Nr 42/2012 (10.12.2012)
Czas na globalne M2M.
Pod koniec listopada w Johannesburgu Vodacom z grupy Vodafone ogłosił start nowej platformy usług M2M o nazwie Global Data Service Platform (GDSP). Ma on być rozwiązaniem dla międzynarodowych firm i organizacji chcących korzystać z bezobsługowej globalnej komunikacji między urządzeniami.GDSP będzie usługą, która nie tylko umożliwi przesył informacji i komunikację pomiędzy urządzeniami rozsianymi na całym globie, ale równocześnie pozwoli użytkownikowi na całkowitą kontrolę i zarządzanie swoim systemem. Jest to rozwiązanie pionierskie. Właściciel będzie w stanie analizować szczegółowo przepływ informacji pomiędzy poszczególnymi punktami, a także mieć kontrolę nad każdym z nich. Obsługa takiej sieci nie będzie skomplikowana – wszytko odbywać się będzie przy pomocy intuicyjnego interfejsu graficznego.
M2M (Machine-to-Machine) to technika oparta na zdolności urządzeń podłączonych do sieci do zbierania, przetwarzania i wymiany informacji bez udziału człowieka. Rozwój technologi mobilnych w ostatnich latach uplasował tę dziedzinę na pierwszym miejscu pod względem rocznego obrotu na poziomie 445 miliardów dolarów. Niezależne organizacje szacują, że do końca 2020 roku liczba urządzeń M2M na świecie wzrośnie o 100% z 6 do 12 miliardów. Wśród zainteresowanych inwestycją w M2M wymienić można firmy logistyczne (monitorowanie floty), a także banki (kontrola placówek oraz filii). Lista organizacji o rozproszonej strukturze działania jest ogromna, dlatego przewidując znaczny wzrost zainteresowania M2M w najbliższym okresie Vodafone przygotowała w tym celu 5 miliardów kart SIM, mających umożliwić bezprzewodową komunikację kompatybilnym urządzeniom.
Globalny rozwój M2M przełoży się na jeszcze bardziej dynamiczną ekspansję bezprzewodowych usług wymiany danych dla odbiorców prywatnych. Badania potwierdzają, że już dziś użytkownicy urządzeń mogących komunikować się po WiFi, mimo wszystko częściej używają komunikacji 3G. Pokazuje to jak pojemny może być rynek dla tego typu usług.
Rozproszony monitoring analogowy - wideo konwertery Ultimode.
Firma produkcyjna zdecydowała się na rozbudowę swojej siedziby o dodatkowy budynek. Istniejący monitoring analogowy w zupełności spełniał wymogi pod kątem jakości nagrań wideo i punktów obserwacji. Po wybudowaniu trzeciego budynku zdecydowano się na centralizację systemu monitoringu.Aby przesłać obraz z kamer zlokalizowanych na pozostałych obiektach wykorzystano wideo konwertery oraz światłowody. W budynku głównym doprowadzono sygnał z 16 kamer bezpośrednio do rejestratora. Schemat nowej instalacji ukazuje zastosowane elementy.
Schemat instalacji monitoringu w którym wykorzystano światłowód
jako medium transmisyjne pomiędzy budynkami
jako medium transmisyjne pomiędzy budynkami
Instalacja została zbudowana w oparciu o światłowody jednomodowe. Wykorzystano w niej wideo konwertery 8- i 16- kanałowe L2821 oraz L2921. W centrum monitoringu zainstalowano 3 rejestratory cyfrowe Signal. Dwa z nich obsługują kamery budynków odległych, jeden odpowiedzialny jest za wyświetlanie obrazu z kamer lokalnych. Wszystkie rejestratory umieszczone zostały w szafie rack SIGNAL 19' 9U 600 mm R912019. Do rejestratorów podłączono monitory LCD 27'' AG Neovo M3027. Sterowanie rejestratorami możliwe jest przy pomocy pulpitu Signal M77925. Na obiektach zamontowano kamery analogowe n-cam 270 M11287 doskonale pracujące zarówno w dzień, jak i w nocy. Dodatkowo w fabryce i w magazynie umieszczono w kluczowych miejscach kamery szybkoobrotowe PH-10H M1192. Wideo konwertery posiadają możliwość przesyłu sygnału sterowania kamerą po porcie RS, dzięki czemu możliwe jest zdalne sterowanie kamerami.
Budynek składa się z pięciu klatek oddalonych od siebie o około 40 m. Pod każdą z klatek znajduje się garaż podziemny, w którym zgodnie z założeniem poprowadzona ma zostać część magistralna zbudowana w oparciu o przewód Triset-11 PE E1025. Życzeniem inwestora było, aby nie budować oddzielnych instalacji w poszczególnych klatkach.
Schemat instalacji SMATV zaprojektowanej w darmowym programie SatNet TERRA.
Link do filmu przedstawiającego proces projektowania instalacji multiswitchowej.
Link do filmu przedstawiającego proces projektowania instalacji multiswitchowej.
Ze względu na dużą ilość gniazd końcowych (około 300) zdecydowano się na zastosowanie magistralnego systemu multiswitchowego opartego na multiswitchach serii MSV-5xx.
