Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 26/2011 (29.08.2011)

Klękajcie narody - przyśpieszają światłowody.

Ostatnie trzy miesiące przyniosły nam sygnały o trzech wydarzeniach, które trwale mogą zmienić współczesną telekomunikację światłowodową.

Najpierw, w maju, świat zszokowali japońscy naukowcy, którzy, pracując w dwóch niezależnych grupach, osiągnęli w jednym włóknie światłowodowym prędkość powyżej 100 Tb/s.
Pierwszy zespół, związany z firmą NEC, zaproponował rozwiązanie polegające na sprzężeniu ze sobą 370 wiązek laserowych w pojedynczy impuls. Każdy laser emitował wiązkę o innej częstotliwości, amplitudzie i polaryzacji, umożliwiając ich rozróżnienie i osobne dekodowanie. Pozwoliło to na osiągnięcie przepustowości 101.7 Tb/s na odległość 165 km.

Drugi zespół (współpracujący z japońskim National Institute of Information and Communications Technology) wybrał inną drogę - opracował włókno zawierające nie jeden, a siedem rdzeni, z których każdy pozwalał na transmisję z przepływnością 15.6 Tb/s. Sumarycznie, uzyskano na tym samym dystansie przepustowość 109 Tb/s.

Aby uzmysłowić sobie rangę japońskiego osiągnięcia warto wspomnieć, że przepływność na tym poziomie wystarczyłaby do obsłużenia całego ruchu w Internecie!

Pierwsze komercyjne zastosowanie przesyłu danych z prędkością powyżej 100 Tb/s może być wykorzystane do łączenia data center: Google’a, Facebooka i Amazonu.
Miesiąc później na szwedzkim Uniwersytecie Technicznym Chalmers opracowano nowy wzmacniacz optyczny z rekordowo niskim poziomem szumów 1 dB (dla porównania szumy w powszechnie stosowanych wzmacniaczach EDFA wnoszą 3 dB).
Dzięki temu wzmacniacze mogą być umieszczane w torze światłowodowym w większej odległości od siebie, co pozwala zwiększyć zasięg transmisji z 1000 km do 4000 km.

Trzeci przełom w technice światłowodowej dokonał się w lipcu. Grupa ITEAM z Universidad Politecnica de Valencia zbudowała ruter optyczny, który nie tylko pracuje 100 razy szybciej od obecnie dostępnych, ale także jego powierzchnia jest 100 000 razy mniejsza (układ ma wymiary zaledwie 4,8 x 1,5 mm2).
Obecnie światłowodowa sieć szkieletowa działa podobnie do tradycyjnych sieci telefonicznych, tzn. zasoby sieci rezerwowane są na czas trwania połączenia, niezależnie od tego czy dane są przysyłane czy nie. Proponowane przez naukowców rozwiązanie pozwala podzielić informacje na mniejsze pakiety i przesyłać je różnymi drogami, znacznie zwiększając efektywność wykorzystania łączy. Co więcej, pakiety, niezależnie od ścieżki, docierają do celu w odpowiedniej kolejności. Dotychczas podobne rozwiązania bazowały na konwersji sygnału do postaci elektrycznej (nawet, gdy nie było to konieczne), co wiązało się z ograniczeniami szybkości przetwarzania. Ruter optyczny pozwala na uniknięcie tych niedogodności.

Tak więc telekomunikacja postawiła kolejne trzy milowe kroki. Kto wie, o czym usłyszymy w nadchodzących miesiącach? Może już niedługo nastąpi tak oczekiwany przełom w budowie pamięci optycznych i ostatecznie będzie można wysłać miedź do muzeum.

Wieża w "piwnym mieście"

. Widoczna na zdjęciu wieża telewizyjna została zbudowana w 1984 roku, ma wysokość 232 m.
W pomieszczeniach u stóp wieży znajduje się Muzeum Olimpijskie, bo miasto w 2008 roku gościło żeglarzy, odbywały się tutaj regaty olimpijskie.

Od nazwy pochodzi znana marka piwa.

W jakim mieście znajduje się wieża widoczna na zdjęciu? - Odpowiedź na końcu Informatora.
Wieża telewizyjna w "piwnym mieście" - gdzie to jest?

Instalacja na 240 gniazd u producenta elektroniki.

