Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 22/2012 (28.05.2012)

Bimbają sobie z mgły, deszczu i dymu.

Na zakończonych, 17 maja, Światowych Targach Zabezpieczeń IFSEC 2012 w Birmingham pokazano produkt, który radykalnie rozszerza możliwości CCTV.

Kamery termowizyjne serii Sarix Thermal IP firmy Pelco pozwalają na monitoring osób, pojazdów i innych obiektów w zupełnych ciemnościach, we mgle, dymie czy deszczu. Ich innowacyjność nie polega na zastosowanej technologii, która jest znana i stosowana od lat, lecz na opracowaniu sposobu integracji z systemami CCTV.
Kamera Sarix Thermal IP
źródło:www.pelco.com
Kamery termowizyjne, stosowane głównie w wojsku i przemyśle rozwijały się według różniących się od CCTV standardów, sposobów analizy obrazu i zapisu. Opracowany, dla nowoczesnych kamer CCTV IP, standard ONVIF, który pozwala na współpracę kamer różnych producentów w ramach jednej instalacji jest dopiero wdrażany. Tym większym zaskoczeniem jest opracowanie kamery termowizyjnej zgodnej z protokołem ONVIF 1.02.
Kamery Sarix Thermal IP mogą współpracować ze zwykłymi rejestratorami NVR. Umożliwiają detekcję ruchu, wykrywanie podejrzanych zachowań, zliczanie obiektów czy wykrywanie zatrzymania się w niedozwolonym miejscu.
W nocy, kamery pozwalają na rozpoznanie samochodu z odległości 1,9 km a człowieka z 800 m.

Ze względu na zmianę sposobu masowej produkcji przetworników do kamer termowizyjnych i przez to spadek ich cen, coraz częściej urządzenia analizujące promieniowanie podczerwone będą stosowane do zabezpieczania obiektów. Wobec tej technologi wiele sposobów maskowania i oszukiwania systemów nadzoru okaże się nieskuteczne.
Migawki z tegorocznych targów zabezpieczeń IFSEC 2012
Targi IFSEC w Birmingham to najbardziej prestiżowa impreza wystawiennicza na rynku zabezpieczeń. W tym roku uczestniczyło w nich 750 firm. Kryzys na rynkach światowych oraz oszczędności w większości firm spowodowały, że stoiska nie były budowane z tak dużym rozmachem jak w latach ubiegłych.
W tegorocznej edycji prezentowano zdecydowanie więcej kamer IP oraz HD-SDI niż w roku ubiegłym, wiąże się to z rosnącym zapotrzebowaniem klientów na wysoką jakość obrazu w systemach CCTV oraz wymogach prawnych dotyczących monitoringów publicznych (np. imprez masowych), gdzie rozdzielczość D1 już nie wystarcza.
Szybko rozwijają się systemy analizy obrazu. Oprócz standardowych funkcji jak detekcja ruchu, zliczanie czy śledzenie obiektów dodawano takie elementy jak: interpretacja zachowania tłumu, detekcja oraz szybkie wyszukiwanie twarzy w istniejących bazach danych.


Nagrody IFSEC 2012:
 • Najlepsza kamera CCTV - Pelco by Schneider Electric - Sarix Thermal Imaging,
 • Najlepszy system CCTV - Ipsotek - Tag and Track,
 • Najlepszy system alarmowy - Visonic - PowerMaster-30 G2,
 • Najlepsze urządzenie zabezpieczające - Mul-T-Lock UK – Watchlock,
 • Najlepszy produkt w dziedzinie kontroli dostepu - Codegate – ePod,
 • Najlepszy produkt w dziedzinie komunikacji - Tesor Plus Corporation – SM-500,
 • Najlepszy zintegrowany produkt w dziedzinie bezpieczeństwa - AD Network Video – FireVu Solution,
 • Najlepsza projekt lub instalacja systemu zabezpieczeń - Siemens - PPG Chemicals automated wide surveillance,
 • Świadczenie usług ochrony dla klientów - Interr Security - Nido Student Living,
 • Najlepsza współpraca z policją - Glasgow Community &Safety Services - Glasgow Community &Safety Services project.

