Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 21/2012 (21.05.2012)

Robot zasilany światłem lasera.

W kwietniu, NASA zaprezentowała najnowszego robota eksploracyjnego zasilanego zdalnie przez wysokoenergetyczną wiązkę laserową wprowadzoną do światłowodu. Energia przesyłana wiązką laserową będzie także wykorzystywana do rozpuszczania grubych warstw lodowców.
Rosyjscy naukowcy, od 1989 roku, borykali się z problemem dostarczenia odpowiedniej ilości energii do sondy prowadzącej eksplorację zbiornika wodnego Wostok, znajdującego się na Antarktydzie pod 4-kilometrową warstwą lodu. Z tego powodu wiercenie trwały ponad 20 lat i zakończyły się dopiero w 2012 roku.

Transmisja w światłowodzie wiązki laserowej niewielkiej mocy od dawna jest wykorzystywana w sieciach telekomunikacyjnych, dlatego podstawowe pytanie naukowców brzmiało: jak zwiększyć maksymalną moc przesyłaną przez światłowód? Docelowo, robot ma zostać zasilany laserem o mocy 5000 watów, co wystarczyłoby na przecięcie, na pół, samochodu osobowego.
Pierwszy robot zasilany z lasera został opracowany w 2003 roku i był wykorzystany do badań meksykańskich źródeł hydrotermalnych do 2007 roku. Kolejny badał dno słodkowodnego jeziora znajdujące się pod pokrywą lodową na Antarktydzie w latach 2008 – 2009, natomiast żaden z robotów nie miał możliwości wykorzystania mocy lasera przesyłanej po światłowodzie do usuwania przeszkód na drodze.
Badania i rozwój techniki laserowej pozwolą zrewolucjonizować metody zasilania. Wykorzystując kable światłowodowe będzie można przesyłać energię na odległości ponad 100 kilometrów.
Innym zastosowaniem urządzeń napędzanych energią z lasera może być wyprowadzanie obiektów w przestrzeń kosmiczną.

Najwyższa wieża telewizyjna.

22 maja, to dzień oficjalnego otwarcia najwyższej wieży telewizyjnej świata Tokyo Skytree. Wieża ma wysokość 634 m i jest wyższa o 34 metry od dotychczasowego lidera Canton Tower.
Wieża została zbudowana przez konsorcjum 6 nadawców, na czele z NHK i będzie służyła głównie do nadawania sygnałów telewizji cyfrowej. Tokyo Skytree przejmie zadania Tokyo Tower (333 m), która otoczona wysokimi budynkami, nie zapewnia poprawnej emisji.
Konstrukcja Tokyo Skytree powyżej 375 m, została zamocowana na specjalnych amortyzatorach hydraulicznych, które według ekspertów, są w stanie pochłonąć około 50% energii trzęsienia ziemi. Szczegółowa inspekcja przeprowadzona, po trzęsieniu ziemi w 2011 roku, nie wykazała żadnych uszkodzeń wieży.

Zapraszamy do obejrzenia Galerii zdjęć z Tokio na Facebooku firmy Dipol.
Tokyo Skytree - najwyższa wieża telewizyjna świata

Zasilanie w instalacjach CCTV.

Odległość, na jaką można zasilać kamery CCTV, ogranicza spadek napięcia w przewodzie. Praktyka instalatorska pokazuje, że większość kamer zasilanych napięciem DC 12 V pracuje poprawnie również napięciu 11 V. Jest to wartość, poniżej której na obrazie zaczynają tworzyć się zakłócenia.
Aby obliczyć maksymalną możliwą odległość przesyłu zasilania przewodem (dwoma żyłami), wystarczy znać: prąd pobierany przez kamerę (wartość dla kamer bez termostatu i grzałki to zwykle 250 mA), dopuszczalny spadek napięcia (1 V, o ile producent nie zaleca inaczej), rezystancję przewodu (zwykle wyrażoną w Ω/km). Znając te parametry, z prawa Ohma, obliczyć można zasięg zasilania.
Przykładowo, dla przewodu Camset M6100 wartość graniczna, dla założeń przedstawionych powyżej, wynosi 100 m (przekrój żył zasilających 1 mm2 i rezystancja 19,5 Ω/km).

