Nr 23/2012 (04.06.2012)
Nadchodzi rewolucja w opiece medycznej.
Brytyjska firma Isonas poinformowała, że przy współpracy z firmami Fujitsu i Tolven opracowała, jako pierwsza na świecie, bezprzewodowy system nadzoru medycznego oparty na cloud computing i zgodny z wytycznymi European Medical Device Directive (MDD).System składa się platformy zapisu i analizy danych medycznych oraz z certyfikowanego czujnika LifeTouch HRV011 pozwalającego na pomiar pięciu, istotnych dla zdrowia parametrów: częstotliwości akcji serca, temperatury ciała, ciśnienia krwi, nasycenia krwi tlenem, częstości oddechów.
System może być używany zarówno dla dużych grup, na przykład całego miasta jak i dla pacjentów pojedynczych szpitali. Obecnie prowadzone są praktyczne testy na grupie pacjentów szpitala w Holandii, w niedługim czasie ruszy sprawdzanie systemu w Wielkiej Brytanii i Indiach.
Czujnik LifeTouch HRV011 jeden z elementów certyfikowanego systemu
bezprzewodowego systemu nadzoru zdrowia opartego o cloud computing
bezprzewodowego systemu nadzoru zdrowia opartego o cloud computing
źrodło www.isonas.com
Prace związane ze zdalną opieką medyczną przyspieszają również w USA. W maju, FCC (Federal Communications Commission) - amerykańska agencja regulująca zasady wykorzystania częstotliwości radiowych dla celów związanych z komunikacją, zatwierdziła opracowania techniczne dotyczące przydzielenia pasma radiowego do celów związanych z bezprzewodowym monitorowaniem pacjentów.
Nowy standard MBAN (Medical Body Area Network) będzie, w przyszłości, korzystał z pasma 2,360 - 2,400 MHz. Finalne zatwierdzenie standardu planowane jest na 2013 rok.
Nowy standard MBAN (Medical Body Area Network) będzie, w przyszłości, korzystał z pasma 2,360 - 2,400 MHz. Finalne zatwierdzenie standardu planowane jest na 2013 rok.
Nowa technika jest wprowadzana z zachowaniem dwóch pryncypiów: zapewnienia pacjentowi podstawowego nadzoru medycznego na odpowiednim poziomie i obniżenia kosztów funkcjonowania systemu.
Dzięki nadzorowi i analizie danych online lekarz natychmiast dostaje informację o zagrożeniu pacjenta.
Na Platformie Edukacyjnej Dipola ukazał się nowy kurs:
Instalacje światłowodowe. Cz. 1 - Dlaczego światłowody?
Dzięki nadzorowi i analizie danych online lekarz natychmiast dostaje informację o zagrożeniu pacjenta.
Na Platformie Edukacyjnej Dipola ukazał się nowy kurs:
Instalacje światłowodowe. Cz. 1 - Dlaczego światłowody?
XI Konkurs "Ciekawie o antenach". 1 czerwca ruszyła kolejna edycja konkursu "Ciekawie o antenach".
Regulamin Konkursu i nadesłane zdjęcia
Zapraszamy do udziału!
Regulamin Konkursu i nadesłane zdjęcia
Zapraszamy do udziału!
DVR Signal na Google Chrome.
Najnowsza wersja 3.1.92 firmware'u rejestratorów SIGNAL DL-83xx M78316 M78308 umożliwia podgląd obrazu przez stronę www, także przy pomocy przeglądarki Google Chrome. Firmware można pobrać z FTP DIPOL. W paczce znajduje się dokładna instrukcja i procedura aktualizacji firmware'u do najnowszej wersji.Uruchomienie podglądu rejestratora w Chrome jest analogiczne, jak dla Internet Explorer. Przy pierwszym wczytaniu strony pobierana jest wtyczka, którą należy zapisać na dysku oraz zainstalować. Nie wymagane jest natomiast wprowadzanie żadnych zmian w ustawieniach internetowych, użytkownik nie musi każdorazowo przed logowaniem potwierdzać komend alertów zabezpieczeń.
Jak zasilać multiswitche TERRA w instalacjach SMATV?
Optymalizacja zasilania w zbiorczych instalacjach telewizyjnych jest jednym z elementów mających decydujący wpływ na prawidłowe działanie instalacji. W przypadku systemów TERRA, scentralizowanie zasilanie pozwala na znaczne ograniczenie kosztów poprzez:- redukcję kosztów na etapie wykonawczym związaną z możliwością wykorzystania mniejszej ilości zasilaczy oraz z brakiem konieczności doprowadzania zasilania AC 230 V do każdego punktu dystrybucyjnego z multiswitchem,
- obniżenie kosztów konserwacji - niższą awaryjność systemu osiąga się dzięki instalacji zasilaczy w punktach dobrze wentylowanych o prawidłowej wilgotności. W systemach z multiswitchami zasilanymi lokalnie najczęściej znajdowały się one w małych, słabo wentylowanych skrzynkach lub na przegrzanych poddaszach.