Dwukanałowy rejestrator mobilny z GPS i zapisem prędkości.

Coraz wyższe składki ubezpieczeniowe, rosnące ceny paliw, niebezpieczne sytuacje drogowe i kolizje, których przyczyna bywa powodem sporów w sądach – wszystko to powoduje, że prywatni kierowcy lub zarządcy firm przewozowych decydują się coraz częściej na monitorowanie swoich pojazdów. Idealnym rozwiązaniem jest wykorzystane urządzenia Protect 802 M70802.
Kamera z rejestratorem PROTECT 802, 2 kanały, GPS, akcelerometr
Kamera z rejestratorem PROTECT 802, 2 kanały, GPS, akcelerometr
M70802
Protect 802 M70802 to mobilne urządzenie, do zastosowań wewnętrznych, pozwalające na nagrywanie materiału audio i wideo w wysokiej jakości z dwóch kanałów jednocześnie, dodając do tego informacje: prędkość i położenie pojazdu.
W urządzeniu zainstalowano 3 akcelerometry powalające na zobrazowanie przyspieszeń na specjalnych wykresach (osobno dla każdej z osi współrzędnych). Rejestrację szerokiego pola widzenia zapewnia zamontowany na stałe obiektyw 90° w kamerze przedniej, oraz obiektyw 120° dla kanału drugiego. Obraz z obu kamer scalany jest w jeden klip wideo o rozdzielczości całkowitej 1280x480 px z prędkością 30 kl/s. Jest to optymalne rozwiązanie, pozwalające na monitorowanie wnętrza pojazdu oraz drogi przed nim. Rozdzielczość wideo pozwala na bezproblemowe rozpoznanie sytuacji drogowej, zachowań osób, a nawet twarzy, czy numerów tablic rejestracyjnych.
Dane zapisywane są na karcie Micro SDHC (Micro TF). Obsługiwane są karty o pojemności od 4 do 32 GB. Karta pamięci 4 GB wystarcza na około 65 minut nagrania z dwóch kanałów jednocześnie. Jeśli nagrywamy z jednego kanału, czas ten zwiększa się do około 140 minut.
Po przeniesieniu karty i odczytaniu jej na platformie PC (Windows/MAC) widoczny jest dedykowany odtwarzacz. Po jego uruchomieniu okno aplikacji pozwala na odtworzenie poszczególnych klipów wideo, wyświetleniu prędkości i lokalizacji przy pomocy map Google (w trybie on-line).
Rejestrator samochodowy z GPS PROTECT 802
Krótka prezentacja dwukanałowego rejestratora mobilnego PROTECT 802

Czas na rozwiązania optyczne.

Do niedawna, ze względu na wysokie koszta elementów systemów FTTH dedykowanych do telewizji, problem dużych odległości próbowano rozwiązać poprzez zastosowanie grubych i jednocześnie drogich przewodów miedzianych oraz kaskad wzmacniaczy. Dziś nie jest to ani nowoczesne ani opłacalne rozwiązanie.
Obecnie budynkowe sieci światłowodowe stają się co raz częściej sposobem na doprowadzenie sygnałów telewizyjnych do gniazd końcowych zarówno w obiektach mieszkalnych, jak i budynkach innego przeznaczenia.
Jednostkowa tłumienność typowych światłowodów stosowanych w tego typu instalacjach jest około 4000 razy niższa od jednostkowej tłumienności przewodu koncentrycznego dobrej klasy.
Transmiter optyczny MOS-211A TERRAWęzeł optyczny FTTH OD-003 TERRA
Przykładowe zastosowanie transmitera optycznego
MOS-211A R81720 oraz węzłów optycznych FTTH OD-003 R81728 Terra.
Rozwiązanie wykorzystane zostało u wytwórcy sprzętu RTV w celu testowania odbiorników DVB-T.
Stanowiska do testów długotrwałych są rozmieszczone na dystansie ponad 600 metrów.
Do każdego węzła podłącza się jednorazowo około 15 odbiorników.
Węzeł optyczny FTTH OD-003 TERRA
Węzeł optyczny OD-003 R81728 dedykowany do sieci FTTH. Maksymalny poziom sygnału wyjściowego wynoszący 80 dBuV pozwala na zasilenie w sygnał mieszkania lub domu jednorodzinnego.

