Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 37/2012 (5.11.2012)

"Cloud monitoring" wchodzi pod strzechy.

Securicorp, brytyjska firma z branży ochrony mienia, uruchomiła usługę monitoringu opartego na koncepcji dzielenia danych i zasobów w chmurze (tzw. Cloud CCTV). Chociaż o "cloud monitoringu" słychać już od ponad roku dopiero teraz usługa ta nabiera rozpędu i poprzez adaptację przez mniejsze firmy takie, jak Securicorp - wkracza pod strzechy. Jest to jedna z pierwszych na świecie usług oferowanych firmom i osobom prywatnym.
Dane przechowywane są na serwerach zewnętrznych, zarządzanie kamerami odbywa się on-line poprzez jedno konto, instalacja kamer jest prosta a konfiguracja maksymalnie uproszczona. Firma Securicorp uruchamiając usługę stworzyła wraz z innymi firmami telekomunikacyjnymi, dostawcami internetu, instalatorami oraz producentami sprzętu CCTV ofertę, która minimalizuje ingerencję klienta w jakiekolwiek aspekty techniczne.
Cały system istnieje w świecie wirtualnym: aktualizacja platformy użytkownika do nowszej wersji, czy optymalizacja funkcjonalności odbywa się w tle, dane zapisywane są na serwerach zewnętrznych znajdujących się poza terenem monitorowanych obiektów. Istnienie systemu w postaci platformy cyfrowej pozwoli każdemu na selekcję funkcji, jakie chce otrzymać, bez konieczności inwestowania w te, które są dla danego użytkownika zbędne.
Securicorp oraz inni dostawcy rozwiązań CCTV korzystają z gotowych rozwiązań aplikacyjnych, pozwalających na realizację monitoringu w chmurze. Rozwiązanie takie dedykowane dla ISP, operatorów, czy firm zajmujących się realizacją zabezpieczenia mienia jako pierwsza na świecie zaoferowała firma NeoVSP. Usługa firmy NeoVSP należy do grupy VSaaS (Video Surveillance as a Service - Monitoring Wideo jako Usługa), czyli rozwiązań opartych na idei minimalnego zaangażowania klienta w architekturę sieciową i zakup innych urządzeń poza kamerami.
Oprócz NeoVSP także Iveda Solutions, OzVision, Connexed czy iControl oferują podobne rozwiązania.

Początek zmiany filozofii myślenia o CCTV nie jako o sprzęcie i systemie, a raczej o usłudze otwiera drzwi dla kolejnych długo oczekiwanych rozwiązań, w tym najistotniejszego i najbardziej oczekiwanego: inteligentnej analizy obrazu. Ilość danych nawet w średniej wielkości systemach jest tak ogromna, że większość współczesnych systemów nadzoru traktuje się bardziej jako archiwum niż bieżący nadzór. Praca w chmurze stwarza nieograniczone możliwości obliczeniowe. Kwestią czasu jest powstanie algorytmów posiadających część cech sztucznej inteligencji, które pozwolą systemom na absolutnie autonomiczną pracę.

WDM, czyli ekonomiczne podejście do transmisji optycznych.

Zdarza się często, że transmisje danych realizowane są na dzierżawionych włóknach światłowodowych. W wielu przypadkach transmisja danych wymusza stosowanie dwóch włókien (nadawanie oraz odbiór), co znacznie podnosi koszt całej inwestycji. Z pomocą przychodzi tu technika WDM (ang. Wavelenght Division Multiplexing) pozwalająca na realizację dwukierunkowej transmisji w jednym włóknie światłowodowym.
Para urządzeń realizujących transmisję WDM współpracuje dzięki wykorzystaniu do transmisji dwóch długości fali. Jedno z urządzeń transmituje sygnał optyczny w III oknie transmisyjnym na długość fali 1550 nm, natomiast drugie na długości fali 1310 nm. Zestawienie urządzeń Ultimode pracujących w technologii WDM przedstawia poniższa tabela.
Oznaczenie produktu: M-207M M-407M M-207G
Kod towaru: L11521 L11541 L11525
Obsługiwane standardy: IEEE 802.3, IEEE 802.3u
Prędkość transmisji: 10/100 Mb/s 10/100/1000 Mb/s
Złącza optyczne: SC
Zasięg [km]: 20 40 20
Długość fali Tx/ Rx [nm]: 1310/ 1550, 1550/ 1310
Port ethernetowy: RJ-45
Zasilanie: DC 5V/2A DC 5V/2A DC 5V/2A
Media konwerter ULTIMODE M-207M - jedno włókno jednomodowe do 20 kmSwitch TP-Link TL-SF1008D 8 portówMedia konwerter ULTIMODE M-207M - jedno włókno jednomodowe do 20 km
Przykład zastosowania media konwertera z serii ULTIMODE

Światłowodowa instalacja satelitarna.

