaki switch do małej firmy?

Przełącznik inteligentny jest ekonomicznym rozwiązaniem przeznaczonym dla małych i średnich firm. Posiada użyteczne funkcje zabezpieczające. Funkcja Storm control chroni przed występowaniem zjawiska burzy rozgłoszeniowej pakietów Broadcast, Multicast oraz Unicast. Funkcja QoS (Quality of Service) dla warstw 2, 3 oraz 4 zapewnia rozszerzone możliwości optymalizowania transmisji danych. Ponadto możliwość łatwego zarządzania poprzez przeglądarkę internetową bądź wiersz poleceń umożliwia szybką konfigurację z urządzeniem. Przełącznik inteligentny stanowi idealne rozwiązanie dla grup roboczych, jak i firm poszukujących ekonomicznych, szybkich przełączników.
Poniżej przedstawiona została tabela z przełącznikami sieciowymi znajdującymi się w ofercie firmy DIPOL. Na podstawie tabeli w łatwy sposób wybrać można najbardziej odpowiedni dla danego zastosowania switch, biorąc pod uwagę: wymienione wyżej funkcje, liczbę portów, opcję PoE (w przypadku chęci zasilania urządzeń podłączonych do przełącznika) lub obsługę mechanizmu "IGMP-snooping" (w przypadku switchy dedykowanych do transmisji danych typu multicast).
 
Nazwa TL-SF1005D TL-SF1008D TL-SF1016D TL-SL1226 TL-SF1008P TL-SG1005D TL-SG1008D
Kod N29915 N29918 N29926 N29929 N29930 N29935 N29938
Ilość portów
10/100 Mb/s
5 8 16 24 8 0 0
Ilość portów 10/100/1000 Mb/s 0 0 0 2 0 5 8
Ilość portów PoE 0 0 0 0 4 0 0
Montaż do szafy RACK Nie Nie Nie Tak Nie Nie Nie
 
Nazwa TL-SG1024D TL-SG1016D TL-SL2210WEB TL-SL2218WEB TL-SL2428WEB TL-SL2452WEB TL-SL5428E
Kod N29939 N29940 N29949 N29950 N29951 N29952 N29955
Ilość portów
10/100 Mb/s
0 0 8 16 24 48 24
Ilość portów
10/100/1000 Mb/s
24 16 1 1 2 2 2
Ilość portów SFP  0 0 1 1 2 2 2
Rodzaj switcha - - inteligentny inteligentny inteligentny inteligentny zarządzalny
Montaż do szafy RACK Nie Nie Tak Tak Tak Tak Tak
 
Nazwa TL-SG3424 TL-SG316 TL-SG3210 TL-SG3424P TL-SG2216 TL-SG2424 TL-SG108
Kod N29957 N29958 N29959 N29961 N29947 N29948 N29943
Ilość portów
10/100 Mb/s
0 0 0 0 0 0 0
Ilość portów
10/100/1000 Mb/s
24 16 8 24  (PoE) 16 24 8
Ilość portów SFP  4 2 2 4 2 4 0
Rodzaj switcha zarządzalny zarządzalny zarządzalny zarządzalny,
PoE
smart smart (IPTV-IGMP snooping)
Montaż do szafy RACK Tak Tak Tak Tak Tak Tak Nie
Nowości w firmie DIPOL:
Patchcord jednomodowy ULTIMODE PC-522D2 (2xSC/APC - 2xSC/APC, 9/125) 1,5m
Kabel zewnętrzny DRAKA A-DQ(ZN)B2Y MM (24 włókna OM2) - 1m
Switch TP-LINK Gigabit TL-SG108 8xGE
Patchcord 2xSC/APC-2xSC/APC
ULTIMODE PC-522D2
L34221
Kabel zewnętrzny 24 włókna OM2
DRAKA A-DQ(ZN)B2Y MM
L79024
Switch 8xGE
TP-LINK TL-SG108
N29943
Warto przeczytać:
Jak z kanałów satelitarnych stworzyć własny multipleks DVB-T? Stacja czołowa Terra MMH-3000, oferuje możliwość tworzenia multipleksów cyfrowych DVB-T (lub DVB-C), w skład których wchodzić mogą programy z różnych transponderów lub nawet satelitów.
W stosunku do większości konkurencyjnych rozwiązań, stacja Terra pozwala na bardziej efektywne wykorzystanie planu kanałowego oraz przepustowości...więcej
Przewód CCTV CAMSET 100 PE 75-0.59/3.7+2x1.0 92% pokrycia oplotem, zewnętrzny 2 przewody zasilające 230V AC [200m]
Schemat zamiany sygnału DVB-S/S2 na multipleks DVB-T
Kąt świecenia a kąt połowy mocy reflektorów podczerwieni. Kąt połowy mocy jest to kąt zawarty pomiędzy punktami wiązki głównej oświetlacza, dla których natężenie oświetlenia spada o 3 dB względem maksymalnego. Im mniejszy kąt połowy mocy, tym moc oświetlacza jest skupiona na mniejszej powierzchni dając większe natężenie oświetlenia. Kąt świecenia to kąt pod którym emitowane jest światło oświetlacza podczerwieni. W oświetlaczach marki Redbeam kąt świecenia kształtowany jest przez specjalne soczewki...więcej
Przewód CCTV CAMSET 100 PE 75-0.59/3.7+2x1.0 92% pokrycia oplotem, zewnętrzny 2 przewody zasilające 230V AC [200m]
Niewielki zewnętrzny Access Point. NanoStation Loco M5 N2515 to kompletne rozwiązanie przeznaczone do budowy mostów radiowych pracujących w paśmie 5 GHz i kompatybilne ze standardem 802.11n MIMO 2x2. Dzięki zastosowaniu unikalnych rozwiązań, NanoStation Loco M5 oferuje wydajność niespotykaną w tak kompaktowych urządzeniach. Obudowa wykonana z odpornego na działanie UV tworzywa zapewnia odporność na nawet najcięższe warunki atmosferyczne. Urządzenia posiadają wbudowaną ochronę antyprzepięciową...więcej
Przewód CCTV CAMSET 100 PE 75-0.59/3.7+2x1.0 92% pokrycia oplotem, zewnętrzny 2 przewody zasilające 230V AC [200m]
Punkt dostępowy Ubiquiti NanoStation Loco M5, 5GHz CPE N2515
Przewód CCTV CAMSET 100 PE 75-0.59/3.7+2x1.0 92% pokrycia oplotem, zewnętrzny 2 przewody zasilające 230V AC [200m]