Nr 27/2011 (5.09.2011)
Rewolucja w CCTV - nadchodzi Cloud Computing.
Czy monitoring wymaga posiadania rejestratora? Czy instalację CCTV muszą wykonywać profesjonaliści? Czy konieczne jest zatrudnienie osoby nadzorującej obraz pochodzący z kamer, aby móc czuć się bezpiecznym?Odpowiedź brzmi: Nie!
Istnieją rozwiązania oparte na przesyłaniu sygnału z kamer do profesjonalnych "data center" - tam dokonywany jest nadzór, zapis i analiza obrazu.
30 VI 2011 r. w Tel Awiwie ogłoszono zawarcie porozumienia pomiędzy dwoma potentatami rynku zabezpieczeń: Hikvision oraz izraelską firmą NeoVSP.
Chiński producent dołączył do wąskiego grona mogących pochwalić się kompatybilnością swojego sprzętu z nowoczesną usługą NeoVSP.
Chiński producent dołączył do wąskiego grona mogących pochwalić się kompatybilnością swojego sprzętu z nowoczesną usługą NeoVSP.
Rewolucyjność rozwiązania NeoVSP polega na śmiałym i nowoczesnym podejściu do problemu instalacji i obsługi sieci CCTV. Użytkownik kupując system CCTV nie potrzebuje systemu rejestracji i inteligentnej analizy obrazu - to zapewnia oprogramowanie firmy NeoVSP.
Wystarczy podłączenie kamery do sieci Internet, aby ona nawiązała połączenie z serwerem, gdzie zapisywane będą dane i wykonywana analiza obrazu. Jednocześnie osoba odpowiedzialna za nadzór będzie non stop czuwała nad monitorowanym obiektem i w razie potrzeby alarmowała odpowiednie służby. Klient będzie miał stały dostęp do obrazu poprzez sieć (telefon komórkowy lub PC).
Wystarczy podłączenie kamery do sieci Internet, aby ona nawiązała połączenie z serwerem, gdzie zapisywane będą dane i wykonywana analiza obrazu. Jednocześnie osoba odpowiedzialna za nadzór będzie non stop czuwała nad monitorowanym obiektem i w razie potrzeby alarmowała odpowiednie służby. Klient będzie miał stały dostęp do obrazu poprzez sieć (telefon komórkowy lub PC).

Właściciel obiektu instaluje jedynie kamerę, a otrzymuje najbardziej zaawansowane funkcjonalności związane z nadzorem obiektu, nie musi martwić się o konserwowanie systemu, ani o jego unowocześnianie, natomiast w każdej sytuacji ma dostęp do wybranych materiałów wideo, zarówno przy użyciu komputera, jak i tabletów i smartfonów.
Zasada działania VSaaS źródło: www.neovsp.com
Usługa firmy NeoVSP należy do grupy VSaaS (Video Surveillance as a Service - Monitoring Wideo jako Usługa), czyli rozwiązań opartych o ideę minimalnego zaangażowania klienta w architekturę sieciową i zakup innych urządzeń poza kamerami.
Oprócz NeoVSP także Iveda Solutions, OzVision, Connexed czy iControl oferują podobne rozwiązania.
Oprócz NeoVSP także Iveda Solutions, OzVision, Connexed czy iControl oferują podobne rozwiązania.

Monitoring CCTV oparty na oprogramowaniu zainstalowanym w "data center" daje wiecej możliwosci inteligentnej analizy obrazu
Źródło: www.neovsp.com
Źródło: www.neovsp.com
Jeśli usługi CCTV z wykorzystaniem zapisu i analizy obrazu w profesjonalnych "data center" na dobre zagoszczą w życiu codziennym, z pewnością nastąpi ich ogromna ekspansja na inne dziedziny życia oraz integracja z innymi systemami Cloud Computing, choćby takimi jak monitoring biometryczny osób chorych i starszych.
