Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 40/2012 (26.11.2012)

Strumieniowanie na Androida, czyli MPEG-DASH komercyjnie.

6 listopada 2012 roku w Los Angeles firmy Fraunhofer IIS oraz BuyDRM zaprezentowały jeden z pierwszych komercyjnych systemów strumieniowania dźwięku oraz multimediów dla urządzeń mobilnych z systemem Android, działający w oparciu o technikę MPEG-DASH oraz PlayReady. Pokaz przeprowadzony wspólnie z HBO udowodnił, że dostawcy treści poważnie traktują temat "drugiego ekranu" w odbiorze konsumenckim. Zgodnie z prognozami analityków rynku multimediów - tablet, czy smartphone coraz częściej stanowić będzie uzupełnienie lub alternatywę dla odbiorników telewizyjnych.
Antena telewizyjna Dipol 94/21-69 Vena
Nowatorskie rozwiązanie Fraunhofer IIS i BuyDRM pozwala na zabezpieczoną transmisję dźwięku przestrzennego i obrazu, automatycznie dostosowując bitrate do prędkości łącza internetowego. Na chwilę obecną z rozwiązania mogą korzystać abonenci HBO GO za pomocą urządzeń z systemem Android. Obsługa aplikacji jest równie łatwa, jak korzystanie z odtwarzacza BluRay czy DVD.
MPEG-DASH (Dynamic Adaptive Streaming over HTTP) jest zatwierdzonym pod koniec 2011 roku standardem strumieniowania materiałów wideo, zapewniającym możliwie pozytywne wrażenia jakościowe (tzw. QoE - Quality of Experience) oraz unifikującym różne popularne obecnie technologie, takie jak: Smooth Streaming firmy Microsoft, HTTP Dynamic Streaming firmy Adobe oraz HTTP Live Streaming (HLS) autorstwa Apple. Największą zaletę MPEG-DASH stanowi fakt, iż jest on w stanie dobrać odpowiednie parametry transmisji w zależności od możliwości i wymogów danego urządzenia. Pozwala to na zaoszczędzenie pasma np. poprzez zmniejszenie strumieni dla urządzeń mobilnych oraz unikanie problemów z buforowaniem materiałów wideo w przypadku mniej wydajnych sieci.
Antena telewizyjna Dipol 94/21-69 Vena
MPEG-DASH był jednym z rozwiązań promowanych przez organizację Fraunhofer podczas tegorocznej konferencji IBC 2012 w Amsterdamie. Fraunhofer IIS Audio i Multimedia, z siedzibą w Erlangen w Niemczech, od 20 lat zajmuje się technologią dźwięku skompresowanego i pozostaje wiodącym innowatorem systemów multimedialnych. Wnieśli znaczący wkład w rozwój mp3 oraz AAC Advanced Audio Coding służącego do przesyłania i nadawania strumieniowego materiałów wideo w ponad 5 mld urządzeń na całym świecie. Kodek używany jest m.in. w HTML 5, Safari Apple, Microsoft Internet Explorer 9 oraz Google Chrome. Fraunhofer IIS tworzy również technologie dla świata mediów takie, jak kompresja MPEG Surround służąca do obsługi wielu kanałów audio użyta w aplikacji wykorzystanej w opisanym na początku artykułu projekcie.
Nie ma wątpliwości, iż rynek szerokopasmowych usług strumieniowych w najbliższych latach znacznie się powiększy. Techniki strumieniowania adaptacyjnego, takie jak MPEG-DASH z pewnością ten proces znacznie przyspieszą.

Szybciej już się nie da - złącza mechaniczne Ultimode.

Największym problemem osób rozpoczynających instalowanie światłowodów jest ich łączenie. W porównaniu do instalacji miedzianych, te oparte na medium szklanym stanowią zdecydowanie większy problem: wymagają większej sterylności środowiska podczas ich łączenia oraz niejednokrotnie - bardziej precyzyjnych narzędzi.
Szybkozłącze ULTIMODE FAST-02SC
Elementy składowe złącza mechanicznego Ultimode FAST-02SC L5711
Najprostszym i najszybszym sposobem na zarobienie złącza na końcu włókna światłowodowego jest obecnie stosowanie złączy mechanicznych. Czoło ferruli złącza zostało wypolerowane i wklejone w warunkach laboratoryjnych. Podczas montażu włókno światłowodowe pozycjonowane jest w złączu przy pomocy tzw. V-rowków, dzięki czemu możliwe jest uzyskanie niskiej tłumienności na poziomie 0,25 dB. Żel optyczny znajdujący się w złączu niweluje skutki nieprecyzyjnego cięcia, czy niewielkiej przerwy między wprowadzonym końcem włókna światłowodowego, a zamontowanym włóknem wewnątrz złącza. Sprzęt do zarabiania złączy mechanicznych jest nawet do 40x tańszy niż urządzenia potrzebne do spawania termicznego. Czas zarobienia złącza mechanicznego jest o wiele krótszy niż technika tzw. klejenia złączy.