Dzięki dedykowanej serii rozgałęźników oraz odgałęźników, możliwe jest zapewnienie dwukierunkowego przekazywania napięcia pomiędzy poszczególnymi elementami systemu (multiswitche, wzmacniacze). W związku z tym możliwe jest zasilanie tychże elementów z różnych źródeł:
- multiswitchy serii MSR wyposażonych we wbudowane zasilacze - maksymalna wydajność 21 W, przy poborze mocy 2,5 W oraz 4 W odpowiednio dla multiswitchy 5-cio oraz 9-cio wejściowych,
- zasilaczy R71465 podpiętych do multiswitchy serii MSV, MS-554 T70554 lub wzmacniaczy SA-511 R70511 oraz SA-911 R70911.
Odpowiednie rozwiązanie znaleźć można dla każdej topologii sieciowej. Na poniższym rysunku zaprezentowane zostały możliwości przekazywania napięcia po liniach sygnałowych H (18 V) między wejściami oraz wyjściami rozgałęźników SS-504 oraz SSQ-508 Terra.
Możliwości przekazywania napięcia DC pomiędzy wejściami oraz wyjściami rozgałęźników SS-504 R70515 (strona lewa) oraz SSQ-508 R70520 (strona prawa). Oba rozgałęźniki wyposażone są w przełączniki zmieniające funkcjonalność tych elementów. Dla SS-504 przełącznik w pozycji ON aktywuje przekazywanie napięcia do/od gałęzi bocznej. Dla SSQ-508 możliwe są 4 kombinacje ustawień dla dwóch przełączników, których ustawienie dobierane jest w zależności od tego, gdzie i jakie elementy systemu zostają podpięte.
Zapraszamy do biblioteki: Projektowanie zbiorczych instalacji RTV/SAT w programie SatNet firmy TERRA
Jak wykonać wysokowydajny link światłowodowy między serwerowniami.
Instalator dostał zlecenie wykonania stabilnego połączenia pomiędzy dwoma serwerowniami znajdującymi się w jednym biurowcu. Przesył danych odbywać miał się z prędkością 1 Gb/s na odległość 200 metrów. Rozwiązaniem spełniającym oczekiwania inwestora było połączenie światłowodowe z wykorzystaniem gigabitowych media konwerterów ULTIMODE i dystrybucyjnego, wewnętrznego kabla światłowodowego ULTIMODE IDC. Kabel został rozszyty wewnątrz panelu światłowodowego zamontowanego w szafie RACK 19'' i połączony z pigtailami mechanicznymi spawami KeyQuick.Schemat gigabitowego linku światłowodowego w budynku
Kompletny zestaw urządzeń i akcesoriów do stworzenia linku światłowodowego.
- Tor transmisyjny Dystrybucyjny kabel wewnętrzny ULTIMODE IDC-8SM (8 włókien G.652.D) L7508
- Zakończenie linii transmisyjnej Uniwersalne złącze mechaniczne KeyQuick10 SC/UPC SM L5753
- Urządzenia aktywne Media konwertery M-203G (transmisja 1Gb/s na max odległość 20 km) L11025
Panel światłowodowy do szafy RACK 19'' ULTIMODE MT-024 L5024
Kaseta na światłowody ULTIMODE P-21 L5521 do panelu ULTIMODE MT-024
Adapter jednomodowy ULTIMODE A-511S (1x SC - 1x SC) L4211
Back focus w kamerach.
Instalując obiektyw zmiennoogniskowy można spotkać się z sytuacją, gdy nie można ustawić odpowiedniej ostrości obrazu. Najczęściej zdarza się to przy skrajnych ogniskowych obiektywu. Należy wtedy dokonać regulacji odległości przetwornika od tylnej części obiektywu. W większości kamer ta regulacja (tzw. back focus) jest możliwa za pomocą specjalnego pierścienia blokowanego przez śrubę. Regulacja powinna być przeprowadzona przy maksymalnie otwartej przysłonie, co chroni przed możliwością utraty ostrości w warunkach nocnych. Regulacji pozycji pierścienia dokonuje się przy najkrótszej ogniskowej i ostrości ustawionej na nieskończoność. Należy zauważyć, iż tę czynność dokonuje się jedynie w razie konieczności, praktycznie rzadko się zdarza by odległość obiektywu od przetwornika wymagała regulacji. (KN)W kamerach boxowych Sunell odległość obiektywu od przetwornika można ustawić
za pomocą obrotowego pierścienia blokowanego wkrętem od spodu.
za pomocą obrotowego pierścienia blokowanego wkrętem od spodu.
Monitoring megapikselowy na kamerach Sunell.
Inwestor zdecydował się na monitoring IP terenu należącego do zakładu. Realizacji tego zlecenia podjęła się firma DIPVISION. Celem instalacji był monitoring wizyjny za pomocą kamer megapikselowych: bramy wjazdowej, dziedzińca na którym znajduje się parking, drzwi wejściowych, ogrodzenia i terenu bezpośrednio za nim.Inwestor postawił następujące wymagania:
- wysoka jakość obrazu,
- bezobsługowość,
- stabilna, bezawaryjna praca,
- zdalny dostęp do kamer i rejestratora,
- możliwość rozbudowy systemu o kolejne kamery.