Zapraszamy do lektury cyklu artykułów o zastosowaniu Cloud Computing dla realizacji usług z rynku konsumpcyjnego:
W piątek, po robocie, dyskutujmy o przewrocie - czyli II faza cyfrowej rewolucji
Zapraszamy do lektury cyklu artykułów o zastosowaniu Cloud Computing dla realizacji usług z rynku konsumpcyjnego:
W piątek, po robocie, dyskutujmy o przewrocie - czyli II faza cyfrowej rewolucji
Konkurs "Ciekawie o antenach" - czekamy na zdjęcia do 30 września.
Zdjęcia nadesłane na konkurs
Regulamin Konkursu
Antena...romantycznie
Agata Starownik | Anteny w okolicach
Dzierżoniowa Bogumił Abram | Zrównoważony rozwój
Przemysław Kamiński |
Kanał lewy
szszsz kanał prawy Tadeusz Łuszcz | WC kwadrans?
Piotr Maślanka | Dysproporcja
Stanisław Kwapisz |
Jak poprawnie mierzyć sygnał DVB-T?
Decydując się na montaż odbiornika naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T wielu użytkowników dokonuje korekcji położenia anteny w oparciu o wskazanie paska mocy i jakości sygnału wywoływanego w OSD tunera. Niejednokrotnie zdarza się również, iż użytkownicy różnych modeli odbiorników wymieniają poglądy na temat poziomu sygnału na danym obszarze, bazując na wskazaniach swoich tunerów. Co gorsze wielu instalatorów wykonuje pomiary w instalacjach opierając się na wskazaniach odbiorników cyfrowych.Największy problem stanowi fakt, iż nikt (poza producentem danego odbiornika) nie wie, jak należy interpretować wskazania wbudowanych w odbiorników mierników sygnału, które bazują zazwyczaj na wskaźnikach wyrażanych w procentach lub jednostkach bezwymiarowych (lub po prostu za pomocą paska sygnału). W sytuacji, gdy odbiornik mierzy wyłącznie siłę (moc) sygnału cyfrowego, zdarzyć się może iż mimo bardzo dobrych wskazań wbudowanego weń miernika (90-100%), obraz będzie zamrażany i podatny na zakłócenia i artefakty. Sytuacja taka jest bardzo często spotykana w instalacjach, w których zastosowano wzmacniacze zbyt dużej mocy.
Pomiary sygnału w tej samej instalacji przy wykorzystaniu 3 modeli odbiorników DVB-T.
Różnice we wskazaniach wbudowanych w odbiorniki mierników poziomu i jakości sygnału mogą prowadzić do stawiania błędnych wniosków podczas wykonywania instalacji.
Wskazania odbiorników DVB-T należy traktować zatem wyłącznie orientacyjnie. Wobec przedstawionych powyżej problemów, instalator winien wykonywać pomiary sygnału przeznaczonym do tego miernikiem. Każdy pomiar uwzględniać powinien 3 podstawowe parametry, których wartości winny się mieścić w przyjętych normach:
- gęstość mocy sygnału wyrażoną w dBuV lub dBm (poziom: minimalny 48 dBuV, maksymalny 74 dBuV),
- bitową stopę błędów BER (maksymalna wartość: 10 E(-3)),
- współczynnik modulacji MER (powyżej 26 dB).
Jak zabezpieczyć monitoring przed dostępem osób niepowołanych?
Doskonałym rozwiązaniem dla tego problemu jest rejestrator 4-kanałowy HIKVISION DS-7204HVI-ST/E M71041.Kompletna konfiguracja przeprowadzona może być przez sieć, a dostęp poprzez ten interfejs możliwy jest nawet wówczas, gdy nie ma możliwości wstępnego podłączenia monitora. Brak przedniego panelu sprawia, że osoby niepowołane mają utrudniony dostęp do menu ustawień. Ponadto dostęp do funkcji chroniony jest przez hasło.
Cyfrowy rejestrator HIKVISION DS-7204HVI-ST/E M71041
Obraz z kamer może być wyświetlany na monitorze za pomocą wyjścia VGA lub BNC. Jednocześnie, wykorzystując sieć, możliwe jest nadmiarowe nagrywanie, podgląd na żywo, w tym przez telefon komórkowy, oraz zdalna archiwizacja.
