Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 35/2012 (22.10.2012)

Za "Internet Rzeczy" - wygrali 1.000.000 USD!

Na październikowej konferencji Demo Fall 2012 nagrodę publiczności i czek na 1.000.000 USD na działania promocyjne uzyskała amerykańska firma Ube za opracowanie nowej koncepcji tzw. „inteligentnego domu”.
Nagrodzona firma zaprezentowała uniwersalną aplikację umożliwiającą zdalną obsługę sprzętu gospodarstwa domowego oraz sterowanie przepływem prądu elektrycznego. W pierwszej fazie projektu planuje się integrację 200 produktów, zapewniając możliwość sterowania nimi za pomocą protokołu TCP/IP. Posiadacze smartphonów będą w stanie kontrolować nie tylko telewizory, czy odbiorniki STB, ale również: termostaty, okiennice, bramy garażowe oraz oświetlenie, czyli cały – naprawdę „inteligentny” dom.
Oprócz oprogramowania, Ube pracuje także nad trzema urządzeniami IP. Ich zadaniem ma być kontrola wszystkich urządzeń nie posiadających dostępu do sieci LAN, a które powinny wchodzić w skład domowej automatyki, jak np. oświetlenie. Ich największą zaletą jest prostota montażu, ponieważ bez trudu można je podpiąć do istniejących instalacji elektrycznych w domu lub biurze. Proponowane obecnie rozwiązania dla automatyki budynków są zazwyczaj drogie oraz często mało intuicyjne.
Ube podczas Demo Fall pokazało, że wzrost popularności smartphonów oraz możliwości systemów operacyjnych Android oraz iOS pozwala wynieść tę dziedzinę na nieco inny poziom, czyniąc ją zdecydowanie tańszą, uniwersalną oraz co najważniejsze – maksymalnie intuicyjną dzięki ograniczeniu zaangażowania człowieka w niewymagające tego procesy, bazując na tzw. „Internecie Rzeczy”. Dzięki dostępowi do sieci Internet, sprzęt AGD tworzyć będzie tzw. „Internet Rzeczy”, czyli sieć połączonych ze sobą maszyn z określoną funkcjonalnością. W momencie gdy użytkownik zbliżać się będzie do miejsca swojego zamieszkania, ekspres otrzyma od smartphone'a odpowiedni sygnał, a ten wyda komendę, aby zaparzyć świeżą kawę, telewizor włączy kanał z ulubionym serialem, a temperatura w pokoju zostanie podwyższona lub obniżona w zależności od warunków atmosferycznych panujących na zewnątrz.
Inteligentna wtyczka mierzy, ile energii jest wykorzystywane przez podłączone do niej urządzenia oraz podobnie jak inteligentne gniazdko, umożliwia ich zdalne włączanie i wyłączanie.Inteligentny ściemniacz oparty na 32-bitowym procesorze ARM i systemie Android umożliwia zmianę natężenia światła oraz kontrolę zużycia energii w zależności od potrzeb użytkownika.
W przeszłości urządzenia automatyki domowej były kosztowne, nieintuicyjne i trudne w obsłudze. Pojawienie się platform Apple oraz Google na urządzeniach mobilnych pozwala na popularyzację tego typu rozwiązań i zwiększenie ich dostępności poprzez ułatwienie ich obsługi.
Antena ASP-8W LUX wersja A ze wzmacniaczem LNA-177
DEMO to cykl odbywających się na całym świecie konferencji organizowanych przez IDG Enterprise oraz VentureBeat. Przez 22 lata przez scenę DEMO przewinęło się ponad 1500 firm oraz 20 000 technologii. Cykliczne spotkania odbywające się w Stanach Zjednoczonych, Chinach, Brazylii oraz Singapurze skupiają się promowaniu i inwestowaniu w rozwój najnowszych technologii oraz innowacyjnych produktów, które zdaniem organizatorów mają największą szansę na sukces i globalną adaptację. Wśród projektów i firm, które zyskały na udziale w konferencji znaleźć można tak znane marki, jak: Suns Java, Adobe Acrobat, Netscape Navigator, VM Vare. Ube wygrało więc z pewnością nie tylko milion dolarów...

Jak organizować połączenia światłowodowe?

