Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 24/2011 (13.06.2011)

Otwierasz samochód, a tam... Google.

250 tysięcy kilometrów bez wypadku, a właściwie z jednym incydentem - nieuważny kierowca wjechał w tył samochodu. Wydaje się, że kończy to dyskusję, kto jest lepszym kierowcą: kobiety, czy mężczyźni - wygrywa robot.
Takie są wyniki testów samochodu zaprojektowanego przez Google we współpracy z Toyotą.
Samochody, które mogą poruszać się samodzielnie, przechodzą testy na amerykańskich drogach. Obecnie, sprawdzian odbywa się jeszcze z udziałem kierowcy, bo prawo nie zezwala inaczej i zdarzają się interwencje, na przykład po wtargnięciu na drogę rowerzysty na czerwonym świetle. Jednak efekty są na tyle zadowalające, a tempo rozwoju projektu jest tak szybkie, że stan Nevada rozważa możliwość zmian w przepisach i wprowadzenie przepisów zezwalających na poruszanie się samochodów - robotów.
Nevada została wybrana nieprzypadkowo, ponad 600 km autostrad i tylko 2,7 miliona ludzi, niewielki ruch, proste drogi i... bazy wojskowe. Projektem zainteresowana jest Defence Advanced Research Projects Agency (DARPA) - agencja analizująca możliwość wprowadzenie najnowszych technologii do wojska.

Wydaje się, że w warunkach bojowych stłuczki i zarysowania lakieru nie będą przeszkodą we wdrażaniu... bezzałogowych czołgów.
Samochody są wyposażone w:
 • kamerę wideo - zamontowaną blisko lusterka wstecznego, która wykrywa i analizuje światła drogowe i poruszające się obiekty,
 • czujniki odległości - zamontowane na przednim zderzaku (dwa po bokach i jeden na środku), pozwalają na pomiar odległości od poprzedzającego obiektu. W razie zmniejszania się odległości od przeszkody, czy pojazdu, system może zredukować prędkość poruszania się samochodu,
 • pozycjoner - czujnik zamontowany na środku lewego tylnego koła, mierzy przemieszczenia boczne oraz pozwala na określenie położenia samochodu na mapie,
 • lidar - obracający się sensor umieszczony na dachu, skanuje obszar w promieniu 60 metrów, generując w ten sposób trójwymiarową mapę otoczenia auta.
Toyota Prius oraz zastosowany sprzęt
(źródło: New York Times)
Możliwości zastosowań samochodów bez kierowców są ogromne, począwszy od obsługi samochodów prywatnych, przez taksówki, aż do aut ciężarowych, które mogłyby przewozić ładunki bez ograniczeń czasowych związanych z odpoczynkiem kierowcy.
Idea towarzysząca projektowi to zapobieganie błędom popełnianym przez kierowców na skutek zmęczenia, czy dekoncentracji, a docelowo wyeliminowanie człowieka z fotela kierowcy i zastąpienie go „nieomylną maszyną”.
Według Światowej Organizacji Zdrowia, ponad 1,2 miliona osób rocznie ginie w wypadkach drogowych, a prognozy badań nad autonomicznym pojazdem mówią, że mógłby on zredukować niechlubne statystyki o połowę.
Jedno jest pewne, jeżeli produkt kiedykolwiek wejdzie na rynek, z pewnością będzie wielkim hitem wśród miłośników alkoholu!

Prezentacja możliwości Google Car
Algier - antenowy las
Łukasz Berezowski

Anteny w Dalmacji.

W starożytności tereny Dalmacji zamieszkane były przez plemiona Ilirów. W VII i VI w. p.n.e. Grecy założyli tutaj kilka kolonii, w III w. p.n.e. rozpoczęła się dominacja Rzymu. Do II Wojny Światowej kraina wchodziła w skład: Bizancjum, Węgier, Wenecji i Austrii.
Anteny widoczne na zdjęciach znajdują się w jednym z miast Dalmacji. W jakim? - Odpowiedź na końcu Informatora.
W jakim mieście znajdują się anteny widoczne na zdjęciach? - Odpowiedź na końcu Informatora.

Ekonomicznie i profesjonalnie - jednowstęgowy modulator MT-31 TERRA.

