Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 09/2013 (25.02.2013)

iNteligentny...zegarek.

Firma Apple, która nie od dziś wyznacza trendy w dziedzinie elektroniki konsumenckiej i nowych technologii, planuje wprowadzić do sprzedaży... zegarki na rękę. Nie jest to jednak sposób na ratowanie konsorcjum w dobie kryzysu - wręcz przeciwnie - opracowane przez amerykańskiego giganta odważne projekty mogą dać początek nowej erze tych klasycznych urządzeń. Zegarek Apple ma być używany do płatności mobilnych, nawigacji, dostępu do wiadomości mailowych i SMS'owych, czyli wszystkiego do czego dziś wykorzystuje się typowe smartfony.
Rozszerzeniem, które na początku może być tylko gadżetem, ale w niedalekiej przyszłości stać się może kluczową funkcją jest monitorowanie stanu zdrowia czy aktywności fizycznej użytkownika. Wraz z rozwojem usług w chmurze (ang. cloud computing) oraz M2M (ang. machine-to-machine) tego typu funkcjonalność może być wykorzystana przez osoby starsze zapewniając im 24h opiekę medyczną. Warunkiem jest opracowanie dedykowanych aplikacji oraz integracja sprzętu pozwalającego na pomiar podstawowych parametrów życiowych człowieka, takich jak na przykład ciśnienie krwi, czy temperatura ciała. Gdy dorzucimy do tego jeszcze kamerę wysokiej rozdzielczości pozwalającą lekarzowi zdiagnozować mniej poważne dolegliwości, otrzymamy podstawową wersję opieki medycznej przyszłości - bez kolejek, stresu i dla każdego.
Zegarek iWatch firmy Apple ma być używany do płatności mobilnych, nawigacji, dostępu do wiadomości mailowych i SMS'owych a także do monitorowanie stanu zdrowia czy aktywności fizycznej użytkownika
iWatch od Apple opierać się będzie na chipsecie Intela oraz nowym, energooszczędnym module Bluetooth. Priorytetem ma być maksymalne wydłużenie czasu pracy zegarka i tym samym jak najrzadsze ładownie baterii. Ułatwieniem w obsłudze 1,5” ekranu dotykowego ma być znany z iPhone'a głosowy asystent rozpoznawania mowy ludzkiej - „Siri”. Za jego pomocą możliwe będzie szybkie i łatwe dyktowanie smsów oraz obsługa aplikacji.
Przewód CCTV CAMSET 100 PE 75-0.59/3.7+2x1.0 92% pokrycia oplotem, zewnętrzny 2 przewody zasilające 230V AC [200m]
Pomysł na „przenośne urządzenia komputerowe”, które oferując szereg zaawansowanych funkcji, ma stać się niejako jednością z ich użytkownikiem nie jest nowy, bowiem już w czerwcu 2012 na Google I/O zaprezentowano urządzenie o nazwie „Google Glasses”. Te interaktywne okulary wyświetlają żądane przez użytkownika informacje tuż przed jego okiem. Wbudowana kamera, głośnik i mikrofon pozwolą na prowadzenie nowej jakości rozmów tele-wideo. Komendami głosowymi będziemy w stanie podyktować tekst SMSa, zaplanować spotkania lub wyświetlić najkrótszą trasę do dowolnie wybranego miejsca.
Zanosi się na to, że wkraczamy powoli w nowy obszar technologii, znany dotychczas jedynie z filmów science fiction, gdzie natychmiast otrzymujemy informacje na dowolny temat, a sam sposób ich wyszukania nie wymaga myszy, klawiatury czy nawet palców. Monitorowanie stanu zdrowia 24h na dobę choć w założeniu słuszne, w szerszej perspektywie prowadzić może do nadużyć i zmniejszenia samodzielności osób kontrolowanych. Należy mieć nadzieję, że tego typu urządzenia pozwolą nam na zachowanie odrobiny prywatności oraz przede wszystkim samodzielnego myślenia.

Jak wykonać szybką sieć LAN opartą na światłowodach?

