Nr 41/2012 (03.12.2012)
SAT>IP nowym trendem w telewizji?
Na początku listopada światowy lider wśród operatorów satelitarnych - SES, wydał certyfikat kompatybilności z zatwierdzonym w 2011 standardem SAT>IP dla urządzenia marki Zinwell. Konwerter SAT>IP tajwańskiego producenta jest drugim po Inverto IDL 400s urządzeniem zyskującym aprobatę organizacji odpowiedzialnych za opracowanie standardu. Jak podkreśla wiceprezes ds. systemów odbiorczych SES Thomas Wrede, uzyskaniem kolejnych zaświadczeń zainteresowanych jest wielu producentów elektroniki w Azji. Wydaje się więc, iż wzrost popularności techniki SAT>IP jest tylko kwestią najbliższej przyszłości.
Zgodnie ze standardem SAT>IP sygnał satelitarny jest demodulowany, a następnie konwertowany do postaci strumienia IP, dzięki czemu poprzez przewodowe lub bezprzewodowe techniki dystrybucji sygnału istnieje możliwość niezależnego oglądania programów satelitarnych na takich urządzeniach jak: komputery PC, laptopy, tablety, czy smartphony wyposażone w odpowiednie aplikacje. Nie można oczywiście zapomnieć o telewizorach wyposażonych w odpowiednie moduły IP, czy podłączonych do nich odbiornikach IPTV. Protokół komunikacji klienta z serwerem opracowany został przez: SES, brytyjskie konsorcjum medialne BSkyB oraz duńskich programistów z Craftwork. SAT>IP oparto na istniejących już protokołach internetowych, takich jak: IP, UPnP, RTSP, HTTP uzupełnionych specjalnym rozszerzeniem satelitarnym. Zadbano również o kompatybilność z zyskującym na popularności mechanizmem DLNA.
Serwery SAT>IP generować mogą strumienie multimedialne w technice unicast lub multicast RTP/UDP zgodne z obowiązującym standardem RFC2250. Możliwe jest również wsparcie dla protokołu HTTP. Strona kliencka decyduje o tym, w jakim formacie dane (programy satelitarne) mają zostać udostępnione.
Jedną z większych zalet rozwiązania jest całkowite uniezależnienie go od dostępu do Internetu. Pomimo korzystania z techniki IP, cała transmisja odbywa się w sieci lokalnej, nie są generowane więc dodatkowe koszty. Typowa sieć domowa działająca z prędkością 100 Mbit/s pozwoli na jednoczesną transmisję 8 różnych programów w rozdzielczości HD.
Jeśli sprawdzą się prognozy twórców standardu SAT>IP, rok 2013 przynieść może sporą rewolucję na konsumenckim rynku satelitarnym. W przypadku, gdy standardem objętych zostanie więcej urządzeń, a ich cena osiągnie poziom akceptowalny przez operatorów platform satelitarnych, należy spodziewać się zmiany trendu w telewizyjnych instalacjach domowych, jeszcze większej integracji telewizji i Internetu oraz w dalszej perspektywie realizacji idei oglądania telewizji "wszędzie i na wszystkim".
Którą obcinarkę włókien światłowodowych wybrać?
Bez względu na to, która technologia łączenia włókien światłowodowych zostanie wybrana przez instalatora (spawanie, klejenie, złącza mechaniczne), każda z nich wymagać będzie identycznych narzędzi do przygotowania złącza. Szczególnie istotny jest wybór obcinarki.Obcinarka ma za zadanie wykonać precyzyjne rozdzielenie włókna, zachowując odpowiednią gładkość czoła rozdzielonego przewodu, aby tłumienie sygnału na gotowym już spawie, czy złączu było jak najmniejsze. Obcinarki do światłowodów są urządzeniami niezwykle precyzyjnymi, przez co ich koszt stanowi znaczny procent wydatków na narzędzia.
Idealnym rozwiązaniem dla początkującego instalatora jest obcinarka F1-6000, zaprojektowana do szybkiego i dokładnego cięcia włókien o średnicy płaszcza 125µm oraz pokryciu 250/ 900µm. Obcinarka posiada skalę do mierzenia obcinanego włókna w zakresie od 2 do 20 mm. Idealna do przycinania włókna przed założeniem spawów mechanicznych, czy też złączy szybkiego montażu. Ceramiczne ostrza są przygotowane do wykonania 6000 cięć.
