Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 36/2012 (29.10.2012)

"Red Bull Stratos" - rekordowa reklama.

14 października 2012 roku miliony widzów z zapartych tchem śledziło poczynania austriackiego skoczka Felixa Baumgartnera, który po trwających 5 lat przygotowaniach skokiem z wysokości ponad 39 km zakończył projekt Red Bull Stratos. Skoczek pobił przy tym 3 rekordy: najwyższego lotu załogowego balonem, skoku z najwyższej wysokości oraz najbardziej działający na wyobraźnię rekord prędkości podczas swobodnego spadania. Osiągając prędkość 1342,8 km/h, Baumgartner przełamał dwie bariery: dźwięku oraz ludzkich możliwości. Sam Red Bull do wymienionych rekordów dopisać sobie może jeszcze kilka. Tę określaną już teraz mianem „najlepszej w historii” akcję marketingową, w samym serwisie Youtube na specjalnie stworzonym kanale śledziło na żywo ponad 8 milionów ludzi. Byłoby ich więcej, jednak wydarzenie to przerosło możliwości serwerowe tego największego na świecie serwisu. Jest to absolutny rekord, pozostawiający daleko w tyle wszelkie wydarzenia sportowe, czy debaty prezydenckie w USA.
Choć sam skok był gigantycznym osiągnięciem człowieka, nie mniejszym okazały się zastosowane w projekcie techniki rejestracji i przesyłania obrazu. Całe wydarzenie zostało nagrane przy pomocy systemu składającego się z ponad trzydziestu kamer. Te na górze pracować musiały w warunkach niskiej temperatury oraz ciśnienia, te na dole - rejestrować musiały oddalony o kilkadziesiąt kilometrów obiekt.
Całe wydarzenie zostało nagrane przy pomocy systemu składającego się z ponad trzydziestu kamer. Większość z nich stosowana była dotychczas w misjach typowo kosmicznych. Pięć kamer znalazło się na skafandrze samego skoczka.
Dwie jednostki naziemnego systemu śledzenia JLAIR (Joint Long-range Aerospace Imaging and Relay) wykorzystane zostały po raz pierwszy w komercyjnym przedsięwzięciu. Każda z nich wyposażona została w dwie kamery HD rejestrujące 60 klatek na sekundę oraz kamerę pracującą w rozdzielczości 4K (4000 x 2000 pikseli), rejestrującą 120 klatek na sekundę. Zestaw tych kamer połączonych z dedykowanym systemem teleskopów pozwolił na osiągnięcie parametrów odpowiadających obiektywom o ogniskowej 8000 mm. Dla porównania największe dostępne na rynku obiektywy oferują ogniskową 10-cio krotnie mniejszą - 800 mm. Do śledzenia spadającego z prędkością dźwięku skoczka, wykorzystano również kamery rejestrujące obraz w podczerwieni, których konstrukcja pozwalała na redukcję negatywnego dla jakości obrazu promieniowania. [źródło: redbullstratos.com]
Mogło by się wydawać, że cały projekt Stratos jest bezzwrotną inwestycją Red Bulla w wydarzenie, o którym wszyscy zapomną za kilka tygodni. Tymczasem, jak wspomniano na początku, projekt już teraz uznawany jest za najlepszą reklamę w historii. 20 mln dolarów wydane przez Red Bull w ciągu 5 lat przygotowań do skoku są niczym w porównaniu z kwotami wydawanymi przez największe koncerny na przykład przy okazji Igrzysk Olimpijskich. Niepodważalnym jest też fakt, iż doświadczenia zebrane podczas projektu wykorzystane zostaną przez instytucje naukowe oraz wojsko. Ciekawostką podchwytywaną przez zwolenników teorii spiskowych jest sama nazwa projektu. "Stratos" to po grecku "wojsko". Już teraz mówi się o tym, że piloci samolotów zwiadowczych operujących na dużych wysokościach mogliby korzystać ze skafandra wykorzystanego w tym projekcie. W razie awarii lub zestrzelenia samolotu, kombinezon mógłby ratować życie pilota.

Jak zbudowany jest spaw mechaniczny?

Spaw mechaniczny Ultimode FAST-MS1 L5550 to konstrukcja pozwalająca na szybkie łączenie dwóch włókien światłowodowych bez konieczności wykonywania spawu termicznego. Przed zarobieniem spawu, konieczne jest odpowiednie przygotowanie włókien światłowodowych poprzez ucięcie niepotrzebnego nadmiaru włókien aramidowych oraz powłoki, użycie strippera do usunięcia okrycia pierwotnego (bufora) oraz oczyszczenie i ucięcie rdzenia wraz z okrywającym go płaszczem.
Spaw mechaniczny Ultimode FAST-MS1 L5550.
Następnie włókna umieścić należy w spawie mechanicznym L5550. Spaw zbudowany jest z obudowy, kryjącej w sobie element służący do pozycjonowania włókna. Wykonane są w nim otwory o średnicy nieco większej niż wprowadzane włókno. Otwory te wypełnione są dodatkowo żelem optycznym kompensującym niedoskonałości ucięcia włókien oraz nieprecyzyjne ich położenie. Po wprowadzeniu obu włókien należy zablokować ich położenie zatrzaskiem. Dla włókien o średnicy 0,25 mm konieczne jest wykorzystanie redukcji otworu, która dołączona jest do spawu.

