Nr 36/2011 (7.11.2011)
Ukraina wygrała... DVB-T2.
Ukraiński operator, odpowiedzialny za wdrażanie naziemnej telewizji cyfrowej - firma Zeonbud, uruchomił w październiku kilkadziesiąt nadajników emitujących sygnał cyfrowy.Nie było by w tym nic nadzwyczajnego (w końcu procesu cyfryzacji radia i telewizji dokonuje się obecnie w całej Europie), gdyby nie fakt, iż Ukraina uruchomiła emisję w najnowocześniejszym standardzie DVB-T2 i pozostawiła w tyle kraje Europy Zachodniej, takie jak np. Niemcy, czy Hiszpania, które wpadając w pułapkę zbyt szybkiego wdrożenia standardu DVB-T/MPEG2, zmuszone są teraz poważnie myśleć o kolejnej rewolucji sprzętowej.
Zeonbud rozpoczął transmisje testowe DVB-T2 w lecie 2011 roku stopniowo rozszerzając zasięg propagacji. Na początku listopada operator planuje uruchomienie 150 z docelowych 166 nadajników. Pozwoli to na pokrycie sygnałem 95 procent ludności kraju. W czterech multipleksach nadawanych jest w sumie 20 programów FTA. Planowanych osiem kolejnych programów emitowanych ma być w wysokiej rozdzielczości HD.
Nie do uwierzenia jest fakt, iż jeszcze półtora roku temu ceny pierwszych odbiorników DVB-T2 na rynku brytyjskim oscylowały wokół 180 £, by spaść do poziomu 50 £. Producenci z Azji, widząc zwiększający się rynek, już oferują modele wspierające oba standardy DVB-T. Oznacza to dalszy, szybki spadek cen. Szacuje się, iż odbiorniki sprzedawane na Ukrainie w roku 2012 kosztować będę około 35 USD.
O ile kilka lat temu można było mieć sporo wątpliwości dotyczących sensu wdrażania DVB-T2, o tyle teraz to rozwiązanie wydaje się być najrozsądniejszym z dostępnych. Szacuje się, że w perspektywie 10 lat DVB-T2 będzie zdolny spełniać stawiane przed nim wymagania.
Co czeka resztę krajów europejskich? Na pewno spore wydatki i widmo kolejnej wymiany telewizorów i odbiorników.
O ile kilka lat temu można było mieć sporo wątpliwości dotyczących sensu wdrażania DVB-T2, o tyle teraz to rozwiązanie wydaje się być najrozsądniejszym z dostępnych. Szacuje się, że w perspektywie 10 lat DVB-T2 będzie zdolny spełniać stawiane przed nim wymagania.
Co czeka resztę krajów europejskich? Na pewno spore wydatki i widmo kolejnej wymiany telewizorów i odbiorników.
Emisję DVB-T2 rozpoczęto w kilku krajach europejskich, w tym na największą skalę w Wielkiej Brytanii oraz Szwecji. Obecnie szacuje się, że 70% nowych uruchomień naziemnej telewizji cyfrowej realizowanych jest w DVB-T2.
Pierwsze w kolejce do jego wdrożenia są kraje, w których cyfrowy sygnał emitowany jest w wykorzystaniem mało wydajnej kompresji MPEG2. Kilka krajów europejskich prowadzi obecnie testy DVB-T2 (w tym Francja, Włochy, Czechy i Słowacja), a do końca 2011 roku testy DVB-T2 rozpoczną również Austria oraz Mołdawia. Ponadto dwa inne kraje zdecydowały się na wdrożenie DVB-T2: Rosja, w 2015 roku po wyłączeniu telewizji analogowej oraz Serbia, która emisje planuje rozpocząć w roku 2012.
Pierwsze w kolejce do jego wdrożenia są kraje, w których cyfrowy sygnał emitowany jest w wykorzystaniem mało wydajnej kompresji MPEG2. Kilka krajów europejskich prowadzi obecnie testy DVB-T2 (w tym Francja, Włochy, Czechy i Słowacja), a do końca 2011 roku testy DVB-T2 rozpoczną również Austria oraz Mołdawia. Ponadto dwa inne kraje zdecydowały się na wdrożenie DVB-T2: Rosja, w 2015 roku po wyłączeniu telewizji analogowej oraz Serbia, która emisje planuje rozpocząć w roku 2012.
Monitoring placu budowy.
