Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 35/2011 (31.10.2011)

Nadchodzi następca krzemu!

W marcu 2011 roku Instytut Technologii Materiałów Elektronicznych oraz Wydział Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego ogłosili informację o wspólnym opracowaniu technologii produkcji na skalę przemysłową dużych fragmentów materiału o nazwie Grafen. Proces produkcji jest już chroniony w Polsce, a obecnie toczy się proces patentowy mający na celu zastrzeżenie metody pozyskiwania Grafenu na świecie.
Spore osiągnięcia w technologii produkcji nowego materiału mają też amerykańscy naukowcy z Uniwersytetu Kalifornia - Santa Barbara, którzy 18 Października 2011 zaprezentowali jego masowe wytwarzanie metodą LPCVD (Low Pressure Chemical Vapour Deposition), czyli osadzania pod obniżonym ciśnieniem.
Grafen jest jedną z alotropowych form węgla pozyskaną przez brytyjsko - rosyjskich badaczy w 2004 roku, nagrodzonych w 2010 roku za to osiągnięcie nagrodą Nobla z dziedziny fizyki. Materiał zbudowany jest z pojedynczej warstwy atomów węgla ułożonych heksagonalnie (w kształcie plastra miodu).
Grafen posiada między innymi takie właściwości jak:
  • bardzo dobrą przewodność cieplną,
  • bardzo dobrą przewodność elektryczną - ładunki elektryczne poruszają się 200 000 razy szybciej niż w krzemie,
  • przezroczystość - materiał pochłania 2,3% światła,
  • elastyczność - można go rozciągnąć o 20% bez jakiegokolwiek uszkodzenia,
  • 100-krotnie większą wytrzymałość w porównaniu do stali.
Do tej pory pozyskiwanie czystego Grafenu dla zastosowań w elektronice odbywało się w warunkach laboratoryjnych. 1 cm2 uzyskany tą metodą kosztował około 100 mln dolarów, co sprawiało iż masowa produkcja np. układów scalonych była nieopłacalna.
Rewolucja nadeszła w marcu bieżącego roku, po prezentacji przemysłowego nanoszenia Grafenu na stosowaną w elektronice płytkę podłożową SiC.

Korzyści związane z wykorzystaniem Grafenu są olbrzymie, ograniczone tylko ludzką wyobraźnią:
  • zbudowanie procesorów kilkaset razy szybszych niż obecnie - szacuje się, iż taktowanie może dochodzić do 1 THz,
  • sieci bezprzewodowe o dużo większym zasięgu niż obecnie,
  • zwijane w rulon monitory,
  • elastyczne urządzenia elektroniczne, jak np. laptopy, telefony komórkowe.
  • światłowody o dużo większej przepustowości niż obecnie.
Specjaliści twierdzą, że przełom jaki się dokonał w pozyskiwaniu "super materiału" spowoduje, iż w ciągu najbliższych 10 lat nastąpi rewolucja, która radykalnie zmieni sposób życia ludzi na całym świecie.

Profesjonalny i niedrogi - SIGNAL DL-8300.