Zasilacz buforowy HPSB 11A12C (DC 9.5 - 13.8 V, 11 A)
Zasilacz stabilizowany ZS 12/9x0.33A AWZ09123 w obudowie metalowej
Zasilacz buforowy HPSB 11A12C
DC 9.5 - 13.8 V, 11 A
M1865
Zasilacz stabilizowany ZS AWZ09123
DC 11-15 V, 9x0.33 A
M18290
Dla kamer pobierających większy prąd, lub dla większych odległości zaleca się stosowanie zasilaczy o regulowanym napięciu lub zasilanie wyższym napięciem i stabilizowanie go do wartości 12 V, np. przy pomocy systemu 40/12V.
Problem spadku napięcia jest pomijalnie mały jeżeli możliwe jest zasilanie AC 230 V. Trzeba wówczas użyć przewody do tego przystosowane np. CCTV CAMSET 100 M6100.
Przewód CCTV CAMSET 100 75-0.59/3.7+2x1.0<br />92% pokrycia oplotem, 2 przewody zasilające 230V [1m]
Przewód CCTV CAMSET 100 M6100
2 przewody zasilające 230 V
Więcej na ten temat można przeczytać w bibliotece: Zasilanie w instalacjach monitoringu. (MC)

Jak połączyć sygnał DVB-T z kablówką?

Często zdarza się, że abonent analogowej sieci kablowej chce połączyć sygnał z tejże sieci z sygnałem cyfrowej telewizji naziemnej. Główną przyczyną takich działań jest chęć oglądania wybranych kanałów w lepszej jakości ( HD DVB-T), przy zachowaniu szerokiej oferty programowej (kablówka).


W warunkach domowych rozpatrzyć możemy trzy przypadki:
 • kanały kablówki i DVB-T nie pokrywają się, ani nie sąsiadują ze sobą - wówczas sumowanie sygnału odbyć się może na rozgałęźniku pasywnym pracującym w paśmie 5-1000 MHz, Signal R2 R60102 (rozgałęźnik użyty jako sumator),
 • kanały kablówki i DVB-T pokrywają się lub sąsiadują ze sobą, a użytkownik jest w stanie manualnie przełączać się między źródłami sygnału - wówczas dobrym rozwiązaniem pozostaje zastosowanie manualnego przełącznika E2022 Signal. Przełącznik ten zapewnia odpowiednią separację miedzy źródłami sygnału,
 • kanały kablówki i DVB-T pokrywają się lub sąsiadują ze sobą, a użytkownik chce przełączać się zdalnie między źródłami sygnału - w tej sytuacji zastosować należy przełącznik MST-01 E2024 sterowany dowolnym pilotem. Przełączenie następuje po przytrzymaniu dowolnego klawisza na pilocie przez 3 sekundy.
Rozgałęźnik TV dwudrożny R-2 Signal
Przełącznik tv kablowa/DVB-T
Przełącznik TV kablowa/DVB-T MST-01 sterowany pilotem
Trzy sposoby łączenia DVB-T i kablówki:
rozgałęźnik R60102, przełącznik manualny E2022 oraz przełącznik sterowany pilotem E2024.
Uwaga: sumując sygnał telewizji naziemnej oraz kablowej należy dokładnie sprawdzić jakie sygnały odbierane są z anteny. Może się bowiem okazać, że zakłócający wpływ na sygnał z kablówki mogą mieć sygnały nie ustawione na odbiorniku TV, a odbierane z innych nadajników. (ŁB)

Pigtaile wielomodowe - 50 um czy 62.5 um?

