Nr 25/2012 (18.06.2012)
Nie będą przetwarzali "śmieci".
Kamieniem milowym dla sieci optycznych może się stać technologia Bi-PON, zaprezentowana w marcu przez konsorcjum GreenTouch.Bi-PON (Bit interleaved Passive Optical Network) rozwiązuje problem pasywnych sieci optycznych (PON - Passive Optical Network), w których nawet do 99% informacji docierających do urządzenia klienckiego, jest przeznaczone dla innych odbiorców.
W rozwiązaniu proponowanym przez GreenTouch, jednostki klienckie (ONU - Optical Network Unit) natychmiast rozpoznają, które wiadomości są przeznaczone dla nich i nie muszą niepotrzebnie przetwarzać danych. Skutkuje to nawet 30-krotnym zmniejszeniem zużycia energii w sieci FTTH (Fiber to the Home).
W transmisji sygnału w systemach PON pomiędzy jednostką centralną, czyli OLT (Optical Line Termination), a urządzeniami klienckimi ONU nie występują systemy adresujące, podziałowi ulega jedynie strumień. Urządzenie abonenckie otrzymuje cały sygnał, z którego musi wybrać dane przeznaczone dla niego.
Ten sposób transmisji nosi nazwę multipleksacji sygnału w dziedzinie czasu TDM (ang. Time Division Multiplexing). Taki proces przyczynia się do czasochłonnego i kosztownego z punku widzenia energetycznego rozpakowywania danych i selekcji odpowiednich paczek informacyjnych.
Ten sposób transmisji nosi nazwę multipleksacji sygnału w dziedzinie czasu TDM (ang. Time Division Multiplexing). Taki proces przyczynia się do czasochłonnego i kosztownego z punku widzenia energetycznego rozpakowywania danych i selekcji odpowiednich paczek informacyjnych.
W systemie BiPON został wykorzystany innowacyjny protokół transmisyjny, w którym zmieniono ułożenie danych i algorytm ich rozpakowywania. Skutkuje to tym, że informacja jest najpierw identyfikowana, a potem w całości rozpakowywana. Aby realizować ten sposób postępowania z danymi zaprojektowano i wykonano zupełnie nowy chipset ASIC.
Takie rozwiązanie identyfikacji i odczytu danych pozwala na obniżenie wymagań stawianych ONU: prędkości taktowania zegara, szybkości przetwarzania danych, pojemności pamięci oraz napięcia zasilającego. Skutkuje to radykalnym zmniejszeniem zużycia energii.
Takie rozwiązanie identyfikacji i odczytu danych pozwala na obniżenie wymagań stawianych ONU: prędkości taktowania zegara, szybkości przetwarzania danych, pojemności pamięci oraz napięcia zasilającego. Skutkuje to radykalnym zmniejszeniem zużycia energii.
Zastosowanie tej technologii będzie miało dla środowiska ten sam efekt, co wycofanie z ruchu drogowego pół miliona samochodów. Konsorcjum GreenTouch postawiło sobie za cel 1000-krotne zwiększenie efektywności energetycznej sieci oraz zmniejszenie emisji dwutlenku węgla o 250 milionów ton rocznie.
32-krotny splitter optyczny ULTIMODE SP-32B L3632 stosowany w sieciach PON
PON (Passive Optical Network) jest techniką wykorzystującą wyłącznie pasywną infrastrukturę (okablowanie światłowodowe, splittery optyczne) na odcinku centrala - klient, włączając w to tzw. „ostatnią milę”. Elementy aktywne ulokowane są wyłącznie w centrali operatora OLT (Optical Line Termination) oraz w domu abonenta ONU (Optical Network Unit). To główna przewaga technik PON nad stosowanymi dotychczas rozwiązaniami Ethernet, opartymi na aktywnych przełącznikach.
W zależności od potrzeb inwestora GPON wpasowany zostać może w jedną z kilku architektur sieciowych: FTTC (Fiber To The Curb), FTTB (Building), FTTF (Floor) oraz najdroższy, ale i najbardziej przyszłościowy pod względem zapewniania nieograniczonej przepustowości do abonenta - FTTH (Fiber To The Home).
