Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 25/2011 (20.06.2011)

Smart TV - czyli jak Samsung spotkał Van Gogha...

Od czerwca do września potrwa w Hangaram Art Museum w stolicy Korei Południowej, Seulu wystawa dzieł: Vincenta Van Gogha, Jeana F. Milleta oraz Claude Moneta.
Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, iż sponsorem i organizatorem wystawy „Rêve et Réalité” (Marzenia i Rzeczywistość) jest mało kojarzony ze sztuką producent elektroniki użytkowej, Samsung, a na ścianach zamiast obrazów wiszą 46-cio calowe telewizory LED z technologią Smart TV, prezentujące wybrane dzieła mistrzów malarstwa wraz z informacjami pomagającymi widzom lepiej zrozumieć warsztat i sztukę.
Można się zastanawiać, czy artyści z tego powodu "nie przewrócą się w grobach", bo w przyszłości podobne przedsięwzięcia mogą stać się standardowym dodatkiem do prawdziwych wystaw. Takie podejście służy edukacji społeczeństwa, radykalnie zwiększając grono odbiorców. Każdy właściciel telewizora mógłby "ściągnąć" wystawę z Internetu. W ten sposób technologia związana z telewizją, Internetem i multimediami wkracza w dziedziny życia, w których do tej pory nie było dla niej miejsca...
Wystawa dzieł mistrzów sztuki Zachodu podziwiana przez mieszkańców Wschodu dzięki koreańskiej technologii
(źródło: akihabaranews.com)
Smart TV albo "Connected TV", to nie konkretny system, a trend polegający na integracji usług dostępnych przez Internet (serwisy multimedialne, społecznościowe, informacyjne i wiele innych) z tradycyjną telewizją w jednym urządzeniu. Wśród producentów prym wiodą Samsung i Sony, a na rynku europejskim Philips. Najbardziej znanym projektem w zakresie nadawania jest światowa telewizja Google TV, równie ciekawie zapowiadają się europejskie HbbTV i Youview, gdzie przekaz telewizyjny jest uzupełniany dodatkowymi informacjami w kanale internetowym.
W "Connected TV" brakuje jeszcze standardów, ale producenci programów mając do dyspozycji nowy kanał dystrybucji bardzo chętnie z niego korzystają, również konsumenci polubili telewizory do nowej telewizji, sprzedano już ponad 100 mln takich odbiorników.

Idealnym podsumowaniem powyższych rozważań będzie zdanie wypowiedziane przez jednego z pracowników Google: „Najfajniejszą rzeczą w Google TV jest to, że nie wiemy jak bardzo może być ona fajna”. Wydaje się, że z dwóch technologii zapowiadających przełom w TV - telewizji trójwymiarowej i "Connected TV" - ta druga ma lepsze perspektywy rozwoju, dlatego kupując telewizor warto zwrócić uwagę na jego możliwości współpracy z Internetem.

Stacja bazowa w stylu romantycznym.

Stacja bazowa, na zdjęciu poniżej, jest widoczna z murów jednego z najciekawszych europejskich pałaców. Obiekt pochodzi z XIX wieku i został zbudowany w stylu romantycznym, takim jak niemieckie zamki Neuschwanstein, Wartburg, czy Hohenschwangau.
W przypadku tego pałacu mamy do czynienia z mieszanką stylów: neogotyku, neorenesansu i stylu neomaneulińskiego.
Kraj w którym znajduje się pałac słynie z fasad wyłożonych płytkami ceramicznymi, takimi jak na zdjęciu z anteną satelitarną. Charakterystyczny motyw rzeźbiarski, widoczny na kolejnym zdjęciu, pochodzi z pałacu.
W jakim mieście znajduje się "romantyczny pałac"? - Odpowiedź na końcu Informatora.
W jakim mieście znajduje się "romantyczny pałac"? - Odpowiedź na końcu Informatora.

Kraj, w którym znajduje się pałac, słynie z fasad wyłożonych płytkami ceramicznymi, takimi jak na zdjęciu z anteną satelitarną. Charakterystyczny motyw rzeźbiarski, widoczny na kolejnym zdjęciu, pochodzi z pałacu.

Jak poradzić sobie z DVB-T w hotelach i szpitalach z analogowymi odbiornikami TV?

