Nr 08/2013 (18.02.2013)
Wreszcie jest! Długo oczekiwany, dwukrotnie wydajniejszy następca H.264.
Gdy w 2012 roku na konferencji w Szanghaju pracowano nad draftem dokumentu dotyczącego nowego kodeka MPEG-H nikt nie przypuszczał, że jego wersja finalna zostanie zatwierdzona tak szybko. Pod koniec stycznia, organizacja International Telecommunication Union (ITU) ogłosiła zatwierdzenie nowej wersji kodeka pod oznaczeniem H.265: HEVC (High Efficiency Video Coding - ang. kodowanie wideo wysokiej wydajności).HEVC to następca H.264/AVC, który przebojem wdarł się na rynki elektroniki konsumpcyjnej. Wraz z nim rozwinęła się cała multimedialna część Internetu. Jego wydajność pozwoliła na przesył i zdalne udostępnianie materiałów filmowych przeznaczonych zarówno na komputery osobiste, jak i w ostatnim czasie na telefony komórkowe. Ponieważ jednak wraz z postępem technologicznym rosną wymagania konsumenckie co do rozdzielczości oraz jakości oglądanych w sieci materiałów, konieczne jest ciągłe rozwijanie i udoskonalanie technik kompresji.
Teraz kolej na H.265/HEVC. Zalety wynikające z wdrożenia nowej metody kompresji są oczywiste - standardowa cyfrowa telewizja rozsiewcza, która dzięki dodatkowej adaptacji rozdzielczości Ultra HD oferować będzie cztery razy lepszą jakość (ilość pikseli) przy rezerwacji tej samej ilości zasobów, podobnie, jak wszystkie dostępne w Internecie materiały multimedialne. Większa wydajność kompresji to również mniejsze wykorzystanie zasobów dyskowych, które w szeregach systemów muszą rozrastać się do niebotycznych rozmiarów. Nie bez znaczenia jest również możliwość integracji dwóch nowych technik: transmisji LTE oraz kompresji H.265. Takie połączenie zaowocuje możliwością bezproblemowego dostarczenia do użytkownika materiałów najwyższej jakości UHDTV przy wykorzystaniu 50% możliwości samego LTE.
Już podczas zeszłorocznej konferencji IBC w Amsterdamie obserwować było można zalety nowej techniki kompresji, w szczególności jej blisko dwukrotnie większą wydajność
HEVC wymaga od urządzeń dwukrotnie większej mocy obliczeniowej. Pierwsze prognozy przedstawiane kilka miesięcy temu mówiły o popularyzacji nowego kodeka nie wcześniej niż za 2-3 lata. Tymczasem już na styczniowych targach CES w Las Vegas zauważyć można było pierwsze urządzenia konsumenckie kompatybilne z nowym standardem - firma Samsung zaprezentowała serię telewizorów na rok 2013, wśród których część wyposażona była w odpowiedni, zgodny ze standardem dekoder, firma Broadcom zaprezentowała z kolei Set-Top-Box wyposażony w zaprojektowany przez nią chipset, zdolny do dekodowania materiałów H.265. Masowa produkcja chipu planowana jest na początek roku 2014. Rok ten wydaje się być realnie czasem, w którym H.265 może zaistnieć na rynku masowym.
Miernik - podstawowe wyposażenie instalatora.
