Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 24/2012 (11.06.2012)

Czy Kinect pójdzie w odstawkę?

Amerykańska firma Leap Motion zaprezentowała urządzenie Leap 3D służące do sterowania za pomocą gestów. Przypomina ono, w działaniu, kontroler Kinect firmy Microsoft, jednak jest ponad 100 razy bardziej precyzyjne. Pomysłodaca zapowiada znacznie niższą cenę od Kinect'a oraz możliwość pracy z różnymi systemami operacyjnymi i urządzeniami (firma udostępnia SDK).
Urządzenie ma być dostępne w sprzedaży w 2013 roku.
Możliwości Leap 3D przewyższają wyobrażenia twórców filmu na temat sterowania urządzeniami.
Scena z filmu "Raport mniejszości"
System Leap 3D to połączenie małego urządzenia wyposażonego w port USB oraz zaawansowanego oprogramowania, które tworzy „trójwymiarową przestrzeń interakcji’’. Obejmuje ona 3/4 metra sześciennego i pozwala wykryć nawet najmniejsze ruchy (dokładność to 0,01mm).
Umożliwia to sterownie aplikacjami za pomocą gestów palców, np. zbliżenia (oddalenia), nawigację w systemie operacyjnym, granie w gry. Producent twierdzi, że system umożliwia precyzyjne rysowanie złożonych obiektów 2D i 3D w systemach typu CAD, a nawet sterowanie urządzeniami chirurgicznymi.
W ciągu kilkunastu dni film o nowym sposobie sterowania komputerami
obejrzało ponad 4 miliony internautów
Firma nie będzie tworzyć własnych aplikacji, ale buduje system dający tą możliwość zewnętrznym developerom. Nowy kontroler ruchu będzie kompatybilny z systemami m.in. Windows, Mac, OS X. Jeśli zapewnienia producentów potwierdzą się i system będzie kosztował 70 dolarów oraz działał tak precyzyjnie, jak piszą, to w wielu zastosowaniach przejmie on rolę klawiatury i myszki.

Bezpieczny rejestrator Signal.

System monitoringu zwykle obsługiwany jest przez wiele osób, lecz uprawnienia do edycji i zmian parametrów, ze względów bezpieczeństwa, posiadać powinna wąska grupa osób. Rejestratory Signal zapewniają administratorowi pełną kontrolę funkcji dostępu i uprawnień dla poszczególnych użytkowników. W najnowszej wersji firmware'u, która niedawno została udostępnione w dziale download, pojawiły się także nowe funkcje.
Menu konfiguracji uprawnień użytkownika w wielojęzykowym interfejsie www rejestratora Signal.
Uprawnienia użytkownika w rejestratorach Signal obejmują:
 • logowanie przy pomocy hasła,
 • możliwość przyporządkowania konta użytkownika do MAC adresu karty sieciowej,
 • uprawnienia dostępu do funkcji: przeszukiwania dziennika, ustawień systemowych, zarządzania plikami, dyskami, transmisji dwukierunkowej audio,
 • dla każdego kanału istnieje możliwość ustawienia uprawnień do: nagrywania, archiwizacji, podglądu lokalnego i zdalnego, sterowania PTZ, przeglądania nagrań,
 • tworzenie 'czarnej i białej listy' adresów IP.
Nowy firmware pozwala użytkownikowi wybrać, czy po wylogowaniu się z systemu obraz z kamer będzie widoczny, czy też zablokowany. (MC)

Instalacja telewizyjna dla kompleksu hotelowego.

Właściciel hotelu składającego się z czterech budynków stanął przed problemem rozprowadzenia sygnału telewizyjnego ze stacji MMH-300.
Najlepszym rozwiązaniem okazało się połączenie hoteli kablem światłowodowym jednomodowym i zastosowanie nadajników i odbiorników światłowodowych Terry. Budynki oddalone są od siebie o około 300 metrów, dlatego nie było problemu z poprowadzeniem kanalizacji teletechnicznej z uniwersalnym kablem światłowodowym ULTIMODE UNI-4SM L7644.
Jednostka centralna UC-380 do stacji czołowej MMH-3000Podwójny, cyfrowy wzmacniacz kanałowy DVB-T z AGC at420 TerraTransmiter optyczny MOS-211A TERRAWęzeł optyczny OD-120 TERRASplitter optyczny ULTIMODE SP-14M MICRO (PLC, 1:4, SC)Kabel uniwersalny ULTIMODE UNI-4SM (4 włókna G.652.D)Węzeł optyczny OD-120 TERRAWęzeł optyczny OD-120 TERRAWęzeł optyczny OD-120 TERRA
Schemat światłowodowej instalacji telewizyjnej w kompleksie hotelowym.
Cała inwestycja została zrealizowana przy użyciu poniższych produktów:
 • Tor transmisyjny
 • Kabel uniwersalny ULTIMODE UNI-4SM (4 włókna G.652.D) L7644
  Splitter optyczny ULTIMODE SP-14M MICRO (podział mocy 1:4) L3604
 • Zakończenie linii transmisyjnej
 • Spaw mechaniczny KeyQuick C-MS100-NT L5558
  Panel światłowodowy ULTIMODE MT-524 L5124 z płytą czołową P-24SC L5541
  Pigtail jednomodowy ze złączem SC/APC L3552
  Adapter jednomodowy ULTIMODE A-522S L4222
 • Urządzenia aktywne
 • Transmiter optyczny MOS-211A TERRA R81720
  Węzeł optyczny OD-120 TERRA R81724

