Nr 33/2011 (17.10.2011)
X Jubileuszowy Konkurs Fotograficzny DIPOL-a rozstrzygnięty.
Jak co roku nadesłane prace oceniał krakowski fotograf Paweł Zechenter, przyznając I i II miejsce w konkursie. Swoją nagrodę przyznał również Dział Techniczny firmy DIPOL.Pierwsze miejsce zajęła praca pana Michała Straszewskiego pt. "Telewizja czarno-biała". Jurora urzekła w niej bardzo ciekawa kompozycja, jak i umiejętne użycie Photoshopa, choć zazwyczaj jest ortodoksyjnym przeciwnikami używania komputera do ingerencji w zdjęcia. W tym przypadku jednak, dzięki tym manipulacjom uzyskano nową jakość.
Drugim nagrodzonym jest pan Sławomir Gawryluk - tutaj zwraca uwagę wierne oddanie klimatu małego miasteczka, sennej atmosfery, a wszystko pod “patronatem” satelitarnych anten.
Trzecie miejsce i nagrodę Działu Technicznego otrzymuje pan Jacek Niwiński za jedno ze zdjęć cyklu "Nadajniki, przekaźniki, odbiorniki". Dział Techniczny proponuje do nagrodzonej pracy dodać podtytuł: "Tu jeszcze nie wykonano instalacji multiswitchowej".
Poza głównymi nagrodami, przyznano wyróżnienia dla: Macieja Wojdy (Anteny i nie tylko...), Marcina Bąkowskiego (Nasiadówka), Jarosława Urbana (Dwa Światy), Stanisława Ruminowicza (Anteny starego Lublina), Sandry Nowak (Okna na świat), Wojciecha Romańskiego (Anteny), Marcina Wolnika (Oko na Maroko), Tomasza Grzyba (W partyzanckiej wiosce oraz Odpoczynek) i Jerzego Malickiego (Nie będziesz miał...).
Artystyczny poziom nadesłanych w tegorocznym Konkursie prac był wysoki i wyrównany. Dziękujemy autorom za bystre oko, te zdjęcia pokazują o wiele więcej niż tylko anteny, ujawniają jak bardzo zmienia się świat, są przenikliwym dokumentem chwili (bo trudno powiedzieć epoki), wiele mówią o ludziach, którzy anteny montują, wiele o widzach.
Artystyczny poziom nadesłanych w tegorocznym Konkursie prac był wysoki i wyrównany. Dziękujemy autorom za bystre oko, te zdjęcia pokazują o wiele więcej niż tylko anteny, ujawniają jak bardzo zmienia się świat, są przenikliwym dokumentem chwili (bo trudno powiedzieć epoki), wiele mówią o ludziach, którzy anteny montują, wiele o widzach.
Tygodnie nagrań w paznokciu.
We wrześniu miała miejsce światowa premiera nowej karty pamięci microSD Mobile Ultra (15x11x1mm) o pojemności 64 GB i prędkości transferu 95 MB/s firmy SanDisk. Choć nie jest to pierwsza tego typu pamięć flash na rynku (pierwszą firmą, która tego dokonała był Kingmax), jej cena ma być bardzo niska i powinna wynosić około 219 dolarów. To kolejny krok w rozwoju nowego standardu SDXC.Karty microSDXC osiągnąć mają w najbliższej przyszłości pojemność 2 TB i transfer 300 MB/s
W 2009 roku pojawiła się pierwsza karta SDXC wypuszczona przez japońską firmę Toshiba. Obecnie na rynku kupić można karty o pojemności do 128 GB i szybkości transferu danych „tylko” do 20 MB/s. Docelowo standard pozwalać ma na zapis 2 TB na jednym nośniku z prędkością przesyłu aż do 300 MB/s.
Karty o takich parametrach spowodują rewolucję w dziedzinie archiwizacji nagrań z kamer przemysłowych. Proces ten będzie miał miejsce bezpośrednio w kamerze, a rejestrator będzie jedynie urządzeniem wspomagającym ich pracę, głównie w nagrywaniu nadmiarowym. Przy takich możliwościach zapis na nośniku umieszczonym w kamerze będzie wystarczający, a samo centrum monitoringu może jedynie otrzymywać powiadomienia o zdarzeniach.
Karty o takich parametrach spowodują rewolucję w dziedzinie archiwizacji nagrań z kamer przemysłowych. Proces ten będzie miał miejsce bezpośrednio w kamerze, a rejestrator będzie jedynie urządzeniem wspomagającym ich pracę, głównie w nagrywaniu nadmiarowym. Przy takich możliwościach zapis na nośniku umieszczonym w kamerze będzie wystarczający, a samo centrum monitoringu może jedynie otrzymywać powiadomienia o zdarzeniach.