DVB-T w hotelu z odbiornikami analogowymi.

W obiektach z dużą ilością odbiorników kineskopowych lub odbiorników wyposażonych w tuner MPEG2 (szpitale, więzienia, hotele, osiedla mieszkalne i innego typu obiekty) wymiana wszystkich telewizorów na nowe, posiadające wbudowany tuner naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T MPEG-4 wymaga dużych nakładów finansowych, związanych z kupnem nowych oraz utylizacją starych telewizorów. Problem staje się tym bardziej poważny, im większa jest liczba pokoi, które trzeba zasilić w cyfrowy sygnał.
Alternatywą do wymiany telewizorów jest montaż stacji czołowej dokonującej zamiany cyfrowego sygnału DVB-T na analogowy sygnał PAL. Podstawą sprzętową stacji czołowej MMH-3000 firmy Terra jest jednostka centralna UC-380 R81700. W jednej jednostce MMH-3000 zamontować można osiem paneli stacji czołowej. Stanowi ona bazę dla wszystkich modułów odpowiedzialnych za odbiór i modulację różnego rodzaju sygnałów. Aby możliwe było uzyskanie na wyjściu analogowego sygnału PAL, stację należy wyposażyć w odpowiedni transmodulator RT-316 R81707 sygnału DVB-T (MPEG-4/H.264). Chcąc dystrybuować w sieci więcej programów wchodzących w skład danego multipleksu, należy skorzystać z modułów DM-316 R817121. Moduły te współpracują z RT-316 R81707 w technologii master-slave i umożliwiają dystrybucję w postaci analogowej kanałów z multipleksu na zasadzie jeden panel-jeden program.
Przykładowy schemat blokowy stacji czołowej MMH-3000 TERRA. W jednostce centralnej R81700 umieszczono dwa panele RT-316 R81707 oraz 6 paneli DM-316 R817121. Zestaw taki pozwala na wpuszczenie do instalacji 8 programów ulokowanych na w dwóch multipleksach cyfrowych.

Jak zmierzyć jakość obrazu z kamery?

Większa rozdzielczość kamery nie zawsze przekłada się na wyższą jakość obrazu. Jednoznaczne informacje o jakości obrazu dla danego urządzenia uzyskać można dokonując pomiarów zgodnych ze standardem ISO 12233. Ważne jest tu zapewnienie odpowiedniego oświetlenia, dobra konfiguracja obiektywu oraz kamery (wyłączone funkcje poprawiające jakość obrazu: wyostrzanie i stabilizacja).
Zgodnie z procedurami opisanymi w normie ISO 12233 pomiaru rozdzielczości można dokonać poprzez analizę obrazu tablicy testowej (odczytujemy liczbę odpowiadającą wyraźnej jeszcze rozdzielczości czarnych i białych linii). W przypadku kamer IP z pomocą może nam przyjść program komputerowy, który automatycznie analizuje obraz z danej kamery. Przykładem jest darmowa aplikacja HYRES.
Przykładowy obraz z kamery firmy Sunell przedstawiający tablicę ISO 12233

Jak stworzyć monitoring IP bez komputera PC?

Niskobudżetowy rejestrator Signal NVR32-16 HD K4416 jest urządzeniem obsługującym nawet 16 kamer IP firmy Sunell w rozdzielczości Full HD. Dzięki portom USB możliwe jest podłączenie myszki do obsługi podglądu, rejestracji, odtwarzania archiwalnych nagrań, wykonywania backup'u oraz zarządzania ustawieniami bez konieczności podpinania komputera PC. Dołączony pilot IR zdalnego sterowania pozwala na zarządzanie urządzeniem i przełączanie widoków kamer z odległości kilku metrów.
Podłączony do rejestratora 27” Monitor LCD AG Neovo LW-27 Full HD pozwala na wizualizację obrazu w rozdzielczości 1920 x 1080 pikseli oraz odsłuch dźwięku z mikrofonu kamery na wbudowanych głośnikach. W celu zaoszczędzenia miejsca i zwiększenia możliwości regulacyjnych pochylenia monitora zaleca się jego montaż na uchwycie E93160.
Uchwyt Signal LPA16-444A, 26'-47' ścienny, regulowany, obrotowyMonitor LCD 27'' AG Neovo LW-27 Full HD Kamera IP kompaktowa Full HD (2MPix) CMOS Sunell SN-IPR54/12DN/V ONVIFSwitch inteligentny TP-LINK TL-SL2218WEB 16+2G 1xSFP RACKRejestrator sieciowy Signal NVR3216 HD (max 16 kanałów)
Schemat instalacji monitoringu IP opartej na kamerach Sunell i NVR Signal
Zdalny dostęp do rejestratora możliwy jest za pomocą przeglądarki Internet Explorer lub dedykowanego oprogramowania działającego na większości systemów operacyjnych. W przypadku urządzeń mobilnych możliwy jest zdalny podgląd obrazu za pomocą telefonów i tabletów z oprogramowaniem Android, BlackBerry, iPhone, Symbian oraz Windows Mobile.