Instalator otrzymał zadanie wykonania prostej sieci LAN opartej na infrastrukturze światłowodowej w dwóch niezależnych obiektach firmy. W jednym sieć budowana była od podstaw, w drugim sieć światłowodów została dołożona do już istniejącej infrastruktury miedzianej. Ponieważ w takim wypadku najlepszym rozwiązaniem było stworzenie sieci aktywnej, wykorzystano switche z modułami SFP oraz media konwertery.
Media konwerter M-023G 1Gb/s - transmisja przez dwa włókna wielomodowe do 2 kmMedia konwerter M-023G 1Gb/s - transmisja przez dwa włókna wielomodowe do 2 kmPatchcord światłowodowy (towar na zamówienie)Patchcord światłowodowy (towar na zamówienie)Moduł światłowodowy ULTIMODE SFP-023G 2xLC- dwa włókna wielomodowe do 2 km.Moduł światłowodowy ULTIMODE SFP-023G 2xLC- dwa włókna wielomodowe do 2 km.Switch TP-LINK TL-SG3424 24xGE 4xSFPPatchcord światłowodowy (towar na zamówienie)Moduł światłowodowy ULTIMODE SFP-023G 2xLC- dwa włókna wielomodowe do 2 km.Moduł światłowodowy ULTIMODE SFP-023G 2xLC- dwa włókna wielomodowe do 2 km.Patchcord światłowodowy (towar na zamówienie)Media konwerter M-023G 1Gb/s - transmisja przez dwa włókna wielomodowe do 2 kmMedia konwerter M-023G 1Gb/s - transmisja przez dwa włókna wielomodowe do 2 km
Schemat instalacji z wykorzystaniem switcha TP-Link z wymiennymi modułami SFP
Dla nowo budowanej sieci zdecydowano się na wykorzystanie switcha TP-LINK TL-SG3424 N29957 z czterema portami SFP. Zastosowane zostały gigabitowe moduły SFP ULTIMODE SFP-023G L1405, które pracują z media konwerterami M-023G L10025. Główne linki optyczne wykorzystują przygotowane na zamówienie patchcordy Ultimode L7370 – w tym przypadku kilkuset metrowe wielomodowe kable LC – SC typu duplex.
Media konwerter M-207G 1Gb/s - jedno wlókno jednomodowe do 20 kmPatchcord światłowodowy (towar na zamówienie)Patchcord światłowodowy (towar na zamówienie)Patchcord światłowodowy (towar na zamówienie)Patchcord światłowodowy (towar na zamówienie)Media konwerter M-207G 1Gb/s - jedno wlókno jednomodowe do 20 kmAdapter media konwerterów ULTIMODE do szafy typu rack 19''
Schemat instalacji światłowodowej wykorzystującej media konwertery do transmisji punkt-punkt
W drugiej lokalizacji, gdzie istniała już sieć LAN, zdecydowano się na wykorzystanie media konwerterów. W szafie RACK w serwerowni zainstalowano panel L5215, w którym umieszczono urządzenia M-207G L11525 A, a po stronie odbiorczej L11525 B. Dla nowo powstałych połączeń zamówiono światłowód jednomodowy SC – SC L7370.

Pomiar echa w DVB-T.