Klient zwrócił się do instalatora z prośbą o montaż instalacji monitoringu w swoim lokalu usługowym. Założeniem była instalacja składająca się z 8 kamer dobrze widzących w nocy. Instalacja miała być ekonomiczna, lecz jednocześnie wymagana była wysoka jakość oraz płynność obrazu oraz możliwość podglądu zdalnego przez całą dobę, również przez smartfon.
Kamera kompaktowa Sunell SN-IRC4920AJ (dzień/noc, D-WDR, 500 TVL, Sony Effio-E, 0.05 lx, 3.6mm, OSD, IR do 30m) Transformator video Etrix 1VAP z wtykiem BNC oraz z łączem zasilania na kabluTransformator video Etrix 1VAP z wtykiem BNC oraz z łączem zasilania na kabluKamera sufitowa v-cam 430 (600 TVL, Sony Super HAD II CCD, 0.01 lx, 3.6 mm, IR do 20m)Przewód NETSET UTP 5e skrętka wewnętrzna [1m]Przewód NETSET UTP 5e skrętka wewnętrzna [1m]Transformator video Etrix 1VAP z wtykiem BNC oraz z łączem zasilania na kabluTransformator video Etrix 1VAP z wtykiem BNC oraz z łączem zasilania na kabluZasilacz stabilizowany impulsowy ZSIT-62-8 (DC 12-14V, 8x0.65A)Cyfrowy rejestrator 8-kanałowy SIGNAL DL-8308 H.264 HDMI 25kl./sDysk HDD Western Digital 2 TB AV-GP SATA dedykowany do CCTV
Schemat instalacji w lokalu usługowym oparty na rejestratorze Signal DL-8308 M78308,
transmisja sygnału po skrętce UTP E1408
Instalacja wykonana została w oparciu o rejestrator cyfrowy Signal DL-8308 M78308. W centrum monitoringu zainstalowano zasilacz stabilizowany impulsowy ZSIT-62-8 M18281, a zasilanie wraz z sygnałem wideo dostarczono skrętką UTP E1408. Aby dopasować impedancję przewodu transmisyjnego do wyjść wideo kamery i wejść w rejestratorze, wykorzystano transformatory pasywne wideo Etrix 1VAP M16659 z wtykiem BNC dla sygnału wideo i możliwością przesłania jedną parą skrętki napięcia zasilającego do kamer.
W obiekcie zainstalowano kamery kompaktowe oraz kopułkowe. Przy wejściach do budynku umieszczono kamery Sunell SN-IRC4920AJ M11245 dzień/noc z funkcją D-WDR, o rozdzielczości 500 TVL. Zastosowany w nich procesor sygnałowy Sony Effio-E zapewnia najwyższą jakość obrazu, nawet w trudnych warunkach oświetleniowych. W pomieszczeniach zainstalowano kamery sufitowe v-cam 430 M10754. Metalowe obudowy zabezpieczają kamery przed uszkodzeniem, 600 TVL w połączeniu z procesorem Sony Super HAD II zapewniają doskonały obraz, nawet przy sztucznym oświetleniu. Parametry pracy kamer można zmieniać korzystając z ekranowego menu, sterowanego za pomocą manipulatora znajdującego się na kablu przyłączeniowym.
Obraz jest rejestrowany na czterech dyskach HDD 2TB M89270 Western Digital 2 TB AV-GP SATA, co pozwala na archiwizację ponad 6 tygodni nagrań przy maksymalnych parametrach (25 kl./s, 4CIF). Podgląd obrazu z kamer można realizować lokalnie lub przez komputer (oprogramowanie CMS lub przeglądarka), oraz przez telefon komórkowy (obsługiwane są wszystkie najpopularniejsze systemy operacyjne).

Instalacja DVB-T+SAT na 8 podwójnych gniazd.

Wymogiem właściciela jednej z katowickich kamienic była modernizacja instalacji AZART i dostosowanie jej do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej. Dodatkowo, każdemu mieszkańcowi zapewniono niezależny dostęp do sygnału satelitarnego, co pozwoliło na demontaż kilku czas satelitarnych szpecących elewację kamienicy. Prace modernizacyjne objęły wymianę starego okablowania, wymianę wzmacniacza telewizji naziemnej, montaż multiswitcha oraz modyfikację zestawu antenowego.
Wykonania nowej instalacji podjęła się firma Tech-Sat z Katowic.
Instalacja realizowana była z myślą o dostarczeniu do każdego z gniazd analogowego oraz cyfrowego sygnału telewizji naziemnej. Stary szerokopasmowy wzmacniacz telewizyjny zamieniono na kanałowy wzmacniacz WWK-861 Telmor R89860, pozwalający na wzmocnienie i wyrównanie poziomu programów na wejściu multiswitcha. Ponieważ modernizacja instalacji miała miejsce przed uruchomieniem cyfrowych multipleksów z lokalnego nadajnika, dwa z sześciu wewnętrznych układów wzmacniających wzmacniacza WWK pozostały niewykorzystane. Rozwiązanie to pozwala na samodzielne dostrojenie wzmacniacza do aktualnych potrzeb.
Ze względu ma planowaną, słabą moc emisji sygnału cyfrowego z lokalnego nadajnika (2,5 kW) w okresie przejściowym, istniejącą antenę na pasmo UHF zastąpiono anteną Dipol Tri-Digit A2670 o dużym zysku energetycznym.
W całej instalacji wykorzystano przewody z rodziny Triset-113. Na odcinku antena-multiswitch wykorzystano przewód E1017 w czarnym płaszczu polietylenowym, odpornym na promieniowanie UV. Wewnętrz budynku zastosowano przewód biały E1015 w płaszczu PVC.