Jak wykonać poprawną instalację kabla łatwego dostępu?

ULTIMODE Building System to najnowsze rozwiązanie okablowania światłowodowego budynków, w którym instalacja toru transmisyjnego przebiega z minimalną ilością spawów optycznych. Rdzeniem systemu jest kabel łatwego dostępu ULTIMODE BS, posiadający odpowiednią konstrukcję pozwalającą na łatwe wyciąganie włókien światłowodowych z osłony kabla.
Schemat instalacji ULTIMODE BS w budynku wielomieszkaniowym.
Etapy instalacji kabla łatwego dostępu:
1. Kabel ULTIMODE BS powinien zostać ułożony do najwyższej kondygnacji budynku w punkcie A.
2. Podłączając włókno światłowodowe do gniazda abonenckiego w punkcie D należy wyciąć okna w osłonie kabla w punkcie B i C, przeciąć wybrane włókno w punkcie B i wyciągnąć je z okna w punkcie C. Wyciągnięte włókno należy doprowadzić bezpośrednio do gniazda abonenckiego w punkcie D.
3. Wycięte okna w punkcie B i C należy zabezpieczyć dedykowanymi osłonami.

Oferta kabli łatwego dostępu:
 • L7712 - kabel ULTIMODE BS-12SM (12 włókien jednomodowych)
 • L7724 - kabel ULTIMODE BS-24SM (24 włókien jednomodowych)
Kabel łatwego dostępu ULTIMODE BS - ucięcie wysuniętego włókna światłowodowego

Monitor serwisowy dla instalatora CCTV.

Montażysta instalując kamerę, po jej fizycznym zawieszeniu, zazwyczaj chce od razu dokonać wstępnej regulacji: ogniskowej, ostrości i innych parametrów z menu OSD. Monitor serwisowy MS-35P M3103 można podpiąć na stanowisku montażowym kamery i na bieżąco śledzić zmieniający się obraz. Dzięki niewielkim gabarytom (przekątna wyświetlacza 3,5”), małej wadze i możliwości przyczepienia na przedramieniu, łatwym staje się ustawienie kamery, nawet w niewygodnej pozycji np. na wysokiej drabinie.
Monitor może być zasilany z wbudowanego akumulatora lub z zasilacza. Ważnym jest też to, że sam może zasilać urządzenia pracujące pod napięciem DC 12 V i pobierające do 500 mA. Tę cechę można wykorzystać w sytuacji gdy do punktu kamerowego nie jest jeszcze doprowadzone zasilanie, a konieczne jest wstępne ustawienie kamery.
Monitor serwisowy 3,5' MS-35P
Monitor serwisowy MS-35P M3103
umożliwia szybką konfigurację obiektywów, kamer, rejestratorów.

Jakiej kamery użyć do prezentacji miasta w internecie?

UM Sandomierz testuje kolejną już kamerę pokazującą piękno tego miasta. Zdecydowano się tym razem na kamerę obrotową, której wyznaczono trasę patrolową. Kamera zainstalowana na budynku Urzędu Miasta w Sandomierzu generuje obraz w rozdzielczości 1280 x 720. Dzięki standardowi ONVIF może on być bezproblemowo archiwizowany na rejestratorach sieciowych firmy NUUO oraz innych, które obsługują powyższy standard. Obraz z kamery, wykorzystując protokół RTSP, serwer strumieniowania i odtwarzacz został umieszczony na stronie www miasta.
Kamera obrotowa Sunell 1,3 Mpix ( K1660 ) ukazująca piękną panoramę Królewskiego Miasta Sandomierz
Dzięki takiemu rozwiązaniu obciążenie procesora oraz łącza kamery zostało przeniesione na serwer strumieniowania, co znacząco zwiększa ilość osób jednocześnie oglądających wybrane punkty panoramy Sandomierza: Bulwar Piłsudskiego, Zamek Królewski , Kościół św. Jakuba Apostoła i wiele innych. Obraz wyświetlany w rozdzielczości 1,3 Mpix w pełni oddaje piękno zabytkowych budowli oraz panoramę Królewskiego Miasta Sandomierza.
Ze względu na duże zainteresowanie obrazem z kamery, inwestor jest w trakcie przygotowania odpowiednio wydajnego łącza - problemem jest dobór odpowiednich parametrów upload'u.
Całe przedsięwzięcie udało się zrealizować dzięki pracownikom referatu informatyki z Urzędu Miasta Sandomierz. (WT)

Jak transmitować sygnał HDMI na 45m?