Zadaniem instalatora było stworzenie łatwej w montażu i demontażu instalacji monitoringu placu budowy. Monitoring składać się miał z rejestratora oraz trzech kamer: jednej obrotowej oraz dwóch stacjonarnych, zewnętrznych. Kamery rozlokowane miały zostać na obiektach posiadających zasilanie, połączonych ze sobą ciągami posiadającymi wolne skrętki UTP.Do obserwacji stałej wybrano kamerę kompaktową n-cam 250 M11249 z mocnym reflektorem podczerwieni, która nawet przy braku oświetlenia daje w nocy obraz wyraźny i doświetlony. N-cam 250 M11249 wyposażona jest w bardzo dobry przetwornik 1/3" Super HAD CCD II, który charakteryzuje wysoka rozdzielczość 600 TVL oraz czułość 0,01 lux w trybie b/w. Ma to zasadniczy wpływ na czytelność szczegółów na zarejestrowanym obrazie. Funkcja HLC poprawia jakość obrazu przy oświetleniu o dużym natężeniu, np. z reflektorów samochodowych, umożliwiając odczyt numerów tablic rejestracyjnych samochodów wjeżdżających na plac budowy.
Instalacja monitoringu placu budowy oparta o rejestrator Trend 250x04 M72504
Kamera PTZ PH-10H M1192 umieszczona została w centralnym punkcie placu budowy. Zaprogramowane zostały na niej trasy patrolowe, umożliwiające nadzór nad otaczającym terenem. Dzięki 10x zoomowi optycznemu można mieć podgląd na szeroki obszar, ale także optyczne zbliżenie wybranego obiektu - fragmentu prowadzonych robót. Sygnał sterowania oraz sygnał wideo przesyłany jest skrętką komputerową. Aby dopasować impedancję przewodu koncentrycznego do skrętki wykorzystano aktywne transformatory wideo Etrix 1VADA-T M16742 i 1VADA-R M16743.
Nagrania gromadzone są w rejestratorze TREND 250x04 M72504. Wyposażony on został w dysk 1TB M89260, co zapewnia ciągłą rejestrację obrazu w rozdzielczości 4CIF z prędkością 6 kl./s dla każdego kanału przez ponad 25 dni. Obsługa jest prosta i nie wymaga wykwalifikowanego personelu. Dane chronione są hasłem przed dostępem osób niepowołanych. Instalacja systemu jest prosta, przez co jej przenoszenie w inne lokalizacje nie nastręcza problemów.
Instalacja dystrybuująca sygnał satelitarny i DVB-T do 4 gniazd.
Uniwersalna instalacja przewiduje doprowadzenie niezależnych sygnałów satelitarnych oraz DVB-T do 4 gniazd końcowych. W proponowanej instalacji zastosowano dwie anteny na pasmo UHF. Taką konfigurację wykorzystają wszyscy ci, którzy zmuszeni są odbierać sygnał z dwóch nadajników - czy to dlatego, że lokalny ma tylko jeden multipleks, czy w rejonach przygranicznych do odbioru obcojęzycznych programów.Dzięki zastosowaniu konwertera typu Quatro A98257 oraz multiswitcha MSR-504 TERRA R70604 możliwe jest doprowadzenie zsumowanego sygnału SAT oraz DVB-T do każdego z czterech gniazd końcowych RTV/SAT Signal R694100. W każdym z 4 gniazd będzie dostępny dowolny, odbierany program naziemny lub satelitarny.
Schemat przewiduje wykorzystanie czterech modeli odbiorników:
- Signal HD-507 A99250 zainstalowany w pokoju dziecięcym - tuner schowany za telewizorem, z pilotem komunikuje się przez odbiornik podczerwieni umieszczony na ramce telewizora,
- Signal HD-527 A99252 zainstalowany w sypialni,
- Ferguson Ariva 202 A99375 zainstalowany w salonie - odbiornik telewizji cyfrowej: satelitarnej DVB-S2 (z kieszenią na moduł CI) i naziemnej DVB-T,
- Ferguson Ariva 120 combo A99383 zainstalowany w drugim pokoju - odbiornik telewizji cyfrowej: satelitarnej DVB-S2 i naziemnej DVB-T.
Jak wykonać monitoring apartamentowca.