W zależności od potrzeb inwestora GPON wpasowany zostać może w jedną z kilku architektur sieciowych: FTTC (Fiber To The Curb), FTTB (Building), FTTF (Floor) oraz najdroższy, ale i najbardziej przyszłościowy pod względem zapewniania nieograniczonej przepustowości do abonenta - FTTH (Fiber To The Home).
XI Konkurs "Ciekawie o antenach".
1 czerwca ruszyła kolejna edycja konkursu "Ciekawie o antenach".Regulamin Konkursu i nadesłane zdjęcia
Zapraszamy do udziału!
Rejestrator z pasywnym systemem chłodzącym.
Dla użytkowników poszukujących kompromisu pomiędzy wysoką jakością a niską ceną, idealnym rozwiązaniem jest rejestrator ATU M71000. Jest to kompaktowe urządzenie, które kryje w sobie wysoką moc obliczeniową, pozwalając na zapis aż 12 kl./s w rozdzielczości 4CIF.Rejestrator doskonale nadaje się do monitoringu w domach jednorodzinnych (instalacja taka została szczegółowo opisana w artykule: Instalacja monitoringu w domu jednorodzinnym), małych firmach, zakładach usługowych oraz biurach. Urządzenie, mimo niewielkiej ceny, obsługuje najnowsze rozwiązania techniczne dla systemów CCTV: kompresję H.264, duże (maks. 2 TB) dyski SATA, podgląd przez www i przez telefon komórkowy.
Do rejestratora dołączone jest specjalne oprogramowanie, które pozwala na podgląd z kilku urządzeń jednocześnie. Dla osób chcących uzyskać 100% płynność obrazu, możliwe jest nagrywanie 25 kl./s już przy rozdzielczości 2CIF.
Najnowsze modele pracują w systemie pasywnego chłodzenia, nie są wyposażone w wentylator, co w przekłada się na cichą pracę i niższą awaryjność.
Rejestrator ATU M71000 to w pełni funkcjonalne 4-kanałowe urządzenie przeznaczone do monitoringu analogowego CCTV, które za przystępną cenę zapewnia użytkownikowi podstawową funkcjonalność, wygodne użytkowanie i stabilny system zabezpieczenia.
Właściciel tego obiektu postanowił zmodernizować istniejącą instalację telewizyjną. W związku z tym, że w 30 pokojach zainstalowane zostały odbiorniki telewizyjne z cyfrowymi głowicami DVB-T, postanowiono, iż w instalacji dostępny ma być sygnał naziemny i satelitarny wyłącznie w tym standardzie.
Ze względu na bezpośrednie sąsiedztwo nadajnika naziemnej telewizji cyfrowej, do jej odbioru wybrano antenę Dipol-44/21-69 Tri-Digit ECO A2660. Do 16 programów naziemnej telewizji cyfrowej, dołączonych zostało 20 programów telewizji satelitarnej ulokowanych w 4 multipleksach DVB-T. W sumie całość oferty objęła więc 6 multipleksów i 36 programów ogólnych, informacyjnych oraz rozrywkowych w 4 językach.
Konfiguracja stacji czołowej MMH-3000 udostępniająca 20 kanałów satelitarnych DVB-S/S2
w 4 multipleksach DVB-T
Do zamiany sygnału DVB-S/S2 na sygnał DVB-T posłużyły następujące moduły:
- 3x TDX-311 R81711 - transmodulator DVB-S/S2 - COFDM (DVB-T) FTA,
- 2x RDC-311 R817102 - odbiorniki DVB-S/S2 zamieniające sygnał satelitarny na postać strumienia transportowego MPEG,
- 1x TRX-360 R81709 - enkoder i modulator DVB-T pobierający na wejściach strumienie transportowe i modulujący wybrane programy do standardu DVB-T.
Wszystkie moduły umieszczone zostały w jednostce centralnej UC-380 R81700, która to z kolei zamontowana została w podwieszanej szafie RACK R912020. W celu zapewnienia odpowiedniego poziomu sygnału na każdym z 30 gniazd końcowych, sygnał wyjściowy ze stacji podano na dodatkowy, szerokopasmowy wzmacniacz HA-126 Terra R82303.