W jednym z warszawskich biurowców, gdzie na kilku piętrach zlokalizowane są biura projektowe jednego z największych producentów elektroniki, wykonano ciekawą instalację multiswitchową.
Instalacja przeznaczona jest również do zastosowań profesjonalnych, więc zdecydowano się na dobór komponentów najwyższej jakości.
Cała instalacja liczy 240 gniazd i zbudowana została w oparciu o magistralne multiswitche serii MSV TERRA. Oprócz 10 multiswitchy MSV-924 R70874, w instalacji wykorzystano wzmacniacz magistrali SA-901 R70901, z którego po liniach sygnałowych zasilono wszystkie urządzenia.
Szczególnie cenna była tutaj możliwość zdalnego zasilania multiswitchy MSV, ponieważ wyeliminowało to konieczność umieszczania dodatkowych listew zasilających w szafach RACK oraz zmniejszyło i tak skomplikowane już okablowanie.
Niewielkie rozmiary oraz duża liczba wyjść w multiswitchach TERRA były kluczowymi czynnikami umożliwiającymi przedstawiony na zdjęciach montaż w szafach RACK. W instalacji wykorzystano również patch panele typu F R9120312, pozwalające na lepsze poprowadzenie okablowania.
W instalacji wykorzystano głównie przewód TRISET-113 E1015. Najdłuższy odcinek od szafy do gniazda wyniósł 70 m. Jako ciekawostkę potraktować można fakt wykorzystania ponad 1500 różnego rodzaju złączy kompresyjnych PCT. Ponieważ inwestor zażyczył sobie również, aby w całej instalacji dostępny był cyfrowy sygnał naziemnej telewizji DVB-T, w magistrali umieszczony został szerokopasmowy wzmacniacz HA-129 R82314.
Inwestor, poszukując rozwiązań najwyższej klasy, zdecydował się na zastosowanie systemu multiswitchowego TERRA. Wykonawca wybrał rozwiązanie oparte o produkty firmy TERRA ponieważ daje ona bardzo silne wsparcie techniczne, m.in. oprogramowanie SatNet umożliwiające zaprojektowanie kompletnej instalacji łącznie z urządzeniami, okablowaniem i wstępnymi nastawami wzmacniaczy i tłumików. Najnowsza wersja oprogramowanie pozwala na zapisywanie projektów do formatów graficznych, co może ułatwić ich dalsze wykorzystanie np. w dokumentacji budynku.

Sposób na kopnięcia, buczenie i iskrzenie - izolator galwaniczny Signal.

W większych instalacjach różnice potencjałów pomiędzy poszczególnymi segmentami sieci powodują, iż przy podłączeniu kabla antenowego urządzenia 'kopią" i słychać charakterystyczne buczenie, zjawisko jest zauważalne również przy wypinaniu np. rozgałęźników czy wzmacniaczy - występujące przepięcia mogą spowodować uszkodzenie podzespołów czy lekkie porażenie. Rozwiązaniem jest stosowanie izolatora galwanicznego Signal R48605.
Sposób na kopnięcia, buczenie i iskrzenie - Izolator Galwaniczny Signal
Izolator galwaniczny Signal odcina wpływ różnicy potencjałów mas urządzeń na jakość odbieranego sygnału

Te rejestratory zadowolą najbardziej wybrednych.

SIGNAL DL-8308 M78308 oraz DL-8316 M78316 to nowoczesna seria rejestratorów z najwyższej półki. Ich parametry oraz funkcje plasują je w czołówce oferowanych na rynku rozwiązań.
Wśród wielu pożytecznych funkcjonalności wymienić można wyjście HDMI, VGA, SPOT, nagrywanie 25 kl./s dla każdego kanału w najwyższej dla analogowej CCTV rozdzielczości 4CIF. Możliwy jest też zapis w niższej rozdzielczości CIF. Kompresja H.264 zapewnia uzyskanie najlepszej jakości obrazu przy wykorzystaniu minimalnej przepustowości sieci i pojemności dyskowej.
SIGNAL DL-8308 M78308 wersja 8-kanałowa
SIGNAL DL-8316 M78316 wersja 16-kanałowa
Rejestratory SIGNAL zyskały już szerokie grono zwolenników, którzy je cenią za:
 • Wyjście VGA (rozdzielczość do 1280 x 1024), BNC video out, HDMI działające równolegle (menu widoczne na wybranym wyjściu HDMI+VGA lub Video OUT).
 • Cyfrowy zoom obrazu "na żywo",
 • Opcja blokowania wybranych nagrań przed nadpisaniem,
 • Pliki archiwizowane mogą być w formacie nagrywanym przez rejestrator lub w formacie avi,
 • Możliwość definiowania kont użytkowników i nadawania im wielu poziomów uprawnień,
 • Definiowanie czarnej i białej listy (zakresu blokowanych i autoryzowanych adresów IP),
 • Wbudowany serwer Web - możliwość dostępu do rejestratora przez oprogramowanie Klienta lub przez stronę www, strona www w wielu językach (w tym polskim).
Rejestratory SIGNAL wyznaczają nowy standard w sposobie myślenia o sieciach telewizji przemysłowej.