Kable światłowodowe stanowią coraz bardziej popularną alternatywę dla kabli koncentrycznych. Instalacje bazujące na światłowodach charakteryzuje niskie tłumienie sygnału oraz duża odporność na zakłócenia. Nie bez znaczenia jest również fakt, iż instalatorzy RTV/ SAT mają możliwość realizacji tego typu instalacji bez konieczności inwestowania w drogie spawarki światłowodowe. Mechaniczne złącza światłowodowe są tanim i doskonałym rozwiązaniem dla tego typu instalacji. Poniżej umieszczono przykład takiej optycznej instalacji SMATV zbudowanej w oparciu o urządzenia marki COMSAT.

Antena satelitarna stalowa 100cm FAMAVAL Off-Set 100 LHKonwerter optyczny Opto-LNBF ze złączem FC/PCSplitter optyczny Opto-Spt2 BOX 2 wyjściowy, gniazda FC/PCSplitter optyczny Opto-Spt2 BOX 2 wyjściowy, gniazda FC/PCSplitter optyczny Opto-Spt2 BOX 2 wyjściowy, gniazda FC/PCSatelitarny odbiornik optyczny Opto-QUATRO z zasilaczemSatelitarny odbiornik optyczny Opto-QUATRO z zasilaczemSatelitarny odbiornik optyczny Opto-QUATRO z zasilaczemOdbiornik optyczny SAT/DVB-T z zasilaczem FibSZ-QUADMultiswitch MP-0504 Signal 5-wejściowy 4-wyjściowy z aktywną naziemnąGniazdo GIS-F1-1/N podtynkowe do indywidualnych instalacji satelitarnychGniazdo GIS-F1-1/N podtynkowe do indywidualnych instalacji satelitarnychGniazdo GIS-F1-1/N podtynkowe do indywidualnych instalacji satelitarnychGniazdo GIS-F1-1/N podtynkowe do indywidualnych instalacji satelitarnychMultiswitch MSR-504 Terra 5-wejściowy 4-wyjściowy  z aktywną naziemnąRozgałęźnik TV/Sat SS-504 TerraRozgałęźnik TV/Sat SS-504 TerraMultiswitch MSV-508 Terra 5-wejściowy 8-wyjściowy z regulacją wzmocnienia IFMultiswitch MSV-504 Terra 5-wejściowy 4-wyjściowy z regulacją wzmocnienia IFGniazdo GIS-F1-1/N podtynkowe do indywidualnych instalacji satelitarnychGniazdo GIS-F1-1/N podtynkowe do indywidualnych instalacji satelitarnych
Optyczna instalacja SMATV
Jest to optymalna metoda dystrybucji sygnałów w instalacjach światłowodowych. Konwerter optyczny Opto-LNBF A9885 umożliwia dystrybucję sygnału do 32 punktów odbiorczych (konwerterów Opto-Quatro A9885 lub Opto-Quad A9883) rozłożonych w promieniu 10 km. Dokładną liczbę punktów odbiorczych oraz ich maksymalną odległość od źródła sygnału wyznaczyć można dokonując bilansu tłumienia toru optycznego z uwzględnieniem budżetu mocy optycznej. Sygnał z konwertera dzielić można przy pomocy typowych splitterów optycznych. Zaleca się stosowanie dedykowanych splitterów serii Opto-Spt BOX. Dzięki zastosowaniu takiego zestawu, oprócz korzyści wynikającej z większej swobody co do odległości urządzeń od źródła sygnału, zyskujemy również łatwość wykonania instalacji. W miejscu typowej 4- kablowej magistrali umieszczony zostaje jeden kabel światłowodowy.

Profesjonalna zewnętrzna kamera CCTV odporna na trudne warunki pogodowe.

Zima to ciężki okres dla wszystkich kamer monitoringu montowanych na zewnątrz. Długotrwałe ujemne temperatury, śnieg, czy marznący deszcz mogą wpłynąć negatywnie na pracę urządzeń. Kamera n-cam 270 M11287 doskonale nadaje się do zastosowań w niesprzyjających warunkach atmosferycznych. Prosta konstrukcja pozwala na skuteczne działanie nawet w najtrudniejszych warunkach.
Kamera sufitowa CAM-082 (420TVL, Sharp, 0.5 lx, 3.6mm)
Tytan wśród kamer analogowych - kamera M11287
Najważniejsze zalety kamery:
  • wbudowana grzałka umożliwia pracę także w ekstremalnie niskich temperaturach (-45oC),
  • szczelna obudowa o małych wymiarach, spełniająca wymogi klasy IP67,
  • rozdzielczość 700 TVL (Sony Exview HAD CCD II + Effio-E CXD4140GG),
  • wierne odwzorowanie kolorów - mechaniczny filtr podczerwieni (ICR),
  • zmiennoogniskowy obiektyw (4-9 mm).
Antena telewizyjna UHF 11-elementowa Dipol 11/21-69
Widok układów elektronicznych wewnątrz kamery - widać grzałkę i termostat

Uprawnienia użytkowników w kamerach IP.

