Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 18/2012 (30.04.2012)

Technologia HUD dla amerykańskich żołnierzy.

Amerykańskie Ministerstwo Obrony podpisało z firmą Innovega umowę dotyczącą rozwoju systemu wsparcia HUD (Head Up Display).

HUD to sposób przekazywania informacji poprzez wyświetlanie ich na ekranach przeziernych. Pozwala na udostępnianie danych, w taki sposób, aby operatorzy nie musieli odrywać wzroku od sceny podczas kontroli parametrów urządzeń.
System HUD w Lockheed Martin C-130J Super Hercules
źródło: Telstar Logistic
Idea systemów HUD została opracowana jeszcze przed II Wojną Światową. Najpierw zadebiutowały one w samolotach bojowych, w 1970 zostały zastosowane w lotnictwie cywilnym. Obecnie większość samolotów posiada ten system. W 1988 użyto ich po raz pierwszy w samochodach (Oldsmobile).

Systemy HUD wykorzystują powszechnie jako ekran szybę kabiny lub stanowią element specjalnego hełmu. Usprawnienie procesu tworzenia "obrazu HUD mają zapewnić specjalne soczewki kontaktowe i okulary. Pozwoli to rozpowszechnić ten system wśród sił lądowych.
Soczewki, które pozwalają na integrację świata rzeczywistego i wirtualnego.
Źródło: innovega-inc.com
System Innovega przeznaczony jest właśnie żołnierzy. Pozwala na przekazywanie danych poprzez wyświetlanie ich na specjalnych okularach.

Soczewki o nazwie iOptic umożliwiają jednoczesne ogniskowanie dwóch planów - bliskiego i dalekiego. Plan „bliski” jest tworzony przez urządzenie elektroniczne i wyświetlany przed okiem na wewnętrznej powierzchni szkła okularów. Plan „daleki” to plan sceny.
Zasada działania soczewek kompaktowych iOptic.
Źródło: innovega-inc.com
Cechą charakterystyczną tego rozwiązania jest zastosowanie dwóch filtrów i dwóch soczewek - osobnych dla każdego planu. Centralna mini soczewka wyposażona jest w filtr przepuszczający informację o obrazie wyświetlanym na okularach (kolor różowy), a wycinający światło sceny (kolor zielony). Filtr zewnętrzny działa odwrotnie. Soczewki są tak dobrane aby oba plany były ostre.
Soczewki trafią do sklepów w 2014 roku.

Możliwości "Rozszerzonej Rzeczywistości" w prezentacji Google
HUD to fragment zastosowań technologii o nazwie Rozszerzona Rzeczywistość (ang. Augmented Reality) systemu łączącego świat rzeczywisty z generowanym komputerowo. Rozszerzona rzeczywistość to technologia, która wchodzi na rynek masowy głównie poprzez smartfony. Ta technika ma olbrzymie perspektywy. Bardzo dobrze pokazuje to wizja firmy Google, chociaż jak oceniają eksperci, ten system musi jeszcze poczekać na swój debiut rynkowy.

USB na 50 metrów? Bez problemu!

Zasięg przewodu USB to 3 lub 5 m w zależności od standardu. W wielu przypadkach to za mało. Przedłużacz USB M1680 po skrętce komputerowej pozwala na zwiększenie tej odległości do 50 m. Szacowany transfer zapisu i odczytu plasuje się na poziomie 1 MB/s przy 50 m transmisji.
Przedłużacz USB po skrętce komputerowejPrzedłużacz USB po skrętce komputerowej
Przedłużacz USB pozwala połączyć urządzenia takie jak PC, laptop czy DVR z pendrive'm, kartą WiFi USB, myszą, klawiaturą, drukarką i wieloma innymi urządzeniami.
Przedłużacz USB M1680 służy do połączenia urządzeń peryferyjnych z komputerem lub innymi jednostkami centralnymi wykorzystującymi uniwersalną magistralę szeregową. Zestaw składa się z dwóch urządzeń z wtykami USB typu A- żeńskim lub A-męskim. Każde urządzenie posiada gniazdo na złącze RJ-45, dzięki czemu przy połączeniu wykorzystać można gotowy patchcord UTP.
Dzięki wykorzystaniu przedłużacza USB w połączeniu z transformatorem VGA na UTP M1679 możliwa jest pełna zdalna obsługa urządzeń takich jak komputery czy rejestratory cyfrowe (mysz + monitor). (MC)
XI Konkurs "Ciekawie o antenach". 1 czerwca rusza kolejna edycja konkursu "Ciekawie o antenach". Zapraszamy do udziału!

