Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 23/2011 (6.06.2011)

Pada już kolejny mur - LTE-Advanced.

Na początku ubiegłego roku firma Google rzuciła hasło: "Think Big With a Gig" zapowiadając intensyfikację budowy stacjonarnych sieci szerokopasmowych pozwalających na transmisję do użytkownika końcowego z prędkościami ponad 1 Gbit/s. Dla konsumenta oznacza to około 100-krotne przyśpieszenie, w stosunku do średnich prędkości szerokopasmowego Internetu w USA.
Wyzwanie jest poważne, ale przestaje robić wrażenie w porównaniu ze standardem, który zapowiada łącza 1 Gb/s, ale dla... telefonów komórkowych!
LTE-Advanced, bo o nim mowa, to rozwinięcie wchodzącego na rynek standardu LTE. Firma Agilent Technologies Inc. pokazała na targach w Barcelonie (Mobile World Congress) system do generowania oraz analizy sygnału LTE-Advanced (standard 3GPP release 10). Przyśpieszy to prace, bo pozwoli inżynierom na testowanie urządzeń.
Japoński operator NTT DoCoMo, który w warunkach laboratoryjnych uzyskał downlink 1Gb/s i uplink 200 Mb/s, otrzymał niezbędne zezwolenia i przystępuje do testowania nowej technologii w warunkach polowych.
Specjaliści szacują, że w 2015 roku powinny ruszyć sieci komercyjne oparte na LTE-Advanced.
Trudno przecenić znaczenie nowej technologii dla rozwoju techniki. O ile LTE, wchodzące obecnie na rynek, pozwoli na około 10-krotne przyśpieszenie transmisji, to LTE-Advanced oznacza prawie 100-krotnie szybszy Internet, niż obecnie oferowany w najlepszych rozwiązaniach opartych o HSPA i HSDPA (downlink 15 Mb/s, uplink 5 Mb/s). Taka infrastruktura umożliwi na wykorzystanie w pełni "cloud computing", gdzie współczesne komputery zmienią się w terminale korzystające z zasobów i oprogramowania ogromnych centrów przetwarzania danych.

Jeszcze niedawno wyzwaniem był 1 Gb/s w sieciach LAN, marzeniem wydawały się miejskie sieci stacjonarne z taką przepływnością. W ciągu trzech lat takie parametry będą osiągalne na telefonach komórkowych.
Router domowy z obsługą technologii LTE - FRITZ!Box 6840 LTE prezentowany na targach CeBIT 20011
Konieczność budowy szerokopasmowych sieci komórkowych wynika ze zmiany sposobu używania telefonów. Użytkownik komórki, który rozmawiał przez 300 minut miesięcznie generował transfer około 20 MB, obecne smartfony wymagają już transferu około 4-5 GB. Zapotrzebowanie będzie szybko rosło, stąd potrzeba szybkiego unowocześniania infrastruktury.
Według opublikowanego w maju raportu Global mobile Suppliers Association (GSA) 208 operatorów w 80 krajach podjęło inwestycje związane z wprowadzenie LTE. Sieć LTE działa już obecnie w 14 krajach: Austria, Dania, Estonia, Finlandia, Niemcy, Hong Kong, Japonia, Litwa, Norwegia, Filipiny, Polska, Szwecja, USA oraz Uzbekistan.

Pole antenowe - J. Herein

Anteny w Wadi Musa.

Miasto Wadi Musa liczy około 25 000 mieszkańców, ale jest w nim ponad 50 hoteli. W pobliżu znajduje się jeden z najbardziej znanych i najczęściej odwiedzanych zabytków świata.
Dla kraju, w którym on się znajduje, ogromne znaczenie ma łączność bezprzewodowa, jest ona ekonomicznym rozwiązaniem na pustynnych terenach.
Jaki znany zabytek znajduje się w pobliżu Wadi Musa? - Odpowiedź na końcu Informatora.
Jaki znany zabytek znajduje się w pobliżu Wadi Musa? - Odpowiedź na końcu Informatora.

Piorun trzasnął.