Rejestrator DS-7204HVI-ST/E M71041 nagrywa materiał wideo w maksymalnej rozdzielczości 4CIF na każdy kanał z prędkością 12 kl./s, co pozwala na identyfikację znakomitej większości potencjalnych zdarzeń. Zaletą jest również kompatybilność z wszystkimi aplikacjami i urządzeniami HIKVISION, co pozwala w przyszłości w bardzo swobodny sposób na rozbudowę systemu. Urządzenie charakteryzuje też doskonały stosunek ceny do jakości.
Eliminacja przepięć w systemach CCTV.
Problem uszkodzeń urządzeń CCTV przez przepięcia można wyeliminować na dwa sposoby.Pierwszym jest wykonanie instalacji CCTV w oparciu o kable koncentryczne z wykorzystaniem ograniczników przepięć, natomiast drugim wykonanie instalacji opartej na transmisji światłowodowej. Kable światłowodowe są całkowicie niewrażliwe na zakłócenia elektromagnetyczne.
Dlaczego rozwiązanie w oparciu o link światłowodowy jest lepsze?:
- Sygnały wideo nawet z 16 kamer i sygnał sterujący są przesyłane w 1 włóknie światłowodowym,
- Niewielkie wymiary i waga włókna światłowodowego pozwalają na znacznie łatwiejsze i szybsze wykonanie okablowania niż przy użyciu kabli koncentrycznych,
- Porównywalne koszty instalacji - należy pamiętać, że połączenie miedziane należy zabezpieczyć obustronnie przed przepięciami, zarówno tor wideo (kabel koncentryczny), jak i transmisji danych (skrętka komputerowa),
- Całkowita odporność na przesłuchy z prowadzonych równolegle innych instalacji teletechnicznych i energetycznych,
- Rozbudowa systemu - w przyszłości instalacja może być prosto rozbudowana poprzez wymianę urządzeń bez doprowadzania dodatkowego okablowania,
- Możliwość przesyłania sygnału z kamer na odległość do 20 km.

Schemat przedstawiający instalację CCTV z wykorzystaniem jednego włókna światłowodowego
Jak dobrać obiektyw do pracy z oświetlaczem podczerwieni?
Odpowiedni obiektyw do kamery współpracującej z oświetlaczem podczerwieni powinien charakteryzować się korekcją w zakresie IR. Zastosowanie zwykłego obiektywu jest powodem problemów z ustawieniem ostrości dla światła dziennego i podczerwieni.W obiektywach z korekcją IR raz ustawiony obraz pozostaje ostry niezależnie od rodzaju światła.
Tokina TVR0616DCIR 6 - 60 mm M23135 to propozycja obiektywu z korekcją IR, który jest przeznaczony do obserwacji z większej odległości. Przykładem może być monitoring wejść, wjazdów na posesje, czy dróg.
Obiektyw Tokina TVR0616DCIR 6 - 60 mm M23135
Obiektyw wyposażony jest w automatyczne sterowanie przysłoną, co pozwala kamerze regulować ilość światła przechodzącą przez obiektyw, dlatego doskonale nadaje się do miejsc o zmiennych warunkach oświetleniowych. Szeroki zakres ręcznie regulowanej ogniskowej (6 do 60 mm) pozwala łatwo dopasować zbliżenie wybranego miejsca monitorowania. Kąt widzenia dla kamer z przetwornikiem 1/3” wynosi od 44° do 5° (w poziomie).
Nowoczesny monitoring osiedla mieszkaniowego.
Dla zapewnienia bezpieczeństwa osiedla mieszkaniowego inwestor zdecydował się na budowę instalacji CCTV. Wykonawcy postawił następujące wymagania: rejestrowany materiał wideo ma być jak najwyższej jakości i aby, w razie potrzeby, możliwe było rozpoznanie twarzy osób znajdujących się w kadrze kamery. Dodatkowym warunkiem była transmisja strumienia danych po linii energetycznej 230 V, aby nie kłaść dodatkowej ilości okablowania.Wykonania zadania podjęła się firma Meganet.