Regulamin Konkursu i zdjęcia nadesłane w poprzednich latach

 Ciekawie o antenach - X konkurs wakacyjny DIPOL-a 2011
 Ciekawie o antenach - X konkurs wakacyjny DIPOL-a 2011
 Ciekawie o antenach - X konkurs wakacyjny DIPOL-a 2011
Dobry Wieczór 2
Barbara Grądkowska
Patrząc w górę
Grzegorz Dąbek
W partyzanckiej wiosce.
Tomasz Grzyb
 Ciekawie o antenach - X konkurs wakacyjny DIPOL-a 2011
 Ciekawie o antenach - X konkurs wakacyjny DIPOL-a 2011
 Ciekawie o antenach - X konkurs wakacyjny DIPOL-a 2011
Dyskretnie
Piotr Bułanow
Znamię nowoczesności
Marta Juraniec
Ale lipa
Arkadiusz Broniecki

Modernizacja instalacji antenowej na 110 mieszkań.

Inwestor podjął się modernizacji szeregu instalacji telewizyjnych w starych budynkach. Prace objąć miały demontaż starych urządzeń i budowę nowoczesnej instalacji do obsługi DVB-T. Na początku zmodernizowano wysokie - 11 piętrowe wieżowce, z dwoma klatkami i sumaryczną liczbą gniazd wynoszącą 110.
Pierwszym problemem przed jakim stanął wykonawca był dobór odpowiednich elementów aktywnych umieszczanych na wejściu instalacji. Wzmacniacze miały obsługiwać 3 multipleksy naziemnej telewizji DVB-T.
Zdecydowano się na zastosowanie zestawu, w skład którego weszły dwa podwójne wzmacniacze kanałowe at420 Terra R82510 oraz szerokopasmowy wzmacniacz ma400 R82520, zasilone z zasilacza DR-60-12 R82532, umieszczone na szynie R82538. Zestaw taki pozwala na wzmocnienie maksymalnie 4 multipleksów DVB-T, zapewniając wysoki i stabilny (układ automatycznej kontroli wzmocnienia AGC) poziom sygnału na wyjściu.
Projekt modernizowanej instalacji AZART w budynku 11-to piętrowym. Sumaryczna liczba mieszkań - 110.
Kliknij by powiększyć
Ponieważ cała instalacja swym zasięgiem objąć miała dwie klatki, zdecydowano się na wstępny podział sygnału na rozgałęźniku R60102. W obrębie każdej z podsieci (klatek), sygnał podzielony został na cztery mniejsze podsieci celem zwiększenia separacji gniazd oraz łatwiejszej konserwacji instalacji w przyszłości.
Do podziału wykorzystano odgałęźniki R6024, pamiętając, by do wyjść o niższym tłumieniu podpiąć podsieci obejmujące wyższe kondygnacje.
Dalej, na każdym z pięter przewidziano montaż jednego odgałęźnika R6026 oraz doprowadzenie sygnału do gniazd końcowych - zastosowano również stopniowanie tłumienia na wyjściach odgałęźnika.
Należy pamiętać o obciążeniu niewykorzystanych wyjść wszystkich elementów pasywnych rezystorami R66200. W całej instalacji przewidziano zastosowanie przewodu TRISET-113 E1015.
Wyliczono sumaryczne tłumienie elementów pasywnych dla gniazda najbliższego oraz najdalszego od źródła sygnału. W lewej gałęzi sieci wyniosło ono odpowiednio 46 dB oraz 48,5 dB dla częstotliwości 862 MHz oraz około 5 dB mniej dla częstotliwości 470 MHz. Przy założeniu, że wzmacniacz ma400 podawał będzie do instalacji sygnał o poziomie około 105-110 dBuV, normy dotyczące poziomów na wszystkich sygnałach zostaną spełnione bez konieczności stosowania dodatkowych wzmacniaczy na wybranych kondygnacjach. (ŁB)

O normach i parametrach sygnałów stosowanych w instalacjach telewizyjnych więcej dowiesz się TUTAJ

Układanie włókien światłowodowych w panelu RACK.

