Nr 39/2012 (19.11.2012)
OOFDM - superszybka sieć za grosze.
Brytyjscy naukowcy z Uniwersytetu Bangor opracowali metodę zwiększenia szybkości przesyłu danych poprzez kabel światłowodowy. Osiągnęli oni prędkość pobierania 20 Gb/s, co jest wartością ponad 20-krotnie większą od prędkości najszybszych, komercyjnie stosowanych sieci abonenckich. Walijscy inżynierowie są przekonani, że ciągle mogą osiągnąć nawet dwukrotnie większą prędkość przesyłu danych. Najważniejszą zaletą nowej techniki przesyłu danych jest brak konieczności wymiany infrastruktury kablowej, czy zwiększania ilości przewodów w celu przyśpieszenia.
Graficzna reprezentacja zmultipleksowanego sygnału w włóknie światłowodowym
Rozwiązanie przyszło z najmniej oczekiwanej strony. Naukowcy wykorzystali znane od lat mechanizmy sieci... bezprzewodowych. Sekret ich sukcesu związany jest z zastosowaniem modulacji OFDM dla sygnału optycznego i stworzenia nowego mechanizmu nazywanego OOFDM (Optical Orthogonal Frequency Division Multiplexing). Modulacja OFDM jest dobrze znana w przypadku urządzeń systemu telewizji DVB-T, internetu ADSL, czy popularnych sieci WiFi. Pozwala ona bardziej efektywnie wykorzystywać dostępne pasmo - zapewnia dużą szybkość transmisji oraz elastyczność i odporność sieci. Inżynierom brytyjskim jako pierwszym udało się zastosować tą modulację dla sygnału optycznego.

Jako dodatkowy element istniejących sieci optycznych wymagane są jedynie urządzenia kodujące i dekodujące sygnały w czasie rzeczywistym. Rozwiązanie w ciągu najbliższych trzech lat ma być dostępne dla klientów i być łatwym i tanim sposobem na znaczne powiększenie prędkości przesyłu danych. Bazować będzie przecież na stosowanych od lat chipsetach.
W roku 2011 średnia prędkość pobierania danych dla świata wyniosła 4,6 Mb/s. Coraz więcej usług przenosi się do Internetu lub działa w oparciu o transmisję w sieci. Można tu wymienić usługi takie, jak: telewizję, serwisy społecznościowe, gry on-line, udostępnianie wideo, wideo na żądanie czy aplikacje działające w chmurze. Powoduje to zwiększenie wymagań odnośnie prędkości transmisji. Zapowiadane przez walijskich naukowców 40 Gb/s zapewniłoby duży zapas prędkości na kilkanaście, a może nawet kilkadziesiąt lat. Projekt przyciągnął uwagę firm i instytucji naukowych z całego świata. W jego realizację zaangażowały się: Fujitsu, Towarzystwo Fraunhofera, izraelski Finisar oraz amerykański VPIsystems.
Jak połączyć światłowód jednomodowy z wielomodowym?
Zadaniem instalatora było połączenie infrastruktury sieciowej opartej o światłowody w dwóch budynkach. W jednym z nich sieć montowana kilka lat wcześniej została oparta o włókna wielomodowe, w nowszej części zastosowano włókna jednomodowe. Sieci pracują z prędkością 1000 Mb/s. Link między budynkami nie mógł stanowić "wąskiego gardła" ograniczającego tą przepustowość.
Schemat instalacji z wykorzystaniem Ultimode MT-202G L1573
Najprostszym rozwiązaniem było zastosowanie media konwertera Ultimode L1573 MT-202G 1310 (SM – MM), pozwalającego na zamianę medium transmisyjnego z włókna jednomodowgo na wielomodowe. Umożliwiło to połączenie dwóch budynków bez konieczności stosowania switcha lub innych urządzeń aktywnych. Media konwerter ULTIMODE L1573 MT-202G 1310 odbiera i transmituje sygnał z prędkością 1000 Mb/s. W przypadku, gdy wystarczająca jest prędkości transmisji 10/100 Mb/s, można użyć media konwertera ULTIMODE MT-202M 1310 L1521.
Wzmacnianie sygnałów DVB-T w dużych instalacjach zbiorczych.
W zbiorczych instalacjach telewizji naziemnej - w budynkach wielorodzinnych, hotelach, obiektach użyteczności publicznej, liczących kilkadziesiąt i więcej gniazd należy unikać wzmacniaczy szerokopasmowych na wejściu instalacji. W takich przypadkach zalecane jest stosowanie wzmacniaczy kanałowych, pozwalających wyrównać poziomy wszystkich kanałów.Selektywność wzmacniaczy: 40 dB 2 MHz od granicy kanału |
Największą zaletą urządzenia jest ultra selektywny filtr SAW (Surface Acoustic Wave). Na powyższym rysunku widać wyraźnie wzmocnienie jednego kanału i selektywne osłabienie sygnału dla kanałów sąsiednich. Wzmacniacze kanałowe at420 Terra R82510 świetnie sprawdzają się w instalacjach dystrybuujących sygnały na kanałach sąsiednich.

