Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 41/2011 (12.12.2011)

IBM - stary, a jeszcze może.

W listopadzie 2011 roku została powołana „grupa robocza” M2M. W jej skład weszły między innymi: Sierra Wireless, IBM, Eurotech, Eclipse Foundation.
Grupa robocza jest zespołem wspomagającym instytucje standaryzujące. Składa się z liderów branży, którzy w ten sposób chcą mieć wpływ na najważniejsze rozstrzygnięcia, dotyczące danej dziedziny. Powstanie grupy roboczej świadczy, że technologia dojrzewa do fazy produkcji masowej.
Ciekawa jest w tym przedsięwzięciu pozycja IBM, który zagadnienia związane z M2M traktuje jako priorytetowe i strategiczne. Już na wejściu IBM zgłosił, opracowany przez siebie protokół MQTT, jako bazę komunikacyjną technologii M2M. MQTT (Message Queuing Telemetry Transport) to otwarty protokół, który umożliwia transmisję danych telemetrycznych w postaci wiadomości.
Wygląda na to, że przyjęto strategię zbliżoną do tej, którą zrealizowano przy komputerach osobistych, IBM nie wynalazł PC, ale stworzona przez niego w 1981 roku architektura stała się przemysłowym standardem i przyczyniła się do odbudowy potęgi firmy.
Obecnie IBM silnie angażuje się w program „Smarter Planet” oparty na urządzeniach M2M. Szef IBM przedstawił niedawno prognozy firmy na 2015 r., w którym sprzedaż urządzeń M2M planowana jest na poziomie 10 miliardów dolarów.

Dla przypomnienia: IBM powstał w 1911 roku, 5 jego pracowników było laureatami nagrody Nobla, zatrudnia około 450 000 pracowników, to firma dysponująca największą liczbą patentów na rynku amerykańskim.

Jak widać, mimo 100-letniej historii IBM szykuje się do objęcia kluczowej pozycji w przyszłościowej technologii - firma stara, ale jara!
Urządzenia osobiste połączone poprzez GSM z ogromnymi centrami obliczeniowymi i diagnostycznymi zrewolucjonizują medycynę. NMR (Nuclear Magnetic Resonance) to program do badania obecności kluczowych białek w organizmie jako biomarkerów raka. Diagnostykę można przeprowadzić wspierając się smartfonem. Skuteczność działania urządzenia sięga 96%.
M2M (Machine-to-Machine) - technika oparta na zdolności urządzeń podłączonych do sieci do zbierania, przetwarzania i wymiany informacji bez udziału człowieka.
Obecnie trudno wymienić dziedzinę, w której nie byłoby perspektyw zastosowania tej techniki. Ograniczając się wyłącznie do rynku konsumpcyjnego warto wymienić funkcje związane ze sterowaniem „inteligentnego domu”, płatnościami elektronicznymi, nadzorem nad różnego rodzaju systemami pomiarowymi (liczniki prądu, gazu, wody itp.) i urządzeniami (informacja o awarii itp.). Ogromne pole zastosowań istnieje również w samochodach (nadzór, odbiór komunikatów o stanie trasy itp.).
Warto zwrócić uwagę na rolę jaką, wobec starzejących się społeczeństw, odegrają systemy M2M w opiece nad chorymi i niepełnosprawnymi osobami, poprzez całodobowy monitoring ich zdrowia.
Amerykańscy liderzy rynku telekomunikacyjnego AT&T i Verizon ogłosili w raportach za I półrocze 2011 roku, że silnie rośnie zapotrzebowanie na usługi śledzenia pojazdów i telematykę - około 30-40% nowych podłączeń w telefonii komórkowej stanowią aplikacje M2M.

Monitoring - może magapikselowy?

