Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 31/2011 (3.10.2011)

"Wafelek" zbudowany z 1000 warstw - przyszłość elektroniki.

Firma Sony poinformowała o zakupie od amerykańskiej firmy Ziptronix technologii łączenia chipów. W tej z pozoru nieistotnej informacji kryje się potencjał na przełom technologiczny w kilku dziedzinach współczesnej techniki, między innymi w: elektronice, telekomunikacji, fotografii.
Ziptronix opracował przełomową metodę łączenia warstw układów elektronicznych. Technologia ZiBond zapewnia niskotemperaturowe spajanie wielu materiałów w kombinacji wcześniej niemożliwej. Osiągane jest to przy użyciu bardzo cienkiej warstwy związków azotu i krzemu.
Sony wykorzysta ZiBond do produkcji przetworników obrazu stosowanych we wszelkiego rodzaju kamerach i aparatach fotograficznych. Firma jest w tej dziedzinie liderem rynku ocenianego na 16 miliardów dolarów i ostro inwestuje, aby tej palmy pierwszeństwa nie utracić.
W szczególności nowa technologia znajdzie zastosowanie w produkcji nowoczesnych matryc CMOS typu BSI (Back-Side Illumination), w których trzeba zespolić element światłoczuły, wzmacniacz sygnału i przetwornik analogowo-cyfrowy z podłożem krzemowym.
Nowy sposób spajania pozwoli na większą dokładność połączeń, co daje możliwość upakowania większej ilości elementów światłoczułych (pikseli) na tej samej powierzchni.
Dzisiejszej wielkości 5-megapikselowe kamery będą mogły uzyskać nawet 16-megapikseli, co jest szczególnie ważne przy produkcji urządzeń mobilnych.
Technologia ZiBond jest jednym z kilku opracowanych sposobów na łączenie chipów i budowę układów 3D IC. O opracowaniu podobnej technologii podała firma IBM i 3M, pozwala ona na łączenie do 1000 warstw.
(źródło: ibm.com)
ZiBond należy do technologii 3D IC (3 Dimensional Integrated Circuit - 3-wymiarowy układ scalony). Obejmuje ona układy scalone złożone z co najmniej 2 warstw aktywnych układów elektronicznych, które są zintegrowane w jedna całość poprzez połączenia elektroniczne, zarówno pionowe, jak i poziome. Dzięki integracji znacznemu zmniejszeniu ulegają układy elektroniczne, długości połączeń pomiędzy elementami oraz zapotrzebowanie na prąd. Technologia jest przyszłością wyrobu układów elektronicznych, jest ciągle rozwijana i udoskonalana. Największymi problemami z jakimi muszą się zmierzyć twórcy tych układów to dokładność połączeń (szczególnie tracona przy spajaniu w wysokich temperaturach i pod ciśnieniem) oraz trudności z odprowadzeniem ciepła.
Układ 3D-IC. Połączenie 4 warstw układów elektronicznych. Na powiększonym fragmencie widać połączenie poprzez warstwę krzemu (TSV) oraz mikrokanalik służący do odprowadzania ciepła.
(źródło: esl.epfl.ch)

Zakończył się konkurs "Ciekawie o antenach" - ogłoszenie wyników 17 października.Zdjęcia nadesłane na konkurs
 Ciekawie o antenach - X konkurs wakacyjny DIPOL-a 2011
 Ciekawie o antenach - X konkurs wakacyjny DIPOL-a 2011
 Ciekawie o antenach - X konkurs wakacyjny DIPOL-a 2011
Nie będziesz miał...
Jerzy Malicki
Oko na Maroko
Marcin Wolnik
Anteny
Wojciech Romański

Telewizja trójwymiarowa na kilku odbiornikach.

Splitter HDMI 3D 1x4 H3215 marki Signal umożliwia rozprowadzenie sygnału HDMI 3D do czterech odbiorników telewizyjnych jednocześnie. Produkt ten posiada zdolność buforowania sygnału, jak i jego wzmacniania. Wzmocniony sygnał można przesyłać kablem na odległość do 15 m. Produkt ten doskonale nadaje się do sklepów prezentujących telewizory HD, DVD, sklepów wielkopowierzchniowych z prezentacją oferty w rozdzielczości HD z obrazem 3D, jak i do sal konferencyjnych, aby rozdzielić sygnał z komputerów na kilka telewizorów.
Schemat zastosowania Splittera HDMI H3215

Światłowody - nowe możliwości w monitoringu.