Instalację wykonano z wykorzystaniem kamer megapikselowych IP firmy ACTi TCM-5611 K1060, które dzięki mechanicznemu filtrowi podczerwieni świetnie „widzą” zarówno w ciągu dnia, jak i w nocy.
Kamerę dzień/noc IP 1,3 Mpix ACTi TCM-5611 K1060 umieszczono w obudowach zewnętrznych Marathon M5408, posiadających zarówno grzałkę, jak i wentylator zapobiegający parowaniu obiektywu i zamarzaniu kamery.
Transmisja danych po linii energetycznej została zrealizowana dzięki urządzeniom TP-Link TL-PA211 N3357 o zasięgu 200 m. Wszystkie kamery zostały spięte w jedną sieć za pomocą 8-portowego switcha TP-Link N29918. Archiwizacja natomiast została oparta o darmowe oprogramowanie dołączone do zestawu - „ACTi NVR”.
Transmisja danych po linii energetycznej została zrealizowana dzięki urządzeniom TP-Link TL-PA211 N3357 o zasięgu 200 m. Wszystkie kamery zostały spięte w jedną sieć za pomocą 8-portowego switcha TP-Link N29918. Archiwizacja natomiast została oparta o darmowe oprogramowanie dołączone do zestawu - „ACTi NVR”.
Jak dobrać router z WiFi?
Ważnym parametrem routera jest tryb jego pracy. W przypadku gdy operator dostarcza Internet drogą radiową urządzenie odbiorcze musi posiadać możliwość pracy w trybie WISP. Dodatkowo warto upewnić się w jakim standardzie działa punkt dostępowy oraz z jaką maksymalna prędkością może transmitować bezprzewodowo - w przypadku dużego ruchu w sieci (np. przesyłanie obrazów wideo) najlepiej wybrać urządzenie pracujące w standardzie N, zapewniające prędkość wifi do 300 Mb/s.Aby w prosty sposób porównać routery marki TP-LINK będące w ofercie firmy DIPOL i dobrać wg własnych preferencji, można posłużyć się tabelką znajdującą się poniżej.
![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | |
Nazwa | TL-WR1043ND | TL-WR743ND | TL-WR740N | TL-WR543G | TL-WR340G |
Kod | N3253 | N2956 | N3252 | N2955 | N2952 |
Zasięg transmisji | ![]() | ![]() | ![]() | ||
Standard Wi-Fi | 802.11 n/g/b | 802.11 n/g/b | 802.11 n/g/b | 802.11 g/b | 802.11 g/b |
Prędkośc max. transmisji Wi-Fi | 300 Mb/s | 150 Mb/s | 150 Mb/s | 54 Mb/s | 54 Mb/s |
Antena | 3x 4 dBi | 1x 4 dBi | 1x 4 dBi | 1x 4 dBi | 1x 4 dBi |
Możliwość odłączenia anten(y) | Tak | Tak | Nie | Tak | Nie |
Technika MIMO | 3T3R | - | - | - | - |
Moc transmisji | <100 mW | <100 mW | <100 mW | <100 mW | <100 mW |
Ilość portów LAN | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 |
QSS | Tak | Tak | Tak | Nie | Nie |
WISP | Nie | Tak | Nie | Tak | Nie |
WISP+AP | Nie | Tak | Nie | Nie | Nie |
USB | Tak | Nie | Nie | Nie | Nie |
Zabezpieczenia WiFi | WEP, WPA, WPA2, WPA-PSK, WPA2-PSK | WEP, WPA, WPA2, WPA-PSK, WPA2-PSK | WEP, WPA, WPA2, WPA-PSK, WPA2-PSK | WEP, WPA, WPA2, WPA-PSK, WPA2-PSK | WEP, WPA, WPA2, WPA-PSK, WPA2-PSK |
DIPOL na targach Energetab 2011 - Bielsko-Biała 13-15.09.2011.