W zbiorczych instalacjach telewizyjnych, w których dystrybuowany ma być sygnał z większej liczby źródeł może zaistnieć problem z brakiem wolnych kanałów.
Rozwiązaniem problemu jest stosowanie modulatorów z wytłumioną wstęgą boczną (VSB - vestigial sideband), które dzięki bardziej zaawansowanej technice modulacji mogą pracować na sąsiednich kanałach, bez konieczności zachowywania odpowiedniego odstępu (minimum 1 kanał) w przeciwieństwie do modulatorów dwuwstęgowych (DSB).
Modulator VSB MT-31 21-69 BG/DK Terra
Modulator VSB MT-31 21-69 BG/DK TERRA
R871736
Do niedawna zakup modulatorów jednowstęgowych wiązał się ze znacznym podniesieniem kosztów danej instalacji. Modulator MT-31 R871736 TERRA łamie barierę cenową dla tej klasy urządzeń.
Modulator MT-31 R871736 pozwala na dużo bardziej efektywne wykorzystanie pasma UHF. Na wejście modulatora podpiąć można źródła sygnału niskiej częstotliwości, pochodzące z kamer analogowych, rejestratorów, odtwarzaczy DVD, komputerów PC, czy odtwarzaczy multimedialnych.
Poziom wyjściowy 80 dBuV zapewnia bezproblemowe rozprowadzenie sygnału w instalacji na kilka gniazd. W przypadku bardziej rozbudowanych instalacji zalecane jest stosowanie wzmacniaczy pasma UHF lub wzmacniaczy kanałowych. Niezwykle restrykcyjna kontrola jakości w firmie TERRA czyni te urządzenia praktycznie bezawaryjnymi.

RTSP w rejestratorach ATU.

RTSP jest protokołem powszechnie stosowanym w aplikacjach związanych z przesyłaniem danych multimedialnych. Protokół ten, ze względu na swoją popularność, w łatwy sposób może być konwertowany, a obraz przekierowany do szerokiego grona odbiorców.
Jedną z funkcji rejestratora ATU M71000 jest możliwość wysyłania obrazu z poszczególnych kanałów z wykorzystaniem RTSP.
Aby zrealizować tę funkcjonalność, należy odpowiednio przekierować port 554.
Okno VLC media player - odtwarzany obraz z kanału pierwszego rejestratora ATU po protokole RTSP
Strumień RTSP odtworzyć można wieloma programami oraz przy pomocy odpowiednich wtyczek zainstalowanych w przeglądarkach internetowych. Jedną z nich jest VLC Media Player. Aby odtworzyć strumień, należy w ustawieniach programu wybrać opcję „Używaj RTP nad RTSP (TCP)”, a następnie w polu adresu wpisać ścieżkę dostępu:
rtsp://IP:554/CH
IP - adres IP rejestratora
CH - kanał opisany dwoma cyframi: 01, 02, 03, itd...
Obraz przesyłany po RTSP jest niższej jakości niż nagrywany, co sprawia, że zajętość łącza jest minimalna. Jest to doskonałe rozwiązanie dla osób chcących mieć szybki dostęp do obrazu z rejestratora z możliwością odtwarzania przez niezależne, darmowe aplikacje.

Zabezpieczenie instalacji niskonapięciowej przed skutkami braku prądu.

Profesjonalne instalacje elektryczne zasilane napięciem stałym 12 V powinny być zabezpieczone przed brakiem prądu. Szczególnie zalecane jest to w instalacjach telewizji przemysłowej i systemach alarmowych.
Do zabezpieczenia służą zasilacze buforowe. Firma DIPOL posiada w swojej ofercie następujące modele: ZBP-13,8V/3A AWZ 300 M18287 oraz CS24U12V/2A M1853.
Zasilacz CS24U12V/2A pozwala zasilić urządzenie o poborze prądu nie przekraczającym 2 A. Wyposażony jest w akumulator o pojemności 12 Ah. Najważniejsze cechy wyróżniające go to:
 • uniwersalne napięcie zasilania AC 85 - 264 V,
 • interfejs komunikacyjny, za pomocą którego można uzyskać zdalne informacje na temat baterii (zasilanie za pomocą baterii, niski poziom naładowania, konieczność wymiany, brak baterii),
 • możliwość włączenia alarmu dźwiękowego informującego o niskim stanie baterii lub uszkodzeniu urządzeniia,
 • możliwość podłączenia dodatkowego akumulatora,
 • zimny start - daje możliwość uruchomienia zasilacza przy braku zasilania sieciowego.
Zasilacz buforowy CS24U12V/2A z akumulatorem 12AhZasilacz buforowy CS24U12V/2A z akumulatorem 12AhKamera kompaktowa n-cam 550 (540 TVL, Sony Super HAD II CCD, 0.5 lx, 4-9mm, IR 30m)Kamera wandaloodporna V-CAM 540 (550 TVL, Sony Super HAD II CCD, 0.01 lx, 4-9mm, IR)Router TP-Link ADSL TD-W8960N z Access Pointem 300Mb/s 802.11nCyfrowy rejestrator 4-kanałowy TREND 250X04 H.264
Przykładowy schemat użycia zasilacza z podtrzymaniem M1853