DVB-T - uniwersalne wzmacniacze.

W instalacjach telewizji analogowej standardowym napięciem jest DC 12V. W instalacjach DVB-T jest to DC 5V. Tunery DVB-T posiadają możliwość zasilania wzmacniaczy takim napięciem, dlatego w prostych instalacjach nie są wymagane zasilacze.
W instalacjach DVB-T warto instalować wzmacniacze z możliwością uniwersalnego zasilania. Należy do nich między innymi seria wzmacniaczy masztowych TERRA zasilanych napięciem z zakresu 4,5 - 12V.
Stosując wzmacniacze o uniwersalnym zasilaniu uzyskujemy możliwość korzystania z różnych źródeł zasilania. W zależności od potrzeb wybrać możemy wzmacniacz o większym lub mniejszym poziomie wyjściowym, wzmocnieniu, większej liczbie wyjść itp. Zestawienie podstawowych parametrów wzmacniaczy TERRA serii AB zawiera poniższa tabela.
Nazwa AB010 AB011 AB012
Kod towaru R82002 R82003 R82004
Pasmo pracy UHF
Wzmocnienie [dB] 15 27 22
Liczba wejść 1
Liczba wyjść 1 3
Współczynik szumów [dB] 0,8 < 1
Maksymalny p. wyj. [dBuV] 98 108 103
Międzystopniowa reg. wzmocnienia [dB] - 14/27 7/22
Tłumienie odbić [dB] > 10
Pobór mocy [V x mA] 4.5-12 x 30 4.5-12 x 60
Temperatura pracy [°C] -20...+50
Wymiary/ Masa [mm/ kg] 89x107x43 / 0,18
Wzmacniacz masztowy DVB-T AB010 Terra (15 dB DC 5V/12V)
Wzmacniacz masztowy DVB-T AB011 Terra (27 dB DC 5V/12V)
Wzmacniacz masztowy DVB-T  AB012 Terra (22 dB DC 5V/12V)
AB010 TERRA
R82002
AB011 TERRA
R82003
AB012 TERRA
R82004

Współpraca kamer z oświetlaczami podczerwieni.

Niepoprawna współpraca kamer CCTV z zewnętrznymi oświetlaczami podczerwieni jest problemem, który może skutecznie uniemożliwić poprawną realizację monitoringu. Najczęściej objawia się to cyklicznym przełączaniem się kamery z trybu czarno białego na kolorowy i odwrotnie po włączeniu się oświetlaczy. Przyczyną problemów jest zazwyczaj niepoprawna konfiguracja kamer.
Problem ten można rozwiązać poprzez:
  • ustawianie odpowiednich progów przełączania w menu OSD kamery - w większości przypadków fabryczne ustawienia producentów zdają egzamin, czasem konieczna jest jednak ich modyfikacja
Day -> Night oraz Night -> Day określają poziom oświetlenia sceny, przy którym kamera
przełącza się między dwoma trybami. Delay określa dodatkowe opóźnienie podczas
przełączania.
  • wykorzystanie zewnętrznego czujnika zmierzchowego, czułego na światło widzialne, jak np. w kamerze u-cam 630 M11194
Kamera sufitowa CAM-082 (420TVL, Sharp, 0.5 lx, 3.6mm)
Czujniki zmierzchowe - jeden wbudowany w kamerę, drugi na przewodzie (użyteczny
gdy kamera umieszczona jest w obudowie)
  • synchronizację przełączania kamery z oświetlaczem podczerwieni poprzez dodatkowe złącze. Możliwość taką zapewniają na przykład kamery Sunell M11207, M11209, M11220, M11225.
Kiedy kamera pracuje w trybie kolorowym między pinami 4 i 8 pojawia się napięcie 3V,
przy pracy w trybie czarno białym: 0V

Kamery z funkcją rejestratora.