W opisywanym przypadku, w poszczególnych klatkach na każdej z trzech kondygnacji umieszczono zestawy: multiswitch MSV-516 R70716 oraz rozgałęźnik lub odgałęźnik firmy Terra serii SS-5xx o odpowiednim stopniu tłumienia wynikającego z bilansu mocy sygnału. Wyjątkiem jest ostatnia kondygnacja w budynku, na której umieszczono sam multiswitch MSV-516 R70716. W sumie w jedna klatka obejmuje około 60 mieszkań.
Nie zapomniano także o problemie zasilania umieszczając w każdej klatce wzmacniacz SA 501 R70501. Projektant założył, iż każdy z multiswitchy zostanie zasilony po liniach sygnałowych H z tego właśnie urządzenia.
Awaryjne zasilanie rejestratora i kamer.
Zasilanie awaryjne dla rejestratora można zapewnić używając UPSa lub zasilacza buforowego. UPS ze względu na konieczność zmiany napięcia pochodzącego z wbudowanego akumulatora (12 VDC) na 230 VAC i następnie w zasilaczu urządzenia znów na 12 VDC, ma mniejszą wydajność niż zasilacz buforowy. Do instalacji, gdzie wymagane jest zapewnienie zasilania z podtrzymaniem zarówno dla kamer, jak i rejestratora zastosować można zasilacz buforowy - na przykład PSUPS10A12 M1874. Pozwala on na zasilenie do 8 kamer o maksymalnym poborze prądu 0.5 A oraz rejestrator o poborze prądu do 5 A.Schemat instalacji zasilania buforowego kamer i rejestratora
z wykorzystaniem zasilacza Pulsar PSUPS10A12 M1874
z wykorzystaniem zasilacza Pulsar PSUPS10A12 M1874
Zarówno oprogramowanie NUUO IP+ jak i rejestratory NVR posiadają graficzny układ przycisków do sterowania kamerami obrotowymi, jednak w przypadku dynamicznych sytuacji, gdzie pojawia się konieczność śledzenia szybko poruszających się obiektów, sterowanie tego typu staje się bardzo niewygodne.
Ideowy schemat systemu monitoringu IP ze sterowaniem
Lepszym rozwiązaniem w takim przypadku jest sterowanie myszą poprzez wskazanie punktu na obrazie, który zostanie wyśrodkowany na ekranie monitora (kamera automatycznie się obróci) lub podłączenie dowolnego pulpitu sterowniczego „rozpoznawanego” przez system Windows np. K9153. Joystick umożliwia sterowanie osiami x, y (pion, poziom) oraz zbliżeniem optycznym. Dodatkowe przyciski pulpitu mogą być przypisane do różnych funkcji, jak np. przełączanie się między kamerami lub szybkie uruchamianie ustawień, czy funkcji predefiniowanych w kamerach.
Jak wykorzystać tryb AP w domu?
Access Point jest to podstawowy tryb pracy umożliwiający realizację komunikacji między klientami a siecią, do której podłączony jest przy pomocy interfejsu kablowego. Warunkiem koniecznym do spełnienia jest wyposażenie klientów w bezprzewodową kartę WLAN. W tym trybie użytkownicy łączą się do urządzenia jako klienci w tzw. trybie Infrastructure.Sieć bezprzewodowa w domu
W celu bezprzewodowego podłączenia takich urządzeń jak komputer, laptop, TV czy tablet należy posiadać "centralne" urządzenie pracujące w trybie AP oraz karty sieciowe w urządzeniach (pracujące w trybie Klienta - APC) umożliwiające transmisję bezprzewodową.
Nowości w firmie DIPOL:
Warto przeczytać:
Jak zbudować domową sieć przewodową bez kładzenia dodatkowych przewodów? Transmitery sieciowe TP-LINK TL-PA2010KIT N3363 służą do transmisji sygnału ethernetowego za pomocą sieci elektrycznej. Urządzenia są idealnym rozwiązaniem w sytuacji braku możliwości ułożenia skrętki komputerowej oraz gdy niemożliwe lub nieoptymalne jest wykonanie sieci bezprzewodowej...więcej
Jak stworzyć monitoring IP bez komputera PC? Niskobudżetowy rejestrator Signal NVR32-16 HD K4416 jest urządzeniem obsługującym nawet 16 kamer IP firmy Sunell w rozdzielczości Full HD. Dzięki portom USB możliwe jest podłączenie myszki do obsługi podglądu, rejestracji, odtwarzania archiwalnych nagrań, wykonywania backup'u oraz zarządzania ustawieniami bez konieczności podpinania komputera PC. Dołączony pilot IR zdalnego sterowania pozwala na zarządzanie urządzeniem i przełączanie widoków kamer z odległości kilku metrów...więcej
Jak wykonać tani monitoring biura? W proponowanym poniżej rozwiązaniu wykorzystano kamery IP firmy TP-Link: TL-SC3430 K1155 oraz TL-SC3171 K1153. Pozwalają one na podgląd obrazu za pomocą telefonu komórkowego lub przeglądarki internetowej a także na dwukierunkową transmisję audio umożliwiającą rozmowę z osobą przebywającą przed kamerą...więcej