Monitoring wesołego miasteczka.

W celu poprawienia bezpieczeństwa, w parku rozrywki w Egipcie zainstalowano system monitoringu oparty na kamerach IP firmy ACTi.
Obiekt o powierzchni 60 ha, podzielony na trzy tematyczne części, został objęty jednym spójnym systemem dozoru. Wykorzystano najważniejsze cechy kamer IP: możliwość objęcia jednym systemem wielu kamer na dużej powierzchni i lepszą jakość obrazu wynikającą z większej rozdzielczości.
Park rozrywki w Egipcie
Na obiekcie zainstalowano: 3 kamery TCM-1231 K1021 do statycznego monitoringu terenu na zewnątrz parku, kamerę szybkoobrotową CAM-6611 K1214 oraz 5 kamer ACM-4001 K1503 do obserwacji wnętrz budynków. Aby wykorzystać zmontowane już kamery analogowe w instalacji zastosowano 10 serwerów wideo TCD-2100 K2150.
Serwer wideo H.264 TCD-2100 ACTi Kamera zewnętrzna IP 1,3 Mpix H.264 ACTi TCM-1231Kamera szybkoobrotowa IP ACTi CAM-6611 MPEG-4Kamera IP VGA ACTi ACM-4001
Schemat instalacji CCTV IP w parku rozrywki w Egipcie
Zamontowane urządzenia zapewniają niezawodną, stabilna pracę oraz najwyższej jakości obraz, dzięki któremu możliwa jest identyfikacja twarzy osób. Konfiguracja i zarządzanie sprzętem ACTi dostępna jest za pomocą darmowego oprogramowania do rejestracji obrazu ACTi NVR oraz przeglądarki internetowej IE.

Jak oszczędzić na rachunkach telefonicznych?

Jednym ze sposobów jest zastosowanie bramki VoIP N4002, która daje możliwość korzystania z usług trzech operatorów VoIP jednocześnie poprzez połączenie DSL.
Koszt połączeń poprzez takich operatorów jest znacząco niższy niż poprzez tradycyjne łącza.
Bramka VoIP N4002 posiada 2 gniazda telefoniczne, umożliwiające wykorzystanie telefonów analogowych do prowadzenia rozmów poprzez Internet.
Punkt dostępowy TP-Link TL-WR740N z wbudowanym routerem 150Mb/s 802.11n
Praca urządzenia wewnątrz istniejącej sieci LAN
Cechy wyróżniające:
 • obsługa trzech kont SIP ,
 • dwa porty Ethernet,
 • dwa porty FXS (można podłączyć dwa telefony działające niezależnie),
 • wbudowana funkcja routera, umożliwiająca współdzielenie łącza internetowego,
 • obsługa kodeków: G.711a/u, G.723, G.726, G.729A, G.729B,
 • funkcjonalność telefonu: ustawienie głośności, klawisze szybkiego wybierania, książka telefoniczna, przełączanie rozmów.
Bramka/router VoIP 8level IPG-802
Bramka/router VoIP 8level IPG-802 N4002

Sukces wiosennej sesji szkoleniowej w DIPOL-u.