Urządzenie pomiarowe jest jednym z podstawowych narzędzi instalatora. O ile w instalacjach niskoprądowych, bazujących na przewodach miedzianych (telewizja, monitoring) możliwe, aczkolwiek nieprofesjonalne jest sprawdzanie poprawności działania systemu na podstawie obserwacji podłączonych do niego urządzeń końcowych, o tyle w sieciach światłowodowych nie ma miejsca na takie półśrodki. Instalacje tego typu wykonywane są często na długo przed uruchomieniem danego systemu i obejmują wyłącznie wykonanie infrastruktury kablowej oraz przyłączy. Aby zweryfikować poprawność wykonania wszystkich prac konieczne jest zaopatrzenie się w odpowiednie urządzenie pomiarowe, tym bardziej, że nawet najmniejszy błąd lub najmniejsza niedokładność zaowocować może zwiększonym o kilka dB tłumieniem, które w tym przypadku prowadzić może do awarii całego systemu.Miernik OPTOKON PM-800 L5818 to zaawansowany miernik przeznaczony do pomiaru strat mocy optycznej w torze światłowodowym wielo- i jednomodowym. Miernik skalibrowany jest do pomiaru sześciu długości fali: 850, 1300, 1310, 1490, 1550 i 1625 nm. Posiada możliwość ustawienia wartości referencyjnej 0 dB, co pozwala na usprawnienie pomiarów toru optycznego. Miernik wyposażony jest w końcówkę umożliwiającą pomiar mocy w torze optycznym zakończonym złączem o ferruli 2,5 mm. Dokładność pomiaru nie przekracza 5%. Wbudowana pamięć wewnętrzna pozwala na zapisanie do 3000 pomiarów, które można eksportować do komputera poprzez program Hyper Terminal.
Na poniższym schemacie przedstawiono ideę rozprowadzenia sygnałów cyfrowego DVB-T oraz analogowego PAL w zbiorczej instalacji antenowej opartej na rozwiązaniach firmy Terra oraz Mixpol. Założeniem projektu było doprowadzenie sygnału do trzech budynków.
Sygnał DVB-T w postaci cyfrowej oraz analogowej (transmodulacja COFDM-PAL) w sieci światłowodej
W celu wprowadzenia sygnału DVB-T do instalacji wykorzystano nowoczesny, programowany cyfrowo czterokanałowy wzmacniacz at440 R82511 Terra. Do wprowadzenia sygnału z innych pasm (FM/DAB/VHF) oraz dodatkowego wzmocnienia sygnału posłużyć może szerokopasmowy wzmacniacz ma400 R82520. Sygnał analogowy PAL w kanałach 21-69 UHF wprowadzony został do instalacji przy pomocy 8-kanałowej stacji czołowej DVB-08T Mixpol R951680. Przemiennik R951680 umożliwia odbiór 8 kanałów cyfrowych na analogowych odbiornikach telewizyjnych. Następnie sygnał taki został wzmocniony przez szerokopasmowy wzmacniacz HA-126 Terra R82303.
Przygotowany do dystrybucji sygnał transmitowany jest do kolejnych budynków światłowodem jednomodowym. Do tego celu użyto nadajnika optycznego MOS-211A R81720 o mocy lasera 6 dBm oraz splittera optycznego Opto-Spt3 BOX 3 A98893 do rozdzielenia toru optycznego. W każdym z budynków umieszczono odbiornik optyczny OD-120 R81724 o maksymalnym poziomie wyjściowym 95 dBµV, pozwalającym na dystrybucję sygnału telewizyjnego do kilkudziesięciu gniazd bez konieczności stosowania dodatkowych wzmacniaczy.
Jak wybrać odpowiedni akumulator?
Podstawowym parametrem charakteryzującym akumulator jest jego pojemność. Z uwagi na to, że pojemność zależy od warunków rozładowywania, przyjęto podawanie dziesięciogodzinnej wartości pojemności. Jeśli przykładowo akumulator ma pojemność 20 Ah, to przez 10 godzin można rozładowywać go prądem 2 A. Aby stwierdzić, przez jaki czas akumulator będzie działał w danej instalacji, należy się posłużyć napięciowymi charakterystykami rozładowania. Pokazują one przez jaki czas, w zależności od obciążenia, dany akumulator może być używany.Dłuższy czas archiwizacji materiałów wideo.