Często zdarza się, że instalacja do odbioru cyfrowego sygnału DVB-T realizowana jest w lokalizacji gdzie wykorzystywane są sieci SFN (ang. Single Frequency Network), czyli sieci w których sygnały z sąsiednich nadajników transmitowane są na tej samej częstotliwości (tym samym kanale). W takiej sytuacji wystąpić mogą zaniki obrazu pomimo tego, że odbierany sygnał charakteryzuje się wystarczającą mocą. W tym celu zaleca się wykonanie pomiaru ECHA czyli sygnałów opóźnionych w stosunku do głównego sygnału. Pomiar echa daje instalatorowi możliwość ustawienia anteny tak, aby opóźnienia były jak najmniejsze. Do wykonania pomiarów posłużyć może profesjonalny miernik combo DVB-T/ DVB-S/ DVB-C Master STC R10832 włoskiej firmy Rover.
Profesjonalny miernik combo DVB-T/DVB-S/DVB-C Rover Master STC
Miernik Rover Master STC R10832 - przykładowy pomiar echa sygnału
O maksymalnym czasie, po jakim docierające do odbiornika sygnały odbite (echo) powodują zakłócenia w sygnale decyduje jeden z parametrów sygnału DVB-T - "Guard Interval", w skrócie "GI". Parametr ten, wyrażany w mikrosekundach, ustawiany jest przez operatora. W sytuacji, gdy sygnał odbity dociera do zestawu antenowego w czasie dłuższym niż GI, konieczna jest zmiana ustawienia lub wymiana anteny celem stłumienia docierającego do niej sygnału odbitego. Mierniki dokonujące pomiaru echa automatycznie wykrywają wartość parametru GI oraz wskazują, czy docierające do anteny sygnały odbite mieszczą się w jego zakresie.

Problemy z zasilaniem w instalacjach CCTV.

Do eliminacji problemów związanych z zasilaniem w instalacjach monitoringu wykorzystuje się separator SV-1000P M1711. Urządzenie chroni kamery i inne urządzenia przed przepięciami spowodowanymi wyładowaniami atmosferycznymi, różnicą potencjałów pomiędzy urządzeniami a także przed prądami płynącymi masą sygnałową.
Podłączenie separatora video SV-1000P według powyższego schematu pozwala wyeliminować zakłócenia powstałe na skutek różnicy potencjałów pomiędzy masą kamery a masą monitora. Powstałe w ten sposób napięcie może być sumowane z napięciem użytecznym (sygnałowym). Owocuje to zakłóceniami o niskiej częstotliwości - np. czarne pasy na obrazie, wolno przesuwające się w pionie.
Aby możliwie najlepiej zabezpieczyć wszystkie urządzenia podłączone do linii transmisyjnej przed skutkami wyładowań atmosferycznych należy zastosować układ jak na powyższym schemacie

Detekcja ruchu w systemach CCTV.

W niektórych systemach monitoringu ciągły zapis obrazu nie ma uzasadnienia praktycznego oraz ekonomicznego. W stacjach transformatorowych, rozdzielniach gazu, serwerowniach komputerowych i innych tego typu miejscach do czynienia mamy ze względnie małą ilością ruchu. W takich wypadkach najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie nagrywania bazującego na jego detekcji. Takie rozwiązanie powoduje znaczne wydłużenie czasu archiwizacji oraz brak rejestracji scen niewymagających zapisu.
Okno ustawień detekcji ruchu w kamerach Sunell
Kamery Sunell oraz rejestrator Signal K4416 komunikują się ze sobą za pomocą protokołu ONVIF, gdzie obszar detekcji oraz jej czułość ustawia się bezpośrednio w kamerach. Informacja o pojawianiu się niepożądanego obiektu wysyłana jest w postaci metadanych do rejestratora, który rozpoczyna nagrywanie. Analiza ruchu przeprowadzana w kamerze zdecydowanie odciąża procesor rejestratora umożliwiając płynne wykonywanie innych zadań.

Tworzenie łącza zapasowego z wykorzystaniem sieci 3G.

Urządzenie TP-LINK TL-MR3420 3G/3.75G N2957 daje możliwość szybkiego tworzenie sieci przewodowej/bezprzewodowej, umożliwiającej dostęp do sieci Internet poprzez sieć 3G. Urządzenie N2957 umożliwia transmisję bezprzewodową z prędkością 300 Mb/s (standard 802.11n) oraz przewodowo z prędkością 100 Mb/s. Komunikacja z siecią Internet za pośrednictwem sieci 3G odbywa się dzięki interfejsowi USB, do którego należy podłączyć modem 3G (lista kompatybilnych urządzeń znajduje się na stronie producenta TP-LINK).
Router 3G TP-LINK TL-MR3420 802.11n 300Mb/s UMTS/HSPA
Router TP-LINK TL-MR3420 N2957 umożliwia dostęp do Internetu poprzez sieć 3G
Dodatkowo urządzenie może być wykorzystane do tworzenie łącza zapasowego. Dzięki funkcji failover TP-Link może przełączać się automatycznie na sieć 3G.
Router tej klasy doskonale nadaje się do biur, gdzie brak Internetu oznacza utrudnienia w pracy wielu osób. Po naprawieniu awarii urządzenie automatycznie przełączy się w stan pierwotny (np. dostęp do Internetu za pośrednictwem łącza DSL).