Właściciele budynków coraz częściej zapewniają bezpieczeństwo lokatorom instalując kamery monitoringu na klatkach schodowych i korytarzach. W nowoczesnych rozwiązaniach, jako główne, pionowe ciągi kablowe wykorzystuje się światłowody. Zabierają one znacznie mniej miejsca niż przewody miedziane, są odporne na zakłócenia elektromagnetyczne, dysponują znacznie większą przepustowością. Ułożone kable światłowodowe można wykorzystać zarówno do monitoringu, jak i telewizji, Internetu czy telefonu. Dlatego nowe budynki kabluje się nadmiarowo, aby w przyszłości, w zależności od potrzeb, podpinać tylko urządzenia końcowe.Rdzeniem przedstawionego systemu monitoringu jest kabel światłowodowy łatwego dostępu L7136_1, zawierający 36 włókien światłowodowych jednomodowych. Wybór kabla podyktowany został możliwością prostej i szybkiej instalacji, niewielkimi wymiarami oraz zastosowanymi włóknami w standardzie G.657A o minimalnym promieniu gięcia 10 mm. W punktach kamerowych, poza samymi kamerami megapikselowymi IP K1443, zostały zainstalowane media konwertery służące do zamiany sygnału przesyłanego po kablu UTP na sygnał wpuszczany w sieć światłowodową. Zostały użyte media konwertery serii ULTIMODE M-207M L11521 o transmisji 100 Mb/s, przesyłające sygnał przez jedno włókno światłowodowe. W piwnicznym punkcie dystrybucyjnym znalazł się adapter media konwerterów L5215, pozwalający na łatwe zarządzanie media konwerterami ULTIMODE. Sygnał z media konwerterów został przesłany do switcha 16-portowego TP-LINK N29926 i dalej do rejestratora sieciowego NUUO K4116.
Monitoring sklepu.
Właściciel sklepu rozesłał wśród instalatorów zapytanie ofertowe na wykonanie instalacji monitoringu CCTV, obejmującej sklep i parking oraz ścisły nadzór nad stanowiskami kasowymi, umożliwiający rozliczenie z przepływu gotówki i towarów. Do realizacji zostało skierowane rozwiązanie przedstawione poniżej.System monitoringu oparty został o rejestrator 4-kanałowy HIKVISION DS-7204HVI-ST/E H.264 M71041. Obraz rejestrowany jest na jednym dysku twardym o pojemności 500 GB M89255, co pozwala na ciągły zapis obrazu z 4 kamer w najwyższej rozdzielczości (4CIF) przy 8 kl./s przez prawie 2 tygodnie. Ważną cechą rejestratora jest możliwość podglądu oraz dostępu do nagrań przez Internet, zarówno przy użyciu komputera, jak i telefon komórkowego, co umożliwiło bieżącą kontrolę obciążenia poszczególnych stanowisk w sklepie.
W pomieszczeniach handlowych zainstalowano kamery wandaloodporne v-cam 500 M10772, a na zewnątrz kamery u-cam 630 M11192 w obudowie Marathon MH-806/12 M5406. Kamery zapewniają doskonałą jakość obrazu dzięki przetwornikowi obrazu Sony ExView HAD CCD II oraz procesorowi sygnałowemu Sony Effio-E, a wysokiej klasy obiektyw z automatyczną przysłoną doskonale radzi sobie zarówno ze sztucznym, jak i zmiennym oświetleniem.
Schemat monitoringu sklepu z zapisem transakcji fiskalnych oraz możliwością podglądu przez Internet
Największe uznanie inwestora zyskało rozwiązanie kontroli stanowisk kasowych. Zostało ono oparte o generator obrazu transakcji fiskalnych FG-4 M1720 oraz sniffer portu RS-232 SNIF-42 M1721 Przypadkowe lub celowe błędy można łatwo zlokalizować na archiwalnym nagraniu. W obraz z kamery rejestrującej wydawanie towaru wklejony jest tekst z drukarki fiskalnej. Naniesienie w jednym obrazie tych dwóch zdarzeń jednoznacznie pozwala skontrolować prawidłowość całej transakcji.
Darmowy streaming dla wielu osób jednocześnie.
Kamery Pixord K1532, K1533, K1550, K1551 mogą generować trzy niezależnie konfigurowane strumienie wideo. Dla strumienia archiwizowanego na dysku twardym zaleca się ustawienie parametrów o jak najwyższej jakości, aby można było w razie konieczności pozyskać z nagrania jak najwięcej szczegółów. Kolejny strumień można wykorzystać do przesłania obrazu wideo do Internetu, z możliwością jednoczesnego oglądania przez wielu internautów. W tym celu należy zainstalować na komputerze mającym dostęp do Internetu oprogramowanie Justin. Działa on wówczas jako serwer transkodujący do serwera strumieniującego w Internecie. Internauci łączą się z portalem Justin.TV. Posiadając własną stronę www można też wkleić w nią sam obraz z kamery.Zasada działania jest następująca: dwa strumienie obrazu transmitowane są do komputera, jeden z nich można użyć do zapisu na dysku twardym, np. za pomocą oprogramowania NUUO, natomiast drugi jest przetwarzany i przesyłany do serwera Justin.TV za pomocą aplikacji pobranej z naszej strony. Warunkiem udanej transmisji wideo do Justin.TV jest utworzenie na nim konta użytkownika i posiadanie łącza internetowego o uploadzie przynajmniej 2 Mbit/s. Powyższe rozwiązanie pozwala na szybką i darmową transmisję obrazu.