Logiczny podział urządzeń korzystających z oprogramowania PowerPanel - Client, Agent oraz Center
Moduł Agent odpowiada za monitorowanie i konfigurację UPSa oraz zarządzanie stanem zasilania komputera. Komputer z tym modułem może łączyć się z UPSem przy użyciu portu USB lub szeregowego. Zapisuje status oraz zdarzenia zasilania i generuje akcje (np. wyłączenie komputera, powiadomienie) w odpowiedzi na określone zdarzenia. Ma możliwość konfiguracji UPSa, ustawiania resetowania, wyłączania wg harmonogramu, wysyłania informacji o braku zasilania przez e-mail, SMS itp.
Moduł Client dostaje informacje o stanie zasilania z modułu Agent lub UPSa (jeśli ma dodatkową kartę sieciową). W przypadku braku zasilania może wyłączyć komputer, na którym jest zainstalowany.
Moduł Center może nawiązać połączenie sieciowe z dowolnym komputerem, na którym zainstalowany jest moduł Agent, Client lub z UPSem. Może również zapisywać oraz generować zdarzenia.
Zrzuty obrazu z panelu programu
Bezprzewodowy system CCTV IP.
Aby stworzyć rozproszony monitoring, obejmujący punkty dozoru i rejestracji materiału potrzeba niezawodnego systemu przesyłu sygnału wideo. Dużą elastyczność daje stosowanie kamer IP wraz z oddzielnymi punktami dostępowymi, np. N2301, N2311. Pozwalają one umieścić punkt transmisyjny na dachu budynku, co nie jest możliwe w przypadku kamer z wbudowanym AP. Dodatkowo zastosowanie punktów dostępowych pracujących w paśmie 5.15-5.75 GHz pozwala uniknąć potencjalnych problemów z zakłóceniami, jakie mogą mieć miejsce w przypadku popularnych urządzeń 2.4 GHz.
Schemat bezprzewodowego monitoringu z wykorzystaniem kamer Sunell
- zliczanie obiektów,
- nagrywanie dźwięku, jeżeli kamera ma mikrofon lub możliwość jego podłączenia,
- podgląd obrazu na telefonach komórkowych,
- detekcja pozostawionych obiektów,
- powiadomienie o utracie łączności,
- diagnostyka systemu monitoringu.
Analiza obrazu zaimplementowana w oprogramowaniu znacznie ułatwia pracę osobie nadzorującej funkcjonowanie systemu.
Brak widoczności w połączeniu WLAN.
Częstym problemem podczas projektowania radiolinii jest brak bezpośredniej widoczności łączonych punktów. W takiej sytuacji rozwiązaniem jest zastosowanie trzeciego "przerzutowego" punktu pośredniczącego. Instalacja takiego systemu polega na stworzeniu dwóch połączeń punkt-punkt, których dwa końce lokowane są w bezpośrednim sąsiedztwie w punkcie przerzutowym. Urządzenia te łączyć można przy pomocy przewodu ethernetowego.
Nowości w firmie DIPOL:
Warto przeczytać:
W jaki sposób zmniejszyć koszty archiwizacji materiału wideo? Serwery NAS umożliwiają archiwizację danych w systemach Windows/Unix za pomocą protokołów SAMBA/NFS. Rozmiar całkowitej pamięci przeznaczonej do zapisu zależy od ilości dysków, ich rozmiarów oraz rodzaju utworzonej macierzy RAID...więcej
Jak łączyć sygnał DVB-T z sygnałem satelitarnym? Instalacje, w których jednym przewodem dystrybuowane są programy radiowe, telewizyjne naziemne oraz satelitarne, to często wybierany typ sieci. Najlepszym rozwiązaniem jest zsumowanie sygnałów z trzech źródeł już na wejściu instalacji. Dodatkowym wymogiem pozostaje doprowadzenie wybranych sygnałów do większej liczby gniazd. Pomimo tego, iż sygnały te rozprowadzane są na różnych częstotliwościach, do ich zsumowania nie można używać prostych rozgałęźników...więcej
Monitoring stacji kontroli pojazdów. Właściciel stacji kontroli pojazdów, po nocnych kradzieżach, postanowił zainstalować system monitoringu. Inwestor wyznaczył 3 obszary, gdzie monitoring powinien być najwyższej jakości – zarówno w dzień jak i w nocy...więcej