Poniższy schemat ilustruje możliwość wykorzystania transmisji światłowodowej do budowy rozleglej instalacji CCTV.
Do rejestratora podłączono za pomocą kabla koncentrycznego 4 kamery znajdujące się w tym samym budynku. Następne 4 kamery zostały podłączone za pomocą wideo konwerterów ULTIMODE L2402 Dzięki nim możliwe jest przesyłanie obrazu z 4 kamer jednym przewodem światłowodowym na odległość nawet 2000 m.
Monitor profesjonalny CCTV SAMSUNG SMT-1922P 19' Wideo konwerter ULTIMODE V-021D wielomodowy - WDM, 1xwideo, 1xdanePulpit sterowniczy DS-1003Wideo konwerter ULTIMODE V-021D wielomodowy - WDM, 1xwideo, 1xdaneMedia konwerter M-023G 1Gb/s - transmisja przez dwa włókna wielomodowe do 2 kmCyfrowy rejestrator 8-kanałowy HIKVISION/ULTIMAX DS-8108HFI-S H.264Kamera kompaktowa Sunell SN-IRC5920AHLDN (dzień/noc, D-WDR, 600 TVL, Sony Effio-E, ICR, 0.08 lx, 2.8-10mm, OSD, IR do 40m) Wideo konwerter ULTIMODE V-024D wielomodowy - WDM, 4xwideo, 1xdaneWideo konwerter ULTIMODE V-024D wielomodowy - WDM, 4xwideo, 1xdaneKamera kompaktowa Sunell SN-IRC5920AHLDN (dzień/noc, D-WDR, 600 TVL, Sony Effio-E, ICR, 0.08 lx, 2.8-10mm, OSD, IR do 40m)
Schemat obrazujący wykorzystanie urządzeń ULTIMODE w transmisji lokalnej i globalnej
Rejestrator Hikvision DS-8108HFI-S M78080 posiadający wyjście Fast Ethernet, podłączony może zostać do gigabitowej sieci światłowodowej przy pomocy media konwertera M-023G 1Gb/s L10025.
Obraz do podglądu na monitorze i dane do sterowania można przesłać wykorzystując wideo konwerter wielomodowy ULTIMODE V-021D L2102.
Przez włókno światłowodowe transmitowane są jednocześnie: obraz ze złącza BNC do monitora i dane z portu szeregowego do pulpitu sterowania. Pozwala to na obsługę zdalną rejestratora nawet z odległości 2 km.
Stosowanie światłowodów jest wskazane nie tylko przy transmisji na duże odległości, ale także przy przesyle danych w obszarach o potencjalnych wysokich zakłóceniach elektromagnetycznych, gdzie trudno jest wykorzystać transmisję bezprzewodową. Wykorzystanie urządzeń Ultimode zapewnić może najlepszy odbiór wideo i okazać się może najtańszym sposobem transmisji danych.

Jak połączyć dwa światłowody? - Spaw mechaniczny.

Głównym problemem przy instalacji optycznej jest łączenie włókien światłowodowych. Jeżeli długość linku światłowodowego nie jest duża, można zamówić patchcord o zadanej długości i zainstalować kabel z zarobionymi złączami. Problem pojawia się przy instalacjach, gdzie wykorzystuje się włókno światłowodowe wcześniej położone w kanalizacji kablowej.

Istnieją trzy możliwości łączenia/zakańczania włókien optycznych:
 • spawy termiczne,
 • spawy mechaniczne,
 • szybkozłącza.
Spawy mechaniczne mogą być używane wszędzie tam, gdzie spawy termiczne, a wyeliminowanie skomplikowanego i kosztownego procesu spawania włókien znacznie ułatwia i przyspiesza wykonanie połączenia. Tłumienie dobrze wykonanego spawu termicznego nie powinno przekraczać 0,1 dB, a spawu mechanicznego 0,15 dB.