Jak zbudować domową sieć przewodową bez kładzenia dodatkowych przewodów?

Transmitery sieciowe TP-LINK TL-PA2010KIT N3363 służą do transmisji sygnału ethernetowego za pomocą sieci elektrycznej. Urządzenia są idealnym rozwiązaniem w sytuacji braku możliwości ułożenia skrętki komputerowej oraz gdy niemożliwe lub nieoptymalne jest wykonanie sieci bezprzewodowej.
Transmiter jest rozwiązaniem pozwalającym uniknąć kucia ścian celem doprowadzenia skrętki komputerowej do wybranego punktu w domu lub mieszkaniu. W szczególności urządzenie stosowane być może przy urządzeniach R/TV takich jak: telewizory, amplitunery, czy odtwarzacze sieciowe, przy których często brakuje gniazda internetowego.
Adapter Sieciowy TP-LINK TL-PA2010 Nano 200 Mb/s N3363
Nowości w firmie DIPOL:
Patch Panel 24 porty kat. 5e (kąt 45 stopni)
Patch Panel 24 porty FTP kat. 6 + uchwyt na kable
Panel terminujący do szafy RACK (100 par przewodów)
Patch panel 24 porty kat. 5e
R9120315
Patch Panel 24 porty FTP kat. 6
R9120318
Panel terminujący RACK
R9120345
Warto przeczytać:
Jak połączyć światłowód jednomodowy z wielomodowym? Zadaniem instalatora było połączenie infrastruktury sieciowej opartej o światłowody w dwóch budynkach. W jednym z nich sieć montowana kilka lat wcześniej została oparta o włókna wielomodowe, w nowszej części zastosowano włókna jednomodowe. Sieci pracują z prędkością 1000 Mb/s. Link między budynkami nie mógł stanowić "wąskiego gardła" ograniczającego tą przepustowość...więcej
Przewód CCTV CAMSET 100 PE 75-0.59/3.7+2x1.0 92% pokrycia oplotem, zewnętrzny 2 przewody zasilające 230V AC [200m]
Schemat instalacji z wykorzystaniem Ultimode MT-202G L1573
Jak obraz z kamer IP wpuścić w instalację telewizyjną? Wprowadzenie sygnału z kamer analogowych do instalacji telewizyjnej wymaga jedynie zastosowania modulatorów wysokiej częstotliwości. W przypadku kamer IP nie mamy do czynienia z sygnałem lecz ze strumieniem danych, co znacząco utrudnia wyświetlenie obrazu na wielu telewizorach jednocześnie...więcej
Przewód CCTV CAMSET 100 PE 75-0.59/3.7+2x1.0 92% pokrycia oplotem, zewnętrzny 2 przewody zasilające 230V AC [200m]
Wprowadzanie sygnału IP z kamer monitoringu do telewizyjnej instalacji
DVB-T - schemat
Jak profesjonalnie zabezpieczyć zewnętrzne połączenia w instalacjach antenowych? Korozja złącz oraz wilgoć przedostająca się do wnętrza przewodów antenowych, to najczęstsze przyczyny problemów w instalacjach antenowych. Niewielka oszczędność, na etapie instalacji, nie zastosowania odpowiednich zabezpieczeń, może być źródłem poważnych kłopotów w czasie eksploatacji...więcej
Przewód CCTV CAMSET 100 PE 75-0.59/3.7+2x1.0 92% pokrycia oplotem, zewnętrzny 2 przewody zasilające 230V AC [200m]
Koszulki kurczliwe Contech E9760
Przewód CCTV CAMSET 100 PE 75-0.59/3.7+2x1.0 92% pokrycia oplotem, zewnętrzny 2 przewody zasilające 230V AC [200m]