Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 19/2012 (07.05.2012)

Trzecia droga w CCTV.

Wielkimi krokami zbliżają się targi zabezpieczeń IFSEC 2012 w Birmingham (14-17.05.2012).
Impreza ma rangę światową, kreuje nowe trendy w technice ochrony osób i własności. Eksperci oczekują, że tegoroczne spotkanie odpowie na pytanie o dalszy rozwój techniki HD SDI, czyli tak zwanej „trzeciej drogi” w CCTV.

Do niedawna wydawało się, że nastąpił podział rynku na monitoring analogowy i IP.
Kamery analogowe szczególnie skutecznie bronią się w monitoringu lokalnym. W instalacjach rozległych, wymagających większej rozdzielczości i wsparcia, związanego z analizą obrazu, umacniały pozycję kamery IP, generujące skompresowany sygnał cyfrowy, transmitowany w sieciach informatycznych.
Kamery IP oferują lepszą rozdzielczość, możliwości zaawansowanej analizy obrazu, transmisje na duże odległości, natomiast kamery analogowe to prostota instalacji i tańszy sprzęt.
„Trzecia droga" czyli HD SDI (druga nazwa HDcctv) ma oznaczać połączenie obu technologii – większą rozdzielczość i prostotę jak w systemach analogowych.

HD SDI wykorzystywano już w latach '80 w instalacjach telewizyjnych wymagających najwyższej jakości obrazu (np. studiach nagraniowych).
Instalacja HD SDI (standard SMPTE 292M) wygląda identycznie, jak dla kamer analogowych. Natomiast sygnał, przesyłany bez kompresji w przewodzie koncentrycznym, ma postać cyfrową.
Maksymalna rozdzielczość obrazu wynosi 1080i (1920 x 1080 pixeli w trybie wyświetlania obrazu z przeplotem).
Obraz podlega kompresji dopiero w dedykowanym rejestratorze cyfrowym. Maksymalna odległość transmisji z wykorzystaniem kabli koncentrycznych to 100 m, może być przedłużona przy pomocy repeaterów SDI lub transmisji światłowodowej.
Brak opóźnień, skomplikowanej adresacji sieci LAN, strat wynikających z kompresji już na etapie kamery, to przewaga HD SDI nad technologią IP. Kolejną zaletą jest 100% kompatybilność rejestratorów i kamer każdego z producentów.
W odróżnieniu od technologii IP, producenci bazują już na gotowym standardzie, nad którego spójnością, już na etapie wdrażania, czuwa HDcctv Alliance.

Jedynym czynnikiem hamującym rozwój jest wysoka cena urządzeń. Jest niemal pewnym, że jej spadek, przynajmniej do poziomu cen instalacji IP, spowoduje błyskawiczną ekspansję sprzedaży.

Dysk z DVR wprost do PC.

Oprogramowanie znajdujące się w darmowym pakiecie aplikacji rejestratora Signal pozwala na bezproblemowy dostęp do danych z platformy Windows. Podłączając dysk wyjęty z rejestratora Signal do PC przy pomocy np. kieszeni, dzięki aplikacji Super Play, można odtworzyć nagrania w sposób zsynchronizowany. Wczytanie dysku lub ścieżki z odpowiednimi plikami sprawi, że nagrania zostaną przedstawione na osi czasu. Dysk z DVR Signal jest „widziany” przez system Windows bez dodatkowych sterowników ani pluginów. SuperPlay pozwala też na odtwarzanie plików wyeksportowanych przez DVR w formacie *.dvr. (MC)
Cyfrowy rejestrator 8 lub 16-kanałowy SIGNAL M78308, M78316

Magistralna instalacja multiswitchowa na 60 gniazd z PVR.

Firma instalacyjna podjąła się zaprojektowania i wykonania instalacji telewizyjnej (sygnał z Astry i Hotbirda oraz naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T) w obiekcie liczącym 60 mieszkań. Cały budynek składa się z 3 klatek - w każdej z nich przewidziano montaż 20 podwójnych gniazd RTV-SAT.