Właściciel małego sklepu zdecydował się na zmodernizowanie sieci telewizji przemysłowej. Dotychczasowy analogowy system z rejestracją na taśmach VHS nie spełniał oczekiwań - osoby dokonujące kradzieży nie były identyfikowalne. To zaważyło na wprowadzeniu systemu IP.
Na obiekcie zainstalowany został rejestrator cyfrowy AverMedia EXR6004Mini M76004. Jest on w stanie nagrywać obraz z 4 kamer IP z maksymalną rozdzielczością 2,3 MPix. Zamontowany wewnątrz dysk WD AV-GP M89270 pozwala na przechowywanie tygodnia nagrań.
Kamera dzień/noc IP 1,3 Mpix ACTi ACM-5611Switch PoE TP-LINK TL-SF1008P 8x10/100 Mb/s (4xPoE)Monitor LCD 19'' Iiyama ProLite PLE1906S-B1 + głośnikiCyfrowy rejestrator sieciowy NVR 4-kanałowy AverMedia EXR6004Mini H.264 z VGA - WYPRZEDAŻ
Schemat instalacji monitoringu IP.
Obraz online i z nagrań można podglądać na monitorze, w sieci LAN i przez Internet.
Do rejestratora podłączono cztery kamery megapikselowe ACTi ACM-5611 K1512. Ulokowane w wybranych miejscach, obserwują całą powierzchnię sklepu, zapewniając wyraźny obraz o wysokiej rozdzielczości. Zasilanie PoE eliminuje niepotrzebne okablowanie, sprawiając, że do każdej z kamer wystarczy poprowadzić jeden przewód UTP. Kamery spięte są z rejestratorem w jedną sieć lokalną przy pomocy switcha TP-LINK TL-SF1008P N29930, który jednocześnie dla 4 portów stanowi źródło zasilania PoE.
Instalacja jest niezawodna, zapewnia wysoki poziom bezpieczeństwa. Wyraźny obraz wysokiej rozdzielczości pozwala na pełną identyfikację zagrożeń i osób. Zaawansowane funkcje rejestratora ułatwiają pracę użytkownika z systemem.

Instalacja DVB-T na ponad 100 gniazd - wzmacniacze.

Biuro projektowe współpracujące z jedną z krakowskich firm developerskich zostało poproszone o kompleksowy projekt instalacji niskoprądowych z uwzględnieniem dystrybucji naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T. Cała instalacja objąć miała swym zasięgiem dwa rozległe skrzydła budynku liczące w sumie ponad 100 gniazd końcowych.
Projektanci stanęli przed wyborem doboru odpowiedniego układu wzmacniającego lokowanego w głównym centrum dystrybucyjnym budynku. Do głównych wymogów stawianych wzmacniaczom należały:
 • wysoki poziom wyjściowy,
 • stabilność parametrów,
 • możliwość adaptacji do zmieniających się warunków odbioru w okresie wyłączania nadajników analogowych oraz włączania kolejnych nadajników cyfrowych, bądź uruchamiania ich z mocą docelową.
Podwójny, cyfrowy wzmacniacz kanałowy DVB-T z AGC at420 Terra
Wzmacniacz at420 R82510 TERRA - dwukanałowy, strojony cyfrowo, AGC
Wybrano rozwiązanie oparte na kanałowych wzmacniaczach at420 R82510 TERRA. Wzmacniacze te wyposażone są w dwa niezależne tory wzmacniające. Każdy z nich posiada osobny układ AGC (Automatic Gain Control) odpowiedzialny za automatyczne wyrównywanie poziomu sygnałów na wyjściu oraz korekcję wzmocnienia podczas okresowych zmian i wahań poziomu sygnału na wejściu (idealne rozwiązanie w sytuacjach zmiany mocy nadawania lub odbioru na granicy zasięgu). Dzięki takiemu rozwiązaniu instalator z góry wie, jaki poziom sygnału otrzyma na wyjściu wzmacniacza. Dodatkowo, wzmacniacz wyposażony jest w programowane cyfrowo tłumiki sygnału, pracujące w zakresie 0...10 dB. Numer wzmacnianego kanału (multipleksu) wybierany jest programowo za pomocą przycisków zlokalizowanych na panelu przednim urządzenia. Do ich przestrojenia niepotrzebny jest programator, ani komputer. Wzmacniacze at420 są wobec tego rozwiązaniem idealnym w okresie przejściowym, w którym wyłączane będą nadajniki analogowe, a multipleksy cyfrowe przenoszone będą na docelowe częstotliwości.
Przykładowa realizacja układu wzmacniającego oraz modulatorów.
Taki zestaw wprowadzi do instalacji 8 sygnałów AV i 6 multipleksów DVB-T.
Inżynierowie Terry projektujący serię wzmacniaczy at wzięli pod uwagę prostotę, szybkość i uniwersalność montażu. Urządzenia mogą być montowane bezpośrednio na ścianie, w tradycyjnej szafce RTV lub na uniwersalnej szynie DIN (również szafie RACK).
Aby zapewnić wystarczający dla tej wielkości instalacji poziom wyjściowy, zdecydowano się na umieszczenie w tej samej ramce wzmacniacza ma400 R82520 pozwalającego zsumować oraz wyrównać sygnały UHF, VHF oraz FM. Jego maksymalny poziom wyjściowy według DIN45004B wynosi 118 dBµV i z powodzeniem pozwoli na zasilenie w sygnał instalacji obejmujących nawet 200 i więcej gniazd, bez konieczności stosowania dodatkowych wzmacniaczy budynkowych.

