Nr 32/2011 (10.10.2011)
Następna generacja sieci domowych - 50 Gb/s POF.
Zakończył się trzyletni projekt POF-PLUS, który miał na celu rozwój komercyjny i badania technologii transmisji Gigabitowej w polimerowych sieciach światłowodowych POF (ang. Plastic Optical Fiber) o rdzeniu 1mm. Uruchomiony w roku 2008 i sponsorowany przez UE trzyletni projekt POF-PLUS zrzeszył największych europejskich operatorów telekomunikacyjnych i centra badawcze, takie jak Eindhoven University of Technology, Firecomms, France Telecom, Telecom Italia, Fraunhofer Institute for Integrated Circuits, POF Application Center (POFAC), czy Luceat SpA.Zakończenie projektu zaowocowało przedstawieniem trzech możliwości transmitowania sygnałów Gigabitowych przez światłowody polimerowe o średnicy rdzenia 1mm:
- przesyłanie sygnału z prędkością do 1 Gb/s na odległość 90 m,
- przesyłanie sygnału z prędkością 6 - 10 Gb/s na odległość 50 m,
- przesyłanie sygnału z prędkością od 20 Gb/s - 50 Gb/s na odległość 90 m z wykorzystaniem kabla światłowodowego wielordzeniowego POF.
Moduł gigabitowy POF przedstawiony przez firmę Firecomms
Wszystkie elementy dobierane były pod kątem minimalizacji przyszłych kosztów, dzięki czemu sieci optyczne POF mają być dostępne dla każdego abonenta. Dodatkowo instalacje domowe światłowodowe POF są zdecydowanie bardziej przyjazne dla użytkownika końcowego niż tradycyjne światłowody kwarcowe, czy nawet standardowe rozwiązania miedziane (UTP, koncentryczne itp.). Wszystko dzięki prostocie połączenia kabla z urządzeniami i niewielkiej średnicy pojedynczego włókna - 2,2 mm.
Przez najbliższe 5 lat należy się spodziewać ekspansji usług szerokopasmowych do domu, takich jak IPTV (w wersji HD), wideokonferencji itp. Obligatoryjne jest zwiększenie przepustowości łączy dostępowych (poprzez FTTH, VDSL lub bezprzewodowo przez WiMax). W tym świetle możliwości światłowodowych sieci optycznych POF wydają się być bardzo konkurencyjne.
Przez najbliższe 5 lat należy się spodziewać ekspansji usług szerokopasmowych do domu, takich jak IPTV (w wersji HD), wideokonferencji itp. Obligatoryjne jest zwiększenie przepustowości łączy dostępowych (poprzez FTTH, VDSL lub bezprzewodowo przez WiMax). W tym świetle możliwości światłowodowych sieci optycznych POF wydają się być bardzo konkurencyjne.
Polimerowe światłowody POF to medium transmisyjne, w którym sygnał w postaci modulowanej wiązki transmitowany jest wielomodowo w zakresie światła widzialnego, najczęściej na długości fali 650 nm - światło czerwone.
Cyfrowa stacja DVB-T MHH-3000+ w sieci klubów fitness.
Pure Life to nowoczesna, prężnie rozwijająca się sieć klubów fitness, obejmująca swym zasięgiem kolejne miasta w Polsce. W dotychczas uruchamianych obiektach wdrażano system bazujący na stacji MMH firmy TERRA, wyposażonej w transmodulatory QPSK-PAL RDC-313 R81710. W nowo otwartym punkcie w Kielcach zdecydowano się na montaż stacji drugiej generacji MMH+ dystrybuującej sygnał w cyfrowym standardzie DVB-T. W skład pakietu programowego weszło 7 programów. Warty zaznaczenia jest fakt, iż rozwiązanie cyfrowe okazało się być tańszym od rozwiązania analogowego ze względu na możliwość zainstalowania mniejszej liczby urządzeń.Instalację i konfigurację stacji zlecono firmie Innex z Wrocławia, posiadającej wieloletnie doświadczenie w projektowaniu i wdrażaniu systemów telewizyjnych i informatycznych.
