Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 33/2012 (08.10.2012)

Zapłacisz zbliżeniowo telefonem, nie kartą!

Samsung Galaxy S III jest pierwszym telefonem bazującym na Android OS, obsługującym oferowane przez Barclays Bank płatności zbliżeniowe NFC (ang. Near Field Communication) Quick Tap. Z funkcji tej korzystać mogą na razie wyłącznie Brytyjczycy.
Każdy, kto zakupi Samsung Galaxy S III w sieci Orange i posiada kartę UK MasterCard lub Visa, będzie mógł korzystać ze zbliżeniowych płatności (do wartości 20 GBP). Operator przewidział po 50 GBP w prezencie dla wszystkich klientów, którzy zdecydowali się aktywować usługę w okresie 5 września – 5 października.
Bezprecedensowy wzrost sprzedaży smartfonów stworzył niepowtarzalną okazję do wykorzystania ich możliwości w dziedzinie realizacji transakcji bezgotówkowych. Wyczuli to najwięksi producenci oprogramowania przystępując do działań mających na celu wdrożenie wspierających ten segment aplikacji.
Firma Google zaproponowała rozwiązanie o nazwie Portfel Google, będące typową aplikacją na system Android. Dzięki niej, możliwe jest dokonywanie płatności, przy wykorzystaniu wirtualnych wersji swoich kart płatniczych, rabatowych oraz podarunkowych. Możliwe jest również skorzystanie przy tym z dodatkowych Ofert Google.
Informacje dotyczące wszystkich kart przechowywane są na telefonie w sposób bezpieczny i odizolowane od potencjalnie złośliwego oprogramowania. Podczas dokonywania płatności w sklepach akceptujących Portfel Google, płatność realizowana jest natychmiast po przyłożeniu telefonu do czytnika w punkcie sprzedaży. Wykorzystywana jest przy tym technika NFC - krótkozasięgowy, wysokoczęstotliwościowy standard komunikacji pozwalający na bezprzewodową wymianę danych na odległość do 20 centymetrów.
Według firmy Gartner specjalizującej się w zagadnieniach strategicznego wykorzystania technologii, obserwować będziemy szybki rozwój rynku "mobilnych" płatności. Obecnie rynek ten wart jest 172 mld. $, ale już w 2016 roku ma osiągnąć poziom 600 mld $.
W połowie roku 2012, na świecie użytkowanych było 34 mln telefonów obsługujących NFC. Według szacunków firmy, do 2015, co drugi telefon wyposażony będzie w czujnik wspierający tę technologię. Obecnie wiodącym dostawcą na rynku NFC jest NXP Semiconductors. Chipy NXP instalowane są m.in. w urządzeniach obsługujących Portfel Google (Nexus S), tabletach z systemem Windows 8 oraz w smartfonach firmy Sony.
Płatność mobilna realizowana jest przez zbliżenie telefonu do czytnika
NFC to radiowa technologia pozwalająca na wymianę danych z przepływnością od 106 do 848 kbit/s, wykorzystująca częstotliwość 13,56 MHz. Typowa odległość współpracujących urządzeń to około 10 cm.
W NFC rozróżnia się dwa tryby pracy: aktywny i pasywny. W trybie aktywnym urządzenia uczestniczące w wymianie danych emitują pole elektromagnetyczne. W trybie pasywnym jedno z urządzeń wytwarza pole, które zasilając drugie urządzenie (pasywne), umożliwia wymianę informacji. Urządzeniami pasywnymi mogą być na przykład: karty chipowe lub etykiety RFID.

Łączenie światłowodów.

Proces łączenia światłowodów stanowi dla wielu instalatorów przeszkodę w ich powszechnym stosowaniu. Pomimo możliwości zakupu gotowych przewodów światłowodowych z zarobionymi złączami, ich ułożenie w budynku może okazać się problematyczne. Problem stanowić może również konieczność precyzyjnego wymierzenia odcinków, na których taki przewód ma zostać ułożony.
Technika łączenia włókien optycznych przeszła wiele zmian. Wśród podstawowych sposobów łączenia światłowodów wymienić można: spawanie termiczne, klejenie oraz łączenie mechaniczne.
Spawanie termiczne wymaga zastosowania stosunkowo drogiej spawarki, klejenie wymaga natomiast czasu i precyzji. Spawy mechaniczne rozwiązują te problemy – można je wykonać szybko oraz w miejscu, gdzie spawanie termiczne lub polerowanie ferruli było by niemożliwe, na przykład ze względu na brak miejsca. Technika ta należy przy tym do najtańszych.
Panel światłowodowy 19'' ULTIMODE MT-024
Panel światłowodowy 19'' ULTIMODE MT-024
Panel światłowodowy 19'' ULTIMODE MT-024
Spaw mechaniczny ULTIMODE
FAST-MS1 L5550
Precyzyjna obcinarka włókien
F1-6000 L5801
Szybkozłącze ULTIMODE
FAST-05SC/APC L5712
Spawy mechaniczne nadają się do wszystkich rodzajów włókien światłowodowych. Poprawnie wykonany spaw mechaniczny posiada tłumienie porównywalne ze spawami termicznymi. Spawy te łączyć mogą dwa długie odcinki włókien światłowodowych lub w przypadku zakańczania toru transmisyjnego - włókno i pigtail. Alternatywnym rozwiązaniem dla zakańczania włókien są złącza mechaniczne ULTIMODE FAST. (MC)

Bez narzędzi, a profesjonalnie.