Dlaczego warto zaufać szybkozłączom ULTIMODE.

Wielu instalatorów obawia się stosowania połączeń światłowodowych z uwagi ich zakańczanie - konieczność kupna spawarki lub wynajęcia firmy świadczącej takie usługi. Prostym, tanim i pewnym rozwiązaniem jakie proponuje firma DIPOL są szybkozłącza serii ULTIMODE, które zapewniają takie same parametry transmisyjne, jak złącza wykonywane w warunkach laboratoryjnych.

Aby to uzyskać konstruktorzy zastosowali nowoczesne rozwiązania:
 • pozycjonowanie w V-rowkach - włókno światłowodowe prowadzone jest w prowadnicy w kształcie litery V, przeznaczonej dla włókna o średnicy 125 µm, dzięki czemu czoło włókna światłowodowego jest dokładnie dopasowane z czołem włókna światłowodowego wklejonego w szybkozłączu.
 • dwupunktowe blokowanie włókna - dokładnie dopasowane włókno zostaje zablokowane w dwóch punktach, co zapewnia stabilizację i pewność połączenia.
Konstrukcja szybkozłączy serii ULTIMODE pozwala na łatwy i szybki montaż złącza. Czas potrzebny do wykonania złącza to zaledwie kilkadziesiąt sekund i sprowadza się głównie do przygotowania włókna światłowodowego. W ofercie znajdują się szybkozłącza ULTIMODE ze złączem SC/PC FAST-02SC L5711 oraz ze złączem SC/APC FAST-05SC/APC L5712.
Konstrukcja szybkozłączy ULTIMODE FAST

Jak zabezpieczyć sprzęt CCTV przed skutkami przepięć?

Jedną z najczęstszych przyczyn awarii sprzętu CCTV są przepięcia spowodowane przez wyładowania atmosferyczne. Najbardziej narażone na to zjawisko są rozległe, zewnętrzne instalacje. Ładunki elektrostatyczne w takich przewodach mogą indukować się nawet daleko od miejsca uderzenia pioruna. Na uszkodzenie narażone są urządzenia znajdujące się po obu stronach przewodu.
Urządzenia wykorzystujące jako medium transmisyjne kabel koncentryczny należy zabezpieczyć ogranicznikiem pojedynczym M1701 lub czterokrotnym M17014. Do zabezpieczenia urządzeń, gdzie transmisja odbywa się przy użyciu skrętki, można zastosować zabezpieczenia przeciwprzepięciowe AXON. Rodzina tych urządzeń obejmuje zabezpieczenia linii napowietrznych AXON AIR NetProtector J2835, linii z zasilaniem PoE AXON PoE NetProtector J2836 i łączy ADSL J2810.
Urządzenia zabezpieczające powinny znajdować się jak najbliżej chronionych urządzeń z obu stron kabla.
Kamera kompaktowa Sunell SN-IRC5920AHLDN (dzień/noc, D-WDR, 600 TVL, Sony Effio-E, ICR, 0.08 lx, 2.8-10mm, OSD, IR do 40m) Rejestrator sieciowy NUUO NV-4080S (8 kanałowy 240kl./s 1.3MPx)Zabezpieczenie sieci AXON PoE NetProtectorZabezpieczenie sieci AXON PoE NetProtectorKamera IP zewnętrzna Sunell 720p SN-IPR54/50DN CCDOgranicznik przepięć video OPV-4Ogranicznik przepięć video OPV-1Cyfrowy rejestrator 4-kanałowy HIKVISION DS-7204HVI-ST/E H.264
Zabezpieczenie urządzeń CCTV przy transmisji sygnału kablem koncentrycznym i skrętką

Jak zabezpieczyć mieszkanie przed świątecznym wyjazdem?