Digital signage

łatwiejsze niż kiedykolwiek! Digital signage to system, w skład którego wchodzą wyświetlacze elektroniczne prezentujące: dedykowane informacje, reklamy, wiadomości oraz oprogramowanie zarządzające. Celem Digital signage jest dostarczanie wiadomości kierowanych do konkretnych miejsc, w określonych porach. Systemy tego typu wykorzystywane są na lotniskach, punktach sprzedaży, sieciach usługowych itp.
Materiał informacyjny, którego źródło stanowić może np. odtwarzacz multimediów, Blu-Ray, czy dekoder satelitarny, wprowadzany jest do instalacji w postaci cyfrowego sygnału DVB-T.
Jądro systemu stanowi urządzenie Signal-751 R86751, które pełni rolę modulatora sygnału z interfejsu HDMI do sygnału DVB-T i enkodera do sieci ethernet. Dzięki niemu możliwe jest doprowadzenie sygnału źródłowego nawet do kilkuset odbiorników telewizyjnych przy pomocy kabla koncentrycznego, w postaci cyfrowego sygnału DVB-T, w jakości Full HD 1080p i o przepływności wideo do 20 Mbit/s. Równolegle z wyjściem DVB-T można wykorzystać wyjście IP UDP, strumieniując informacje w systemie multicast do sieci ethernet.
Na prezentowanym poniżej schemacie, podłączony do modulatora punkt dostępowy TP-Link N3253 odpowiada za przekazanie do sieci WiFi generowanego przez Signal-751 strumienia IP multicast. Strumień taki może być odebrany na komputerach osobistych, laptopach, netbookach, czy Ipad'ach. Możliwe jest np. takie skonfigurowanie sieci, aby każdemu łączącemu się z nią użytkownikowi została zaprezentowana wybrana treść multimedialna.

Poniższe rozwiązanie znajduje zastosowanie w galeriach handlowych, marketach, hotelach, pensjonatach, na lotniskach, dworcach, czy uczelniach.
Modulator Signal-751 HDMI - COFDM (DVB-T)Punkt dostępowy TP-Link TL-WR1043ND z routerem, Gigabitowym switchem. 300Mb/s 802.11n, USB
Dystrybucję własnego sygnału full HD w sieci przewodowej w standardzie DVB-T i w sieci Wi-Fi w multicaście
umożliwia modulator Signal-751 R86751 (Signal-752 R86752)
W przedstawionym przykładzie źródło sygnału stanowi komputer stacjonarny z kartą graficzną wyposażoną w wyjście HDMI oraz z zainstalowanym darmowym oprogramowaniem Xibo, dedykowanym do aplikacji digital signage. Komputer ten może być elementem większego systemu pracującego w sieci IP. Dzięki Xibo, możliwe jest stworzenie profesjonalnych prezentacji i materiałów oraz udostępnianie ich wedle ustalonego przez administratora harmonogramu.
Modulator Signal-751 HDMI - COFDM (DVB-T)
Signal-751 R86751 - enkoder i modulator DVB-T

CCTV na długi dystans.

Zasięg transmisji wideo zależny jest od typu transmisji i grubości przewodów. Dla standardowych przewodów (RG59, UTP cat 5e), odległość ta jest zwykle ograniczona do ok. 300 m. Sygnał na większe odległości można przesłać używając dodatkowych urządzeń wzmacniających sygnał wideo.
Przy transmisji przewodem koncentrycznym, do zwiększenia zasięgu, należy użyć wzmacniaczy sygnałów wideo, które pozwalają przesłać sygnał na odległość do 2000 m.
Wzmacniacz sygnału video VCA-1/2000 1 wejście / 1 wyjście
Wzmacniacz sygnału video VCA-1/2000
M1842
Wzmacniacz czterech sygnałów video VCA-4/1200
M1843
W przypadku skrętki, dwa aktywne urządzenia do transmisji sygnału wideo pozwalają uzyskać zasięg do 2400 m. Połączenie aktywnego nadajnika i pasywnego odbiornika zmniejsza tę odległość do 1500 m.
Transformator wideo Etrix 1VADA-T aktywny nadajnik (wideo, audio, dane)
Transformator wideo Etrix 1VADA-R aktywny odbiornik (wideo, audio, dane)
Transformator wideo Etrix 4VA-T aktywny nadajnik
Transformator wideo Etrix 4VA-R aktywny odbiornik
1VADA-T M16742
1VADA-R M16743
4VA-T M16744
4VA-R M16745
Aktywne transformatory wideo na skrętkę komputerową

Stało się! NVR w cenie DVR.