Coraz większe wymogi względem jakości archiwizowanych w systemach monitoringu nagrań wideo stanowią problem w sytuacji, gdy rejestrator posiada tylko jeden slot SATA (możliwość zainstalowania tylko jednego dysku twardego). W takiej sytuacji dobrą praktyką jest montaż dysku o możliwie największej pojemności. Najbardziej pojemne, spotykane na rynku dyski mieszczą 3-4 TB danych. Jako przykład posłużyć może dysk ST3000DM001 7200.12 XT SATAIII o pojemności 3TB M89290.Poniższa tabela pokazuje w jaki sposób zmienia się maksymalny okres archiwizacji (wyrażony w dniach) w zależności od ilości kamer w systemie oraz rozdzielczości obrazu. Założeniem porównania jest stałe pasmo strumienia danych (D1 - 0,5 Mbps, 720p - 1,8 Mbps, 1080p - 2,8 Mbps) oraz 25kl./s dla każdego urządzenia. Miejscem archiwizacji jest rejestrator wyposażony w dysk 3 TB.
Maksymalny czas archiwizacji (w dniach) na dysku 3TB M89290
w zależności od rodzaju i ilości kamer w systemie
D1 | 720p | 1080p | |
4 kamery | 140 | 38 | 24 |
8 kamer | 70 | 19 | 12 |
16 kamer | 35 | 9 | 6 |
Łatwy i szybki montaż urządzeń.
Zdarza się, iż urządzenia przeznaczone do montażu w szafach RACK wymagają łatwego dostępu, zarówno do panelu przedniego, jak i tylnego. Również w przypadku, gdy szafa RACK wyposażona jest w panele ułatwiające przełączanie lub organizację kabli, dostęp do nich ze wszystkich stron jest dużym ułatwieniem.Szyny RACK umożliwiają montaż urządzeń telekomunikacyjnych wyposażonych w uchwyty RACK 19". Doskonale nadają się do instalacji, w których często potrzebny jest łatwy dostęp do urządzenia zainstalowanego na szynie. Dzięki zastosowaniu kółek przemieszczanie szafy jest bardzo wygodne.
W zależności od potrzeb wybrać można szyny pojedyncze lub podwójne (dla montażu urządzeń wymagających przykręcenia z obu stron, półek, itp.).
Nowości w firmie DIPOL:
Warto przeczytać:
Jak sterować urządzeniem zamkniętym w szafce RTV? Niejednokrotnie zdarza się, że urządzenia RTV ukrywane są w nowoczesnych szafkach lub szufladach, które oprócz walorów estetycznych niosą za sobą spore problemy użytkowe - sterowanie zakamuflowanymi urządzeniami jest często kłopotliwe lub wręcz niemożliwe. Rozwiązaniem takiego problemu jest przedłużacz pilota Signal IRB-600U R94130...więcej
Zasada działania przedłużacz pilota Signal IRB-600U R94130
Kamery analogowe w sieciach IP. W przypadku, gdy klienci chcą przejść z systemu monitoringu analogowego na IP, nie ma konieczności wymiany wszystkich kamer. Dzięki serwerom wideo K1601 można je wykorzystać w modernizowanym systemie monitoringu. Serwer firmy Sunell umożliwia transmisję zarówno obrazu, jak i sterowania PTZ przez sieć Ethernet...więcej
TP-LINK TL-WDR4300 jako serwer DLNA. Na rynku dostępne są telewizory z portem LAN, wykorzystujące połączenie Ethernet do współpracy z innymi jednostkami z certyfikatem DLNA (The Digital Living Network Alliance, to międzynarodowa organizacja skupiająca producentów elektroniki użytkowej, sprzętu komputerowego i urządzeń mobilnych). W standardzie DLNA pracować może: telewizor, DVR, telefon komórkowy, dysk sieciowy NAS, sprzęt Hi-Fi, komputer PC, palmtop, drukarka sieciowa, tablet, laptop, konsola, itp...więcej
Widok sieci z wykorzystaniem TP-LINK N3260 jako serwera DLNA