Bogata oferta programowa naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T powoduje, iż właściciele obiektów wyposażonych w analogowe odbiorniki telewizyjne interesują się nią na długo przed tym, jak wyłączona zostanie emisja analogowa. Sposobów dystrybucji sygnału cyfrowego w instalacji z telewizorami starszego typu (analogowymi) jest kilka. Podstawowym kryterium wyboru jest ilość odbiorników w danej instalacji:
  • instalacje małe (kilka odbiorników) - w takich instalacjach wymiana odbiorników TV na telewizory z głowicą DVB-T będzie najlepszym wyjściem,
  • instalacje małe i średnie (kilka-kilkanaście odbiorników) - w tym przypadku, ze względu na koszt inwestycji korzystne jest umieszczenie odbiornika naziemnej telewizji cyfrowej, np. Signal HD-507 A99250, przy każdym odbiorniku telewizyjnym,
  • instalacje średnie i duże (od kilkunastu do kilkuset gniazd) - w takiej sytuacji wymiana telewizorów może być zbyt kosztownym rozwiązaniem, a umieszczenie przy każdym z nich odbiornika DVB-T wiązać się może z problemami eksploatacyjnymi; zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem będzie tutaj stacja czołowa z transmodulatorami CODFM-PAL dokonująca konwersji sygnału cyfrowego na sygnał analogowy.
Decydując się na stację czołową, właściciel obiektu nie musi w żaden sposób ingerować ani w instalację ani w odbiorniki w niej się znajdujące - wszystkie programy z oferty cyfrowej widziane będą w instalacji jako kanały analogowe.
Przykładowe zastosowanie stacji czołowej MMH-3000 do transmodulacji cyfrowego sygnału DVB-T na analogowy sygnał PAL (8 programów z dwóch multipleksów cyfrowych).Wykorzystano dwa transmodulatory RT-316 R81707 oraz 6 dekompresorów DM-316 R817121.
Podstawowymi elementami stacji czołowej MMH-3000 dedykowanej do wyżej opisanej aplikacji są:
  • jednostka centralna UC-380 R81700 wyposażona w zasilacz oraz wzmacniacz, mieszcząca do 8 modułów,
  • transmodulator COFDM-PAL RT-316 R81707 dokonujący konwersji jednego programu cyfrowego na program analogowy,
  • dekompresor strumienia MPEG z modulatorem PAL DM-316 R817121 do wykorzystania w celu transmodulacji pozostalych kanałów z danego multipleksu cyfrowego.
Poza znaczną redukcją kosztów modernizacji instalacji, do zalet rozwiązania opartego na stacji czołowej zaliczyć można: brak umieszczania dodatkowych urządzeń w pokojach, kontrolę treści programowej w instalacji oraz możliwość dekodowania kanałów płatnych DVB-T na samej stacji i możliwość dystrybucji w instalacji jako kanały niekodowane. Ta ostatnia cecha pozostanie niemożliwą do zrealizowania w przypadku rozwiązań opartych na wymianie telewizorów lub dołożeniu odbiorników DVB-T.
Należy również zaznaczyć że zastosowanie powyższego rozwiązania nie wyklucza dystrybucji źródłowego sygnału DVB-T w tej samej instalacji. Użytkownicy telewizorów analogowych oglądają wówczas programy za pośrednictwem stacji MMH-3000, a użytkownicy telewizorów z głowicami MPEG-4 - oryginalny DVB-T.

Pełna oferta dla najbardziej wymagających.