Do spawów mechanicznych nie są potrzebne drogie urządzania i narzędzia - wszystko, co instalator musi zrobić, to usunąć powłoki ochronne z włókna, uciąć je i włożyć do złącza. Sam proces montażu nie zajmuje więcej niż 30 sekund. Złącza mechaniczne są wielokrotnego użytku - można wyciągnąć włókno w każdym momencie.

W ofercie firmy DIPOL znajdują się spawy mechaniczne ULTIMODE FAST-MS1 L5550, które cechuje:
 • możliwość zarobienia spawu dla światłowodów o średnicy 250 μm i 900 μm,
 • przeznaczenie dla włókien jednomodowych i wielomodowych,
 • czas potrzebny na wykonanie spawu to około 30 sekund,
 • niewielkie tłumienie 0,1 do 0,15 dB,
 • możliwość zarobienia spawu do 5 razy bez strat jakości połączenia.
Spaw mechaniczny ULTIMODE FAST-MS1 5szt.
Łączenie światłowodów
Spaw mechaniczny ULTIMODE FAST-MS1 L5550
Łączenie światłowodów - spawy mechaniczne

Jak wykorzystać możliwości kamer.

Rodzaj użytego przetwornika, procesora sygnałowego i odsuwany filtr IR to główne czynniki mające wpływ na dobór kamer do pracy w rożnych warunkach oświetleniowych.
Kamera BOX Sunell SN-BXC0586DCN(II)(dzień/noc, WDR, 690HTVL, Wide Dynamic Pixim, ICR, 0.06 lx) Kamera kompaktowa n-cam 250 (600 TVL, Sony Super HAD II CCD, 0.01 lx, 3.6mm, IR do 40m, OSD)Kamera BOX u-cam 630 (dzień/noc, D-WDR, 650 TVL, Sony Effio-E, ICR, 0.03 lx) Kamera sufitowa CAM 622 (600 TVL, Sony Super HAD II CCD, 0.1 lx, 3.6mm)
Dobór kamer w zależności od warunków oświetleniowych
Na przykładzie powyższego rysunku przeprowadzimy analizę możliwości kilku kamer:
kod nazwa cecha kamery zastosowanie
 M11207   SN-BXC0586DCN
BOX
690HTVL, ICR, OSD
WDR Pixim, 0.06lx
rejestracja osób
pod światło
 M11192 u-cam 630
BOX
650TVL, Effio, OSD ICR,  2D-NR, 0.03lx rejestracja w półmroku
 M10741 cam 622
sufitowa
 600TVL, 3.6mm,
OSD, 0,03lx
ogólny podgląd pomieszczenia
 M11249 n-cam 250
kompaktowa
600TVL, OSD
3.6mm, , 0.01lx, IR do 40m.
teren zewnętrzny,
słabo oświetlony
Kamera BOX u-cam 630 (dzień/noc, D-WDR, 650 TVL, Sony Effio-E, ICR, 0.03 lx)
Obraz z kamery U-cam 630 M11192 wyposażonej w procesor sygnałowy Effio można oglądać "na żywo".
Proszę zwrócić uwagę na żywe kolory oraz pracę kamery w warunkach nocnych.

Jaki rodzaj monitoringu wybrać, megapikselowy IP czy analogowy?

Z tym pytaniem zmaga się obecnie większość instalatorów CCTV. Na rynku powoli ugruntowuje się pozycja kamer megapikselowych oferujących znakomitą jakość obrazu w przystępnej cenie. Przykładem takiego urządzenia jest kamera firmy Pixord P600 K1532. Oferuje ona obraz w rozdzielczości 1600 x 1200, co w stosunku do analogowego monitoringu pracującego w rozdzielczości 704 x 576 daje pięciokrotnie większą ilość szczegółów.
Poniżej pokazano zrzuty obrazu nagrania, którego wielkość dobrano tak, aby zarejestrowane przedmioty były tej samej wielkości.
Monitoring analogowy
Monitoring megapikselowy
Obrazy z kamery analogowej i megapikselowej.
Różnice warto obejrzeć klikając na zdjęcia (powiększając obraz).