Panele światłowodowe przeznaczone są do stosowania w sieciach FTTX jako punkty rozdzielcze oraz połączeniowe.
Ważną cechą, na którą należy zwrócić uwagę podczas wyboru paneli światłowodowych jest możliwość wygodnego i łatwego nawijania włókien światłowodowych w kasetach oraz przyszłej wygodnej obsługi i konserwacji.
Kasety na spawy powinny w pełni zabezpieczać spawy optyczne oraz włókna światłowodowe uwzględniając minimalny promień gięcia włókien. Trafnym wyborem są panele światłowodowe ULTIMODE MT, których zaletą jest zastosowanie prowadnic teleskopowych umożliwiających całkowite wysunięcie półki, a co za tym idzie łatwość wprowadzenia i montażu okablowania.

Etapy instalacji panelu światłowodowego:
 • na tacę należy wprowadzić kabel światłowodowy, zabezpieczyć go i unieruchomić,
 • w gniazdach umieścić adaptery światłowodowe i podłączyć pigtaile,
 • wykonać połączenia włókien światłowodowych używając odpowiednich narzędzi do obróbki światłowodów. Spawy umieścić w przeznaczonych do tego miejscach,
 • tacę zamontować w panelu światłowodowym 19'',
 • do adapterów złączy światłowodowych można podłączyć patchcordy.
Panel światłowodowy ULTIMODE MT-548 L5148 z płytą czołową ULTIMODE P-48SC L5542 i z zamontowanymi adapterami optycznymi L4213. Na tacy znajdują się mechaniczne spawy ULTIMODE L5550 łączące pigtaile jednomodowe L3551.

Kamera do trudnych warunków zewnętrznych.

Sunell IRC5830L M11260 - to kamera kompaktowa dająca obraz o rozdzielczości 540 TVL (kolor). Wyposażona jest w uniwersalny obiektyw o ogniskowej 2.8-10 i oświetlacz podczerwieni o zasięgu 30 m. Głównym zastosowaniem jest monitoring posesji, bram czy parkingów.
Jej najmocniejszą stroną jest ponadprzeciętna odporność na warunki atmosferyczne. Kamera została zaprojektowana specjalnie do pracy w szerokim zakresie temperatur -45...+45oC przy dużej wilgotności (IP67). Tak niskie temperatury pracy to wynik specjalnej konstrukcji układów elektronicznych i obudowy. Stabilną pracę kamery potwierdziły wyniki specjalistycznych testów.
Urządzenie, wykorzystywane przez firmę Sunell,
do badania zachowania kamer w ekstremalnych warunkach.

Jak ustawić opcję wykrywania obcego obiektu w NUUO?

Funkcja detekcji obiektów umożliwia ostrzeganie o pojawieniu się obcego przedmiotu w obserwowanej przez kamerę przestrzeni. Aby ta opcja działała prawidłowo, należy zdefiniować wielkość monitorowanego obszaru tworząc tzw. regiony zainteresowania - może być to wybrany fragment lub cały kadr kamery. Tworzy się je poprzez zaznaczenie za pomocą myszy. Program zapamiętuje je, obrazując jako czerwone pola.
Wyznaczanie obszaru detekcji
Definiowanie rozmiaru obiektu
Kolejnym krokiem jest zdefiniowanie wielkości obiektu, który będzie brany pod uwagę. Unikniemy w ten sposób fałszywych alarmów wzbudzanych przez dużo mniejsze/większe "elementy" obrazu.

Detekcja obcego obiektu może uruchomić następujące procedury:
 • wysyłanie wiadomości E-mail,
 • uruchamianie połączenia telefonicznego,
 • włączenie sygnału dźwiękowego,
 • aktywacja wejść/wyjść alarmowych,
 • wyświetlenie wiadomości na ekranie komputera.
(WT)

WLAN w domu jednorodzinnym.