Złącza światłowodowe.

Złącza światłowodowe pozwalają na swobodne przełączanie i łączenie linii optycznych. Aby zapewnić jak najmniejsze tłumienie, szczególne znaczenie przywiązuje się do jakości złączy optycznych. Włókno światłowodowe w złączu musi być pozycjonowane z bardzo wysoką precyzją (z dokładnością do tysięcznych części milimetra). Obecnie można spotkać kilkanaście rodzai złączy optycznych, np. SC, E-2000, FC, LC, MU, MT-RJ. Dodatkowo każde złącze jest inne w zależności od rodzaju włókna światłowodowego, czy wielkości i sposobu polerowania ferruli. Ferrula jest rurką wykonaną ze spieku ceramicznego, stanowiącą osłonę i prowadnicę dla włókna optycznego w złączu.

Złącza światłowodowe można podzielić na trzy kategorie w zależności od:
wypolerowania czoła ferruli:
- złącze PC
- złącze APC

Czoło ferruli to powierzchnia styku światłowodów. Złącza APC są polerowane pod kątem 8o, co minimalizuje zjawisko odbicia. Złącza PC zazwyczaj są w kolorze niebieskim, natomiast złącza APC w kolorze zielonym.
Pigtail jednomodowy ULTIMODE PG-51S (1x SC, 9/125)
Pigtail jednomodowy ULTIMODE PG-52S (1x SC/APC, 9/125)
Pigtail ze złączem SC/PC L3551
Pigtail ze złączem SC/APC L3552
sposobu łączenia złącza:
- zatrzaskowe
- wkręcane

Obydwa połączenia złączy są stabilne, natomiast w złączach zatrzaskowych łatwiej jest zminiaturyzować korpus (np. złącze LC).
Pigtail wielomodowy ULTIMODE PG-05S (1xLC, 62.5/125)
Pigtail wielomodowy ULTIMODE PG-03S (1xFC, 62.5/125)
Pigtail ze złączem zatrzaskowym LC L3505
Pigtail ze złączem wkręcanym FC L3503
wielkości ferruli i co za tym idzie złącza:
- ferrula 2,5 mm
- ferrula 1,25 mm ]

Złącza z ferrulą o średnicy 2,5 mm są najbardziej popularnymi i dopracowanymi produktami (np. złącza SC, FC). Za to złącza o średnicy ferruli 1,25 mm (np. złącze LC) pozwalają na dwukrotnie większe upakowanie, przy niewielkich kosztach. Czyli w miejsce jednego adaptera i złącza SC można zamontować adapter typu duplex i 2 złącza LC.
Pigtail jednomodowy ULTIMODE PG-51S (1x SC, 9/125)
Pigtail jednomodowy ULTIMODE PG-55S (1xLC, 9/125)
Pigtail ze złączem o średnicy ferruli 2,5 mm SC/PC L3551
Pigtail ze złączem o średnicy ferruli 1,25 mm LC/PC L3555

Świecą światłem "niewidzialnym".

W ofercie firmy DIPOL znalazły się dwa nowe reflektory podczerwieni: reflektor IR Redbeam IRN60 940 nm M1653 - zasięg 60 m i IRN40 940 nm M1649 - zasięg 40 m.

Ich szczególną własnością jest całkowita niewidzialność świecenia dla ludzkiego oka - emitują podczerwień o długości fali 940 nm.

Reflektory podczerwieni stosowane są w systemach CCTV, w których konieczny jest monitoring obiektów w całkowitych ciemnościach. Reflektory podczerwieni, podobnie jak inne źródła światła widzialnego, mają różną moc i kąty promieniowania.