Kompletna oferta sprzętu, akcesoriów oraz dodatkowego software'u pozwala na tworzenie najbardziej zaawansowanych sieci monitoringu i nadzoru obiektów. Współczesne wymagania stawiane tego typu sieciom są bardzo wysokie, a sprzęt musi być niezawodny i funkcjonalny.
Urządzeniami najwyższej klasy są rejestratory Hikvision. Na szczególną uwagę zasługują modele: 8108HFI-S M78080 oraz 8116HFI-S M78160, które są w stanie nagrywać obraz z wszystkich kanałów w rozdzielczości i prędkości maksymalnej dla analogowej telewizji przemysłowej (704 x 576 @ 25 fps).
Pulpit sterowniczy DS-1003 M77920 pozwala zarówno na sterowanie głowicami szybkoobrotowymi, jak i na poruszanie się po menu rejestratora. Jednym pulpitem sterować można wieloma rejestratorami. Kamery szybkoobrotowe połączone mogą być z rejestratorem przy pomocy przewodów koncentrycznych E1015, M6000, M5995, M6100, skrętki E1408, E1515 lub z wykorzystaniem łączy światłowodowych. Użycie wideo konwerterów V-024D L2402 pozwala przesłać sygnał wideo oraz sterujący przez jedno włókno światłowodowe na odległość 2 km.
W centrum monitoringu, gdzie znajduje się rejestrator, możliwy jest podgląd obrazu na żywo na monitorze podłączonym przez port VGA lub odtwarzanie nagrań zapisanych na dyskach. W rejestratorach Hikvision serii 8100 M76080, M76081, M78080, M78160, M76081, M76161 zamontować można maksymalnie 8 dysków 2 TB, co pozwala na zapis nawet przez ponad 40 dni dla maksymalnych parametrów wideo. Przy montażu większej ilości dysków zaleca się stosowanie modelu Seagate SV35.5 M89265 dedykowanego do CCTV.
Kamera kompaktowa n-cam 640  (600 TVL,  Sony Super HAD II CCD, 0.01 lx, 4-9mm, IR 30m)Kamera szybkoobrotowa PH-33<br />(WDR, 540 TVL, Sony Super Had, 0.7 lx, 3.5-115.5 mm) Kamera szybkoobrotowa PH-10H (500 TVL, Sony Interline Transfer CCD, 0.7 lx, 3.8-38mm)Wideo konwerter ULTIMODE V-024D wielomodowy - WDM, 4xwideo, 1xdaneWideo konwerter ULTIMODE V-024D wielomodowy - WDM, 4xwideo, 1xdaneKamera dzień/noc IP 2.0 Mpix ULTICAM DS-852MF-EPulpit sterowniczy DS-1003Cyfrowy rejestrator 8-kanałowy HIKVISION/ULTIMAX DS-8108HFI-S H.264Cyfrowy rejestrator 16-kanałowy HIKVISION/ULTIMAX DS-8116HFI-S H.264Media konwerter ULTIMODE M-207M - jedno włókno jednomodowe do 20 kmMedia konwerter ULTIMODE M-207M - jedno włókno jednomodowe do 20 kmDysk HDD SEAGATE 1 TB SV35.5 dedykowany do CCTV
Przykładowy schemat instalacji hybrydowej CCTV wykorzystującej transmisję danych po światłowodach
Rejestrator podłączyć można do sieci Internet. Sieć globalna zapewnia możliwość dostępu do materiału wideo z dowolnego miejsca na świecie. Wykorzystanie media konwerterów, np. M-207M L11521, umożliwia użycie infrastruktury światłowodowej i zapewnienie przesyłu danych na odległość nawet 20 km. W sieci znajdować się mogą dodatkowe urządzenia, np. kamery IP Ulticam K1441. Nagrywanie materiału z kamer IP, a także nadmiarowe nagrywanie danych z rejestratora odbywać się może przez serwer z zainstalowanym oprogramowaniem NVR Server. Podgląd obrazu na żywo możliwy jest przy pomocy PDA z zainstalowaną aplikacją iVMS4500. Nadrzędną jednostką zarządzającą całym systemem (serwerem, rejestratorem, kamerami IP) może być PC z aplikacją iVMS4000, pozwalającą na podgląd na żywo, sterowanie, zarządzanie użytkownikami, parametrami urządzeń oraz odtwarzanie nagrań zarówno z rejestratora, jak i NVR Sercvera. Aplikacje są darmowe.

Współczynnik CMRR w transformatorach wideo.

Angielskie określenie transformatora wideo - "balun" - jest skrótem od "Balance-Unbalance" (symetryczny - niesymetryczny) i oznacza urządzenie pozwalające na zmianę medium transmisyjnego z kabla współosiowego na skrętkę i odwrotnie. Największą zaletą transmisji kablem symetrycznym jest niższa cena kabla oraz odporność na zakłócenia. Dzięki temu, że sygnał przesyłany jest przez 2 przewody o tej samej impedancji, zakłócenia dodające się do obu przewodów są takie same. Dlatego znacznie łatwiej je usunąć niż z przewodu koncentrycznego.
Odporność transformatora wideo na zakłócenia poprzez redukcję sygnału wspólnego dla obu przewodów oraz pozostawienie sygnału różnicowego to podstawowa właściwość transformatora wideo. Jest określana poprzez parametr CMRR (Common Mode Rejection Ratio). Jest to stosunek wartości sygnału błędu na wyjściu niesymetrycznym do wartości zakłócenia na wejściu symetrycznym. Można zmierzyć go np. przez podanie sygnału zakłócającego (wspólnego) Vz o dużej amplitudzie przy zwartych żyłach kabla symetrycznego (zapewnienie zerowej amplitudy sygnału różnicowego). W idealnych warunkach na wyjściu niesymetrycznym transformatora powinno być 0 V, natomiast zmierzoną w warunkach rzeczywistych wartość Vb należy podstawić do wzoru:
CMRR = 20*LOG(Vb/Vz)
Transformator video Etrix 1VP-B z wtykiem BNC, kątowy (2 szt.)
Transformator video Etrix 1VP-A z wtykiem BNC (2szt.)
Transformator video Etrix 1VP-C z wtykiem BNC na kablu
Transformator video Etrix 1VAP z wtykiem BNC oraz z łączem zasilania na kablu
Transformator 1VP-B
M16654
Transformator 1VP-A
M16655
Transformator 1VP-C
M16658
Transformator 1VAP
M16659
Parametr CMRR dla transformatorów wideo Etrix (dla sygnałów o częstotliwości od 15 kHz do 6 MHz) wynosi 60 dB. Oznacza to, że tłumią one sygnał wspólny (zakłócenia) 1000 razy.