Jak odebrać Internet w standardzie 802.11n drogą bezprzewodową?

Jeśli internet dostarczany jest drogą bezprzewodową, należy zaopatrzyć się w urządzenie posiadające tryb pracy WISP (Wireless Internet Service Providers), umożliwiające konfigurację portu radiowego jako portu WAN.
Router może być podłączony bezpośrednio do anteny zewnętrznej za pomocą przewodu koncentrycznego 50 Ω (np. Tri-Lan 240 E1171_100).
Instalacja domowa - sygnał dociera drogą bezprzewodową
Spis urządzeń nadających się wykorzystania przy takiej instalacji:
 • Urządzenie nr 1 - urządzenie mające dostęp do sieci Internet, odpowiadające za rozdzielenie sygnału do wielu komputerów:
  • N2956 Punkt dostępowy TP-Link TL-WR743ND WISP z routerem oraz 4-portowym switchem.
 • Urządzenie nr 2 - odpowiadające za dostęp przewodowy do sieci Internet komputera stacjonarnego:
  • N2997 Karta sieciowa PCI TP-LINK TG-3269 10/100/1000 Mb/s,
  • N2998 Karta sieciowa PCIe TP-LINK TG-3468 10/100/1000 Mb/s ,
  • N2999 Karta sieciowa PCI TP-LINK TF-3239DL 10/100 Mb/s.
 • Urządzenie nr 3 odpowiadające za dostęp bezprzewodowy do sieci Internet komputera stacjonarnego:
  • N2922 Karta 802.11n TP-LINK USB TL-WN722N, 150 Mb/s- zewnętrza antena 4 dBi,
  • N2924 Karta 802.11n TP-LINK USB TL-WN721N, 150 Mb/s ,
  • N2925 Karta 802.11n TP-LINK USB TL-WN7200ND, 150 Mb/s High Power 500 mW,
  • N2926 Karta 802.11n TP-LINK USB TL-WN822N, 300 Mb/s 100 mW,
  • N2927 Karta TP-LINK USB TL-WN723N 2,4GHz 802.11n 150 Mb/s (mały rozmiar karty),
  • N3221 Karta 802.11n TP-LINK USB TL-WN821N, 300 Mb/s.
Nowości w firmie DIPOL:
Kamera kompaktowa n-cam 250 (600 TVL, Sony Super HAD II CCD, 0.01 lx, 3.6mm, IR do 40m, OSD)
Listwa zasilająca AC 230V do szafy RACK 19' 9 gniazd
Miernik mocy optycznej PM-212
Bezprzewodowy zestaw do transmisji AV+IR 5,8 GHz Signal TR-3000
Kamera 600 TVL 0,01 lx
M11249
Listwa zasilająca
R912023
Miernik mocy optycznej
L5812
Zestaw do transmisji AV+IR
R94110
Warto przeczytać:
Sieć bezprzewodowa - zwiększenie zasięgu. Zdarza się, iż w rozległym mieszkaniu czy domu oddalone pomieszczenia nie mają zasięgu sieci wifi ze względu na duże tłumienie sygnału przez ściany i stropy. Rozwiązaniem takiego problemu jest zainstalowanie dodatkowego urządzenia w połowie drogi pomiędzy głównym punktem dostępowym, a pomieszczeniami pozbawionych wystarczającego zasięgu sieci bezprzewodowej. Zainstalowane urządzenie powinno pracować w trybie repeater...
Zasilanie w instalacjach multiswitchowych. Coraz częściej budowane są instalacje multiswitchowe dla kilkuset użytkowników. Poważnym problemem jest zasilanie tych sieci.
Renomowani producenci multiswitchy stosowanych w dużych systemach przewidują kilka sposobów zasilania.
Multiswitche firmy TERRA serii MSR zasilane są z wbudowanego zasilacza, natomiast multiswitche kaskadowe i serii MSV mogą być zasilane z zewnętrznego zasilacza R71465 lub...
Uchwyt TV LCD/Plazma 23-37 cali ścienny, pochylny, obrotowy DP108S
Odbiornik i rejestrator naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T Signal HD-527