W ofercie firmy DIPOL znajdują się pasywne kable HDMI o długości w zakresie 0,5-20 m. Jeżeli zaistnieje konieczność zwiększenia zasięgu to jednym z rozwiązań jest użycie aktywnego repeatera HDMI marki Signal H3610. Jest to urządzenie aktywne, zasilane poprzez przewód HDMI, działa jako regenerator sygnału. Należy nim połączyć dwa przewody które w sumie dają pożądaną długość nie większą jednak niż 45 metrów. Trzeba dobrać przewody tak, aby odległość repeatera od źródła sygnału nie była większa niż 35 metrów a od odbiornika 10 metrów.

Cechy wyróżniające:
 • Możliwość transmitowania sygnału za pomocą przewodów HDMI do 45 m,
 • Transmitowanie obrazu o rozdzielczości 1080p,
 • Szybki i prosty montaż.
Repeater HDMI Signal (zasięg 45m)
Schemat instalacji repeatera HDMI H3610.
Nowości w firmie DIPOL
Zwrotnica antenowa ZA-101M FM/6-12/21-69/21-69/75 złącza F
Wzmacniacz kanałowy WWK-951 Telmor programowany cyfrowo
Kabel wewnętrzny typu duplex ULTIMODE IDC-2MM (2 włókna OM2 50/125)
Zwrotnica antenowa ZA-101M
FM/6-12/21-69/21-69/75 złącza F
C0380
Wzmacniacz kanałowy
WWK-951 Telmor
R89861
Kabel wewnętrzny duplex
ULTIMODE IDC-2MM
L7202
Warto przeczytać:
Kompleksowa instalacja SAT+DVB-T dla hoteli. W kompleksie hotelowym składającym się z 3 budynków. przewidziano montaż stacji czołowej MMH-3000 dystrybuującej 6 programów satelitarnych w postaci cyfrowego sygnału DVB-T oraz zestaw wzmacniaczy kanałowych marki Terra zapewniający dystrybucję sygnału DVB-T.
Schemat instalacji hotelowej
Dystrybucja sygnału DVB-T oraz 6 programów satelitarnych w postaci cyfrowej do 3 budynków.
Monitoring w środkach transportu. Monitoring pojazdów realizowany w sposób profesjonalny wymaga zastosowania specjalnych rejestratorów mobilnych montowanych na stałe. Dedykowanym urządzeniem, przeznaczonym do zastosowań w pojazdach, jest cyfrowy rejestrator 4-wejściowy mobilny MDR4204 M85006.
MDR4204 pozwala rejestrować obraz z 4 kamer jednocześnie, co...
Cyfrowy rejestrator mobilny MDR4204 M85006 archiwizuje obraz z czterech kamer 25 kl./s,
prędkość pojazdu, czas pracy kierowcy.
Wideo konwertery najlepszym rozwiązaniem w monitoringu latarni morskiej. W nadmorskiej miejscowości inwestor zdecydował się na udostępnienie latarni morskiej dla turystów. Aby zabezpieczyć obiekt przed dewastacją, dozorować ruch zwiedzających i co najważniejsze: doglądać pracę kluczowych urządzeń latarni, postanowił zamontować monitoring. Na etapie projektowania instalacji pojawił się problem z wyborem odpowiedniego toru transmisyjnego, który musiał być poprowadzony równolegle z kablami energetycznymi zasilającymi latarnię. Jedynym medium spełniającym takie założenie okazał się być światłowód.
Schemat instalacji monitoringu latarni morskiej.
Dipol na targach ANGA Cable, 12-14.06.2012 w Kolonii