Typową cechą systemów monitoringu IP jest rejestracja obrazu na serwerach z oprogramowaniem zarządzającym lub na dedykowanych rejestratorach sieciowych. W przypadku awarii sieci LAN lub połączenia internetowego zapis obrazu nie jest możliwy, a cenne dane zostają utracone. Zastosowanie kamer wyposażonych w slot na kartę SD rozwiązuje ten problem. Wybrane modele kamer marki Sunell: K1620, K1630, K1660, K1665, K1670, K1680, K1690, K1691, K1695 umożliwiają rejestrację materiału wideo w kompresji H.264/ MJPEG na kartach SD/ SDHC o maksymalnej pojemności 32 GB.
Zapis na karcie realizowany jest przez:
  • Harmonogram - możliwe jest zdefiniowanie trzech przedziałów czasowych ciągłej rejestracji dla dowolnego dnia tygodnia.
  • Aktywację alarmu - zapis następuje po wykryciu ruchu lub po aktywacji wejścia alarmowego. Możliwe jest zdefiniowanie czasu pre i post alarmu.
Antena telewizyjna UHF 11-elementowa Dipol 11/21-69
Okno konfiguracyjne harmonogramu nagrywania kamer Sunell
Ustawienie parametrów takich, jak: jakość obrazu, ilość klatek na sekundę, rozdzielczość oraz pasmo ma bezpośredni wpływ na maksymalny czas nagrywanego materiału.

Jak rozprowadzić w sieci WLAN, LAN Internet z sieci 3G?

Sieć komórkowa jest coraz bardziej popularną drogą świadczenia usług internetowych. Realizacja domowej sieci LAN zasilanej tym sygnałem jest bardzo prosta i nie odbiega znacząco od typowych rozwiązań dostępowych. Podstawą jest zastosowanie routera współpracującego z modemem GSM USB. Przykładem takiego urządzenia jest TP-LINK TL-MR3420 3G/3.75G N2957. Urządzenie umożliwia transmisję bezprzewodową z prędkością 300 Mb/s (standard 802.11n) oraz przewodowo z prędkością 100 Mb/s. Komunikacja z siecią Internet za pośrednictwem sieci 3G odbywa się dzięki interfejsowi USB, do którego należy podłączyć modem 3G. Listę kompatybilnych urządzeń znaleźć można na stronie producenta TP-LINK.
Router 3G TP-LINK TL-MR3420 802.11n 300Mb/s UMTS/HSPA
Router TP-Link TL-MR3420 N2957 umożliwiający dostęp do Internetu poprzez sieć 3G

Urządzenie może być również wykorzystane do tworzenia łącza zapasowego. Dzięki funkcji Failover router przełączać się może automatycznie na sieć 3G w przypadku, gdy zawiedzie podstawowa metoda dostępu do Internetu. Zastosowanie takiego rozwiązania doskonale nadaje się do biur, gdzie brak Internetu oznacza utrudnienia w pracy wielu osób. Po naprawieniu awarii urządzenie automatycznie przełączy się w stan pierwotny (np. dostęp do Internetu za pośrednictwem łącza DSL).
Nowości w firmie DIPOL
Zestaw transformatorów pasywnych TV-LAN Signal [2 szt.]
UPS CyberPower OR1000 do szafy rack
UPS CyberPower  PR1500 do szafy rack
Balun TV-LAN Signal
R94200
UPS Cyber Power OR1000
N9705
UPS Cyber Power OR1500
N9714
Warto przeczytać:
Monitoring z ograniczonym dostępem do rejestratora. Sytuacja, w której ze względów bezpieczeństwa ochrona danego obiektu pozbawiona jest fizycznego dostępu do rejestratora, jest częstym wymogiem stawianym dzisiejszym instalacjom monitoringu. Często również rejestrator ten lokowany jest w specjalnych, dedykowanych do tego serwerowniach. W tego typu sytuacjach konieczne jest zapewnienie przesłania sygnału na linii rejestrator - pomieszczenie ochrony... więcej
Schemat systemu monitoringu z rejestratorem zabezpieczonym przed fizycznym dostępem
Splitter HDMI na długi dystans. Splitter - Extender HDMI 1x8 marki Signal HD H3607 umożliwia rozprowadzenie sygnału HDMI do ośmiu odbiorników telewizyjnych jednocześnie. Produkt ten posiada zarówno zdolność buforowania sygnału, jak i jego wzmacniania. Sygnał można przesyłać do 7 urządzeń na odległość 50 m przy pomocy skrętki komputerowej (kat. 6) oraz na odległość do 15m kablem HDMI 1.3b...więcej
Przykładowy schemat zastosowania Splittera H3607
USB na 50 metrów? Bez problemu! Zasięg przewodu USB to 3 lub 5 m w zależności od standardu. W wielu przypadkach to za mało. Przedłużacz USB M1680 po skrętce komputerowej pozwala na zwiększenie tej odległości do 50 m. Szacowany transfer zapisu i odczytu plasuje się na poziomie 1 MB/s przy 50 m transmisji... więcej
Przedłużacz USB pozwala połączyć urządzenia takie jak PC, laptop czy DVR z
pendrive\'m, kartą WiFi USB, myszą, klawiaturą, drukarką i wieloma innymi urządzeniami.