Widok stacji czołowej zamontowanej w szafie RACK
W skład stacji weszły następujące elementy:
- jednostka centralna UC-380 R81700 - ze względu na to, że mieści ona 8 modułów, możliwe jest dołożenie kolejnych programów w przyszłości; może to być nawet 8 programów w cyfrowej jakości bez konieczności instalacji kolejnej jednostki centralnej,
- 3 sztuki transmodulatorów RDC-313 R81710 - do odbioru transponderów i zdekodowania wybranych kanałów,
- modulator i remultiplekser TRX-360 R81709 - do selekcji wybranych programów i utworzenia z nich multipleksu cyfrowego DVB-T.
Do najważniejszych korzyści wynikających ze stosowania cyfrowych stacji czołowych należą:
- identyczna, bardzo dobra jakość sygnału w obrębie całej instalacji,
- możliwość dystrybucji programów w rozdzielczości HD,
- możliwość przekazywania do odbiorników przewodnika programowego EPG,
- często niższe koszty instalacji (w zależności od rozkładu programów na transponderach).
Rejestrator Signal na straży bezpieczeństwa osiedla - monitoring obywatelski.
Sercem każdego systemu monitoringu jest rejestrator - typu "standalone" lub specjalny serwer z oprogramowaniem. Spółdzielnie mieszkaniowe instalując monitoring osiedla często udostępniają podgląd obrazu mieszkańcom. Jednak rejestratory nie pozwalają na nieograniczoną liczbę połączeń. Nieprzemyślana hierarchia uprawnień może sprawić, że monitoring staje się bezużyteczny. Priorytetem dla takiego systemu jest nadzór nad bezpieczeństwem, a co za tym idzie stabilna praca.Przykładowy schemat ilustrujący możliwości rejestratora SIGNAL
Rejestratory SIGNAL pozwalają na optymalne dostosowanie poziomów dostępu dla maksymalnie 63 predefiniowanych kont. Możliwe jest ograniczenie ilości jednoczesnych połączeń w zakresie 1-10 użytkowników. Mieszkańcom poszczególnych klatek przypisuje się te same uprawnienia, definiując jakie operacje mogą wykonywać i obraz z których kamer mogą podglądać. Nie jest bowiem wskazane, aby mieszkańcy mieli dostęp do wszystkich kamer, ponieważ mogłyby się zdarzyć osoby inwigilujące nieswoje parkingi, czy wejścia do klatek schodowych. Aby dodatkowo zabezpieczyć dostęp do rejestratora, można użyć filtracji użytkowników po adresie MAC lub stworzyć białą bądź czarną listę adresów IP.
Signal DVR serii DL-8300 to nowoczesne rejestratory z najwyższej półki. Ich parametry oraz funkcje plasują je w czołówce oferowanych na rynku rozwiązań tego typu. Dzięki wielu nowatorskim rozwiązaniom znaleźć mogą zastosowanie w każdym analogowym systemie CCTV.
Jak połączyć dwa światłowody? - Szybkozłącza.
Nowoczesnym, niskokosztowym sposobem łączenia (zakańczania) włókien światłowodowych i kabli patchcordowych są szybkozłącza optyczne. Ich główną przewagą nad złączami optycznymi klejonymi bądź wygrzewanymi jest dużo szybszy czas wykonania i brak konieczności zachowania sterylnych warunków montażu, przy zbliżonych parametrach transmisyjnych.Do zarobienia szybkozłączy nie jest wymagane zachowanie specjalnych warunków, ponieważ czoło światłowodu zostało wypolerowane i wklejone w warunkach laboratoryjnych. Konstrukcja szybkozłączy jest analogiczna do spawów mechanicznych. Zakańczany kabel światłowodowy jest pozycjonowany przy montażu w prowadnicach w kształcie litery V, dzięki czemu można uzyskać bardzo niską tłumienność złącza, na poziomie 0,25 dB. Żel optyczny, znajdujący się w złączu, niweluje skutki nieprecyzyjnego cięcia, czy niewielkiej przerwy między wprowadzonym końcem włókna światłowodowego, a zamontowanym włóknem wewnątrz złącza.