Aby spełnić powyższe warunki wybrano kamery Full HD Sunell K1630 z megapikselowymi obiektywami ClearHD 2,8-12 mm M2270 oraz rejestrator NVRTitan K4204 firmy NUUO. Wszystkie urządzenia zostały spięte w sieć za pomocą switcha PoE, z którego bezpośrednio zasilano kamery umieszczone w obudowach Marathon M5406. Ze względu na brak możliwości przeciągnięcia okablowania w jednej kamerze zastosowano transmisję bezprzewodową opartą o urządzenia ULTIAIR N2301.
Zarchiwizowany obraz o rozdzielczości 2 MPix można powiększać na ekranie monitora ukazując szczegóły, nierozróżnialne przy analogowym monitoringu. Praca systemu monitoringu nie wymaga nadzoru operatora, jest on całkowicie bezobsługowy. W razie konieczności sprawdzenia archiwalnych nagrań lub aktualnego widoku z kamer, można to zrobić za pomocą aplikacji klienckiej lub przeglądarki internetowej z dowolnego miejsca na świecie. Możliwość dokupienia dodatkowych kanałów do rejestratora sprawia, że system CCTV może obsłużyć nawet 64 kamery 5 megapikselowe. (WT)
Zasilanie PoE jeszcze prostsze!
Switch PoE TL-SF1008P N29930 umożliwia nawiązywanie połączeń z prędkością 10 i 100 Mb/s. Posiada 8 portów RJ45 wspierających automatyczną negocjację szybkości połączeń.Cztery z nich obsługują funkcję Power over Ethernet (PoE). Przełącznik automatycznie wykrywa urządzenia działające w standardzie IEEE 802.3af i przesyła zasilanie. Pozwala to rozszerzyć zasięg sieci w miejscach, w których nie ma dostępu do gniazd lub linii zasilających, a gdzie istnieje potrzeba umieszczenia punktów dostępowych, kamer IP, telefonów IP itp.
Przełącznik posiada funkcję priorytetowania, dzięki której zabezpiecza system w momentach przeciążenia. Pobór mocy urządzeń zasilanych poprzez PoE wynosi max. 53 W. Pierwsze 4 porty switcha TL-SF1008P N29930 wyposażone zostały w PoE
Cechy wyróżniające:
- 4 porty PoE, transfer danych i zasilanie urządzenia przy wykorzystaniu jednego kabla,
- nie jest wymagana konfiguracja urządzenia,
- zasilanie PoE do 15,4 W dla każdego portu PoE,
- zasilanie PoE do 53 W dla wszystkich portów PoE,
- obsługa urządzeń zasilanych PoE, działających zgodnie ze standardem IEEE802.3af,
- wsparcie standardu kontroli przepustowości dla trybu pełnego dupleksu (IEEE802.3x) oraz funkcji backpressuer dla trybu pół dupleksu,
- obsługa funkcji auto-learning i auto-aging adresów MAC (tablica o wielkości 1 k),
- diody LED informujące o stanie i prędkości połączenia, jego aktywności oraz o zasilaniu.
Schemat przykładowej instalacji PoE
Nowości w firmie DIPOL
Warto przeczytać:
Jak z kanałów satelitarnych stworzyć własny multipleks DVB-T? Stacja czołowa Terra MMH-3000, oferuje możliwość tworzenia multipleksów cyfrowych DVB-T (lub DVB-C), w skład których wchodzić mogą programy z różnych transponderów lub nawet satelitów. W stosunku do większości konkurencyjnych rozwiązań, stacja Terra pozwala na bardziej efektywne wykorzystanie planu kanałowego oraz przepustowości. Komplet modułów: RDC-311 R817102 oraz TRX-360 R81709 wykorzystywany jest do zamiany sygnału satelitarnego na sygnał DVB-T. Moduł RDC-311 R817102 służy do odebrania...
Jak zasilić kilka kamer z jednego miejsca? Do wykonania instalacji monitoringu w domu jednorodzinnym, czy niewielkim sklepie najczęściej wykorzystywany jest przewód koncentryczny z dwoma żyłami zasilającymi CAMSET M5995 lub na większe odległości CAMSET 100 M6100. Aby zasilić kamery z centralnego miejsca, można wykorzystać zasilacze stabilizowane w obudowach. Do instalacji monitoringu, gdzie odległości pomiędzy zasilaczem i kamerami są niewielkie...
Zasilacz ZK-65 M18294 z 9 wyjściami zabezpieczonymi bezpiecznikami topikowymi
Układanie włókien światłowodowych w panelu RACK. Panele światłowodowe przeznaczone są do stosowania w sieciach FTTX jako punkty rozdzielcze oraz połączeniowe. Ważną cechą, na którą należy zwrócić uwagę podczas wyboru paneli światłowodowych jest możliwość wygodnego i łatwego nawijania włókien światłowodowych w kasetach oraz przyszłej wygodnej obsługi i konserwacji. Kasety na spawy powinny w pełni zabezpieczać spawy optyczne oraz włókna światłowodowe uwzględniając...