Wielu z nas, będąc na świątecznym wjeździe, zastanawia się czy w mieszkaniu wszystko jest ok: czy wiatr nie otworzył okna, czy nie pękł kaloryfer, czy nie miało miejsce włamanie? Zainstalowana w mieszkaniu kamera, podłączona do Internetu może być naszym zdalnym ruchomym okiem.

Kamera IP TP-Link TL-SC4171G K1154 jest urządzeniem o rozdzielczości VGA, mechanicznym filtrem podczerwieni i oświetlaczem IR. Posiada interfejs www umożliwiający zalogowanie się do niej z każdego miejsca na świecie za pomocą dowolnej przeglądarki internetowej (także z telefonu komórkowego) i sprawdzenie tego, co w danej chwili dzieje się w obiekcie.
Proces rejestracji obrazu i dźwięku może zostać wyzwolony zarówno przez detekcję obrazu (wtargnięcie intruza), jak i dźwięku (odgłos wybijanej szyby). Sterowanie PTZ powoduje znaczące zwiększenie obszaru objętego monitoringiem oraz daje możliwość skierowania kamery w określone przez użytkownika miejsce.
Możliwości komunikacyjne kamery TL-SC4171G K1154
Podpięcie do kamery czujnika zamkniętych/otwartych drzwi umożliwia skierowanie kamery w kierunku okna lub wejścia do domu w przypadku ich otwarcia, a następnie uruchamia zrzucanie zdjąć na zewnętrzny serwer FTP. Dzięki tej funkcjonalności właściciel może podglądnąć obiekt nie tylko online, ale także odtworzyć sytuację, która zaistniała wcześniej i wywołała alarm, bez ryzyka, że potencjalny włamywacz ukradnie kamerę wraz z rejestratorem.

Problemy z zasięgiem GSM w halach przemysłowych.