Radialny multiswitch MSR-916 TERRA R70816 zapewnił dostarczenie niezależnego sygnału satelitarnego z dwóch satelitów: Hotbird oraz Astra do siedmiu podwójnych gniazd Signal R694140. Umożliwia to podpięcie dwóch odbiorników SAT w obrębie jednego mieszkania lub montaż odbiornika PVR z dwoma głowicami. Dwa niewykorzystane wyjścia multiswitcha obciążono rezystorami R66205. Profesjonalizmu całej instalacji dopełniają wykorzystane kompresyjne złącza PCT E80340, zapewniające trwałość połączenia oraz zabezpieczenia przeciwprzepięciowe Signal R48602, montowane na wejściu pierwszego elementu aktywnego instalacji.

Szybka instalacja, pewność działania - monitoring domu jednorodzinnego

Instalowanie monitoringu w domu często wiąże się z dużymi utrudnieniami dla mieszkańców. Głównie problem pojawia się przy prowadzeniu linii transmisyjnych. Średnica kabla koncentrycznego i kabla UTP to ok. 7...8 mm, co wymaga prowadzenia kabla w specjalnych ciągach kablowych, bądź ułożenia korytek w ścianach wewnętrznych lub zewnętrznych.

Alternatywą dla takiego rozwiązania może być zainstalowanie monitoringu IP i wykorzystanie polimerowych kabli światłowodowych ULTIMODE POF-22D L6521_1 do transmisji obrazu z kamer. Wymiar poprzeczny kabla POF to zaledwie 2,2 mm. Dodatkowo kabel światłowodowy jest niewrażliwy na pole elektromagnetyczne i wyładowania atmosferyczne, co pozwala na poprowadzenie kabla POF w peszlach z kablami energetycznymi zainstalowanymi w domu. Do konwersji sygnału przesyłanego w kablu UTP na sygnał optyczny służą media konwertery ULTIMODE POF-100MC L6213. Obraz z wszystkich punktów kamerowych zostaje przesłany do switcha optycznego ULTIMODE POF-S8 L6108 i dalej do rejestratora sieciowego.
Media konwerter ULTIMODE POF-100MCKamera IP 2.0 Mpix DS-2CD8253F-E HIKVISIONMedia konwerter ULTIMODE POF-100MCKamera IP 2.0 Mpix DS-2CD8253F-E HIKVISIONSwitch ULTIMODE POF-8S (8 x OptoLock)Kamera IP 2.0 Mpix DS-2CD8253F-E HIKVISION
Schemat monitoringu ze światłowodowym medium transmisyjnym POF
Warto podkreślić, że podłączanie urządzeń do polimerowego kabla światłowodowego nie wymaga złączy ani spawania. To znaczy, że kabel światłowodowy wystarczy dociąć na określoną długość i bezpośrednio włożyć w złącze OptoLock urządzenia, a następnie zablokować.

W jaki sposób przesłać sygnał z kamer w rozległej instalacji?