Tworzenie zakończeń lub punktów retransmisji w sieciach światłowodowych jest jedną z podstawowych umiejętności, jaką nabyć musi instalator pracujący z sieciami optycznymi. Jednym ze sposobów zakończenia włókien optycznych jest ich łączenie z pigtailami, a następnie z patchcordami poprzez adaptery.
Antena ASP-8W LUX wersja A ze wzmacniaczem LNA-177
Spawy mechaniczne umieszczone w kasecie Ultimode P-6 L5506,
w panelu Ultimode MT-548 L5148
Sposób poprawnej organizacji światłowodów przedstawia rysunek powyżej. Włókna jednomodowe zostały zespawane mechanicznie przy pomocy spawów Ultimode Fast-MS1 L5550 z pigtailami PG-53S L3553 1xSC. Pigtaile połączono z adapterami A-533S L4233, które wyprowadzono na zewnątrz panelu Ultimode MT-548 L5148.
Jedna kaseta L5506 jest w stanie zmieścić 16 spawów mechanicznych L5550, tacki mogą być łączone w stosy liczące maksymalnie 4 kasety. Podczas montażu światłowodów należy zwrócić szczególną uwagę na zachowanie odpowiednich dla danego standardu włókna promieni gięcia oraz układać światłowody w sposób umożliwiający późniejszą pracę z poszczególnymi włóknami poprzez otwieranie i zamykanie tacek.

Telewizja DVB-T i Internet w skrętce komputerowej.

Projektanci instalacji niskoprądowych dla budynków biurowych w swoich opracowaniach uwzględniają często wyłącznie okablowanie komputerowe (skrętkę komputerową). W sytuacji, gdy do wybranych punktów obiektu doprowadzić należy sygnał telewizyjny - na przykład ze zbiorczej anteny DVB-T, brak przewodu koncentrycznego stanowić może duży problem w realizacji tego zadania.
Rozwiązaniem tego problemu jest wykorzystanie unikalnych na skalę europejską transformatorów TV-LAN Signal R94200. Zestaw dwóch pasywnych urządzeń pozwala na transmisję sygnału telewizyjnego oraz Internetu w jednej skrętce komputerowej. Idea działania przedstawiona została na poniższym rysunku.
Zestaw transformatorów pasywnych TV-LAN Signal [2 szt.]
Przesył sygnału DVB-T i LAN w jednej skrętce komputerowej
z zastosowaniem pasywnych transformatorów R94200
Choć rozwiązanie bazuje na połączeniach punkt - punkt, możliwe jest wielokrotne stosowanie kompletów nadajnik-odbiornik, na przykład w sytuacji, gdy w danym punkcie sieci konieczny jest podział sygnału TV na rozgałęźniku telewizyjnym oraz Internetu na switchu sieciowym. Po takim podziale sygnał TV ponownie może być transmitowany skrętką.
Zestaw transformatorów pasywnych TV-LAN Signal [2 szt.]
Transformator TV-LAN Signal R94200
Rozwiązania bazujące na tego typu transformatorach są dużo bardziej ekonomiczne oraz, co istotne, nie obciążają zasobów sieci IP, ponieważ nie mamy tu do czynienia z żadną konwersją sygnału. Zmianie ulega jedynie medium transmisyjne.

Jak dobrać UPS?

Zasilacze UPS to urządzenia zapewniające ciągłe zasilanie odbiorników energii elektrycznej. Do podstawowych kryteriów doboru tego typu urządzeń należą: oferowana moc czynna i pozorna oraz czas podtrzymania zasilania dla podłączonych urządzeń.
Moc czynna i pozorna urządzeń podłączonych nie może przekraczać wartości deklarowanych przez producenta UPS-a. W przypadku, gdy producent urządzenia nie deklaruje pobieranej przez niego mocy pozornej, należy oszacować ją poprzez podwojenie wartości mocy czynnej. Jest to założenie bezpieczne. Przy nieliniowych obciążeniach (na przykład komputery) przewidzieć należy co najmniej 20% zapas mocy. Długość pracy awaryjnej zasilacza zależy od zastosowanych w urządzeniu akumulatorów (ich ilości, pojemności i napięcia). Tabela poniżej prezentuje długość pracy w zależności od obciążenia. Przykładowo wynika z niej, że urządzenie o mocy 125 W (mocny komputer z monitorem) będzie podtrzymywany przez UPS CyberPower OR1000 N9705 przez ponad 35 min.
Kod Model Moc pozorna/ czynna [VA/W] Baterie Obciążenie 25% [h:m:s] Obciążenie 50% [h:m:s] Obciążenie 75% [h:m:s] Obciążenie 100% [h:m:s]
N9705 CyberPower OR1000 1000/600 6V, 7AH *4 00:35:40  00:13:40  00:06:55  00:03:45
N9714 CyberPower PR1500 1500/1000 12V, 7AH *4 00:44:00  00:18:00  00:09:30  00:06:00 

Jak wykorzystać złącza alarmowe w kamerach Sunell?