W okresie od lutego do maja 2011 roku firma DIPOL przeprowadziła szkolenia w 7 miastach Polski, w których uczestniczyło przeszło 380 instalatorów, projektantów i integratorów.
Szkolenia prowadzone były z trzech tematów: Odbiór i rozprowadzanie sygnału TV-SAT, Poprawienie sygnału GSM w budynkach, Sieciowe i mobilne instalacje CCTV. Tak liczna obecność zainteresowanych świadczy o popularności rozwiązań proponowanych przez specjalistów firmy DIPOL. Na kursach omawiane były przede wszystkim praktyczne aspekty wykonywania instalacji, zagrożenia z jakimi można się spotkać i sposób wykonania, pozwalający na łatwą modernizację i rozbudowę.

W porównaniu z latami poprzednimi znacznie wzrósł udział projektantów (dla których są prowadzone osobne szkolenia) oraz przedstawicieli dużych integratorów telekomunikacyjnych. Udział w kursie daje możliwość zakupienia sprzętu w bardzo atrakcyjnej cenie, a uczestnicy otrzymują certyfikaty ukończenia.

Sesja jesienna zaczyna się już 9 września w Łodzi. Serdecznie zapraszamy.

Szczegółowe informacje o prowadzonych przez DIPOL kursach można znaleźć tutaj.
Kurs CCTV w Krakowie

Split, Chorwacja.

Drugie, po Zagrzebiu, co do wielkości miasto Chorwacji. Znajduje się tu rzymski pałac Dioklecjana, który urodził się w pobliżu.
W średniowieczu miasto było siedzibą biskupstwa wiernego uniwersalnej, łacińskiej tradycji kościoła katolickiego, w przeciwieństwie do biskupstwa w Ninie.
O możliwość używania języka chorwackiego walczył Grzegorz biskup Ninu i to jego pomnik, jako jednego z twórców tradycji Chorwacji, stoi w Splicie.
Jeśli nie dotknęliście, "na szczęście", dużego palca biskupa Grzegorza z Ninu, nie spacerowaliście wąskimi uliczkami i nie zjedliście posiłku na placu katedralnym, patrząc na artystyczną wizję Ostatniej Wieczerzy - to znaczy, że nie byliście w Splicie
Nowości w firmie DIPOL:
Adapter sieciowy TP-LINK TL-PA111 85Mb/s
Tuner Ferguson Ariva 200 combo DVB-S/S2+DVB-T
Port Gigabit SFP TP-LINK TL-SM311LM 550m 2xLC wielomodowy
Karta TP-LINK USB TL-WN723N 2,4GHz 802.11n 150Mb/s
Adapter sieciowy
N3352
Tuner combo
A99382
Port SFP
L1402
Karta 150 Mb/s
N2927
Pisaliśmy w Informatorze:
Instalacja DVB-T i SAT - 232 gniazda. Jedno z biur projektowych zwróciło się do nas z prośbą o pomoc w zaprojektowaniu instalacji telewizyjnej w budynku apartamentowym.
Założeniem projektu było doprowadzenie do każdego z dwóch gniazd znajdujących się w mieszkaniach sygnału naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T oraz satelitarnej - z dwóch pozycji satelitarnych Hotbird oraz Astra...

Schemat instalacji SMATV zaprojektowanej w programie SatNet TERRA. Pracownik biura projektowego, o którym mowa, był zaskoczony tym, jak proste może być budowanie dużych systemów multiswitchowych.
DLNA - jak to wykorzystać? W sprzedaży znajdują się telewizory z portem LAN, wykorzystujące połączenie Ethernet do współpracy z innymi jednostkami z certyfikatem DLNA (The Digital Living Network Alliance - międzynarodowa organizacja skupiająca producentów elektroniki użytkowej, sprzętu komputerowego i urządzeń mobilnych).
W standardzie DLNA może pracować: telewizor, DVR, telefon komórkowy, dysk sieciowy NAS, sprzęt Hi-Fi, komputer PC, palmtop, drukarka sieciowa...
Sieć umożliwiająca odbiór cyfrowej telewizji TV/SAT oraz dystrybucję multimediów
Obraz HD na wielu odbiornikach? Splitter HDMI 1x4 H3214 marki Signal HD umożliwia rozprowadzenie sygnału HD do czterech odbiorników telewizyjnych jednocześnie. Produkt ten posiada zdolność buforowania i wzmacniania sygnału. Wzmocniony sygnał można przesyłać kablem obsługującym standard HDMI 1.3b na odległość do 15 m...
Obraz HD na wielu odbiornikach - Splitter HDMI 1x4 H3214
Odbiornik i rejestrator naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T Signal HD-507