Dotychczas sercem każdego systemu monitoringu, a zarazem jego najbardziej kosztownym elementem, jest rejestrator NVR lub serwer video opierający się w dużej mierze na lokalnym zapisie danych na konwencjonalnych dyskach HDD. Standard SATA II pozwala na transfer do 3 Gb/s, a dyski 2 TB wystarczają na zapis kilku dni nagrań wideo w rozdzielczości 1080p. To za mało. Rejestracja to główne zadanie DVR-ów i NVR-ów, dlatego szczególnie istotnym jest to jaka technologia zapisu danych jest w nich wykorzystywana. Odpowiedzią na narastające potrzeby są trzy nowoczesne sposoby archiwizacji danych: dyski SSD, zapis danych oparty o Cloud Computing oraz zapis na pamięciach przenośnych typu flash.
Najszybciej do powszechnego użytku powinny wejść dyski SSD (ang. Solid State Drive), czyli dyski oparte o pamięć typu flash, nie posiadające ruchomych elementów. Zarówno dyski SSD, jak i pamięci SDXC znajdą z pewnością zastosowanie w rozwiązaniach mobilnych, gdzie potrzeba znalezienia pojemnych i odpornych nośników danych od dawna hamuje ekspansję nowych funkcjonalności.
Monitoring konferencji to jedno z możliwych zastosowań rejestratora Protect 701
Do realizacji obranych założeń nie zdecydowano się na monitoring oparty o technologię PC, ani o technologię CCTV IP, lecz wykorzystano rejestrator Protect 701 M70701. Nagrywany obraz może mieć rozdzielczość nawet 1280 x 720 (HD Ready 720p) przy prędkości 25 kl./s, co daje wrażenie zupełnej płynności poruszania się obiektów i osób. Dzięki wbudowanemu mikrofonowi, istnieje możliwość nagrywania rozmów w wysokiej jakości. Zastosowany obiektyw o szerokim kącie widzenia (120 stopni) jest w stanie objąć w pełni pomieszczenie, przez co niekonieczne jest stosowanie dodatkowych kamer.
Zapis na kartę SD plików w formacie AVI pozwala na szybkie przeglądanie i organizację nagrań na niemal każdym komputerze. Sam rejestrator potrafi odtwarzać nagrania archiwalne na własnym monitorze lub na telewizorze podpiętym do gniazda HDMI. Dzięki kompresji H.264 rejestrator jest w stanie zapisać nawet 11 godzin materiału audio-wideo na standardowej karcie SDHC 32 GB.
Dzięki prostocie obsługi, wysokiej jakości nagrań oraz łatwości implementacji w dowolnej lokalizacji, Protect 701 okazał się trafnym wyborem.
Instalacja dla obszarów o silnym poziomie sygnału (nadajniki dużej i średniej mocy oddalone do około 20 km).
Instalacja zakłada doprowadzenie sygnału DVB-T do dwóch telewizorów, z których jeden posiada możliwość odbioru programów cyfrowych (głowica MPEG-2/MPEG-4), natomiast drugi z nich jest odbiornikiem z głowicą zapewniającą możliwość odbioru wyłącznie programów analogowych. W takim przypadku konieczny jest zakup odbiornika naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T. W przedstawionym przykładzie proponujemy Państwu wykorzystanie znanego i sprawdzonego na rynku odbiornika Signal HD-527 A99252.Obie przedstawione na schemacie anteny, tj. A6040 oraz A0315 posiadają możliwość montażu na maszcie, jednak obie zostały zaprojektowane z myślą o mieszkańcach obszarów miejskich i ze względu na małe gabaryty zalecane są do instalacji na przykład na balkonach. Antena A0315 może być z powodzeniem stosowania na obszarach otwartych z możliwością skierowania jej wprost na nadajnik. W przypadku gęstej zabudowy i konieczności odbioru sygnału z odbić, zalecane jest stosowanie wyposażonej w przedwzmacniacz anteny Signal HDA-5000 A6040 o szerszej wiązce promieniowania.
W przypadku montażu anteny z przedwzmacniaczem należy pamiętać o doprowadzeniu do niej zasilania. Zasilacz umieszczany jest zazwyczaj przy jednym z telewizorów/odbiorników. Taka instalacja wymaga zastosowania odpowiedniego typu rozgałęźnika telewizyjnego pozwalającego na przesył napięcia stałego na linii wyjście-wejście. W powyższym przypadku wykorzystano rozgałęźnik indukcyjny E2094 do podziału sygnału na dwa odbiorniki. Możliwy jest podział na większą liczbę odbiorników poprzez skorzystanie z rozgałęźników o większej liczbie wyjść.