Długość fal podczerwieni mieści się w granicach 700 - 1000 nm. Wraz ze wzrostem długości fali, światło żarzącego się reflektora jest mniej widoczne dla ludzkiego oka. Reflektory podczerwieni posiadają wbudowane filtry: 750 nm (widoczne żarzenie reflektora), 830 nm ( „efekt matowy” - prawie niewidoczny dla oka), 940 nm (całkowicie niewidoczny dla oka ludzkiego).
Reflektor IR Redbeam IRN60 940 nm
Reflektor IR Redbeam IRN60 940 nm M1653
Dodatkowo należy wiedzieć, że istnieją specjalne obiektywy, które lepiej radzą sobie z pracą z reflektorami podczerwieni. Są to obiektywy z korekcją w zakresie podczerwieni (na przykład.: M2136, M2137, M2139, M2157). Warto wybierać obiektywy o jak największej jasności (parametr F o jak najmniejszej wartości).

Do efektywnego użycia reflektora podczerwieni pracującego w paśmie 940 nm wymagane jest użycie kamery, która jest czuła na promieniowanie o tej długości fali. Przykładem są kamery oparte o przetwornik Sony Exview. Dla uzyskania najlepszego efektu kamera powinna być wyposażona w mechaniczny filtr podczerwieni (ICR).

Reflektory Redbeam to nowa generacja reflektorów, oparta na matrycach LED. Ze względu na innowacyjność rozwiązania i parametry, wyróżnione zostały Złotym Medalem targów Poznańskich.
Czas działania standardowej diody określa się na ok. 6000 godzin. Dla porównania, matryca jest w stanie pracować przez ok. 50000 godzin. W przypadku pracy przez 12 godzin na dobę, daje to ponad 10 lat!

NVR firmy NUUO.

Rejestratory sieciowe NVR NV - 4080 K4108 oraz NV- 4160 K4116 to urządzenia typu plug & play, służące do rejestracji, przeglądania archiwów nagrań oraz do pełnego zarządzania systemem monitoringu CCTV IP. Zbudowane są w oparciu o system operacyjny Linux, wykluczający błędy i ataki wirusów znane z systemów Windows.
Rejestrator sieciowy NVRmini firmy NUUO
Głównym zastosowaniem rejestratorów sieciowych NUUO są wszelkiego rodzaju systemy bezobsługowe, do których dostęp potrzebny jest jedynie w wybranych sytuacjach, np. monitoring fabryk, sklepów, biur, domów itp.
Zarządzanie NVR'em odbywa się za pomocą przeglądarki internetowej Internet Explorer lub oprogramowania klienckiego. Pierwsze rozwiązanie jest wygodne z tej przyczyny, że nie trzeba instalować dodatkowych aplikacji, natomiast to drugie umożliwia pracę na kilku serwerach jednocześnie, pozwalając na nadanie praw użytkownikom i udostępnienie im podglądu wybranych kamer. Za pomocą darmowej aplikacji o nazwie "NUUO Live Viewer" oraz "NUUO Playback System" możliwy jest zdalny podgląd, przeglądanie archiwalnych nagrań oraz wyszukiwanie zarejestrowanych zdarzeń, a w szczególności:
 • znikanie obiektu,
 • pojawianie się obiektu,
 • utrata ostrości,
 • zasłanianie kamery,
 • detekcja ruchu.
Systemy monitoringu oparte na rejestratorach NVR mini są bardzo elastyczne, pozwalają na pracę wieloserwerową i z wielokliencką - możliwe jest utworzenie 128 jednoczesnych połączeń do kamer. NVR jest bardzo cichym urządzeniem o niewielkim poborze mocy (78 W) - w zestawach komputerowych zapotrzebowanie energetyczne jest dwukrotnie większe.

Jak dobrać punkt dostępowy?

Podczas dokonywania wyboru punktu dostępowego należy sprawdzić, czy urządzenie posiada wymagane przez nas funkcje i odpowiednią moc (zasięg).
Aby w prosty sposób porównać punkty dostępowe marki TP-LINK, będące w ofercie firmy DIPOL, można posłużyć się tabelką znajdującą się poniżej.
 