Mimo ciągłej rozbudowy infrastruktury GSM są miejsca, w których pojawiają się problemy z zasięgiem. Najczęściej są to duże hale przemysłowe, supermarkety, sale konferencyjne, piwnice. Utrata połączenia lub problemy z nawiązaniem łączności wpływają szczególnie negatywnie na komfort pracy oraz interesy firmy i klientów.
Rozwiązaniem problemu jest zastosowanie repeatera Signal GSM-1205 A6785. Służy on do wzmocnienia odebranego sygnału GSM i wprowadzenia go do wewnątrz pomieszczenia. Model GSM-1205 A6785 potrafi pokryć sygnałem pomieszczenie o powierzchni do 1200 m2.
Dodatkowo można zastosować rozgałęźnik trójdrożny GSM A6813 rozdzielający wzmocniony sygnał GSM na anteny wewnętrzne A741001. Zabieg ten ma na celu zoptymalizowanie położenia anten wewnętrznych i lepsze pokrycie obiektu sygnałem.
Cechy wyróżniające GSM-1205 A6785:
 • Urządzenie przeznaczone dla telefonów GSM (GSM+EGSM) pracuje w paśmie 880-960MHz,
 • Urządzenie spełnia normę ETSI 300 609-4 wymaganą dla tego typu urządzeń,
 • AGC (ALC) Automatyczna kontrola zysku,
 • MGC- Manualna kontrola zysku,
 • Wzmocnienie sygnału odpowiednie do deklarowanego zasięgu,
 • Powierzchnia pokrycia wewnątrz budynku do 1200 m2,
 • Łatwy montaż (Plug and Play),
 • Na urządzenie udzielana jest 24-miesięczna gwarancja.
Antena wewnętrzna TRANS-DATA GSM/DCS/UMTS DW3-AWzmacniacz (repeater) SIGNAL GSM-1205 Antena TRANS-DATA GSM/DCS/UMTS KYZ8,2/9,5Rozgałęźnik GSM trójdrożny Antena wewnętrzna TRANS-DATA GSM/DCS/UMTS DW3-AAntena wewnętrzna TRANS-DATA GSM/DCS/UMTS DW3-A
Przykład zastosowania repeatera Signal GSM-1205 A6785 w hali przemysłowej
Nowości w firmie DIPOL:
Dwukanałowy modulator jednowstęgowy multistandard k. 6-12, 21-69, S1-S40 mt420 Terra
Zasilacz stabilizowany ZK-25 (DC12V, 4x0.5A)
Media konwerter ULTIMODE MT-202G 1310 (SM - MM)
Zestaw TP-LINK TL-W150KIT (TL-WR741ND+TL-WN721N)
Dwukanałowy, jednowstęgowy
modulator mt420 Terra
R82515
Zasilacz ZK-25
DC12V,
4x0.5A
M18292
Media konwerter ULTIMODE
MT-202G 1310 (SM - MM)
L1573
Zestaw TP-LINK TL-W150KIT
AP + karta USB
N3255
Warto przeczytać:
Miernik Digiair PRO. Miernik Digiar PRO R10510 to urządzenie szwedzkiej produkcji. Przeznaczeniem urządzenia jest pomoc w dokładnym ustawieniu anteny telewizyjnej przy pomiarach sygnałów analogowych i cyfrowych DVB-T - COFDM oraz diagnostyka instalacji. Największą zaletą miernika jest możliwość pomiaru bitowej stopy błędów sygnału cyfrowego (BER), współczynnika błędu modulacji (MER), przedstawienie diagramu konstelacji, a także jednoczesny pomiar 6 kanałów analogowych.
Krótka demonstracja możliwości miernika Naziemnej Telewizji Cyfrowej DVB-T
Digiair PRO R10510
ULTIMODE Building System - nowoczesny system kablowania budynku. Istnieje kilka możliwości montażu kabla światłowodowego w budynku:
 • łączenie punktu dystrybucyjnego z każdym piętrem osobnym kablem światłowodowym i zakańczanie go na każdym piętrze w przełącznicy naściennej (instalacja jest bardzo pracochłonna, wymaga odpowiednio wykwalifikowanej kadry i sprzętu do robienia spawów termicznych),
 • rozprowadzenie w całym budynku mikrokanalizacji do każdego abonenta i wdmuchiwanie włókien światłowodowych w momencie podłączania klienta (jest pracochłonna ponieważ wymaga...
Sposób wycinania okna w kablu łatwego dostępu VertiCASA. Okno powinno zostać wycięte na najwyższym piętrze pionu oraz na piętrze, na którym będzie podłączony abonent.
W oknie na najwyższym piętrze pionu należy delikatnie wysunąć i uciąć włókno światłowodowe
Czy femtokomórki uratują operatorów GSM? Rozwój telefonii komórkowej generowany jest przez przyrost liczby abonentów, a także ilości transmitowanych danych. W pierwszym etapie telefonia mobilna była wykorzystywana jedynie do okazjonalnych rozmów. Obecnie zmiana przyzwyczajeń i rosnąca liczba abonentów, którzy rezygnują z telefonu stacjonarnego na rzecz komórkowego, zwiększa częstotliwość i wydłuża czas rozmów oraz generuje większe obciążenie sieci.
Jednak to nie rosnąca liczba rozmów spędza sen z powiek operatorów, tylko korzystanie...
Femtokomórki - jeśli mikrostację bazową zainstalujemy w budynku i podłączymy ją przewodowo do sieci szkieletowej operatora, to nie będziemy wykorzystywali zasobów obecnych stacji bazowych - mogą z nich korzystać ludzie przebywający na zewnątrz. Można do tego podłączenia wykorzystać również szerokopasmowy Internet.
Zaciskanie złącza F na kablu Triset-113
Metoda zaciskanie złącza kompresyjnego typu "F" na przewodzie TRISET 113
Odbiornik i rejestrator naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T Signal HD-527