Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 32/2012 (01.10.2012)

Ogromny przełom w technice - fotoniczne komputery.

Opracowanie bramki logicznej, w której zmiana stanu wywoływana jest przez impuls świetlny, a nie poprzez przepływ prądu, może oznaczać początek końca współczesnej elektroniki i duże prawdopodobieństwo nagrody Nobla dla naukowców, którzy opracowali nową technologię.

Istotą przełomu jest opracowanie przełącznika logicznego, który powstał dzięki zastosowaniu nanostruktur z siarczku kadmu, pokrytego powłoką tlenku krzemu.

Do stworzenia elementarnego przełącznika użyto pary nanoprzewodów, natomiast połączone dwa przełączniki stworzyły bramkę NAND. W trakcie testu, za pomocą laserów wprowadzono do przełaczników impulsy świetlne osiągając na wyjściu zadany sygnał, wynikający z działania bramki logicznej.
Najtrudniejszym i najbardziej spektakularnym osiągnięciem było uzyskanie stanu: 1,1 -> 0, czyli efektu, w którym podanie na wejście dwóch sygnałów powoduje na wyjściu stan 0, udało się to uzyskać poprzez wygaszenie jednego impulsu światła za pomocą drugiego!
Elementarny przełącznik to para nanoprzewodów, połączone dwa przełączniki stworzyły bramkę NAND
Możliwe stany logiczne bramki
Poprzez łączenie bramek NAND można uzyskać wszystkie inne elementy logiczne. Opracowanie "świetlnej" bramki NAND może otworzyć drogę do budowy zaawansowanych układów scalonych, pracujących z wykorzystaniem sygnałów optycznych, a nie przepływu elektronów.
Trudno przecenić nową technologię. Układy scalone i komputery "świetlne", czyli fotoniczne będą zużywały mniej energii, będą niemal całkowicie odporne na zakłócenia elektromagnetyczne i – co zapewne najistotniejsze – będą o wiele szybsze.
Wprowadzenie komputerów fotonicznych to także gwałtowny rozwój techniki światłowodowej, która obecnie jest hamowana przez drogie i małowydajne urządzenia konwertujące sygnał elektryczny na optyczny.

Kwestią czasu jest, gdy termin "elektronika konsumencka" zamieni się w "fotonikę konsumencką" - powiedział profesor Ritesh Agarwal szef grupy naukowców z University of Pennsylvania, którzy opracowali nową technologię.
Światło laserowe emitowane z nanoprzewodu z siarczku kadmu, pokrytego powłoką tlenku krzemu
zródło: www.upenn.edu
Fotonika to dziedzina nauki łącząca w sobie zagadnienia elektroniki, informatyki oraz optyki w celu opracowywania technik i urządzeń wykorzystujących promieniowanie do przenoszenia i gromadzenia informacji. Fotonika rozumiana może być jako nauka analogiczna do elektroniki, której podstawą rozważań są fotony, nie elektrony. Genezę powstania tej dziedziny nauki wiąże się z budową lasera w 1960. Jednym z podstawowych kierunków badań współczesnej fotoniki są metody przesyłania informacji.

XI Konkurs "Ciekawie o antenach".

Zakończyła się kolejna edycja konkursu "Ciekawie o antenach".
Podsumowanie konkursu i lista nagrodzonych - 15 października w Informatorze.
Nadesłane zdjęcia

 Ciekawie o antenach - XI konkurs wakacyjny DIPOL-a 2012
 Ciekawie o antenach - XI konkurs wakacyjny DIPOL-a 2012
 Ciekawie o antenach - XI konkurs wakacyjny DIPOL-a 2012
odbiera?
Piotr Lisowski
Kolory wakacji
Katrine
Łapanie fali
Łukasz Rycąbel

DIPOL liderem wśród sprzedawców komponentów instalacji zbiorczych.

Miło nam poinformować, że "Zestaw wzmacniaczy kanałowych oraz modulatorów TERRA" zdobył statuetkę targów Sat DIGI-TV 2012 w kategorii "Najlepszy element instalacji zbiorczej".
DIPOL na Sat-DIGI-TV 2012

Rozgałęzienie toru optycznego w sieci xPON.

