Nr 40/2011 (5.12.2011)
Internet i bombki trafiające w cel.
"Pozostałe trzy miliardy" - to populacja, na której zamierza zarobić amerykański przedsiębiorca Greg Wyler. Ma zamiar dostarczać Internet głównie na południowej półkuli, w szczególności w Afryce i Ameryce Południowej. Przekonał solidnych inwestorów: Google, HSBC, Development Bank of Southern Africa, SES World Skies, Liberty Global, Allen and Company, Northbridge Venture Partners, Soroof International, Sofina oraz Satya Capital. Dla podkreślenia celu, jaki zamierza osiągnąć, firmę koordynującą wdrożenie nazwał "O3b Networks" (other 3 billion - pozostałe 3 miliardy)."O3b Networks" będzie dostarczała Internet z wykorzystaniem satelitów. W pierwszej połowie 2013 roku ma zostać uruchomione 8 satelitów, docelowo ma ich być 16. Budowa i wysłanie na orbitę satelitów ma kosztować 1,2 miliarda dolarów.
Sieć satelitów tworzących sieć szkieletową O3b Networks
(źródło: www.o3bnetworks.com)
(źródło: www.o3bnetworks.com)
W ośmiu centrach komunikacyjnych nowa sieć będzie połączona ze światowym Internetem i innymi operatorami. Sygnał z satelitów ma być dostarczany głównie do lokalnych operatorów, którzy wykorzystując techniki bezprzewodowe (np. WiMAX, 3G) i przewodowe rozprowadzaliby go do użytkowników. Nie będzie wymagany drogi sprzęt instalowany u użytkowników i jednocześnie nie trzeba budować drogiej infrastruktury w trudnym terenie.
Satelity będą umieszczone na wysokości 8 000 km (standardowe satelity geostacjonarne oddalone są od ziemi 4 razy bardziej), dzięki takiemu rozwiązaniu opóźnienia w transmisji będą niewielkie.
Satelity będą umieszczone na wysokości 8 000 km (standardowe satelity geostacjonarne oddalone są od ziemi 4 razy bardziej), dzięki takiemu rozwiązaniu opóźnienia w transmisji będą niewielkie.
Mapa zasięgu O3b Networks
(źródło: www.o3bnetworks.com)
(źródło: www.o3bnetworks.com)
Projekt O3b Networks to kolejna inicjatywa uruchomienia konsumenckiego systemu łączności opartego na sztucznych satelitach. Jak do tej pory dwa największe projekty Globalstar i Iridium poniosły spektakularne klęski ekonomiczne. Na Globalstar inwestorzy stracili około 3 miliardy dolarów, na Irydium około 5 miliardów. Jednak grupa inwestorów, która w ramach upadłości zakupiła system Iridium za 25 milionów dolarów, trafiła na dobry interes.
Współczesna wojna wymaga dokładnych systemów pozycjonowania (GPS, Glonass) i dobrej łączności. Współpraca z Pentagonem okazała się na tyle owocna, że podjęto decyzję o budowie systemu Iridium NEXT. W latach 2015 - 2017, kosztem około 3 miliardów dolarów, mają zostać rozmieszczone na orbicie 72 satelity, które zastąpią obecnie funkcjonujący system.
Współczesna wojna wymaga dokładnych systemów pozycjonowania (GPS, Glonass) i dobrej łączności. Współpraca z Pentagonem okazała się na tyle owocna, że podjęto decyzję o budowie systemu Iridium NEXT. W latach 2015 - 2017, kosztem około 3 miliardów dolarów, mają zostać rozmieszczone na orbicie 72 satelity, które zastąpią obecnie funkcjonujący system.
Kiedy opłaca się monitoring bezprzewodowy?
Instalatorzy wciąż w znakomitej większości nie są przekonani do stosowana bezprzewodowych kanałów transmisyjnych w monitoringu CCTV. Ich obawy w zdecydowanej większości przypadków są nieuzasadnione. Dzisiejsze systemy bezprzewodowe zapewniają stabilną pracę bez opóźnień w przesyle wizji.Zależność kosztu kanału transmisyjnego wykonanego w różnych technikach w zależności od odległości.
Koszt wykonania instalacji radiowej powyżej 2 km rośnie, ponieważ należy zastosować
zestaw o większej mocy - M1558 CAM5816h 5,8 GHz do 3 km.
Koszt wykonania instalacji radiowej powyżej 2 km rośnie, ponieważ należy zastosować
zestaw o większej mocy - M1558 CAM5816h 5,8 GHz do 3 km.