- łączenie punktu dystrybucyjnego z każdym piętrem osobnym kablem światłowodowym i zakańczanie go na każdym piętrze w przełącznicy naściennej (instalacja jest bardzo pracochłonna, wymaga odpowiednio wykwalifikowanej kadry i sprzętu do robienia spawów termicznych),
- rozprowadzenie w całym budynku mikrokanalizacji do każdego abonenta i wdmuchiwanie włókien światłowodowych w momencie podłączania klienta (jest pracochłonna ponieważ wymaga poprowadzenia osobnej mikrorurki o średnicy 5 mm do każdego abonenta),
- rozprowadzenie w całym budynku kabla łatwego dostępu (szybka i prosta instalacja, minimalizacja spawów termicznych).
ULTIMODE Building System to najnowsze rozwiązanie okablowania światłowodowego budynku bazujące na kablu łatwego dostępu, w którym nie ma konieczności wykonywania spawów optycznych. System przeznaczony jest do stosowania w budynkach wielomieszkaniowych, biurowych i przestrzeniach typu "open space". Specjalna konstrukcja kabla umożliwia łatwy dostęp do włókien poprzez tzw. wycinanie okien w osłonie przy pomocy strippera VC-VOT L5911. Włókna światłowodowe zostają nienaruszone. Takie rozwiązanie umożliwia każdemu instalatorowi szybki montaż światłowodów.
Instalacja kabla łatwego dostępu
| ||
Sposób wycinania okna w kablu łatwego dostępu VertiCASA. Okno powinno zostać wycięte na najwyższym piętrze pionu oraz na piętrze, na którym będzie podłączony abonent. | Widok okna wyciętego w kablu VertiCASA |
| ||
W oknie na najwyższym piętrze pionu należy delikatnie wysunąć i uciąć włókno światłowodowe | Na piętrze, na którym podłączony będzie abonent, należy delikatnie wysunąć nacięte wcześniej włókno światłowodowe |
Wybór odpowiedniego trybu pracy kamery.
Kamery CCTV dzień/noc przy niskim poziomie oświetlenia przełączają się w tryb czarno-biały. Dzięki temu kamera zwiększa swoją czułość i może wygenerować użyteczny obraz przy niższym poziomie oświetlenia. Jednak występują sytuacje, gdzie mimo słabego poziomu oświetlenia wymagany jest obraz kolorowy, ponieważ daje on więcej informacji o obiektach. Warto przetestować ustawienia kamery tak, aby uzyskać obraz dobrej jakości, niosący jak najwięcej danych o obiektach i zdarzeniach.Obraz z kamery u-cam 630 M11192 ustawionej w tryb automatyczny. Przy ustawieniach fabrycznych otrzymujemy obraz czarno-biały bardzo dobrej jakości. | Obraz z kamery u-cam 630 M11192 (czułość w kolorze 0,1 lx) ustawionej w tryb kolorowy - mimo lekkiego śnieżenia można określić kolory obiektów |
W większości kamer wyposażonych w menu OSD można ustawić tryb pracy kamery (automatyczne przełączanie, kolor, czarno-biały). W bardziej rozbudowanych wersjach możliwe jest ustawienie progów przełączania, dzięki czemu można dostosować pracę kamery do panujących warunków oświetleniowych lub zoptymalizować pracę z oświetlaczami podczerwieni.
Ustawienia progów przełączania dzień/noc w kamerze Sunell SN-BXC5930CDN M11209
Monitoring stacji demontażu pojazdów.
Inwestor ze względu na zdarzające się na terenie firmy przypadki kradzieży i chęć podniesienia standardów bezpieczeństwa pracy, zdecydował się na monitoring IP całego terenu należącego do zakładu. Realizacji tego zlecenia podjęła się firma Milenium-IT.Wymogi stawiane monitoringowi były następujące:
- wysoka jakość obrazu,
- bezobsługowość,
- stabilna, bezawaryjna praca,
- płynny obraz,
- możliwie najniższe koszty instalacji i utrzymania systemu.
Jakość nagrań całkowicie spełniła stawiane przez inwestora wymagania. Zarchiwizowany obraz o rozdzielczości 2 MPix można powiększać na ekranie monitora ukazując nierozróżnialne przy analogowym monitoringu szczegóły.