Pasywne sieci światłowodowe budowane są w oparciu o architekturę punkt – wielopunkt. Za podział toru optycznego odpowiada splitter. W teoretycznej konfiguracji sieci xPON możemy mieć do czynienia z podziałem na 128 rozgałęzień z jednego wyjścia OLT (Optical Line Terminal).
Panel światłowodowy 19'' ULTIMODE MT-024
Przełącznica naścienna ULTIMODE TB-48B L5448
to doskonałe rozwiązanie pozwalające na organizację złożonej infrastruktury węzłów sieci xPON.
Splitter jest urządzeniem pasywnym, co oznacza, że nie wymaga podłączenia do niego zasilania. W praktyce splitter podłącza się z jednej strony do włókna przychodzącego z OLT, a z drugiej strony wyjścia podłącza się do włókien kabla szybkiego dostępu.
Spaw mechaniczny ULTIMODE FAST-MS1 5szt.Kabel łatwego dostępu ULTIMODE BS-12 SM 1m (12 włókien G.652.D)Pigtail jednomodowy ULTIMODE PG-51S (1x SC, 9/125)Adapter jednomodowy ULTIMODE A-511S (1x SC - 1x SC)Splitter optyczny ULTIMODE SP-16B (PLC, 1:16, SC)Spaw mechaniczny ULTIMODE FAST-MS1 5szt.Pigtail jednomodowy ULTIMODE PG-51S (1x SC, 9/125)Adapter jednomodowy ULTIMODE A-511S (1x SC - 1x SC)
Schemat połączeń wewnątrz przełącznicy naściennej ULTIMODE TB-48B L5448

Kompletne rozwiązania takiego połączenia przedstawia schemat powyżej. Dochodzący do skrzynki dystrybucyjnej TB-48B L5448 sygnał świetlny zostaje rozdzielony splitterem ULTIMODE SP-16B L3616. Wyjścia splittera są połączone z włóknami kabla szybkiego dostępu ULTIMODE BS12-SM L7712. Do wykonania połączeń wykorzystano adaptery L4211, pigtaile L3551 oraz spawy mechaniczne L5550. Przełącznica naścienna ULTIMODE TB-48B L5448 posiada tacki i stelaże służące do poprawnego zarobienia połączeń oraz zachowania rezerwy włókna światłowodowego. (MC)

Podział cyfrowej "kablówki" na kilka telewizorów.

Podział sygnału „kablówki cyfrowej", w której dostarczany jest wyłącznie sygnał telewizyjny realizowany może być za pomocą typowych, pasywnych rozgałęźników, np. R60102 dla dwóch TV lub R60103 dla 3 TV, przy czym pamiętać należy, że jeśli sygnał ten jest kodowany, to przy każdym z dodatkowych gniazd końcowych konieczne będzie umieszczenie odpowiedniego dekodera wraz kartą. Z reguły taki podział ma sens jeżeli w parze z sygnałem cyfrowym nadawany jest sygnał analogowy, dostępny na wszystkich odbiornikach.
Podział sygnału, w którym dostarczane są telewizja i Internet wiąże się z uwzględnieniem występowania w sieci kanału zwrotnego. Niesie to za sobą konieczność stosowania specjalnego rodzaju urządzeń, w szczególności wzmacniaczy pozwalających transmitować sygnał w kierunku do i od abonenta. Przykładem takiego urządzenia jest AS038R65 R82040 TERRA pełniący jednocześnie funkcję wzmacniacza oraz rozgałęźnika. W jednym z torów odgałęzienia wzmacniacz przekazuje informacje kanału zwrotnego transmitowane od abonenta do operatora (dotyczy to przeważnie działającego dwukierunkowo Internetu).
Wzmacniacz AS-038R65 Terra z kanałem zwrotnym
Podział cyfrowej telewizji kablowej z Internetem
Usługi w kanale zwrotnym przenoszone są przez wyjście nr 1. Do wyjścia numer 1 podpięty być musi modem odpowiadający za realizację usług szerokopasmowych lub zwrotnica multimedialna wydzielająca sygnał danych od sygnału TV.
Zaleca się stosowanie wzmacniaczy z pasywnym kanałem zwrotnym (AS038R65 R82040). Niekontrolowane wzmocnienie sygnału w kierunku sieci może być źródłem dużych problemów i zaszkodzić innym użytkownikom. Zwrotnica multimedialna (multimedia switch) dostarczana jest przez dostawcę usług. (ŁB)