Rozwiązanie to jest idealne do budowy sieci typu FTTD (światłowód do biurka), a zwłaszcza do zarabiania gniazd końcowych. Technologia jest także wybierana przez firmy instalacyjne do realizacji niedużych projektów okablowania szkieletowego, ponieważ nie traci się czasu na przygotowanie stanowiska pracy. Z tych samych powodów, złącza są idealne do usuwania uszkodzeń, wymiany, konserwacji oraz rekonfiguracji związanej z dodawaniem lub przenoszeniem kabli światłowodowych.
Szybkozłącze ULTIMODE FAST-05SC/APC L5712
Inteligentne oświetlacze podczerwieni w kamerach Sunell.
W kamerach kompaktowych stosuje się oświetlacze IR o jak największych mocach, aby zmaksymalizować oświetlony obszar. Takie rozwiązanie ma jednak poważną wadę: jeżeli obserwowany obiekt zbliży się do kamery, to zostaje prześwietlony i staje się nierozpoznawalny.Kamery Sunell SN-IRC4920AJ M11245 i SN-IRC5920AHLDN M11280 posiadają funkcję inteligentnego oświetlenia (Smart IR). Polega ona na tym, że procesor sygnałowy dokonuje ciągłej analizy obrazu i gdy wykryje, że obraz jest prześwietlony, zmniejsza moc oświetlacza podczerwieni. Dzięki temu unikamy np. prześwietlenia osób bądź pojazdów zbliżających się do kamery. Taka funkcjonalność jest szczególnie przydatna przy monitoringu wejść oraz wszelkich miejsc, gdzie obserwowany obiekt zbliża się do kamery.
Obraz ze zwykłej kamery z oświetlaczem IR zostaje prześwietlony dla obiektów znajdujących się blisko kamery. | Obraz z kamery M11245 Sunell SN-IRC4920AJ z inteligentnym oświetlaczem - dostosowanie mocy oświetlacza do odległości. |
Kamery wyposażone w funkcję inteligentnego oświetlenia (Smart IR):
Monitoring IP Hotelu „Rynek 16” w Sandomierzu.
Obiekt, zajmujący zabytkową kamienicę, został wyposażony w profesjonalny system CCTV IP, bazujący na zaawansowanym oprogramowaniu NUUO K3104 i kamerach Pixord o rozdzielczości 2 Mpix. Kamery kopułowe K1550, zasilane PoE, zostały zainstalowane na klatkach schodowych, a kamera kompaktowa K1533 na zewnątrz, zapewniając obserwację hotelowego parkingu.Pracujący system monitoringu oparty na oprogramowaniu NUUO oraz kamerach Pixord.
Górne i dolne zrzuty ekranowe pokazują powiększenia fragmentów zarejestrowanych 2 MPix obrazów.
Górne i dolne zrzuty ekranowe pokazują powiększenia fragmentów zarejestrowanych 2 MPix obrazów.
Dzięki wysokiej rozdzielczości obrazu obsługa hotelu jest w stanie rozpoznać dużą ilość detali, takich jak twarze osób wchodzących, tablice rejestracyjne. Ułatwiło to wychwytywanie osób postronnych i samochodów nienależących do gości. Ustały też całkowicie akty wandalizmu zabytkowej elewacji kamienicy.
Okablowanie strukturalne bazuje na skrętce wysokiej jakości NetSet E1408 oraz switchach PoE firmy TP-LINK TL-SF1008P N29930. Oprogramowanie NUUO zostało zainstalowane na komputerze PC zamontowanym w szafie rack 19” R912021. Połączenie komputerów peryferyjnych z serwerem odbywa się za pomocą oprogramowania klienckiego. Dla potrzeb inwestora zostało skonfigurowane połączenie zdalne z serwerem. Klient ma możliwość bieżącego podglądu oraz przeglądania archiwalnych zdarzeń z każdego miejsca na świecie za pomocą sieci Internet (PC oraz telefon komórkowy).
Sieć Wifi w standardzie 802.11n w biurze.