Schemat przedstawiony na rysunku poniżej prezentuje instalację, w której rejestrator znajdujący się w budynku biurowym jest oddalony od jednej grupy kamer o 1 km, a od drugiej grupy kamer aż o 3 km.
Kamera szybkoobrotowa PH-33<br />(WDR, 540 TVL, Sony Super Had, 0.7 lx, 3.5-115.5 mm) Kamera kompaktowa n-cam 550 (540 TVL,  Sony Super HAD II CCD, 0.5 lx, 4-9mm, IR 30m)Kamera kompaktowa n-cam 610 (600 TVL, Sony Super HAD II CCD, 0.01 lx, 4-9mm, IR do 40m, OSD)Transformator video Etrix 1VP-C z wtykiem BNC na kabluWideo konwerter ULTIMODE V-204D jednomodowy - WDM, 4xwideo, 1xdaneWideo konwerter ULTIMODE V-204D jednomodowy - WDM, 4xwideo, 1xdaneTransformator wideo Etrix 4VA-R aktywny odbiornikCyfrowy rejestrator 8-kanałowy HIKVISION/ULTIMAX DS-7308HI-S H.264 Monitor profesjonalny CCTV SAMSUNG SMT-1922P 19'
Schemat instalacji, która pozwala na przesłanie sygnału z kamer znajdujących się w znacznych odległościach od rejestratora
Sygnał z czterech kamer analogowych (3 kamery n-cam 550 M11264 oraz 1 kamera obrotowa PH-33 M1196) przesyłany jest za pomocą kabla światłowodowego jednomodowego i urządzenia Ultimode V-204D L2421 na odległość do 20 km. Przesłanie sygnału przez światłowód, oprócz wielkiej zalety jaką jest duża odległość transmisji, pozwala wyeliminować wpływ wszelkich zakłóceń na jakość sygnału. Jest to metoda transmisji zalecana w zakładach produkcyjnych używających maszyn emitujących silne pole elektromagnetyczne, szczególnie silników indukcyjnych.
Sygnał z kamer n-cam 710 M11270 przesyłany jest przy pomocy skrętki komputerowej przy zastosowaniu transformatorów wideo. Użycie aktywnego odbiornika Etrix 4VA-R M16745 oraz pasywnych transformatorów Etrix 1VP-C M16658 pozwala przesłać sygnał na odległość do 1500 m. Jeśli zdecydujemy się na zastąpienie transformatorów pasywnych na aktywne, np. Etrix 4VA-T M16744, odległość ta zwiększy się do 2400 m.

Wykrywanie podejrzanych zachowań.

Oprogramowanie Digifort K3002, K3003, K3004 pozwala na integrację z modułem zaawansowanej analizy obrazu VCA K3040, oferującym m.in. detekcję potencjalnych zagrożeń. System może wszcząć alarm w przypadku, gdy w zdefiniowanej strefie zostanie wykryty obiekt (z reguły osoba, samochód, zwierzę) poruszający się w niej ponad określony limit czasowy, zdefiniowany przez operatora systemu.
W skład analizy obrazu wchodzą takie opcje jak:
  • detekcja twarzy,
  • wykrywanie pozostawionych obiektów,
  • wykrywanie zaginionych obiektów,
  • ostrzeganie o przekroczeniu prędkości,
  • wykrywanie podejrzanych zachowań,
  • wyszukiwanie i raportowanie o zdarzeniach,
  • atak na kamerę,
  • tworzenie wirtualnych barier,
  • kontrola kierunku przemieszczania się obiektów,
  • wyszukiwanie określonych obiektów,
  • zliczanie obiektów.
Oprogramowanie serwerowe do rejestracji obrazu z kamer K3001, K3002, K3003, K3004 oraz analizy obrazu K3040 jest do pobrania tutaj. Dostępna jest polska wersja językowa.

Jak wzmocnić sygnał LTE?