Okres wiosenno-letni to czas gwałtownych burz, podczas których wszystkie urządzenia elektryczne narażone są na uszkodzenia. Szczególnie narażone na zniszczenie są urządzenia zlokalizowane w torze instalacji RTV/SAT. Brak odpowiednich zabezpieczeń może doprowadzić do sytuacji, jak na zdjęciach poniżej.
Piorun trzasnął
Należy pamiętać, że zgodnie z zapisami europejskiej normy o ochronie odgromowej obiektów budowlanych EN 62305-3:2009, maszty antenowe na dachach winny być chronione przed bezpośrednimi uderzeniami piorunów. Ochronę taką można zapewnić poprzez zainstalowanie masztów wraz z zestawem antenowym w tzw. strefie chronionej lub zastosowanie izolowanego systemu ochrony odgromowej. Przykład realizacji takiej ochrony przedstawiono na poniższym rysunku.
Ochrona masztu i anteny przed bezpośrednim działaniem prądu piorunowego
Powyższe rozwiązanie pozwala na zadowalającą ochronę urządzeń wewnątrz budynku, utrudniając wniknięcie prądu piorunowego do instalacji (ekranu kabli koncentrycznych). Dobra praktyka instalatorska wskazuje na konieczność stosowania we wszystkich instalacjach antenowych zabezpieczeń przeciwprzepięciowych na wejściach pierwszych elementów aktywnych w instalacji, np. wzmacniaczy telewizji naziemnej, czy wzmacniaczy magistrali multiswitchowych.
Zabezpieczenie przeciwprzepięciowe TV-Sat wtyk F/ gniazdo F Signal
Zabezpieczenie przeciwprzepięciowe Signal pracujące w paśmie 5-2400 MHz.
Blokuje przepływ prądu o maksymalnym natężeniu 8000 A.

Monitoring CCTV domku letniskowego.

Dużym problemem jest zabezpieczanie domów letniskowych. Na rysunku poniżej przedstawiono przykładową instalację opartą o rejestrator TREND 250x04 M72504.
Router 3G TP-LINK TL-MR3420 802.11n 300Mb/s UMTS/HSPACyfrowy rejestrator 4-kanałowy TREND 250X04 H.264
Schemat przykładowej instalacji: rejestrator TREND 250X04, router TP-LINK oraz modem USB HSPA/UMTS
Rejestratory nie obsługują bezpośrednio modemów USB UMTS/HSPA, do ich podłączenia można wykorzystać router TP-LINK N2957 TL-MR3420 3G/3.75G. Komunikacja z siecią Internet za pośrednictwem sieci 3G odbywa się dzięki interfejsowi USB, do którego należy dołączyć modem 3G.
Dla poprawnej pracy rejestratora wymagane jest jedynie odpowiednie szerokie pasmo (około 200 kb/s dla 1 kanału wideo - strumień poboczny) oraz włączona usługa zewnętrznego adresu IP.
Rejestrator można ustawić tak, aby przekazywane były wyłącznie zdarzenia alarmowe.
Zainstalowanie routera pozwala jednocześnie korzystać z bezprzewodowego Internetu w całym domu.

Dobór oświetlaczy podczerwieni.

Przy wyborze odpowiedniej mocy oświetlenia dla kamer należy pamiętać, że natężenie światła maleje odwrotnie proporcjonalnie do kwadratu odległości od źródła.
W praktyce oznacza to, że jeśli obiekt w odległości 10 m od źródła światła otrzymuje 90 luksów, to po przeniesieniu go na odległości 30 m natężenie światła wyniesie 10 luksów (3 razy większa odległość to 9 razy mniejsze natężenie).
Ilustracja zmiany natężenia światła w zależności od odległości od źródła
Do kamer ustawionych na szeroki kąt widzenia wymagany jest oświetlacz podczerwieni o szerokim kącie emisji światła, jak np. Redbeam IR40 M1640. Emituje on wiązkę światła o szerokości 600 i zasięgu 30 m. Jeśli wymagany jest większy zasięg, to zgodnie z regułą odwrotności kwadratu odległości, łącząc 4 reflektory osiągniemy 2-krotne powiększenie zasięgu świecenia przy tym samym kącie świecenia.
Kamera kompaktowa Redbeam IC40 (470 TVL, Sony HAD CCD, 0.02 lx, 6mm, 2*IR 40m)
Kamera kompaktowa Redbeam IC40 z dwoma oświetlaczami podczerwieni M1130.
Dwa reflektory dają zasięg 40 m przy kącie 45o.