Zapomnij o problemach z transmisją - to hasło przewodnie stoiska firmy DIPOL na targach Energetab. Rośnie znaczenie zdalnego zarządzania, sterowania i nadzorowania obiektów. Kluczowego znaczenia nabiera jakość transmisji - dotyczy to zarówno przepływności, jak i niezawodności.DIPOL przygotował ofertę dotyczącą najważniejszych technologii transmisji przewodowej i bezprzewodowej.
Zapraszamy na Wirtualne stoisko.
Zapraszamy na Wirtualne stoisko.
Nowości w firmie DIPOL:
Warto przeczytać:
Monitoring mieszkania w okresie letnich urlopów. Podczas wyjazdów wakacyjnych domy pozostawiane są bez opieki na długie tygodnie. Powstaje pytanie: Jak zabezpieczyć się przed złodziejami, pękniętą rurą czy też pożarem, który potencjalnie mógłby się zdarzyć pod naszą nieobecność? Sąsiad niestety nie zawsze będzie na miejscu, aby wykryć nieszczęście, a ciągłe zamartwianie się o mieszkanie nie wpłynie korzystnie na nasz wypoczynek...
Rozwiązaniem problemów związanych z pozostawieniem domu bez opieki jest TP-Link TL-SC3430 K1155.
Rozwiązaniem problemów związanych z pozostawieniem domu bez opieki jest TP-Link TL-SC3430 K1155.
Możliwości komunikacyjne kamery TP-LinkTL-SC3430 K1155
Rejestratory TREND - doskonałość w najprostszej postaci. Wymogiem dla współczesnych urządzeń elektronicznych jest intuicyjne i niezawodne oprogramowanie, tę zasadę przyjął i zrealizował producent rejestratorów TREND.
DVR Trend to także solidne wykonanie - rejestratory zostały zaprojektowane z myślą o długiej pracy, bez konieczności ingerencji operatora. Wymuszony obieg powietrza zapewnia optymalne warunki pracy podzespołów elektronicznych. W modelach 8 i 16-kanałowych zastosowano nawet dwa wentylatory (w szufladzie twardego dysku).
Linię rejestratorów TREND tworzą: rejestrator 4-kanałowy M72504, 8-kanałowy M72508 i 16-kanałowy M72516.
DVR Trend to także solidne wykonanie - rejestratory zostały zaprojektowane z myślą o długiej pracy, bez konieczności ingerencji operatora. Wymuszony obieg powietrza zapewnia optymalne warunki pracy podzespołów elektronicznych. W modelach 8 i 16-kanałowych zastosowano nawet dwa wentylatory (w szufladzie twardego dysku).
Linię rejestratorów TREND tworzą: rejestrator 4-kanałowy M72504, 8-kanałowy M72508 i 16-kanałowy M72516.

Schemat instalacji
Funkcja AOS w nowej wersji SatNet - jeszcze łatwiejsze projektowanie instalacji. Firma TERRA opublikowała nową wersję oprogramowania SatNet do wspomagania projektowania instalacji multiswitchowych.
Wersja o numerze 2.3 wprowadza innowacyjną funkcję, dzięki której osoba planująca instalację nie musi martwić się o odpowiedni dobór elementów pasywnych – program robi to sam.
AOS, czyli „Adjustment with Optimizing Structure”, pozwala na odpowiedni dobór elementów pasywnych magistrali multiswitchowych, takich jak rozgałęźniki: SS-504 R70515, SSQ-508 R70520 oraz odgałęźniki: SS-510 R70516, SS-515 R70517 i SS-520 R70518, oraz ich odpowiedników dla instalacji na dwie pozycje satelitarne.
Wersja o numerze 2.3 wprowadza innowacyjną funkcję, dzięki której osoba planująca instalację nie musi martwić się o odpowiedni dobór elementów pasywnych – program robi to sam.
AOS, czyli „Adjustment with Optimizing Structure”, pozwala na odpowiedni dobór elementów pasywnych magistrali multiswitchowych, takich jak rozgałęźniki: SS-504 R70515, SSQ-508 R70520 oraz odgałęźniki: SS-510 R70516, SS-515 R70517 i SS-520 R70518, oraz ich odpowiedników dla instalacji na dwie pozycje satelitarne.