Schemat budynku, w którym wykonana ma zostać instalacja multiswitchowa.
Ze względu na strukturę budynku zdecydowano się na wybór topologii magistralnej z przyłączami abonenckimi schodzącymi się do skrzynek RTV w piwnicach poszczególnych klatek.
Schemat instalacji multiswitchowej budynku 3 klatkowego z 60 mieszkaniami,
wykonany w programie SatNet (kliknij by powiększyć).
Ponieważ wymogiem inwestora było zastosowanie gniazd z dodatkowym wyjściem dla PVR - R694140 w każdej z klatek musiało się znaleźć 40 przyłączy abonenckich wraz z obsługującymi je multiswitchami. Sygnał ze 110 centymetrowej anteny A9658 wprowadzany został do instalacji przewodem Triset-113 E1015. W piwnicy klatki środkowej przewidziano montaż zestawu wzmacniaczy kanałowych TERRA at420 R82510 odpowiedzialnych za wyrównanie oraz wzmocnienie cyfrowego sygnału DVB-T. Następnie sygnał ten wraz z sygnałem satelitarnym podany zostaje na wzmacniacz magistrali multiswitchowej SA-901 R70901. Do podziału sygnału na 3 podsieci zdecydowano się wykorzystać rozgałęźnik SSQ-908 R70529, przy czym dwa z wyjść rozgałęźnika wykorzystane zostały do podłączenia multiswitchy obsługujących klatkę środkową, a kolejne dwa do przesłania sygnału, magistralą kablową, do klatek bocznych. W klatkach tych zamontowano rozgałęźniki SS-904 R70523 oraz multiswitche MSV-916 R70866, MSV-924 R70874.
Mając tak sprecyzowane wstępne założenia przystąpiono do wykonania projektu instalacji w programie SatNet Terra. Program dokonał automatycznej korekty nastaw wzmacniacza i multiswitchy. Pozwolił także wyliczyć, że całkowity pobór prądu przez wszystkie elementy instalacji (konwerter oraz multiswitche) wyniesie niewiele ponad 1 A, dzięki czemu możliwe jest skorzystanie z techniki zdalnego zasilania tychże elementów po liniach sygnałowych ze wzmacniacza SA-901. (ŁB)

Więcej o topologiach magistralnych przeczytać można w bibliotece:
Dostosowanie Antenowych Instalacji Zbiorczych (AIZ) do odbioru Naziemnej Telewizji Cyfrowej DVB-T.

Jak działają splittery optyczne?

Splittery optyczne ULTIMODE pozwalają na podzielenie mocy optycznej przesyłanej w światłowodzie na 4 / 8 / 16 / 32 równorzędne tory. Splittery to pasywne elementy toru światłowodowego, dlatego pakiety w torze głównym są wysyłane do wszystkich odgałęzień. To urządzenia końcowe decydują o ich wykorzystaniu.
Splittery znajdują zastosowanie głównie w sieciach telekomunikacyjnych, telewizji kablowej CATV oraz FTTH (ang. Fiber To The Home). Zasada działania splitterów została przedstawiona na poniższym schemacie.
Splittery to pasywne elementy toru światłowodowego,
dlatego pakiety w torze głównym są wysyłane do wszystkich odgałęzień.

Splitter ULTIMODE cechuje stabilna praca w całym zakresie pasma od 1260 - 1650 nm. Z obudowy splittera wyprowadzone są włókna światłowodowe jednomodowe o długości 1,5 m zakończone złączami SC/UPC. Splittery ULTIMODE wykonane są w technologi planarnej PLC (ang. Planar Wave Circuit). Zaletą tej technologi jest precyzyjne, symetryczne dzielenie mocy optycznej, bardzo dobre parametry tłumiennościowe oraz wysoka stabilność temperaturowa. Możliwa jest produkcja splitterów o dużej krotności podziału mocy.

Funkcja spowolnionej migawki.

Uzyskanie obrazu dobrej jakości w warunkach nocnych, przy braku dodatkowego oświetlenia, jest dosyć trudne. Technika DSS (Digital Slow Shutter, Sens-Up) pozwala wydłużyć czas naświetlania przetwornika, umożliwiając powstanie obrazu przy niewielkiej ilości światła.
Typowe kamery CCTV posiadają tzw. automatyczną regulację migawki (AES), która pozwala dostosować czas naświetlania w zakresie 1/50 ... 1/100000s. Zmiana czasu naświetlania następuje pod wpływem działania procesora sygnałowego, który analizuje obraz i w przypadku wykrycia zbyt małej ilości światła wydłuża czas naświetlania.
Funkcja DSS dodatkowo zwiększa czas naświetlania (zwykle od 2 do 256 razy). Po odpowiedniej regulacji, można uzyskać poprawny, nieraz nawet kolorowy obraz w warunkach, gdzie ta sama kamera w trybie podstawowym generowała tylko szumy. Zastosowanie tej funkcji musi być jednak przemyślane i wcześniej sprawdzone. Ustawienie zbyt dużego czasu naświetlania może spowodować, że obrazy będą „rozmazane”.
W ofercie Dipola znajdują się kamery Sunell z przetwornikiem Effio-S M11220 i Effio-P M11225, które posiadają funkcję DSS. (KN)
Obraz z kamery z wyłączoną (po lewej) i włączoną funkcją Sense-up

Obsługa FTP przez NVR NUUO.