Nowa era cenowa kamer IP.

Do oferty firmy TP-Link dołączona została kamera IP TL-SC3430 K1155 o rozdzielczości 1,3 Mpix oraz kompresji H.264. Przeznaczona jest do monitoringu domów, mieszkań, sklepów lub firm, gdzie ważna jest wysoka jakość obrazu. K1155 posiada funkcjonalność urządzeń z „najwyższej półki CCTV”, natomiast jej cena jest przystępna dla każdego inwestora.
Kamera IP TP-Link TL-SC3430 0.5lx, 1.3Mpix, 30kl./s, H.264, 4.2 mmRouter TP-Link ADSL (Annex A) TD-W8901G zintegrowany z 4 portowym switchem oraz Access Pointem
Możliwości komunikacyjne kamery K1155
Kamera posiada między innymi takie funkcje jak:
  • detekcja ruchu,
  • detekcja dźwięku,
  • interfejs www wspierany przez większość przeglądarek, np.Internet Explorer, Firefox, Chrome, Safari,
  • wsparcie dysków sieciowych NAS,
  • możliwość podglądu obrazu przez telefony komórkowe/PDA z funkcją 3G,
  • możliwość tworzenia akcji alarmowych przesyłających materiały wideo na konto e-mail/serwer FTP.
Szyfrowanie danych HTTPS oraz filtracja adresów IP umożliwia swobodne logowanie się do kamery po sieci bezprzewodowej, oferując dodatkowe zabezpieczenie przed przechwyceniem danych.
W zestawie, razem z kamerą dołączone jest darmowe oprogramowanie umożliwiające rejestrację obrazu z 16 kamer jednocześnie na średniej klasie komputerze PC, co eliminuje konieczność zakupu drogich rejestratorów sieciowych.

Transmisja obrazu oraz dźwięku.

Inwestor miał w budynku centralę telefoniczną VoIP, do której podłączono bramofon, tak aby można było go obsługiwać z dowolnego telefonu. Nad bramą na posesję zainstalowano kamerę IP, z której obraz mógł być oglądany na komputerze. Taki sam system komunikacji z bramą inwestor chciał uzyskać w drugim budynku, oddalonym o 600 m - problemem był jednak brak okablowania łączącego budynki.
Wykonania instalacji podjęła się firma DAW. Do transmisji między budynkami użyto urządzenia TP-LINK TL-WA5210G N2350. Punkt dostępowy podłączony został do switcha, do którego dochodzi sygnał z centrali i z kamery IP. W podłączanym budynku zainstalowano bramkę VoIP 8level IPG-802 N4002.
W celu podglądu zdarzeń na bramie zastosowano kamerę Pixord PL-621E K1533.
Kamera zewnętrzna IP 2.0 Mpix H.264 PoE Pixord PL-621EPunkt dostępowy TP-LINK TL-WA5210GPunkt dostępowy TP-LINK TL-WA5210GBramka/router VoIP 8level IPG-802
Schemat instalacji
Po wykonaniu instalacji uzyskano płynny, wysokiej jakości obraz w budynku podłączanym, z możliwością równoczesnego rozmawiania za pośrednictwem bramki VoIP z osobami przy bramie.
Inwestor jest bardzo zadowolony z funkcjonalności rozwiązania, jak i ceny usługi.
Firmę DAW nagradzamy "Kameleonowym kubkiem".
Zapraszamy firmy instalatorskie do nadsyłania opisów instalacji wykonanych w oparciu o sprzęt firmy DIPOL.

Petra, Jordania.