Porównując ceny urządzeń oraz przewodów koncentrycznych i skrętki, dojść można do wniosku, że instalacja bezprzewodowa jest tańsza już dla odległości pomiędzy kamerą a rejestratorem sięgających około 500 m.
Kolejną zaletę instalacji bezprzewodowej pokazuje przykład monitoringu lokalu usługowego. Właściciel chciał mieć obraz pokazujący całą witrynę lokalu. Można było tego dokonać umieszczając kamerę na ścianie przeciwległego budynku, po drugiej stronie ulicy. Administrator tejże posesji wyraził zgodę na montaż urządzeń, lecz problemem było przeciągnięcie kabla nad lub pod ulicą. Wykorzystano więc zestaw zewnętrzny do bezprzewodowej transmisji wideo TCO5807h 5,8GHz M1559. Przesył obrazu następuje bez opóźnienia, jakość obrazu jest identyczna, jak przy transmisji po kablu.
Schemat instalacji wykorzystującej radiowe przesyłanie sygnału wideo
przez zestaw do transmisji bezprzewodowej TCO5807h 5,8GHz M1559
przez zestaw do transmisji bezprzewodowej TCO5807h 5,8GHz M1559
Zastosowanie transmisji bezprzewodowej uprościło znacznie proces montażu i pozwoliło uniknąć wielu długotrwałych procedur związanych z uzyskiwaniem pozwoleń na przeprowadzenie przewodów, a także zwiększyło mobilność instalacji.
Realizując monitoring bezprzewodowy należy pamiętać, że:
- anteny nadajnika i odbiornika muszą „widzieć się” wzajemnie,
- można szeregowo łączyć zestawy transmisyjne, zyskując tym samym większy zasięg przesyłu obrazu, retransmitując sygnał omijać przeszkody,
- zestawy do transmisji bezprzewodowej pracują na kilku kanałach - możliwy jest montaż kilku urządzeń w tym samym obiekcie,
- urządzenia są kompatybilne z wszystkimi kamerami analogowymi pracującymi w systemie PAL.
Półprofesjonalna stacja czołowa DVB-S-PAL w niewielkim hotelu.
Klient zwrócił się do instalatora z prośbą o zaprojektowanie i realizację prostego systemu telewizji w liczącym 24 pokoje hotelu. Ponieważ hotel zlokalizowany jest w miejscu o bardzo niesprzyjających warunkach odbioru telewizji naziemnej, zdecydowano się na zbudowanie instalacji w oparciu o standardowe odbiorniki satelitarne oraz zestaw profesjonalnych modulatorów. Dodatkowo do dwóch lokalizacji wymagane było doprowadzenie sygnału satelitarnego w celu zapewnienia możliwości prezentacji treści w wysokiej rozdzielczości, poprzez umieszczenie dedykowanych odbiorników SAT.Schemat centrum dystrybucyjnego w instalacji hotelowej
System zbudowany został w oparciu o profesjonalny zestaw dwukanałowych modulatorów VSB mt420 R82515 TERRA zasilanych z dedykowanego zasilacza DR-60-12 R82532. Całość zamontowana została na szynie DIN R82538 w szafie RACK R912021 wraz z pozostałymi elementami systemu. Trzy sztuki dwukanałowych modulatorów mt420 pozwoliły na wprowadzenie 6 programów satelitarnych do instalacji. Poziom wyjściowy, wynoszący 90 dBμV pozwolił na doprowadzenie sygnału najwyższej jakości do wszystkich 24 gniazd końcowych zlokalizowanych w pokojach gościnnych.
Sygnał satelitarny doprowadzony został do 6 odbiorników Ferguson Ariva 102 A99370 za pomocą multiswitcha MSR-908 R70608 Terra. Dwa pozostałe wyjścia multiswitcha posłużyły do dostarczenia sygnału satelitarnego do recepcji oraz sali restauracyjnej, w których ulokowano odbiorniki satelitarne jednej z satelitarnych platform cyfrowych. Pozwoliło to na wyświetlanie w tych miejscach szerokiego pakietu programów, z uwzględnieniem programów w wysokiej rozdzielczości HD.
Jak przedłużyć zasięg transmisji wielomodowej?