Sieć światłowodowa wielomodowa może być wykonana z włókien światłowodowych w standardzie OM1 o średnicy 62.5 um lub o standardzie OM2, OM3 i OM4 o średnicy 50 um. Średnica rdzenia światłowodowego wpływa na tłumienie kabla światłowodowego. Dla długości fali 1310 nm i standardu OM1 (62.5 um) tłumienie włókien wynosi maksymalnie 11 dB/km, natomiast dla standardu OM2 (50 um) tłumienie wynosi 6,3 dB/km. Włókien światłowodowych o różnej średnicy rdzenia nie wolno spawać, dlatego ważne jest wybranie jednolitego rodzaju włókien w całym torze transmisyjnym.
Pigtail wielomodowy ULTIMODE PG-01S (1x SC, 62.5/125)Pigtail wielomodowy ULTIMODE PG-01S (1x SC, 62.5/125)

Pigtail wielomodowy ULTIMODE PG-21S (1x SC, 50/125)
Pigtail światłowodowy wielomodowy
OM1, rdzeń 62.5um
ULTIMODE PG-01S L3501

Pigtail światłowodowy wielomodowy
OM2, rdzeń 50um
ULTIMODE PG-21S L3521

Migawki stosowane w kamerach.

Migawka służy do kontrolowania czasu przez jaki światło wpada do elementów światłoczułych matrycy. Pojedynczy piksel matrycy ma stałą czułość i to właśnie przez kontrolę czasu naświetlania można dostosować ilość światła potrzebną do wytworzenia obrazu użytecznego. Pod względem zastosowanego rodzaju migawki najczęściej spotykane są przetworniki typu:
 • CCD z migawką elektroniczną,
 • CMOS z opadającą migawką (rolling shutter),
 • CMOS z migawką globalną (global shutter).
Przetwornik CCD
W przetworniku CCD wszystkie dane z matrycy sczytywane są w tym samym momencie. Jest to najpopularniejszy typ przetworników, szczególnie w kamerach analogowych.
Większość przetworników CMOS to przetworniki z opadającą migawką. Dane sczytywane są linia po linii, co powoduje powstawanie zniekształceń obrazu np. tzw. "efektu skoszenia". Jest on widoczny np. przy szybko poruszającym się pojeździe. Z powodu opóźnienia sczytania każdej linii, dach samochodu będzie przesunięty względem kół.
Przetworniki CMOS z migawką globalną pracują podobnie jak przetworniki CCD. Posiadają dodatkowe elementy zapamiętujące oraz udoskonalony proces sczytywania danych.

Jaką kamerę IP wybrać do monitoringu obiektów publicznych.

Częste akty wandalizmu, umyślne niszczenie urządzeń w celu uniemożliwienia rejestracji obrazu, czy chociażby przypadkowe uszkodzenie kamer np. w halach fabrycznych, szkołach na dworcach, wymagają zastosowania kamer wandaloodpornych np. typu Sunell SN-IPV54/12UDR K1691.
Kamera IP kopułowa zewnętrzna IR Full HD (2MPix) Aptina Sunell SN-IPV54/12UDR ONVIF
Kamera IP zewnętrzna IR Full HD Sunell SN-IPV54/12UDR
Oprócz metalowej obudowy kamera SN-IPV54/12UDR zabezpieczona jest pogrubioną i uszczelnioną kopułką z tworzywa sztucznego, która skutecznie ją chroni przed szkodliwymi warunkami atmosferycznymi.
Dzięki przetwornikowi Aptina, mechanicznemu filtrowi podczerwieni oraz oświetlaczowi IR, kamera bez trudu może rejestrować obraz zarówno w ciągu dnia jak i w nocy w rozdzielczości full HD, zapewniając wysoką szczegółowość obrazu. (WT)

Jaki przewód HDMI wybrać?