Brak dostępu do Internetu znacznie obniża funkcjonalność budynków i pomieszczeń. Przewodową sieć LAN można wykonać przy okazji większego remontu bądź budowy obiektu. Nie sposób jednak w 100% przewidzieć jak użytkownik rozmieści swój sprzęt komputerowy. Szybką, tanią i efektywną formą rozwiązania tego problemu jest instalacja bezprzewodowa. Na schemacie poniżej przedstawiono przykład rozbudowanej bezprzewodowej sieci biurowej.Sieć WiFi w biurze
- Urządzenie nr 1 - mające dostęp do sieci Internet, odpowiadające za rozdzielenie sygnału do wielu komputerów:
- N3252 TP-LINK TL-WR740N z wbudowanym routerem 150 Mb/s 802.11n,
- N3254 TP-LINK TL-WR741N z wbudowanym routerem 150 Mb/s 802.11n,
- N2958 Router 3G TP-LINK TL-MR3220 802.11n 150 Mb/s UMTS/HSPA,
- N2957 Router 3G TP-LINK TL-MR3420 802.11n 300 Mb/s UMTS/HSPA,
- N3250 Punkt dostępowy TP-LINK TL-WR841ND 802.11n z wbudowanym routerem oraz 4-port. switchem - 300 Mb/s,
- N3251 Punkt dostępowy TP-LINK TL-WR941ND 802.11n z wbudowanym routerem oraz 4-port. switchem - 300 Mb/s,
- N3253 Punkt dostępowy TP-LINK TL-WR1043ND z routerem, Gigabitowym switchem. 300 Mb/s 802.11n, USB.
- Urządzenie nr 2 - odpowiadające za dostęp bezprzewodowy do sieci Internet komputera stacjonarnego:
- Karty z interfejsem USB z możliwością podłączenia anteny zewnętrznej:
- N2922 TL-WN722N Karta 802.11n TP-LINK USB TL-WN722N, 150 Mb/s,
- N2925 TL-WN7200ND N2925 Karta 802.11n TP-LINK USB TL-WN7200ND, 150 Mb/s High Power 500 mW.
- Karty z interfejsem PCI z możliwością podłączenia anteny zewnętrznej:
- Urządzenie nr 3 - antena umożliwia wzmocnienie sygnału przez co można podłączyć odległe urządzenia w budynku:
- A72713 Antena wewnętrzna dookolna TP-LINK TL-ANT2405C 5 dBi 2,4 GHz,
- A72714 Antena wewnętrzna dookolna TP-LINK TL-ANT2408C 8 dBi 2,4 GHz.
- Urządzenie nr 4 - wzmacniacz sygnału (repeater) służy do wzmocnienia sygnału sieci WiFi:
Nowości w firmie DIPOL:
Warto przeczytać:
Parametry identyfikacyjne w sieciach DVB-T. Ponieważ zdecydowana większość odbiorników naziemnej telewizji cyfrowej posiada możliwość sortowania kanałów względem szeregu różnych parametrów, takich jak ONID, czy LCN, warto poznać znaczenie tych i innych skrótów.
Nadanie identyfikatorów poszczególnym strumieniom DVB służy zapewnieniu...
Nadanie identyfikatorów poszczególnym strumieniom DVB służy zapewnieniu...
Sortowanie listy programów według numerów LCN w odbiorniku DVB-T Signal HD-507 A99250
Monitoring CCTV domku letniskowego. Dużym problemem jest zabezpieczanie domów letniskowych. Na rysunku poniżej przedstawiono przykładową instalację opartą o rejestrator TREND 250x04 M72504.
Rejestratory nie obsługują bezpośrednio modemów USB UMTS/HSPA, do ich podłączenia można wykorzystać router TP-LINK N2957 TL-MR3420 3G/3.75G. Komunikacja z siecią Internet za pośrednictwem sieci 3G odbywa się...
Rejestratory nie obsługują bezpośrednio modemów USB UMTS/HSPA, do ich podłączenia można wykorzystać router TP-LINK N2957 TL-MR3420 3G/3.75G. Komunikacja z siecią Internet za pośrednictwem sieci 3G odbywa się...
Obiektyw asferyczny - prawda czy mit? Obiektywy asferyczne posiadają optykę (soczewki), które nie są wycinkiem sfery kuli, jak w przypadku zwykłych obiektywów, lecz są hiperboliczne. Inny kształt soczewki przekłada się na większą skuteczną średnicę wejścia, zapewniającą większą aperturę i większą transmitację światła. Obiektywy te posiadają odmienny profil, który kompensuje aberację na krawędzi obiektywu. Światło, które jest zwykle tracone przez standardowe obiektywy, zostaje...