Użytkownik, który posiada dostęp do Internetu w domu jednorodzinnym, często chciałby mieć możliwość korzystania z Sieci w różnych punktach domu lub całej posesji, np. garażu, czy w ogrodzie. Można to zrealizować przewodowo, za pomocą rutera i switcha, lub bezprzewodowo, tworząc sieć WLAN w standardzie 802.11n.
W zależności od tego w jaki sposób dostarczany jest Internet do domu, należy wybrać odpowiedni wariant instalacji.
W poniższym przypadku Internet dostarczany poprzez telewizję kablową lub lokalnego dostawcę (ISP) za pomocą kabla ethernetowego lub modemu kablowego z wyjściem ethernetowym.

W takich przypadkach potrzebne są np.:
 • Router z Access Pointem TP-LINK TL-WR740N N3252,
 • Karta bezprzewodowa TP-LINK USB TL-WN722N N2922,
 • Karta sieciowa PCI TP-LINK TF-3239DL 10/100Mbps N2999.
Karta 802.11n TP-Link USB TL-WN722N, 150Mb/sKarta sieciowa PCI TP-Link TF-3239DL 10/100MbpsPunkt dostępowy TP-Link TL-WR740N z wbudowanym routerem 150Mb/s 802.11nKarta 802.11n TP-Link USB TL-WN722N, 150Mb/sKarta 802.11n TP-Link USB TL-WN722N, 150Mb/s
Widok instalacji sieciowej LAN w domu
Komputery w takim przypadku można łączyć przy pomocy kabla sieciowego lub bezprzewodowymi kartami sieciowymi. (ŁK)
Wykłady z zakresu TV Sat i WLAN dostępne w każdej chwili.
Każdy kurs kończy się testem sprawdzającym.


Nowości w firmie DIPOL
Demodulator DVB-S/S2 - MPEG-TS RDC-311 do stacji czołowej MMH-3000 Terra
Przedłużacz pilota z potrójnym rozgałęźnikiem Signal IRB-600U
Uniwersalne złącze mechaniczne KeyQuick10 SC/UPC SM
Demodulator DVB-S/S2 - MPEG-TS
TERRA RDC-311
R817102
Przedłużacz pilota z potrójnym
rozgałęźnikiem Signal IRB-600U
R94130
Uniwersalne złącze mechaniczne
KeyQuick10 SC/UPC SM
L5753
Warto przeczytać:
Światłowodowa instalacja telewizyjna w dużym kompleksie hotelowym. Wybór nadajnika optycznego. Wykonawca niskoprądowych instalacji w jednym z hoteli w województwie zachodniopomorskim poproszony został o wykonanie modernizacji instalacji telewizyjnej. Życzeniem inwestora było umożliwienie odbioru sygnału naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T na wszystkich odbiornikach analogowych. Jako, że na cały kompleks hotelowy składa się 5 rozległych budynków, w instalacji postanowiono wykorzystać ułożone na etapie budowy okablowanie światłowodowe.
Schemat kompleksu hotelowego wraz z okablowaniem światłowodowym.
Diabeł tkwi w szczegółach. Transformator CCTV ma za zadanie dostosować impedancję kabla koncentrycznego 75 Ω do impedancji 100 Ω skrętki UTP. Urządzenia o niskiej cenie, z zewnątrz niczym nie różniące się od najdroższych, są zwykle wykonane w sposób najprostszy, przez co praca może być niestabilna (pasy na obrazie, szum, bieganie linii, skośny obraz).

Pasywne transformatory wideo Etrix zaprojektowane zostały tak, aby ...
Wyglądające identycznie z zewnątrz urządzenia, wewnątrz diametralnie różnią się konstrukcją.
Za mało wejść HDMI w telewizorze? Rozwiązaniem jest switch HDMI, który umożliwia podłączenie wielu urządzeń wysokiej rozdzielczości (HD) do odbiornika telewizyjnego wyposażonego w niewystarczającą ilość złącz HDMI. Urządzanie doskonale nadaje się do podłączenia np. tunera satelitarnego, odtwarzacza DVD, komputera czy konsol. Do telewizora można doprowadzić tylko jeden kabel HDMI, co ułatwia instalację urządzenia, jak i poprawia wygląd wykonanego okablowania telewizora zawieszonego na ścianie przy pomocy uchwytu LCD. Do wyboru jest switch dwu- i trzywejściowy H3121 i H3131. Urządzenia sterowane są pilotem lub ręcznie.
Schemat działania switcha HDMI
Odbiornik i rejestrator naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T Signal HD-527