Instalację wykonała firma Dipvision.
Obraz z kamery analogowej w sieci światłowodowej.
Wideo konwertery to urządzenia aktywne, które konwertują analogowy sygnał wideo transmitowany kablem koncentrycznym na sygnał cyfrowy wykorzystujący światłowód. Mogą też zapewnić przesłanie danych telemetrycznych RS-485, jednego kanału audio oraz sygnału alarmowego. W ten sposób można podglądać obraz z kamery i nią sterować z odległości nawet 20 kilometrów.Schemat monitoringu analogowego ze światłowodowym torem optycznym
Schemat przedstawia monitoring złożony z jednej kamery obrotowej, gdzie sygnał z kamery przesyłany jest w jednym włóknie światłowodowym wielomodowym. Wszystkie niezbędne komponenty potrzebne przy instalacji zostały przedstawione poniżej:
- Tor transmisyjny Kabel światłowodowy wielomodowy uniwersalny ULTIMODE UNI-4MM L7354
- Zakończenie linii transmisyjnej Uniwersalne złącze mechaniczne KeyQuick10 SC/UPC OM4 50/125 L5733
- Urządzenia aktywne Zestaw wideo konwerterów ULTIMODE V-021D L2102
Puszka abonencka ULTIMODE TB-04H L5304
Adapter wielomodowy ULTIMODE A-011S L4011
Patchcord wielomodowy ULTIMODE PC-019S (1x SC - 1x SC, 50/125) L30119
Analogowy monitoring przy słabym oświetleniu.
Po próbach kradzieży kwiatów i krzewów z ogrodu właściciel postanowił zabezpieczyć swoją własność budując prosty system monitoringu. Głównym założeniem była wysoka jakość obrazu z kamery zarówno w dzień, jak i w nocy. Zdecydowano się na system analogowy składający się z:- kamer Sunell SN-BXC59/40CDN M11220 w najnowocześniejszym procesorem sygnałowym Sony Effio-S posiadającym funcję Sense-Up pozwalającą rejestrować obraz przy bardzo niskim natężeniu światła,
- reflektorów podczerwieni Redbeam IR40 M1640 doświetlających w nocy teren na odległość do 30 m,
- obudów Marathon MH-806/12 M5406 zapewniających całkowitą ochronę kamery przed warunkami atmosferycznymi,
- rejestratora TREND 250X04 M72504 nagrywającego obraz z kamery w rozdzielczości 4 CIF.
Do całodobowego monitoringu terenów zielonych należy zastosować kamery
o wysokiej czułości, z oddzielnym reflektorem podczerwieni
o wysokiej czułości, z oddzielnym reflektorem podczerwieni
Zdecydowano się na oświetlacz IR w oddzielnej obudowie ponieważ w miesiącach letnich w ogrodzie jest dużo owadów. W przypadku kamer kompaktowych, gdzie reflektor zamontowany jest w jednej obudowie z kamerą zauważalne jest silne odbicie światła od przelatujących blisko kamery owadów. Obniża to znacząco jakość zarejestrowanego obrazu.
Monitoring IP przy słabym oświetleniu.
Kamery z przetwornikiem CMOS są dużo bardziej popularne niż z przetwornikami CCD. Spowodowane jest to znacząco niższą ceną. Należy więc zadać pytanie: Komu są potrzebne droższe kamery z przetwornikiem CCD? Odpowiedź jest prosta: Pracują one duże lepiej w warunkach bardzo słabego oświetlenia. Wynika to z budowy samej matrycy: CMOS zabudowana jest elektroniką ograniczającą dostęp światła.Przykładem kamery pracującej przy bardzo słabym oświetleniu jest kamera Sunell CCD SN-IPC54/50DN K1620 o rozdzielczości HD 720p. Dzięki wysokiej czułości (0,2 lx, analogiczne kamery CMOS posiadają czułość 1 lx) jest w stanie zarejestrować obraz z dużą ilością szczegółów, nawet bez dodatkowego oświetlacza podczerwieni. Lokalna archiwizacja na karcie SD dodatkowo zabezpiecza użytkownika, przed utratą danych na wypadek awarii sieci LAN. Kompatybilność z protokołem ONVIF 1.02, sprawia iż obraz może być rejestrowany na niskobudżetowych rejestratorach IP jak np. urządzenie Signal NVR3216 K4416 współpracujące nawet z 16 kamerami IP.