Monitoring parkingu.

Kluczem do efektywnego monitoringu parkingu jest odpowiedni dobór kamer i oświetlenia.
Wszędzie tam, gdzie oświetlenie nie jest wystarczające do uzyskania prawidłowego obrazu w nocy należy użyć kamer z oświetlaczami podczerwieni. Przykładem takiej kamery jest wysokiej jakości kamera n-cam 270 M11287. Dużą zaletą kamery jest mechaniczny filtr podczerwieni (ICR), dzięki któremu odwzorowanie kolorów jest rzeczywiste, co eliminuje problemy z rozpoznaniem koloru samochodu na nagraniach.
W lepiej oświetlonej części parkingu zainstalowano kamery u-cam 650 M11194 z obiektywem Tokina TVR2713DCIR M2315.
Kamery cechuje zarówno wysoka rozdzielczość i czułość, jaki i doskonała obróbka sygnału dzięki procesorowi Effio. Aby obraz z kamer nie został prześwietlony przez światła z reflektorów przejeżdżających samochodów uaktywniono w nich funkcję HLC (High Light Compensation), która kompensuje silne światło.

Dodatkowo do kontroli całości placu z możliwością zbliżeń optycznych, można użyć kamery szybkooborotowej PH-33 M1196.
Kamera BOX u-cam 650 (dzień/noc, D-WDR, 650 TVL, Sony Effio-E, ICR, 0.03 lx)Zewnętrzna obudowa Marathon MH-806/12Kamera szybkoobrotowa PH-33<br />(WDR, 540 TVL, Sony Super Had, 0.7 lx, 3.5-115.5 mm)Obiektyw TOKINA dzień/noc DC 2,7- 12 mm F1,3 z korekcją IRKamera kompaktowa n-cam 270 (dzień/noc, D-WDR, 650 TVL, Sony Effio-E, ICR, 0.03 lx, 4-9mm, OSD, IR do 25m)
Schemat instalacji monitoringu na parkingu

Funkcje analizy obrazu w oprogramowaniu NUUO.

Człowiek wykonujący czynność monotonną, wcześniej czy później popełnia błędy. Inteligentne funkcje wbudowane w system monitoringu niwelują możliwość pomyłek i przeoczenia istotnych zdarzeń mających duży wpływ na bezpieczeństwo.
Stosowanie takich systemów, przy dużej liczbie kamer, ogranicza liczbę operatorów. Mniejsze systemy można budować jako bezobsługowe, w których system działa wg wcześniej zaprogramowanych schematów. Można też mieszać oba systemy pracy: w dzień system wspomaga pracę operatora w nocy działa samodzielnie.
Moduł analizy obrazu i monitorowania systemu wbudowane w oprogramowaniu NUUO potrafi reagować na takie zdarzenia jak:
  • utrata sygnału,
  • detekcja ruchu,
  • pojawienie się obcego obiektu,
  • zniknięcie obiektu,
  • utrata ostrości,
  • zawieszenie kamery lub jej uszkodzenie,
  • zliczanie obiektów,
  • monitorowanie systemu komputera na którym jest zainstalowane oprogramowanie,
  • monitorowanie stanów wejść alarmowych kamer.
Wszystkie wymienione zdarzenia znajdują się w programie pod nazwą "Guard" i "Counting Application". Oprogramowanie "Guard" służy do zdefiniowania reakcji systemu na zaistniałe zdarzenia.
Okno konfiguracyjne kamer IP
W przypadku wykrycia dowolnego zdarzenia (oprócz zliczania obiektów), można ustawić następujące reakcje:
  • wyświetlanie informacji na ekranie,
  • odtwarzanie dźwięku,
  • przejście dowolnej kamery obrotowej na dany preset lub ścieżkę,
  • wysłanie wiadomości do głównego centrum,
  • uruchomienie wyjścia alarmowego,
  • wysłanie wiadomości sms,
  • wysłanie e-mail,
  • dzwonienie na dany numer telefonu,
Każda funkcja ma możliwość zdefiniowania okna czasowego działania funkcji.