Dla osób bardziej wymagających zaleca się inwestycję w precyzyjną obcinarkę włókien KeyCleave. Urządzenie przeznaczone jest do przycinania włókien światłowodowych w celu odpowiedniego ich przygotowania do procesu spawania lub montażu mechanicznych spawów lub złączy. Obcinarka zapewnia przycięcie włókna pod kątem 90° z dokładnością do +/- 0,5°. Wyposażona jest w obrotowy wymienny nóż posiadający 16 pozycji cięcia. Takie rozwiązanie zapewnia wykonanie ok. 48 000 precyzyjnych cięć bez konieczności wymiany elementu tnącego.
Podział uprawnień z karty abonenckiej w domowej instalacji multiswitchowej.
Decydując się na wykonanie domowej instalacji telewizyjnej opartej na multiswitchu rozważyć należy kwestię możliwości niezależnego oglądania telewizji satelitarnej w więcej niż jednym pomieszczeniu. Zakup kolejnego abonamentu jest rozwiązaniem nieekonomicznym. Warto zainteresować się możliwością dzielenia uprawnień z jednej karty abonenckiej na dedykowanym urządzeniu.Zestaw Clone+ A9910 pozwala na bezprzewodową (zasięg 150 m w wolnej przestrzeni) dystrybucję uprawnień z jednej karty abonenckiej na dwa odbiorniki. W przypadku większej liczby odbiorników konieczny jest zakup dodatkowych kart klienckich A9911. Na poniższym schemacie przedstawiona została przykładowa instalacja SAT+DVB-T+CCTV dla domku jednorodzinnego liczącego 4 gniazda telewizyjne.

Schemat domowej instalacji SAT+DVB-T+CCTV - podział uprawnień z karty abonenckiej
Konwerter Quatro A98257 połączono z multiswitchem R70608 czterema przewodami koncentrycznymi TRISET-113 E1017. Zastosowanie tunera dwugłowicowego wymaga poprowadzenia dwóch przewodów TRISET-113 E1015 od multiswitcha do gniazda R694140. Umożliwia to jednoczesne oglądanie programu i nagrywanie innego. W instalacji dostępny jest również sygnał naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T oraz radia FM. Do instalacji antenowej został dodany obraz z dwóch kamer CCTV (brama wjazdowa, podjazd). Dzięki zastosowaniu modulatorów R95176 obraz dostępny jest na każdym telewizorze. Do wykonania okablowania telewizyjno-satelitarnego wewnątrz budynku użyto przewodu Triset-113 E1015, natomiast do podłączenia urządzeń zewnętrznych: konwertera SAT i kamer CCTV wykorzystano przewód Triset-113 PE E1017.
Testowe wyjście wideo w kamerach CCTV.
W procesie montażu kamery konieczne jest dostosowanie obrazu kamery do warunków oświetleniowych oraz odpowiednie dobranie ogniskowej obiektywu i regulacja ostrości obrazu. Aby tego dokonać konieczne jest przyłączenie monitora testowego bezpośrednio przy kamerze.W przypadku większości kamer analogowych wyjście video umieszczone jest na tylnym panelu kamery, przez co dostęp do niego może być utrudniony. Dodatkowo, w przypadku już działającej instalacji systemu monitoringu, żeby dostosować obraz z kamery poprzez monitor testowy, kamerę należy wypiąć z systemu monitoringu.
Przykładem kamery posiadającej testowe wyjście wideo jest u-cam 680 M11274. Wyjście to jest umieszczone na spodzie urządzenia, co czyni je znacznie bardziej praktycznym. Takie rozwiązanie pozwala na szybkie i przede wszystkim wygodne podłączenie monitora testowego do kamery.

Wykorzystanie testowego wyjścia wideo w kamerze M11274,
odpowiedni przewód znajduje się w komplecie z kamerą
odpowiedni przewód znajduje się w komplecie z kamerą
Maska prywatności w kamerach Sunell.