Monitoring mieszkania w okresie letnich urlopów.

Zbliża się czas wyjazdów wakacyjnych, podczas których domy pozostawiane są bez opieki na długie tygodnie. Powstaje pytanie: Jak zabezpieczyć się przed złodziejami, pękniętą rurą czy też pożarem, który potencjalnie mógłby się zdarzyć pod naszą nieobecność? Sąsiad niestety nie zawsze będzie na miejscu, aby wykryć nieszczęście, a ciągłe zamartwianie się o mieszkanie nie wpłynie korzystnie na nasz wypoczynek...
Rozwiązaniem problemów związanych z pozostawieniem domu bez opieki jest TP-Link TL-SC3430 K1155. Jest to kamera IP o rozdzielczości 1,3 MPix, posiadająca interfejs www umożliwiający zalogowanie się do niej z każdego miejsca na świecie za pomocą dowolnej przeglądarki internetowej (także z telefonu komórkowego) i sprawdzenie tego, co w danej chwili dzieje się w obiekcie. Proces rejestracji obrazu i dźwięku może zostać wyzwolony zarówno przez detekcję obrazu (wtargnięcie intruza), jak i dźwięku (odgłos wybijanej szyby).
Kamera IP TP-Link TL-SC3430 0.5lx, 1.3Mpix, 30kl./s, H.264, 4.2 mmRouter TP-Link ADSL (Annex A) TD-W8901G zintegrowany z 4 portowym switchem oraz Access Pointem
Możliwości komunikacyjne kamery TP-LinkTL-SC3430 K1155
Jednakże nie zawsze jesteśmy w stanie zareagować w danej chwili. Co wtedy?
Kamera w momencie kiedy wykryje ruch lub dźwięk wysyła maila do właściciela. Równocześnie na zdefiniowany serwer FTP przesyła obraz i dźwięk z sytuacji, która wywołała zdarzenie. Dzięki temu właściciel może podglądnąć nie tylko obiekt online ale także odtworzyć sytuację, która zaistniała wcześniej i wywołała alarm.

Zapasowe łącze internetowe.

Dla wielu firm nagły brak dostępu do sieci Internet wiąże się poniesieniem dużych strat. Aby zabezpieczyć się przed taką awarią należy posiadać dostęp do sieci od dwóch osobnych operatorów internetowych. Jednym z rozwiązań jest podpisanie z umowy z providerem kablowym (DSL) oraz z operatorem komórkowym (mobilny Internet).
Podczas awarii łącza podstawowego dostęp do Internetu zapewni bezprzewodowe łącze zapasowe. Aby zautomatyzować ten proces (przełączania) należy zastosować router 3G TP-LINK TL-MR3420 N2957, który automatycznie wykryje uszkodzenie, a następnie skieruje ruch na drugie łącze. Zaletą takiego rozwiązania jest zapewnienie stałego dostępu do Internetu dla wszystkich komputerów podpiętych do lokalnej sieci zarówno przez interface bezprzewodowy (standard b/g oraz n 300 Mb/s), jak i przewodowy (RJ-45).
Karta 802.11n TP-Link USB TL-WN722N, 150Mb/s Router 3G TP-LINK TL-MR3420 802.11n 300Mb/s UMTS/HSPA
Zapewnienie bezprzewodowego łącza zapasowego 3G dla sieci lokalnej z wykorzystaniem routera TP-LINK TL-MR3420 N2957

Problem z zasięgiem GSM?