Praca systemu monitoringu nie wymaga nadzoru operatora, jest on całkowicie bezobsługowy. W razie konieczności sprawdzenia archiwalnych nagrań lub aktualnego widoku z kamer, można to zrobić za pomocą aplikacji klienckiej lub przeglądarki internetowej z dowolnego miejsca na świecie. Niskie zużycie energii przez NVRmini sprawia iż koszt utrzymania instalacji jest blisko 7-krotnie niższy, w porównaniu do serwera z oprogramowaniem rejestracji obrazu.
Podział łącza ADSL przy wykorzystaniu Routera TP-LINK.
Jest to jedno z najczęściej stosowanych obecnie rozwiązań, gdyż większość użytkowników domowych podłączona jest bezpośrednio do asymetrycznych linii zwanych ADSL (Asymmetric Digital Subscriber Line (ang.) - asymetryczna cyfrowa linia abonencka).Przykładowa sieć komputerowa w domu jednorodzinnym oparta na łączu ADSL
Router z wbudowanym modemem ADSL odpowiada za rozdzielenie sygnału do wielu komputerów za pomocą sieci przewodowej, bądź drogą bezprzewodową.
Spis urządzeń nadających się wykorzystania przy takiej instalacji:
- Urządzenie nr 1 - urządzenie mające dostęp do sieci Internet, odpowiadające za rozdzielenie sygnału do wielu komputerów:
- N2902 Router TP-LINK ADSL (Annex A) TD-W8901G zintegrowany z 4-portowym switchem oraz Access Pointem,
- N2904 Router TP-LINK ADSL TD-W8960N z Access Pointem 300 Mb/s 802.11n,
- N2908 Router TP-LINK ADSL TD-W8950N z Access Pointem 150 Mb/s 802.11n,
- N2906 (bez WiFi) Router TP-LINK ADSL (Annex A) TD-8816,
- N2907 Router TP-LINK ADSL (Annex A) TD-8840T zintegrowany z 4-portowym switchem (bez WiFi).
- Urządzenie nr 2, 3 - odpowiadające za dostęp przewodowy do sieci Internet komputera stacjonarnego:
Nowości w firmie DIPOL:
Warto przeczytać:
Instalacja na 240 gniazd u producenta elektroniki. W jednym z warszawskich biurowców, gdzie na kilku piętrach zlokalizowane są biura projektowe jednego z największych producentów elektroniki, wykonano ciekawą instalację multiswitchową.
Instalacja przeznaczona jest również do zastosowań profesjonalnych, więc zdecydowano się na dobór komponentów najwyższej jakości.
Cała instalacja liczy 240 gniazd i zbudowana została w oparciu....
Instalacja przeznaczona jest również do zastosowań profesjonalnych, więc zdecydowano się na dobór komponentów najwyższej jakości.
Cała instalacja liczy 240 gniazd i zbudowana została w oparciu....
Otwierasz samochód, a tam... Google. 250 tysięcy kilometrów bez wypadku, a właściwie z jednym incydentem - nieuważny kierowca wjechał w tył samochodu. Wydaje się, że kończy to dyskusję, kto jest lepszym kierowcą: kobiety, czy mężczyźni - wygrywa robot.
Takie są wyniki testów samochodu zaprojektowanego przez Google we współpracy z Toyotą.
Samochody, które mogą poruszać się samodzielnie, przechodzą testy na amerykańskich drogach. Obecnie, sprawdzian odbywa się jeszcze z udziałem kierowcy, bo prawo nie zezwala...
Takie są wyniki testów samochodu zaprojektowanego przez Google we współpracy z Toyotą.
Samochody, które mogą poruszać się samodzielnie, przechodzą testy na amerykańskich drogach. Obecnie, sprawdzian odbywa się jeszcze z udziałem kierowcy, bo prawo nie zezwala...
Incydent - nagrywanie w lepszej jakości. Zdarza się, że nagrania z zastosowaniem detekcji ruchu i pre - alarmu nie są wystarczające do identyfikacji osób i późniejszej analizy, ze względu na słabą jakość obrazu.
Rozwiązaniem tego problemu jest optymalizacja metody nagrania, którą posiadają rejestratory Hikvision - Ultimax serii 7300: M74040, M74080, M74160 oraz serii 8100: M76080, M76160, M78080, M78160.
To unikalne rozwiązanie jest proste i zarazem doskonałe. Każdy kanał ma możliwość...
Rozwiązaniem tego problemu jest optymalizacja metody nagrania, którą posiadają rejestratory Hikvision - Ultimax serii 7300: M74040, M74080, M74160 oraz serii 8100: M76080, M76160, M78080, M78160.
To unikalne rozwiązanie jest proste i zarazem doskonałe. Każdy kanał ma możliwość...