Mobilny router 3G.
Urządzenie TP-Link TL-MR3040 3G/3.75G N2960 umożliwia szybkie tworzenie sieci bezprzewodowej oraz przewodowej dającej dostęp do sieci Internet poprzez sieć 3G. Jest to szczególnie ważne w podróży, kiedy nie mamy dostępu do sieci energetycznej, a potrzebujemy podłączyć więcej niż jedno urządzenie do Internetu. Router umożliwia transmisję bezprzewodową z prędkością 150 Mb/s (standard 802.11n). Komunikacja z siecią Internet za pośrednictwem sieci 3G odbywa się dzięki interfejsowi USB, do którego należy dołączyć modem 3G. Urządzenie posiada wbudowany akumulator. Ładowanie akumulatora odbywa się poprzez interfejs mikro USB.Urządzenie dzięki wbudowanemu akumulatorowi doskonale nadaje się do podroży w celu rozdzielenia sygnału sieci Internet na wiele komputerów.
Router TP-LINK 3G TL-MR3040 dzięki wbudowanemu akumulatorowi doskonale nadaje się do podróży
w celu rozdzielenia sygnału sieci Internet na wiele komputerów
w celu rozdzielenia sygnału sieci Internet na wiele komputerów
Nowości w firmie DIPOL:
Warto przeczytać:
Magistralna instalacja multiswitchowa na 60 gniazd z PVR. Firma instalacyjna podjąła się zaprojektowania i wykonania instalacji telewizyjnej (sygnał z Astry i Hotbirda oraz naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T) w obiekcie liczącym 60 mieszkań. Cały budynek składa się z 3 klatek - w każdej z nich przewidziano montaż 20 podwójnych gniazd RTV-SAT. Ze względu na strukturę budynku zdecydowano się na wybór topologii magistralnej z przyłączami abonenckimi schodzącymi się do skrzynek RTV w piwnicach poszczególnych klatek. Ponieważ wymogiem inwestora było zastosowanie...
Dwukanałowy rejestrator mobilny z GPS i zapisem prędkości. Coraz wyższe składki ubezpieczeniowe, rosnące ceny paliw, niebezpieczne sytuacje drogowe i kolizje, których przyczyna bywa powodem sporów w sądach – wszystko to powoduje, że prywatni kierowcy lub zarządcy firm przewozowych decydują się coraz częściej na monitorowanie swoich pojazdów. Idealnym rozwiązaniem jest wykorzystane urządzenia Protect 802 M70802. Protect 802 M70802 to mobilne urządzenie, do zastosowań wewnętrznych, pozwalające na nagrywanie materiału audio i wideo w wysokiej jakości z dwóch kanałów jednocześnie, dodając do tego informacje: prędkość i położenie pojazdu.
W urządzeniu zainstalowano 3 akcelerometry powalające na...
W urządzeniu zainstalowano 3 akcelerometry powalające na...
Co zrobić gdy zwykły AP nie wystarcza? Standardowy AP posiada moc wyjściową modułu radiowego wynoszącą około 19-20 dBm. Przybliżoną powierzchnię pokrycia takim urządzeniem można oszacować stosując zasadę trzech ścian, dwóch kondygnacji (oczywiście wszystko zależy od rodzaju ścian, propagacji fal, zakłóceń). Aby poszerzyć zasięg należy zmienić AP na urządzenie o większej mocy np. TP-LINK TL-WA5110G N2945 (400 mW High Power) bądź zastosować antenę o większym zysku, np. ...
Słabe pokrycie pomieszczeń sygnałem WiFi
Zielony - sygnał dobry
Czerwony - sygnał niewystarczający