Montaż repeatera GSM w domu, bez ingerencji w przestrzeń mieszkalną.
Celem instalacji było wzmocnienie sygnału operatora komórkowego GSM w nowym domku jednorodzinnym (2 kondygnacje + poddasze). Wymaganiem inwestora było to, aby nie ciągnąć kabli i nie montować anten w pokojach. Obszar działania instalatora został więc ograniczony do użytkowego poddasza. Tam też znaleźć się musiał repeater i anteny wewnętrzne. Należało tak dobrać wzmocnienie, położenie i charakterystykę anten, aby sygnał był dostępny w całym domu, a jednocześnie nie przekraczał norm.Wykonania instalacji podjęła się firma Dipvision. Po analizie możliwości poprowadzenia kabli i miejsca instalacji anten został wybrany wariant najmniej inwazyjny. Zainstalowany na ścianie repeater został połączony z anteną znajdującą się w studzience technologicznej systemu wentylacyjnego kablem ukrytym pod ślepą podłogą. Osiągnięto zamierzony efekt uzyskując wzmocnienie sygnału nie tylko w całym domu, ale także w ogrodzie, gdzie wcześniej nie było możliwe prowadzenie rozmów.
Do instalacji wykorzystano:
| |
| |
| |
| |
Nowości w firmie DIPOL:
Warto przeczytać:
Telewizja kablowa na kilku odbiornikach - problemy z podziałem. Dobierając urządzenie do podziału sygnału z gniazdka telewizji kablowej należy zwrócić uwagę na różnice w wymaganiach dla sygnałów cyfrowych i analogowych.
Akceptowalny poziom sygnału modulowanego cyfrowo (64QAM) to już 45 dBuV, podczas gdy minimalny poziom sygnału analogowego (AM) to 57-60 dBuV. Różne są również wymagania dotyczące minimalnego parametru C/N: 43 dB dla sygnału analogowego, natomiast w przypadku sygnału cyfrowego C/N = 28 dB gwarantuje odpowiednio niski poziom bitowej stopy błędów BER...
Akceptowalny poziom sygnału modulowanego cyfrowo (64QAM) to już 45 dBuV, podczas gdy minimalny poziom sygnału analogowego (AM) to 57-60 dBuV. Różne są również wymagania dotyczące minimalnego parametru C/N: 43 dB dla sygnału analogowego, natomiast w przypadku sygnału cyfrowego C/N = 28 dB gwarantuje odpowiednio niski poziom bitowej stopy błędów BER...
Ustawienia parametrów obrazu przesyłanego przez transformatory aktywne Etrix.Nadajnik Etrix 1VADA-T M16742 służy do przesyłania na większe odległości sygnału (video, audio, alarmowego) z jednej kamery za pomocą czteroparowego kabla UTP CAT5e. Zapewnia przesył sygnałów wizyjnych nawet do 2400 metrów przy optymalnej jakości wideo. Urządzenie dopasowuje impedancję kabla koncentrycznego...
Połączenie aktywnych transformatorów odbiornika i nadajnika
umożliwiające transmisję wideo, danych i audio
umożliwiające transmisję wideo, danych i audio
Instalacja wzmacniacza GSM w elektrowni wiatrowej. Inwestor elektrowni wiatrowej w miejscowości Hruszowice w województwie podkarpackim miał problem z sygnałem GSM, który jest wykorzystywany do transmisji danych potrzebnych do nadzoru prawidłowości pracy systemu.
Dane z czujników rozmieszczonych w wieżach wiatrowych są przekazywane do specjalnego
Dane z czujników rozmieszczonych w wieżach wiatrowych są przekazywane do specjalnego
Repeater Signal GSM-505 A6775 umożliwia przesłanie danych
z elektrowni wiatrowej do centralnego komputera
z elektrowni wiatrowej do centralnego komputera