Nazwa TL-WA901ND TL-WA701ND TL-WA500G TL-WA5110G TL-WA5210G
Kod N2944 N2942 N2941 N2945 N2350
Zasięg transmisji
*przy dod. antenie
Standard Wi-Fi 802.11 n/g/b 802.11 n/g/b 802.11 g/b 802.11 g/b 802.11 g/b
Prędkość max. transmisji Wi-Fi 300 Mb/s 150Mb/s 54 Mb/s 54 Mb/s 54 Mb/s
Antena 3x 4 dBi 1x 4 dBi 1x 4 dBi 1x 4 dBi Dual 12 dBi
Technika MIMO 3T3R - - - -
Moc transmisji <100 mW <100 mW <100 mW <400 mW <500 mW
WDS TAK TAK TAK TAK TAK
PoE TAK TAK TAK TAK TAK
QSS TAK TAK - - -
Tryb AP TAK TAK TAK TAK TAK
Tryb AP Klient TAK TAK TAK TAK TAK
Tryb Bridge TAK TAK TAK TAK TAK
Tryb Repeater TAK TAK TAK TAK TAK
WMM (Wi-Fi Muldimedia) TAK TAK TAK    
Tryb AP Client Router (WISP)       TAK TAK
Bezpieczeństwo WEP, WPA, WPA2, WPA-PSK, WPA2-PSK WEP, WPA, WPA2, WPA-PSK, WPA2-PSK WEP, WPA, WPA2, WPA-PSK, WPA2-PSK WEP, WPA, WPA2, WPA-PSK, WPA2-PSK WEP, WPA, WPA2, WPA-PSK, WPA2-PSK


Qingdao (Tsingtao). Miasto Qingdao położone na wschodnim wybrzeżu Chin ma prawie 8 milionów mieszkańców. Jest najprawdopodobniej największym uzdrowiskiem świata. Znajduje się tu browar produkujący piwo Tsingtao.
Browar w Tsingtao i eksponaty w muzeum browarnictwa
Nowości w firmie DIPOL:
Kamera IP 2.0 Mpix DS-2CD852MF-E + ICR
Kamera IP szybkoobrotowa Sunell D1 SN-IPS54/60DN/Z36
Bezprzewodowy punkt dostępowy ULTIAIR 319KC 150 Mb/s 802.11n
Przewód koncentryczny 50 Om Tri-Lan 240 PVC biały [100m]
Kamera IP
2.0 Mpix+ICR
K1442
Kamera IP szybkoobr.
K1650
ULTIAIR 802.11n
N2314
Kabel 50 Om
Tri-Lan 240 PVC biały
E1172
Warto przeczytać:
Zabezpieczenie instalacji niskonapięciowej przed skutkami braku prądu. Profesjonalne instalacje elektryczne zasilane napięciem stałym 12 V powinny być zabezpieczone przed brakiem prądu. Szczególnie zalecane jest to w instalacjach telewizji przemysłowej i systemach alarmowych.
Do zabezpieczenia służą zasilacze buforowe. Firma DIPOL posiada w swojej ofercie następujące modele: ZBP-13,8V/3A AWZ 300 M18287 oraz CS24U12V/2A M1853...
Przykładowy schemat użycia zasilacza z podtrzymaniem M1853
Odbiór platformy cyfrowej w całym domu za pomocą jednej karty abonenckiej. Aby odbierać niezależnie programy Cyfry+ (Digital+/Astra (Hiszpania), Canal Digitaal (Holandia), CanalSat (Francja), Meo (Portugalia)) na wielu (maksymalnie ośmiu) telewizorach przy pomocy jednej karty abonenckiej, potrzebny jest przy każdym telewizorze tuner satelitarny z bezprzewodową kartą Clone+ A9911. Kartę abonencką wkładamy nie do tunera, ale do jednostki centralnej Clone+ A9910, która przesyła uprawnienia do bezprzewodowych kart Clone+...
Na każdym TV można oglądać wszystkie programy naziemne, dowolny program satelitarny platformy Canal+ oraz obraz z kamery analogowej

Transmisja obrazu z kilku kamer analogowych za pomocą jednego kabla. Każdy z instalatorów chociaż raz spotkał się z problemem przesłania sygnału z kilku kamer analogowych za pomocą jednego kabla. Często wynika to z faktu, że na miejscu instalacji zamontowane jest okablowanie - może to być skrętka, kabel koncentryczny bądź włókno światłowodowe, jedno lub wielomodowe. Warto wykorzystać już położone okablowanie...
Schemat zastosowania jednej skrętki komputerowej do przesyłania sygnału z 4 kamer analogowych. Maksymalna odległość przesyłu 2 km