Konieczność zastosowania drogiej w zakupie zaciskarki jest często przeszkodą dla dobrze wykonanej instalacji antenowej. Dotyczy to głównie użytkowników okazjonalnie wykonujących tego typu instalacje. Problem ten rozwiązuje zastosowanie kompresyjnych złącz Cabelcon wykorzystujących technikę "Self-Install".
Wtyk F Cabelcon na przewód RG-6/Triset-113 samokompresyjny
Samozaciskający się wtyk F Cabelcon E80410
Montaż tego typu złącz nie wymaga żadnych dodatkowych narządzi, a prawidłowo zamontowane są praktycznie niezdejmowalne, chroniąc instalacje przed najczęściej występującym w nich problemem, tj. poluzowanymi wtykami.
Ilustracja przedstawiająca proces montażu wtyku F typu "Self-Install".
Proces ten sprowadza się do założenia złącza na wcześniej przygotowany przewód koncentryczny.
Raz założony wtyk, nie może zostać ściągnięty. (ŁB)

Kompensacja spadku napięcia przy zasilaniu kamer.

Do właściwego działania kamer potrzebne jest stabilne i odpowiednio wydajne źródło zasilania. Tolerancja spadku napięcia przez kamery, nie przekracza zwykle 1-2 V, dlatego ważne jest skompensowanie spadku napięcia na liniach zasilających.
Dobrą metodą rozwiązania tego problemu jest zastosowanie zasilaczy pozwalających na regulację napięcia wyjściowego. Wyróżnić tu można dwie grupy urządzeń:
  • kamery znajdujące się podobnej odległości od źródła zasilania - przykładem jest zasilacz stabilizowany ZSIT-62-8 M18281 wyposażony w 8 wyjść o wydajności 0,65A każde oraz regulowanym napięciem wyjściowym DC w zakresie 12,0÷15,0 V. W tym zasilaczu napięcie regulowane jest jednocześnie na wszystkich wyjściach.
  • kamery ulokowane w różnej odległości od źródła zasilania - przykładem jest zasilacz stabilizowany ZSI-90-KZ M18283 wyposażony w 6 wyjść o wydajności 1 A każde. Wyjścia podzielone są na 3 sekcje. Każda z nich zasilana jest z niezależnego stabilizatora z możliwością regulacji napięcia w zakresie 12,0÷15,0 V. Wykorzystując ten typ zasilacza, konieczne jest dokonanie podziału kamer w instalacji na grupy o podobnej długości przewodu zasilania oraz dopasowanie poziomu napięcia dla każdej z nich. (KN)
Kamera kompaktowa n-cam 720 (dzień/noc, D-WDR, 650 TVL, Sony Effio-E, 0.03 lx, 6 mm, OSD, IR do 25m)Kamera kompaktowa n-cam 270 (dzień/noc, D-WDR, 650 TVL, Sony Effio-E, ICR, 0.03 lx, 4-9mm, OSD, IR do 25m)Kamera kompaktowa n-cam 250 (600 TVL, Sony Super HAD II CCD, 0.01 lx, 3.6mm, IR do 40m, OSD)Zasilacz stabilizowany impulsowy ZSI-90-KZ (DC 12-15V, 6x1A, 3 kanały)
Zastosowanie zasilacza ZSI-90-KZ M18283 pozwala na kompensację różnych wartości spadków napięć
na liniach zasilających, wynikających z zastosowania przewodów różnej długości.

Jak skonfigurować strumień obrazu wideo w kamerach IP?