Często się zdarza, że w budynkach rozmowy przez telefon komórkowy są utrudnione lub wręcz niemożliwe. Spowodowane jest to tłumieniem sygnału przez ściany, okna, czy stropy (podziemia). Najczęściej takie problemy występują w marketach, tunelach, parkingach, stacjach benzynowych, lotniskach, hotelach. Z podobną sytuacją można się spotkać w budynkach położonych na granicy zasięgu stacji bazowych (obszary rekreacyjne).
Rozwiązaniem tego problemu jest instalacja wzmacniacza GSM lub 3G.
Wzmacniacz (repeater)  SIGNAL GSM-305
Wzmacniacz (repeater) SIGNAL GSM-505
Wzmacniacz (repeater) SIGNAL GSM-1205
SIGNAL GSM-305 A6765
SIGNAL GSM-505 A6775
SIGNAL GSM-1205 A6785
Wzmacniacz (repeater) SIGNAL 3G-505
SIGNAL 3G-305 A67105
Firma DIPOL posiada w ofercie wzmacniacze GSM różniące się powierzchnią pokrycia (od 300 do 1200 m2) oraz wzmacniacz 3G pokrywający wzmocnionym sygnałem powierzchnię 500 m2.

Więcej o wzmacniaczach można przeczytać w bibliotekach:
Nowe wzmacniacze GSM - spełniające kryteria funkcjonalne i prawne
Wzmacniacze GSM - badania Instytutu Łączności w Warszawie
FAQ - wzmacniacze GSM, DCS, 3G

Sintra, Portugalia.

Pałac Pena (port. Palácio Nacional da Pena) jest wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO, a także na listę 7 najciekawszych zabytków Portugalii. Pałac położony w pobliżu Lizbony, w założeniu miał być letnią rezydencją królów portugalskich.

Więcej zdjęć - zapraszamy na Facebook.

Kamera obrotowa TP-LINK TL-SC4171G.


Kamera obrotowa TP-LINK  TL-SC4171G
Film przedstawiający sposób podłączenia kamery
TP-LINK TL-SC4171G K1154
Jubileuszowy, X Konkurs "Ciekawie o antenach". Zachęcamy do podjęcia wyzwania w czasie wakacyjnego odpoczynku.

Dotychczas nadesłane na konkurs zdjęcia

Regulamin Konkursu
 Ciekawie o antenach - X konkurs wakacyjny DIPOL-a 2011
Super parabola
Alexander Marko
Nowości w firmie DIPOL:
Zasilacz buforowy CS24U12V/2A z akumulatorem 12Ah
Dekompresor MPEG/PAL DSB DM-316 do stacji czołowej MMH-3000 Terra
Transmodulator OFDM-PAL DSB RT-316 do stacji czołowej MMH-3000 TERRA
Zasilacz z akumulatorem
M1853
Dekompresor MPEG/PAL
R817121
Transmodulator
R81707
Warto przeczytać:

Dystrybucja sygnału HD w klubach - kompleksowe rozwiązania HDMI Signal HD. Po okresie wakacyjnym ruszyły rozgrywki większości piłkarskich lig europejskich, rusza również Liga Mistrzów. To ostatni dzwonek, aby wzbogacić swoją ofertę o możliwość klubowego oglądania najpopularniejszych meczów w jakości High Definition.
Właściciel jednego z wrocławskich pubów zdecydował się na modernizację instalacji telewizyjnej...
Odtwarzacz multimedialny Ferguson Ariva HD player 110Tuner DVB-S/S2 FERGUSON Ariva 100E Switch-splitter Signal HDMI 2x4Splitter Signal HDMI 1x4Extender HDMI na jedną skrętkę kat. 5ePrzewód HDMI 15m 26AWG zbrojonyPrzewód HDMI 15m 26AWG zbrojonyExtender HDMI na jedną skrętkę kat. 5eUchwyt projektora sufitowy PD102Uchwyt TV LCD/Plazma 32-60 cali ścienny, pochylny, obrotowy DP107BPrzewód NETSET UTP 5e skrętka wewnętrzna [1m]
Schemat instalacji dystrybucji sygnału HD kablami HDMI
Nareszcie jest! Aplikacja kliencka rejestratorów TREND na PDA z systemem Android. W lutym 2011 r. miała miejsce światowa premiera aplikacji KWeye, przeznaczonej do zdalnej obsługi rejestratorów TREND przy pomocy telefonów komórkowych wyposażonych we wszelkie systemy operacyjne. W chwili obecnej obsługiwanych jest kilka systemów operacyjnych, w tym Symbian, Android, BlackBerry, iPhone oraz WindowsMobile...

Rejestratory Trend: M72504, M72508, M72516.
Monitoring CCTV domku letniskowego. Dużym problemem jest zabezpieczanie domów letniskowych. Na rysunku poniżej przedstawiono przykładową instalację opartą o rejestrator TREND 250x04 M72504...

Router 3G TP-LINK TL-MR3420 802.11n 300Mb/s UMTS/HSPACyfrowy rejestrator 4-kanałowy TREND 250X04 H.264