Często w miejscowościach znajdujących się w pobliżu wielkich miast, występuje problem z zasięgiem sieci LTE. Rozwiązaniem takiego problemu jest zastosowanie zewnętrznej anteny do modemów. Szczególnie polecamy antenę TRANS-DATA LTE KYZ 7,5/8/10 A741031, która pracuje w częstotliwościach: 698-800, 800-960, 1700-2700 MHz - pasmo przeznaczone pod LTE.
Cechy wyróżniające antenę:
  • Zewnętrzna, logarytmiczna, kierunkowa,
  • Szerokopasmowa: 698-800, 800-960, 1700-2700 MHz,
  • Praca w sieciach: GSM, DCS, UMTS, WLAN, LTE,
  • Zysk:
    • 7,5 dBi (698-800 MHz),
    • 8,0 dBi (800-960 MHz),
    • 10 dBi (1700-2700 MHz),
  • Niski współczynnik VSWR <1.5,
  • 55 cm przewodu zakończonego gniazdem N,
  • Obudowa wykonana z tworzywa ABS odpornego na promieniowanie UV i czynniki atmosferyczne,
  • Mocowanie do masztu za pomocą obejmy,
  • Regulacja pochylenia anteny względem masztu 0-90o,
  • Możliwy montaż do rury pionowej, poziomej, pod kątem 45o.
Antena TRANS-DATA LTE KYZ 7,5/8/10
Antena TRANS-DATA LTE KYZ 7,5/8/10 A741031
TRANS-DATA jest to marka wysokiej jakości anten przeznaczonych do odbioru oraz transmisji danych bezprzewodowo. Dzięki zastosowaniu wysokiej jakość materiałów oraz bardzo dobremu wykonaniu, anteny te charakteryzują się bardzo dobrymi i stałymi parametrami. Antena marki TRANS-DATA znacznie poprawia moc sygnału oraz zwiększa teren pokrycia sygnałem.
Nowości w firmie DIPOL:
Zabezpieczenie przeciwprzepięciowe AXON PoE Multi NETProtector 4xWE
Zasilacz stabilizowany impulsowy ZSIT-62-8 (DC 12-14V, 8x0.65A)
Kamera IP 2.0 Mpix DS-2CD8253F-E HIKVISION
Antena panelowa GigaEter Duo 19 5GHz WideBand 2x2 MIMO
Zabezpieczenie przeciwprzepięciowe
AXON PoE Multi NETProtector
J2837
Zasilacz impulsowy ZSIT-62-8
DC 12-14V, 8x0.65A
M18281
Kamera IP 2.0 Mpix
DS-2CD8253F-E HIKVISION
K1450
Antena GigaEter Duo 5GHz
WideBand 2x2 MIMO
A75105
Warto przeczytać:
DiSEqC - przełączanie między satelitami w instalacjach indywidualnych i multiswitchowych. Potrzeba przełączania tunera, na sygnał z wybranego konwertera, spowodowała konieczność opracowania przeznaczonych do tego celu urządzeń.
Pierwotnie były to przełączniki ręczne, następnie do sterowania przekaźnikami wykorzystywano różnego rodzaju sygnały (np.: Tone Burst, sygnał z eurozłacza). Ich różnorodność spowodowała potrzebę ujednolicenia. Proces ten odbył się pod patronatem nadawcy satelitarnego Eutelsat – wypracowano standard DiSEqC...
Kompatybilność odbiorników oraz przełączników w poszczególnych wersjach standardu DiSEqC:
  1.0 1.1 1.2 2.0 2.1 2.2
1.0 + - - + - -
1.1 + + - + + -
1.2 + + + + + +
2.0 + - - + - -
2.1 + + - + + -
2.2 + + + + + +
Bezprzewodowy system CCTV IP. Przy zastosowaniu technologii CCTV IP tworzenie instalacji monitoringu bezprzewodowego nie stanowi żadnego problemu.
Dużą elastyczność daje stosowanie kamer IP wraz z oddzielnymi punktami dostępowymi, np. N2301, N2311. Pozwala to umieścić punkt transmisyjny na dachu budynku, co nie jest możliwe w przypadku kamer z wbudowanym AP...
Zasady projektowania instalacji antenowej TV naziemnej. Poniższy schemat przedstawia przykładową instalację w budynku. W tabeli dokonano zestawienia poziomu sygnału dla wybranych trzech gniazd instalacji antenowej (oznaczonych jako "1", "2", "3") - dla częstotliwości 862 MHz, przy założeniu, że:
  • poziom sygnału zmierzony miernikiem na wejściu wzmacniacza wynosi 75 dBuV,
  • wzmocnienie wzmacniacza ZG ustawione jest na 45 dB, w ten sposób na wyjściu wzmacniacza dysponujemy 120 dB.
Ponieważ zastosowane zostały wzmacniacze kanałowe, nie uwzględniono redukcji...