Karta 802.11n TP-Link USB TL-WN821N, 300Mbit/sRouter TP-Link ADSL (Annex A) TD-8816Router 3G TP-LINK TL-MR3420 802.11n 300Mb/s UMTS/HSPA
Idea zastosowania routera TP-Link TL-MR3420 N2957

Nowości w firmie DIPOL:
Adapter jednomodowy ULTIMODE A-524S (1xSC/APC - 1xFC/APC)
Uchwyt do kamery BR-180M
Adapter jednomodowy ULTIMODE A-544D (2xFC/APC - 2xFC/APC)
Adapter ULTIMODE A-524S
1xSC/APC - 1xFC/APC
L4224
Uchwyt do kamer
BR-180M
M5124
Adapter ULTIMODE A-544D
2xFC/APC - 2xFC/APC
L4344
Warto przeczytać:
Jednoprzewodowa instalacja odbiornika z PVR. Korzystanie z funkcji jednoczesnego nagrywania i oglądania dwóch różnych programów na odbiornikach z PVR (Personal Video Recorder) wymaga doprowadzenia do niego dwóch niezależnych sygnałów. Wykonane kilka lub kilkanaście lat temu satelitarne instalacje indywidualne obejmujące konwerter typu SINGLE oraz jeden przewód antenowy są niewystarczające...więcej
Przewód CCTV CAMSET 100 PE 75-0.59/3.7+2x1.0 92% pokrycia oplotem, zewnętrzny 2 przewody zasilające 230V AC [200m]
Zastosowanie zestawu R85260 umożliwia przesył dwóch sygnałów SAT jednym przewodem
Monitoring przy dużych odległościach. W przypadku konieczności wykonania systemu monitoringu, w którym kamery pozostają w znacznej odległości od rejestratora (300 m - 2400 m) przy zastosowaniu przewodów UTP lub RG59, należy zastosować dodatkowe urządzenia wzmacniającego sygnał wideo...wiecej
Przewód CCTV CAMSET 100 PE 75-0.59/3.7+2x1.0 92% pokrycia oplotem, zewnętrzny 2 przewody zasilające 230V AC [200m]
Do transmisji sygnału przez przewód koncentryczny wykorzystać można wzmacniacz
wideo VCA-1/2000 M1842. Pozwala on na przesłanie sygnału na odległość do 2000 m.
Mobilny router 3G. Urządzenie TP-Link TL-MR3040 3G/3.75G N2960 umożliwia szybkie tworzenie sieci bezprzewodowej oraz przewodowej dającej dostęp do sieci Internet poprzez sieć 3G. Jest to szczególnie ważne w podróży, kiedy nie mamy dostępu do sieci energetycznej, a potrzebujemy podłączyć więcej niż jedno urządzenie do Internetu. Router umożliwia transmisję bezprzewodową z prędkością 150 Mb/s (standard 802.11n). Komunikacja z siecią Internet za pośrednictwem sieci 3G odbywa się dzięki interfejsowi USB, do którego należy dołączyć modem 3G. Urządzenie posiada wbudowany akumulator. Ładowanie akumulatora odbywa się poprzez interfejs mikro USB...więcej
Przewód CCTV CAMSET 100 PE 75-0.59/3.7+2x1.0 92% pokrycia oplotem, zewnętrzny 2 przewody zasilające 230V AC [200m]
Router TP-LINK 3G TL-MR3040 dzięki wbudowanemu akumulatorowi doskonale nadaje
się do podróży w celu rozdzielenia sygnału sieci Internet na wiele komputerów
Antena satelitarna 35cm Camping set OFFSET