Klient w związku ze zmianą lokalizacji siedziby głównej firmy zmuszony został do wydłużenia linku światłowodowego łączącego główną siedzibę firmy z magazynem. Początkowo główna siedziba oddalona była o 1 km od magazynu. Ze względu na niewielką odległość inwestor zdecydował się na budowę połączenia światłowodowego z wykorzystaniem światłowodu wielomodowego. Po zmianie lokalizacji firmy odległość zwiększyła się do 10 km.Inwestor miał do wyboru dwie opcje połączenia:
- budowa własnego toru światłowodowego w wydzierżawionej kanalizacji teletechniczej,
- wydzierżawienie 2 jednomodowych włókien światłowodowych, do których mógł podłączyć się w punkcie starej lokalizacji siedziby głównej.
Najlepszym rozwiązaniem okazało się wydzierżawienie włókien i połączenie sieci światłowodowej jednomodowej z wielomodową. Takie rozwiązanie pozwoliło na minimalizację kosztów i czasu potrzebnego na instalację. Klient zaopatrzył się w media konwerter ULTIMODE MT-202G 1310 L1573, który pozwolił na konwersję sygnału przesyłanego w sieci wielomodowej na sygnał sieci jednomodowej. Media konwerter zapewnia odbieranie i przesyłanie danych z prędkością 1 Gb/s.
Link światłowodowy łączący biuro z magazynem
Uniwersalna kamera z przetwornikiem Effio-E.
Do oferty firmy DIPOL dołączyła kamera M11284 wyposażona w przetwornik 1/3'' CCD Sony Exview HAD II, 650 TVL (kolor) i nowoczesny procesor sygnałowy Sony Effio-E. To właśnie kamery z taką konfiguracją są najbardziej poszukiwane przez profesjonalistów. Wyposażona w menu OSD, uniwersalny obiektyw 2,8-12 mm, reflektor IR do 30 m i kompaktową obudowę stanowi znakomite rozwiązanie do podglądu placów, parkingów, frontów kamienic. Pracę w takich warunkach ułatwiają dwie funkcje: strefy prywatności i DWDR. Wyczernionymi strefami prywatności przykrywa się fragmenty obrazu które naruszają czyjąś prywatność, np. okna budynków. Funkcja DWDR znacząco poszerza zakres dynamiki obrazu, stają się wówczas widoczne obiekty oświetlone zarówno bardzo jasno, szare, jak i te, na których panuje półmrok. Przy dalszym spadku oświetlenia kamera automatycznie przełącza się (próg jest regulowany) w tryb czarno - biały i załącza reflektor podczerwieni.Zdalny podgląd monitoringu.
Oprogramowanie Digifort K3001, K3002, K3003, K3004 umożliwia zdalny dostęp do systemów CCTV IP z poziomu telefonów komórkowych / PDA z funkcją 3G. Dzięki tej usłudze użytkownik z dowolnego miejsca na świecie może w każdej chwili sprawdzić co się dzieje w obszarze chronionym i np. zdalnie nadzorować miejsca parkingowe, śledzić osoby poruszające się po prywatnych posesjach itp.Aplikacja instalowana w telefonie komórkowym umożliwia :
- generowanie zrzutów ekranowych i ich zapis w pamięci telefonu,
- przeglądanie online obrazu z kamer,
- sterowanie PTZ za pomocą panelu dotykowego lub przycisków w telefonie,
- sterowanie wyjściami alarmowymi w celu np. zdalnego zamykania / otwierania drzwi lub bram.
Testowe, w pełni funkcjonalne wersje oprogramowanie Digifort (Explorer, Standard, Professional, Enterprise) można pobrać tutaj. Aplikacja dla telefonów iPhone jest do ściągnięcia z serwisu iTunes. Po zainstalowaniu aplikacji iDigifort, w konfiguratorze należy podać nazwę serwera, adres IP, port oraz login i hasło dostępu do serwera / rejestratora. Od tej pory można korzystać z wszystkich funkcji oferowanych przez aplikacje.
Jak działa DDNS?
Komputery (hosty) w sieci Internet widziane są pod postacią adresów numerycznych IP, np. 62.121.128.13. Pamiętanie wielu adresów IP jest kłopotliwe, dlatego została wprowadzona usługa DNS, umożliwiająca zamianę adresów IP z postaci numerycznej na domenową. Oznacza to, że nie ma potrzeby pamiętania adresów w postaci 62.121.128.13, ale wystarczy zapamiętać www.dipol.com.pl. Tłumaczeniem zapisu numerycznego na domenowy zajmuje się odpowiedni serwer DNS, do którego komputer wysyła zapytanie z prośbą o przetłumaczenie adresu. Po uzyskaniu odpowiedzi z adresem numerycznym, komputer nawiązuje połączenie z odpowiednim hostem.Jeżeli chcemy uruchomić serwer, np. ze stroną www lub podglądem kamer monitoringu, dostępny z każdego miejsca w Internecie, a nie posiadamy stałego adresu IP, tylko otrzymujemy go dynamicznie z serwera DHCP (jak np. w przypadku Neostrady), musimy skorzystać z usługi DDNS (Dynamic Domain Name System), czyli usługi dynamicznego serwera nazw.