Kabel HDMI jest definiowany przez wersję standardu w jakim pracuje, długość i rodzaj kabla oraz przekrój żył kabla wg AWG. Wersja standardu kabla HDMI określa parametry transmisji danych. Obecnie kable HDMI w wersji 1.3 są zastępowane wersją 1.4 umożliwiającą transmisję obrazu 3D i przede wszystkim wspólne podłączenie urządzeń do Internetu.
Istotnym parametrem określającym każdy przewód jest parametr AWG (American Wire Gauge) – znormalizowany system średnic przewodów elektrycznych. Wraz z rosnącym numerem AWG maleje grubość przewodu. Dla dłuższych przewodów AWG powinno być niższe.
Przewody sprzedawane są w wersji okrągłej, zbrojonej plecionką stalową lub płaskiej, ułatwiającej ułożenie np. pod dywanem. W ofercie firmy DIPOL znajdują się przewody HDMI o długości od 0,5 do 20 metrów obsługujące standard HDMI 1.4.
Przewody zbrojone:
 • 0,5 m 28AWG zbrojony HDMI 1.4 H1002,
 • 1 m 28AWG zbrojony HDMI 1.4 H1012,
 • 2 m 28AWG zbrojony HDMI 1.4 H1022,
 • 3 m 28AWG zbrojony HDMI 1.4 H1032,
 • 5 m 28AWG zbrojony HDMI 1.4 H1052,
 • 10 m 28AWG zbrojony HDMI 1.4 H1103,
 • 15 m 24AWG zbrojony HDMI 1.4 H1152,
 • 20 m 24AWG zbrojony HDMI 1.4 H1203,
 • 30 m 24AWG zbrojony HDMI 1.3 H1302.
Przewody płaskie:
 • 2 m 28AWG płaski HDMI 1.4 H1024,
 • 3 m 28AWG płaski HDMI 1.4 H1034,
 • 5 m 28AWG płaski HDMI 1.4 H1054,
 • 7 m 28AWG płaski HDMI 1.4 H1072,
 • 10 m 28AWG płaski HDMI 1.4 H1104.

Przewód HDMI 2m 28AWG v1.4 High Speed Cable with Ethernet
Przewód HDMI 10m 28AWG płaski v1.4 High Speed Cable with Ethernet
Przewód HDMI 30m 24 AWG v1.3 FullHD 1080p+3D (aktywny)
2m 28AWG zbrojony HDMI 1.4 H1022
10m 28AWG płaski HDMI 1.4 H1104
30m 24 AWG v1.3 FullHD 1080p+3D
H1302
Nowości w firmie DIPOL
Zwrotnica antenowa ZA-11Ms 5-12/21-69/21-69/75
Rejestrator sieciowy Signal NVR3216 HD (max 16 kanałów)
Uchwyt TV LCD/LED 32-60 cali ścienny, pochylny, obrotowy DP126B
Zwrotnica antenowa
ZA-11Ms 5-12/21-69/21-69/75
C0370
Rejestrator sieciowy
Signal NVR3216 HD
K4416
Uchwyt TV LCD/LED 32-60 cali
ścienny, pochylny, obrotowy DP126B
E9614
Warto przeczytać:
Technologia HUD dla amerykańskich żołnierzy. Amerykańskie Ministerstwo Obrony podpisało z firmą Innovega umowę dotyczącą rozwoju systemu wsparcia HUD (Head Up Display).
HUD to sposób przekazywania informacji poprzez wyświetlanie ich na ekranach przeziernych. Pozwala na udostępnianie danych, w taki sposób, aby operatorzy nie musieli odrywać wzroku od sceny podczas kontroli parametrów urządzeń.
Soczewki, które pozwalają na integrację świata rzeczywistego i wirtualnego.
Jak działają splittery optyczne? Splittery optyczne ULTIMODE pozwalają na podzielenie mocy optycznej przesyłanej w światłowodzie na 4 / 8 / 16 / 32 równorzędne tory. Splittery to pasywne elementy toru światłowodowego, dlatego pakiety w torze głównym są wysyłane do wszystkich odgałęzień. To urządzenia końcowe decydują o ich wykorzystaniu. Splittery znajdują zastosowanie głównie w sieciach telekomunikacyjnych, telewizji kablowej CATV oraz FTTH (ang. Fiber To The Home).
Splittery to pasywne elementy toru światłowodowego,
dlatego pakiety w torze głównym są wysyłane do wszystkich odgałęzień.
Jak sprawdzić wersję sprzętową urządzenia TP-LINK? Podczas wyszukiwania najnowszego oprogramowania dla produktów TP-LINK na oficjalnej stronie producenta, użytkownik zostanie zapytany o posiadaną wersję sprzętową urządzenia. Jest to ważny parametr ponieważ wgranie niewłaściwego oprogramowania może spowodować uszkodzenie urządzenia. Informacja o wersji sprzętowej produktu znajduje się na etykiecie z parametrami znamionowymi zlokalizowanej zazwyczaj na spodzie urządzenia.
Przykładowe naklejki urządzeń TP-Link z parametrami znamionowymi produktów