Zasilanie pod kontrolą.

Adapter PoE 8p RACK 19" N9207 to rozwiązanie dzięki któremu w bardzo prosty sposób można zasilić aż 8 urządzeń poprzez kabel ethernetowy. Adapter przystosowany jest do podłączenia zasilacza DC (złącze DC 2,1/5.5) o napięciu od 12-28V (max 11A). Całość została wyposażona w wyświetlacz LCD, który pokazuje aktualną wartość prądu, napięcia, pobieranej mocy. Wyświetlane informacje dają możliwość kontroli obciążenia zasilacza podłączanego do adaptera. Użycie Adaptera PoE 8p w szafach RACK 19" pozwala na lepszą organizację przestrzeni: wyeliminowanie kilku zasilaczy, podłączenie zasilanych urządzeń do zasilacza buforowego (UPS).
Adapter kart PCMCIA 16/32 bit na magistrali PCI
Adapter PoE 8p RACK z pomiarem mocy N9207
Router TP-LINK N750 TL-WDR4300. Krótka prezentacja możliwości najnowszego routera firmy TP-LINK. Stwórz doskonałą i funkcjonalną sieć domową w kilka chwil!
Router TP-LINK N750 TL-WDR4300
Nowości w firmie DIPOL
Bezprzewodowy Router TP-LINK TL-WDR4300 (2,4 i 5 GHz)
Uchwyt ścienny Signal PLB-41E 37'' - 63''
Extender HDMI na jedną skrętkę kat. 5e Signal
Bezprzewodowy Router
TP-LINK TL-WDR4300
N3260
Uchwyt ścienny
Signal PLB-41E 37'- 63'
E93137
Extender HDMI
na jedną skrętkę
H3603
Warto przeczytać:
Problem zdalnego sterowania urządzeniami schowanymi w szafce RTV. Stosowanie nowoczesnych szafek mimo zalet estetycznych, niesie jednak za sobą problem utrudnionego zdalnego sterowania urządzeniami. W takich sytuacjach nieodzowne staje się wykorzystanie specjalnych przedłużaczy pilotów podczerwieni...więcej
Schemat zastosowania przedłużacza IRB-600U Signal.
Obraz z kamer IP we flash'u. Instalatorzy często pytają o możliwość podglądu obrazu z kamer w przeglądarce innej niż IE. Firma Sunell jako pierwsza udostępniła oprogramowanie do swoich kamer: K1620, K1630, K1650, K1660, K1670, K1680, K1690, K1691, K1695, dzięki któremu obraz wyświetlany jest we flash'u . Podgląd obrazu z kamery przez www, realizowany jest w następujący sposób: jeśli połączenie kamerą... więcej
Rusza Internet dla niewidomych. Wynalazkiem, który otworzy Internet dla niewidomych jest "feelscreen" - ekran, który pozwala odczuwać wszystkie wrażenia związane z dotykiem. Wypukłość, wklęsłość, szorstkość, śliskość - to cechy, które będzie można przekazywać poprzez Internet, a odbiorca wyposażony w specjalny ekran będzie je mógł odczuć poprzez dotyk.
Ekran, nad którym pracuje fińska firma Senseg został zaliczony do grona "The 50 Best Inventions of 2011" magazynu Time, a jego prototyp został zaprezentowany na targach CES 2012 w Las Vegas.
Przy zetknięciu ze skórą ekran generuje... więcej