Kamery IP Sunell K1620, K1630, K1660, K1665, K1670, K1690, K1691, K1695 posiadają wejścia/ wyjścia alarmowe, które mogą być wykorzystane w dodatkowym zabezpieczeniu monitorowanych obiektów. Do ich obsługi nie jest potrzebne dodatkowe oprogramowanie, cała konfiguracja odbywa się w menu kamery.
Schemat podłączenia napięcia do wejścia alarmowego kamery
Aktywacja wejścia alarmowego następuje po podłączeniu na piny z oznaczeniem IN oraz COM napięcia DC 5-12 V (uruchomienie stanem wysokim, + na pin IN, masa na pin COM). W kamerze istnieje również możliwość zdefiniowania reguły uruchomienia stanem niskim, czyli w momencie odłączenia napięcia od złącza alarmowego.

Wejścia alarmowe kamer wykorzystać można podłączając do nich czujniki:
  • podczerwieni - detekcja intruza odbywa się przez wykrywanie różnic promieniowania podczerwonego, zachodzących pomiędzy obiektem a otoczeniem,
  • stłuczenia szyby - reaguje na dźwięk tłuczonego szkła,
  • otwarcia drzwi, okien - sygnałem alarmowym jest zwarcie lub rozwarcie styków sensora,
  • dymu lub gazu (wodoru, dwutlenku węgla, metanu, butanu) – reagują na zwiększoną ilość określonych związków chemicznych w powietrzu.
Schemat podłączenia syreny do wyjścia alarmowego
Aktywacja wejścia alarmowego może uruchamiać wyjście alarmowe, działające na zasadzie zamknięcia/ otwarcia styków przekaźnika znajdującego się w kamerze. Podpiąć można pod niego źródło napięcia 12V o wydatku prądowym nie przekraczającym 300 mA i uruchomić np. syrenę alarmową.

Jak zamontować urządzenie RACK na ścianie?

Urządzenia dedykowane do montażu w szafach typu RACK nie zawsze narzucać muszą wykorzystanie tego typu szaf. Zdarzyć się może, że wskutek niewielkiej ilości miejsca montaż nawet mniejszych podwieszanych szafek będzie dużym problemem.
Przedwzmacniacz UHF AA-101 Alcad zasilany 24 V
Uchwyt 4U 19' RACK na ścianę SIGNAL R912009
Problem ten można łatwo rozwiązać dzięki zastosowaniu uchwytów R912008 (2U) lub R912009 (4U) montowanych bezpośrednio na ścianie i nie zajmujących dużo miejsca. Ich zastosowanie stanowi dobre rozwiązanie w sytuacji, gdy liczba instalowanych urządzeń nie wymusza montażu szafy oraz, gdy nie jest konieczne ich zabezpieczenie przed nieautoryzowanym dostępem. Uchwyty posiadają zawiasy na jednej z bocznych szyn montażowych. Dzięki temu możliwy jest łatwy dostęp do urządzeń od tyłu, bez konieczności ich demontażu, np. w celu podłączenia okablowania.
Nowości w firmie DIPOL
Uchwyt ścienny Signal PLB-2N 32'' - 60''
Uchwyt spawów mechanicznych USM-6
Obejma plastikowa konwertera do anten Famaval
Uchwyt ścienny Signal
PLB-2N E93117
Uchwyt spawów mechanicznych
USM-6 L5556
Obejma konwertera Famaval
A9894
Warto przeczytać:
Jak ograniczyć koszty rozbudowy sieci pasywnej? Coraz bardziej popularne pasywne sieci optyczne dają możliwość podłączania nawet kilkudziesięciu użytkowników do jednego urządzenia nadawczego. Rozbudowa i podział sieci optycznej odbywa się poprzez pasywne splittery, które wprowadzają istotne tłumienie do toru transmisyjnego (przy podziale toru 1:4 tłumienie wprowadzone przez splitter wynosi około 7 dB). Rozbudowa sieci pasywnej pociąga za sobą wymianę urządzeń aktywnych na urządzenia o większej mocy nadawczej bądź większej czułości odbiorczej...więcej
Użycie media konwertera ze slotem SFP oraz modułu SFP.
Jak dobrać antenę do DVB-T? Chociaż odbiór sygnału w standardzie DVB-T w zdecydowanej większości przypadków nie powinien wymagać wymiany zestawu antenowego , praktyka pokazuje, że w wielu sytuacjach modernizacja zestawu jest konieczna...więcej
Jak dobrać antenę? - kliknij na mapkę
Jak z kanałów satelitarnych stworzyć własny multipleks DVB-T? Stacja czołowa Terra MMH-3000 oferuje możliwość tworzenia multipleksów cyfrowych DVB-T (lub DVB-C), w skład których wchodzić mogą programy z różnych transponderów lub nawet satelitów.
W stosunku do większości konkurencyjnych rozwiązań stacja Terra pozwala na bardziej efektywne wykorzystanie planu kanałowego oraz przepustowości....więcej
Schemat zamiany sygnału DVB-S/S2 na multipleks DVB-T