Usługa DDNS, to taka usługa, która, tak jak DNS, posiada bazę danych z wpisami zależności adresu domenowego z numerycznym, ale może być aktualizowana w dowolnej chwili przez posiadacza domeny. Dzięki temu komputer może być osiągalny pod jedną, ustaloną nazwą, niezależnie od tego, jaki adres IP w danej chwili posiada. Z tego powodu z komputerem można komunikować się tylko za pomocą adresu domenowego przetłumaczonego przez serwer DDNS.
Portal www.No-IP.com umożliwia utworzenie darmowego DDNS-a
Usługa DDNS świadczona jest przez wiele serwisów. Jeden z bardziej popularnych dyndns.org stał się serwisem płatnym. Firma DIPOL poleca portal No-IP.com.
Przykład konfiguracji DDNS na portalu No-IP.com dla Routera ADSL TP-LINK TL-W8960N N2904
Przykład konfiguracji DDNS na portalu No-IP.com dla Routera ADSL TP-LINK TL-W8960N N2904
Nowości w firmie DIPOL:
Warto przeczytać:
Wzmacnianie telewizyjnych sygnałów cyfrowych i analogowych. Poziom sygnału naziemnej telewizji cyfrowej jest zazwyczaj niższy o około 17dB od sygnałów analogowych. Ma to ogromne znaczenie dla pracy wzmacniaczy szerokopasmowych.
Gdy na wzmacniacz szerokopasmowy podane zostają przynajmniej dwie nośne, na jego wyjściu, oprócz sygnałów pożądanych, otrzymamy szereg produktów intermodulacyjnych. Istnieje spore ryzyko, że produkty intermodulacyjne zakłócą kanały zajmowane przez multipleksy cyfrowe. Biorąc pod uwagę zdecydowanie niższy poziom sygnału na kanałach cyfrowych, efektem działania wzmacniacza może być zupełny brak możliwości odbioru telewizji cyfrowej.
Gdy na wzmacniacz szerokopasmowy podane zostają przynajmniej dwie nośne, na jego wyjściu, oprócz sygnałów pożądanych, otrzymamy szereg produktów intermodulacyjnych. Istnieje spore ryzyko, że produkty intermodulacyjne zakłócą kanały zajmowane przez multipleksy cyfrowe. Biorąc pod uwagę zdecydowanie niższy poziom sygnału na kanałach cyfrowych, efektem działania wzmacniacza może być zupełny brak możliwości odbioru telewizji cyfrowej.
Jak zweryfikować tłumienie toru optycznego? Pomiar tłumienia miernikiem PM-212 L5812 przebiega dwuetapowo. Najpierw należy podłączyć miernik do źródła światła (może nim być np. Media konwerter M-203G L11025) za pomocą patchcordu L3211 i ustawić mierzoną wartość mocy jako referencyjną - 0 dB. Następny pomiar wykonuje się na końcu toru światłowodowego, po podłączeniu źródła światła, w odniesieniu do wartości referencyjnej.
Kamera odporna na prześwietlenia. Technologia DPS (Digital Pixel System) została opracowana i opatentowana przez firmę Pixim. Jej podstawą jest matryca o specjalnej konstrukcji, w której każdy piksel jest oddzielnym przetwornikiem A/C dostosowującym swoje ustawienia do warunków oświetleniowych obrazowanego fragmentu planu.
Przykładem jest kamera firmy Sunell SN-BXC0586DCN(II) M11207, w której zastosowano przetwornik Pixim Seawolf. Największymi zaletami nowej kamery o szerokim zakresie dynamiki (WDR) są: znaczna poprawa czułości, możliwa praca "pod światło...
Przykładem jest kamera firmy Sunell SN-BXC0586DCN(II) M11207, w której zastosowano przetwornik Pixim Seawolf. Największymi zaletami nowej kamery o szerokim zakresie dynamiki (WDR) są: znaczna poprawa czułości, możliwa praca "pod światło...
W matrycy DPS (po prawej) każdy piksel może być traktowany jako oddzielna kamera,
indywidualnie dobierająca parametry ekspozycji
indywidualnie dobierająca parametry ekspozycji