Urządzenia marki Sunell K1620, K1630, K1660, K1665, K1670, K1680, K1690, K1691, K1695 posiadają możliwość tworzenia kont użytkowników z określonymi uprawnieniami. W zależności od tego, kim jest operator systemu CCTV IP, możliwe jest indywidualne dostosowanie dostępu do poszczególnych funkcji w kamerze, jak np.:
  • konfiguracja sieci LAN,
  • nagrywanie lokalne,
  • restartowanie urządzenia,
  • polityka nagrywania,
  • podgląd wideo,
  • porty urządzenia,
  • ustawienia strumieni wideo.
Okno uprawnień użytkowników w kamerach IP Sunell
Dla każdego użytkownika administrator systemu tworzy indywidualny login i hasło do kamery. Po zalogowaniu w kamerze dostępne są tylko wybrane opcje konfiguracyjne.

Problem z zasięgiem GSM?

Często zdarza się, że rozmowy przez telefon komórkowy w budynkach są utrudnione lub wręcz niemożliwe. Spowodowane jest to tłumieniem sygnału przez ściany, okna oraz stropy (podziemia). Najczęściej takie problemy występują w marketach, tunelach, parkingach, stacjach benzynowych, lotniskach oraz hotelach. Z podobną sytuacją można się spotkać w budynkach położonych na granicy zasięgu stacji bazowych (obszary rekreacyjne). Rozwiązaniem tego problemu jest instalacja wzmacniacza GSM.
Wzmacniacz (repeater)  SIGNAL GSM-305
Wzmacniacz (repeater) SIGNAL GSM-505
Wzmacniacz (repeater) SIGNAL GSM-1205
SIGNAL GSM-305
A6765
SIGNAL GSM-505
A6775
SIGNAL GSM-1205
A6785
Nowości w firmie DIPOL
Optyczny zestaw SAT/DVB-T FibSZ-ODU32 KIT
Konwerter optyczny Opto-LNBF ze złączem FC/PC
Odbiornik optyczny SAT/DVB-T z zasilaczem FibSZ-QUAD
Optyczny zestaw FibSZ ODU32KIT
A9880
Konwerter optyczny Opto-LNBF
A9885
Odbiornik optyczny FibSZ-QUAD
A9883
Warto przeczytać:
Profesjonalny rejestrator SIGNAL. DVR SIGNAL DL-8216 M78216 to idealne rozwiązanie dla użytkowników chcących rejestrować obraz z kamer analogowych w rozdzielczości 4CIF, z maksymalną prędkością 25 kl./s dla każdego kanału, zachowując przy tym niskie koszty realizacji instalacji...więcej
Przykładowa instalacja CCTV z rejestratorem SIGNAL DL-8216,
wykorzystująca transmisję po skrętce i światłowodzie na duże odległości
Połączenie serwerowni lub grupy kamer IP. Częstym problemem instalacyjnym jest konieczność zbudowania połączenia o dużej przepustowości. Wymaganie takie stawiane jest na przykład przy łączeniu dwóch serwerowni, grupy rejestratorów CCTV, kamer IP itp. O ile przy podłączeniach pojedynczych komputerów lub kamer IP do switcha wystarcza połączenie Fast Ethernet 100 Mbit/s, to przy spinaniu lokalnych serwerowni lub grupy kamer wymagane jest połączenie gigabitowe...więcej
Połączenie dwóch serwerowni za pomocą światłowodu ULTIMODE
Kompensacja spadku napięcia przy zasilaniu kamer. Do właściwego działania kamer potrzebne jest stabilne i odpowiednio wydajne źródło zasilania. Tolerancja spadku napięcia przez kamery, nie przekracza zwykle 1-2 V, dlatego ważne jest skompensowanie spadku napięcia na liniach zasilających...więcej
Zastosowanie zasilacza ZSI-90-KZ M18283 pozwala na kompensację różnych wartości spadków napięć
na liniach zasilających, wynikających z zastosowania przewodów różnej długości

DIPOL na targach Energetics 13-15.11.2012