Rejestratory NUUO K4108, K4316 oraz K4204 posiadają funkcję kopiowania materiałów wideo na zdalny lub lokalny serwer FTP jeśli ilość miejsca na dyskach lokalnych jest niewystarczająca lub istnieje konieczność zabezpieczenia się przed utratą danych. Rejestrator automatycznie przenosi nagrania z określonych kamer. Można zaprogramować: kiedy i jakie nagrania zostaną skopiowane.
Okno konfiguracyjne konta FTP
Dzięki opcji wyboru godziny uruchamiania "Auto Backup'u" cały proces może być przeprowadzony w późnych godzinach nocnych, kiedy sieć jest najmniej obciążona. Domyślny numer portu FTP to 21, przy czym można go dowolnie zmieniać. W wypadku utraty połączenia z serwerem FTP lub nieukończenia kopiowania, rejestrator może powiadomić operatora wysyłając maila lub wyświetlając komunikat ekranowy. (WT)

Sieć Wifi oparta o urządzenia N Lite firmy TP-LINK.

Urządzenia obsługujące standard n podbijają rynek domowych urządzeń sieciowych. Dużą popularnością cieszą się produkty N Lite firmy TP-Link, które umożliwiają transmisję z prędkością do 150 Mb/s, przy wykorzystaniu tylko jednego toru nadawczego (urządzenia posiadają tylko jedną antenę).
Poniżej przedstawiony został schemat prostej domowej sieci, gdzie Internet dostarczony jest za pomocą łącza ADSL a następnie "rozprowadzony" po obiekcie za pomocą routera TL-WR740N drogą przewodową i bezprzewodową.
Karta 802.11n  TP-Link USB TL-WN721N, 150Mb/sPunkt dostępowy TP-Link TL-WR740N z wbudowanym routerem 150Mb/s 802.11nKarta 802.11n TP-Link USB TL-WN722N, 150Mb/sRouter TP-Link ADSL (Annex A) TD-8816Karta sieciowa PCI TP-Link TF-3239DL 10/100Mbps
Schemat instalacji opartej o urządzenia firmy TP-LINK
Urządzenia mobilne najczęściej łączy się do sieci bezprzewodowo za pomocą kart WiFi (interfejs USB), do podłączenia komputerów stacjonarnych wykorzystuje się przewodowe karty sieciowe (interfejsu PCI).
Nowości w firmie DIPOL
Kamera IP kopułowa zewnętrzna Full HD (2MPix) Aptina Sunell SN-IPV54/12UDR ONVIF
Kamera IP 5.0 Mpix DS-2CD883F-E HIKVISION ICR
Ściągacz izolacji ABI 212 do kabli: RG59, RG6, RG7 i RG11 i telefonicznych
Kamera IP zewnętrzna
Aptina Sunell SN-IPV54/12UDR
Full HD, ONVIF
K1691
Kamera IP HIKVISION
DS-2CD883F-E
5.0 Mpix, ICR
K1444
Ściągacz izolacji ABI 212
RG59, RG6, RG7, RG11
płaskie kable telefoniczne

E8010
Warto przeczytać:
Jak poprawnie mierzyć sygnał DVB-T? Decydując się na montaż odbiornika naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T wielu użytkowników dokonuje korekcji położenia anteny w oparciu o wskazanie paska mocy i jakości sygnału wywoływanego w OSD tunera. Niejednokrotnie zdarza się również, iż użytkownicy różnych modeli odbiorników wymieniają poglądy na temat poziomu sygnału na danym obszarze, bazując na wskazaniach swoich tunerów. Co gorsze wielu instalatorów wykonuje pomiary w instalacjach opierając się na wskazaniach odbiorników cyfrowych...
Pomiary sygnału w tej samej instalacji przy wykorzystaniu 3 modeli odbiorników DVB-T.
Różnice we wskazaniach wbudowanych w odbiorniki mierników poziomu i jakości sygnału
mogą prowadzić do stawiania błędnych wniosków podczas wykonywania instalacji.
Dlaczego warto robić światłowodowy szkielet sieci. Firma zapewniająca dostęp do usług Internetowych rozpoczęła instalację sieci teletechnicznej na nowo wybudowanym osiedlu składającym się z trzech bloków, każdy po 20 mieszkań. Założeniem inwestycji było doprowadzenie łącza optycznego do osiedla oraz połączenie bloków światłowodem w celu zapewnienia mieszkańcom w przyszłości usługi triple play (pakiet: Internet, telewizja i telefonia VOiP) z wykorzystaniem stacji GPON...
Schemat sieci internetowej na osiedlu.
Pierwszy mobilny Router 3G firmy TP-LINK. Urządzenie TP-LINK TL-MR3020 N2959 to podróżny router 3G o niewielkich rozmiarach (74x67x22 mm), który zapewnia dostęp do sieci Internet urządzeniom Wi-Fi w lokalizacji gdzie jest sygnał sieci telefonii komórkowej 3G. Dzięki wbudowanemu AP urządzenie umożliwia stworzenie lokalnej sieci bezprzewodowej. Dodanie nowego komputera odbywa się poprzez wciśnięcie przycisku na obudowie (WPS). Dostęp do sieci 3G uzyskuje się po podłączeniu zewnętrznego modemu 3G...
Przykład zastosowania urządzenia TP-LINK TL-MR3020 N2959:
cztery urządzenia można jednocześnie podłączyć do Internetu poprzez sieć 3G.