W sytuacji gdy na obrazie z kamery znajdują się obszary nie istotne z punktu widzenia monitoringu a naruszające czyjąś prywatność należy włączyć w kamerze maski prywatności. Przykładem takiej sytuacji jest konieczność zasłonięcia okien mieszkań w monitoringu miejskim. Podobna sytuacja ma miejsce w monitoringu więzień, a konkretnie kącika sanitarnego w celi lub pomieszczenia łaźni. Dodatkowym wymogiem w tym przypadku jest jednak, aby maska prywatności nie była tworzona przez program CMS do obsługi monitoringu, a bezpośrednio w kamerze. Ma to na celu uniknięcie nadużyć ze strony osób obserwujących osadzonych.We wszystkich modelach kamer IP Sunell istnieje możliwość ustawienia masek prywatności bezpośrednio w urządzeniu. Dzięki temu wychodzący z kamery strumień wideo zawiera już w sobie odpowiednią maskę. Maska widoczna będzie również na sygnale wychodzącym ze złącza testowego kamery (podłączenie monitora serwisowego).
Jak zwiększyć funkcjonalność domowego routera?
Stosowany na co dzień do bezprzewodowego dostępu do Internetu router może znacznie zyskać na swojej funkcjonalności. Zastosowanie dostępnego w sieci oprogramowania alternatywnego pozwoli m.in. na przekształcenie routera w serwer NAS, czy serwer wydruku oraz zwiększyć jego możliwości związane z analizą i przekazywaniem ruchu.Oprogramowanie OpenWRT bazujące na systemie Linux (dostępny jest graficzny interfejs) można wgrać na wybrane modele routerów bezprzewodowych. Zaznaczyć przy tym należy, iż wszelkie operacje związane z modyfikacją oprogramowania wykonywane są na własne ryzyko. Oprogramowanie najlepiej zainstalować na routerze posiadającym port USB, który można wykorzystać do podłączenia dysku, modemu USB czy drukarki. Oczywiście można zastosować HUB USB tak, aby możliwe było jednoczesne podłączenie kilku urządzeń.

Schemat domowej sieci zbudowanej w oparciu o urządzenia TP-LINK
Informacje oraz oprogramowanie OpenWRT pobrać można bezpośrednio z oficjalnej strony projektu. Możliwe jest również korzystanie z modyfikowanych wersji, tworzonych przez samych użytkowników. W sytuacjach takich zwrócić należy szczególną uwagę na źródło instalowanego oprogramowania. Więcej o OpenWRT można przeczytać w naszej bibliotece OpenWRT czyli jak zwiększyć możliwości routera.
Nowości w firmie DIPOL:
Warto przeczytać
Kompleksowa instalacja SAT+DVB-T dla hoteli. W kompleksie hotelowym składającym się z 3 budynków. przewidziano montaż stacji czołowej MMH-3000 dystrybuującej 6 programów satelitarnych w postaci cyfrowego sygnału DVB-T oraz zestaw wzmacniaczy kanałowych marki Terra zapewniający dystrybucję sygnału DVB-T...więcej
Schemat instalacji hotelowej.
Dystrybucja sygnału DVB-T oraz 6 programów satelitarnych w postaci cyfrowej do 3 budynków
Dystrybucja sygnału DVB-T oraz 6 programów satelitarnych w postaci cyfrowej do 3 budynków
Digital signage łatwiejsze niż kiedykolwiek! Digital signage to system, w skład którego wchodzą wyświetlacze elektroniczne prezentujące: dedykowane informacje, reklamy, wiadomości oraz oprogramowanie zarządzające. Celem Digital signage jest dostarczanie wiadomości kierowanych do konkretnych miejsc, w określonych porach. Systemy tego typu wykorzystywane są na lotniskach, punktach sprzedaży, sieciach usługowych itp...więcej
Analogowy monitoring przy słabym oświetleniu. Po próbach kradzieży kwiatów i krzewów z ogrodu właściciel postanowił zabezpieczyć swoją własność budując prosty system monitoringu. Głównym założeniem była wysoka jakość obrazu z kamery zarówno w dzień, jak i w nocy...więcej
Do całodobowego monitoringu terenów zielonych należy zastosować kamery
o wysokiej czułości, z oddzielnym reflektorem podczerwieni
o wysokiej czułości, z oddzielnym reflektorem podczerwieni