Petra to obecnie ruiny miasta Nabatejczyków, znajdujące się w południowo-zachodniej Jordanii. Położona jest w skalnej dolinie, do której prowadzi jedna wąska droga wśród skał - wąwóz As-Sik. W czasach antycznych, w okresie od III w. p.n.e. do I w. n.e., miasto przeżywało czasy swojej świetności, będąc stolicą królestwa Nabatejczyków. Sami Nabatejczycy zwali Petrę Rqm (Rakmu), co oznacza "wielobarwna".
Problemem Wadi Musa i dawnej Petry była i jest woda. Aby móc zawsze wypić miętową herbatę Nabatejczycy wybudowali widoczny na zdjeciu system pozyskiwania wody spływajacej ze skał.
Nowości w firmie DIPOL:
Transmiter sieciowy TP-LINK TL-PA211 do 200Mb/s
Modulator VSB MT-31 21-69 BG/DK Terra
Kamera IP TP-Link TL-SC3430 0.5lx, 1.3Mpix, 30kl./s, H.264, 4.2 mm
Antena TRANS-DATA 5GHz DZ12
Transmiter sieciowy
N3357
Modulator VSB
R871736
1.3Mpix, 30kl./s
K1155
Antena 5GHz
A743040

Warto przeczytać:

Sieć bezprzewodowa - zwiększenie zasięgu. Zdarza się, iż w rozległym mieszkaniu czy domu oddalone pomieszczenia nie mają zasięgu sieci wifi ze względu na duże tłumienie sygnału przez ściany i stropy. Rozwiązaniem takiego problemu jest zainstalowanie dodatkowego urządzenia w połowie drogi pomiędzy głównym punktem dostępowym, a pomieszczeniami pozbawionych wystarczającego zasięgu sieci bezprzewodowej. Zainstalowane urządzenie powinno pracować w trybie repeater....


Karta PCI WLAN TP-Link w technologii eXtended Range TL-WN551GPunkt dostępowy TP-Link w technologii eXtended Range TL-WA500G AP/APC/WDS 2,4GHz, zasilanie PoERouter TP-Link ADSL (Annex A) TD-8816Karta TP-LINK USB TL-WN422G HighPower 2,4GHz 54Mbit/s z zewnętrznym wyjściem antenowym na złącze SMA R/PPunkt dostępowy TP-Link w technologii eXtended Range TL-WA500G AP/APC/WDS 2,4GHz, zasilanie PoE
Ekonomicznie i profesjonalnie - rejestratory TREND. Instalatorzy spotykają się z wymaganiami klientów, których oczekiwania wobec systemu monitoringu są wysokie, lecz budżet nie pozwala na zainstalowanie sprzętu najwyższej klasy.
Rozwiązaniem problemu są profesjonalne rejestratory TREND serii 250. Model 16 kanałowy M72516 to doskonałe urządzenie pozwalające na rejestrację obrazu z kamer analogowych w najwyższej, analogowej rozdzielczości. Kompresja H.264 zapewnia maksymalne zmniejszenie rozmiaru ilości danych,
Kamera wandaloodporna V-CAM 515 (550 TVL, Sony Super HAD II CCD , 0.01 lx, 4mm, IR)Kamera kompaktowa n-cam 550 (540 TVL,  Sony Super HAD II CCD, 0.5 lx, 4-9mm, IR 30m)Kamera szybkoobrotowa PH-10H (500 TVL, Sony Interline Transfer CCD, 0.7 lx, 3.8-38mm)Cyfrowy rejestrator 16-kanałowy TREND 250X16 H.264
Podział sygnału z telewizji kablowej. Podział sygnału na kilka odbiorników z reguły wymaga zastosowania wzmacniacza, aby poziomy sygnałów po podziale mieściły się w zakresie od 62 do 80 dB. Aby poprawnie wzmocnić sygnały z całego pasma kanałów od 1-69 należy zastosować wzmacniacz pracujący również w paśmie kanałów specjalnych "S". Zwykłe wzmacniacze antenowe nie nadają się do tego celu, ponieważ posiadają przerwę w charakterystyce pracy (pomiędzy VHF a UHF).
Aby poradzić sobie z tym problemem można zastosować wzmacniacz AWS-1145 B117028 lub...
Podłączenie wzmacniacza budynkowego AI-223 R90452
Odbiornik i rejestrator naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T Signal HD-507