Wszystkie modele kamer IP marki Sunell posiadają możliwość zdefiniowania dwóch oddzielnych kanałów wideo w kompresji H.264. Pozwala to na utworzenie strumienia wysokiej jakości do nagrywania oraz strumienia niższej jakości do zdalnego podglądu przez Internet, np. na urządzeniach mobilnych.
W zależności od przeznaczenia, w menu danej kamery wybrać należy odpowiedni poziom kompresji wideo:
  • Base Profile – przeznaczony głównie dla aplikacji o najniższym wykorzystaniu kodera, dedykowany jest urządzeń przenośnych np. telefonów komórkowych, które nie dysponują zbyt dużą mocą obliczeniową procesora.
  • Main Profile - przeznaczony dla aplikacji o średnim wykorzystaniu kodera np. podgląd obrazu na tablecie, czy mniej wydajnym komputerze PC.
  • High Profile – dedykowany do podglądu w sieci lokalnej oraz rejestracji obrazu w najwyższej rozdzielczości. Jest on skuteczniejszy od Main Profile ponieważ rozmiar nagranego pliku tej samej jakości jest mniejszy o około 10%. Wymaga jednak największej mocy obliczeniowej.
W zależności od ilości kamer oraz przepustowości łącza/sieci należy wybrać:
  • odpowiednią rozdzielczość (1920x1080/1280x720/640x360),
  • ilość wyświetlanych w ciągu sekundy klatek obrazu (od 1 do 25),
  • interwał klatek kluczowych (odstęp pomiędzy wyświetlanymi klatkami zupełnymi - niosącymi 100% informacji). Jeśli kamera obserwuje obszar o niskim natężeniu ruchu, korzystne jest ustawić wyższą wartość, ponieważ przesyłana jest po sieci zdecydowanie mniejsza ilość informacji,
  • pasmo VBR (zmienny bitrate, nie przekraczający wartości zdefiniowanej przez użytkownika dedykowany do monitoringu o niskim natężeniu ruchu) lub CBR(stały bitrate, generujący pasmo na stałym poziomie, przeznaczony jest do obserwacji obszaru o wysokim natężeniu ruchu),
  • odpowiednią jakość – regulowany zakres od 1 (minimum) do 9 (maksimum).
Należy pamiętać o tym, że zbyt wysokie parametry transmitowanego obrazu, mogą powodować problemy z obciążeniem procesora rejestratora oraz wydajnością sieci LAN. (WT)

Splitter HDMI na długi dystans.

Splitter - Extender HDMI 1x8 marki Signal HD H3607 umożliwia rozprowadzenie sygnału HDMI do ośmiu odbiorników telewizyjnych jednocześnie. Produkt ten posiada zarówno zdolność buforowania sygnału, jak i jego wzmacniania. Sygnał można przesyłać do 7 urządzeń na odległość 50 m przy pomocy skrętki komputerowej (kat. 6) oraz na odległość do 15m kablem HDMI 1.3b. Kupujący ten produkt otrzymuje wszystkie potrzebne urządzenia wraz z zasilaczami. Doskonale nadaje się on do sklepów prezentujących telewizory HD, DVD, sklepów wielkopowierzchniowych z prezentacją oferty w rozdzielczości HD oraz klubów i pubów, w których na kilku odbiornikach wyświetlana jest jednocześnie ten sam przekaz - np. mecz piłkarski. (ŁK)
Switch Signal HDMI 2x1
Splitter - Exteneder HDMI 1x8 (7x RJ45, 1x HDMI) H3607
Przykładowy schemat zastosowania Splittera H3607
Reportaż z Targów Sat-Digi-TV 2012
Reportaż z Targów Sat-Digi-TV 2012
Nowości w firmie DIPOL
Antena ASP-8W LUX wersja A ze wzmacniaczem LNA-177
Adapter kart PCMCIA 16/32 bit na magistrali PCI
Switch Signal HDMI 2x1
Antena radiowa
DIPOL-1/DAB
A0110
Adapter PoE 8p RACK
z pomiarem mocy
N9207
Splitter Signal
HDMI 1x4 v1.4
H3216
Warto przeczytać:
Jak w Europie znaleźć nadajnik DVB-T i dobrze ustawić antenę? Dla mieszkańców kilkunastu państw europejskich powstał serwis dvbtmap.eu pozwalający zlokalizować działające nadajniki DVB-T wraz z ich zawartością programową oraz podpowiedzieć jak precyzyjnie ustawić antenę poprzez wyznaczenie azymutu oraz wyświetlenie profilu terenu... więcej
Czas na rozwiązania optyczne. Do niedawna, ze względu na wysokie koszta elementów systemów FTTH dedykowanych do telewizji, problem dużych odległości próbowano rozwiązać poprzez zastosowanie grubych i jednocześnie drogich przewodów miedzianych oraz kaskad wzmacniaczy. Dziś nie jest to ani nowoczesne ani opłacalne rozwiązanie... więcej
Jak łatwo zamienić sygnał cyfrowy na analogowy? Wiele obiektów hotelowych wyposażonych jest odbiorniki telewizyjne nieposiadające głowic do odbioru sygnału cyfrowej telewizji naziemnej w standardzie DVB-T MPEG-4. Wyłączenie naziemnej telewizji analogowej zmusza właścicieli do wymiany wszystkich odbiorników. Wiąże się to z dużymi nakładami finansowymi, ponieważ oprócz zakupu nowoczesnych telewizorów, konieczne jest poniesienie kosztów złomowania starych odbiorników... więcej