Rejestrator Signal NVR32-16 HD K4416 jest urządzeniem obsługującym nawet 16 kamer IP firmy Sunell w rozdzielczości Full HD. Dzięki złączom VGA/HDMI oraz USB do podłączenia myszki, K4416 jest niezależnym rejestratorem umożliwiającym podgląd, rejestrację, odtwarzanie archiwalnych nagrań oraz zarządzanie ustawieniami bez konieczności podłączania komputera PC. Dołączony pilot zdalnego sterowania pozwala na zarządzanie urządzeniem i przełączanie widoków kamer z odległości kilku metrów.
Rejestrator sieciowy Signal NVR3216 HD (max 16 kanałów)
Rejestrator sieciowy Signal NVR3216 HD
16 wejść oraz 3 wyjścia alarmowe sprawiają, iż sygnały z urządzeń peryferyjnych (centrale alarmowe, sterowniki bram wjazdowych itp.) dające informacje o zaistniałych zdarzeniach (otwarcie bramy, uruchomienie, wyłączenie alarmu) mogą być archiwizowane z obrazem i znacząco ułatwić przeszukiwanie nagrań.
Rejestrator Signal NVR3216 HD oferuje możliwość pracy w sieci za pomocą przeglądarki Internet Explorer lub oprogramowania instalowanego w takich systemach jak Windows, Mac czy Linux. W przypadku urządzeń mobilnych możliwy jest podgląd za pomocą telefonów i tabletów z oprogramowaniem Android, BlackBerry, iPhone, Symbian oraz Windows Mobile. (WT)

Wyładowania atmosferyczne - zabezpieczanie toru radiowego.

Najczęściej stosowanym zabezpieczeniem sieci WiFi przed wyładowaniem atmosferycznym jest montaż anteny tak, jak na zdjeciu poniżej. Można też wybrać antenę, której elementy promieniujące są zwarte dla częstotliwości innych niż częstotliwość pracy (np. A741030).
Poziom zabezpieczenia wydatnie podnosi odgromnik zainstalowany między anteną a AP lub wzmacniaczem GSM. W celu zapewnienia skutecznej ochrony przed przepięciami doziemnymi, ochronnik należy podłączyć do uziemienia o rezystancji nie większej niż 4 Ω. Połączenie powinno być skręcane lub lutowane.
Niedopuszczalne jest używanie jako uziemienia piorunochronów oraz rur sieci gazowej!
Ochronnik przeciwprzepięciowy TRANS-DATA 900-2500MHz
Ochronnik przeciwprzepięciowy A6815 TRANS-DATA 900-2500MHz
znajduje zastosowanie w sieciach Wi-Fi i GSM
Nowości w firmie DIPOL
Gniazdo końcowe Signal R/TV DC
Kamera z rejestratorem PROTECT 802, 2 kanały, GPS, akcelerometr
Dystrybucyjny kabel wewnętrzny ULTIMODE IDC-4MM (4 włókna OM2 50/125)
Gniazdo Signal R/TV DC
Przepuszcza napięcie z toru TV
R694160
Kamera z NVR PROTECT 802
2 kanały, GPS, akcelerometr
M70802
Kabel dystrybucyjny ULTIMODE
IDC-4MM (4 włókna OM2 50/125)
L7204
Warto przeczytać:
Przemiana kanałowa DVB-T w starych instalacjach. Często zdarza się, że budynki wielorodzinne wyposażone są w starą, kilkunastoletnią instalację, zbudowaną w oparciu o przewody koncentryczne, nie przenoszące wyższych częstotliwości pasma telewizyjnego.
W takich budynkach wymiana okablowania jest często możliwa dopiero w podczas remontu kapitalnego. Firma Terra dostarcza dwa rozwiązania bazujące na stacji czołowej MMH-3000 pozwalające na...
Okno konfiguracyjne przemiennika CT-311.
Zmiana częstotliwości sygnału z kanału 64 na kanał 6.
Nowa jakość połączenia światłowodów - KeyQuick. Szybkozłącza i spawy mechaniczne KeyQuick pozwalają na wykonanie precyzyjnego zakończenia (lub połączenia) włókien światłowodowych zapewniając bardzo dobre warunki transmisyjne połączenia - tłumienie poniżej 0,1dB. Nieosiągalną, dla systemów mechanicznych, jakość uzyskano dzięki unikatowemu rozwiązaniu bieżącego monitorowania wykonywanego poąłczenia. Złącza KeyQuick posiadają...
Schemat podłączenia lokalizatora uszkodzeń
podczas zarabiania złącza na włóknie światłowodowym.
USB na 50 metrów? Bez problemu! Zasięg przewodu USB to 3 lub 5 m w zależności od standardu. W wielu przypadkach to za mało. Przedłużacz USB M1680 po skrętce komputerowej pozwala na zwiększenie tej odległości do 50 m. Szacowany transfer zapisu i odczytu plasuje się na poziomie 1 MB/s przy 50 m transmisji...
Przedłużacz USB pozwala połączyć urządzenia takie jak PC, laptop czy DVR z pendrive'm, kartą WiFi USB,
myszą, klawiaturą, drukarką i wieloma innymi urządzeniami.
Dipol na targach ANGA Cable, 12-14.06.2012 w Kolonii