Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 22/2011 (30.05.2011)

Jak Wielki Brat zapanuje nad tłumem?

Panoramiczna kamera o rozdzielczości ponad 125 razy większej niż te używane w konwencjonalnym monitoringu i system rozpoznający osoby w tłumie zostały wyróżnione nagrodą za najlepszy produkt na Światowych Targach Zabezpieczeń - IFSEC 2011 w Birmingham.
Zespół kamerowy o nazwie Panomera ,oferowany przez firmę Dallmeier, służy do kompleksowego monitorowania dużych obiektów, takich jak np. stadiony. Rejestrowany materiał może składać się nawet z 51 megapikseli, przy prędkości nagrywania do 30 kl./s!. Ruch wybranych osób może być śledzony, co odbywa się automatycznie, dzięki zastosowanej inteligentnej analizie wideo. Przy tym cały czas zapisywany jest panoramiczny obraz, pozwalający na analizę innych detali.
Drugi laureat, to oprogramowanie zaprezentowane przez iOmniscient, uznawane za jedyne istniejące na rynku, mogące rozpoznawać twarze w tłumie.
System potrafi rozpoznawać osoby w nakryciach głowy i okularach, a także znajdujące się pod różnymi kątami w stosunku do obiektywu.
Australijska firma iOmniscient od lat znana jest ze swoich innowacyjnych pomysłów na zarządzanie systemami bezpieczeństwa, a jej aplikacje znajdują zastosowanie w najbardziej wymagających obiektach o wysokim stopniu zagrożenia, t.j. lotniska, dworce, centra handlowe.
Panomera - kamera o wielu obiektywach, umożliwiająca prowadzenie podglądu detali w dużym przybliżeniu oraz jednoczesne nagrywanie pełnej sceny
Panomera łączy w sobie zalety megapikselowych kamer IP oraz kamer PTZ
Wyróżnienia na renomowanych targach podkreślają rangę produktu i jego znaczenie we współczesnej technice. Tegoroczne nagrody wyznaczają nowy trend na rynku zabezpieczeń wizyjnych.
Producenci, odpowiadając na zapotrzebowanie rynku, przygotowali profesjonalne rozwiązania do monitorowania dużych zgromadzeń ludzi. Monitoring wizyjny, kojarzony do tej pory z ochroną obiektów, wkracza w dziedzinę zabezpieczeń antyterrorystycznych i wyszukiwania ludzi.
Obecnie rozwój CCTV oparty jest na inteligentnej analizie wideo. Nagrodzone rozwiązania pozwalają już nie tylko na rozpoznanie człowieka, ale także na odnalezienie go w tłumie na bardzo dużym obiekcie (np. stadionie).
Systemy inteligentne wykrywają zagrożenia i analizują materiał wideo wielokrotnie szybciej od operatora, a także posiadają pewien poziom sztucznej inteligencji, pozwalający na niezależne podejmowanie zaplanowanych działań prewencyjnych.

Możliwość rozpoznania osób przemieszczających się po zatłoczonej ulicy, czy też zdążających na koncert poprawi bezpieczeństwo, ale jednocześnie stanie się narzędziem inwigilacji o niespotykanych do tej pory możliwościach. Systemy wizyjne mogą pracować automatycznie przez 24 godziny na dobę.

Zdjęcia i nowości z IFSEC - zobacz na Facebooku
IFSEC 2011 Birmingham
Relacja z targów
Międzynarodowe Targi Zabezpieczeń IFSEC 2011 odbyły się w dniach 16 - 19 maja 2011 w Birmingham. Ta coroczna impreza gromadzi największych producentów i dystrybutorów z każdej dziedziny technicznej ochrony osób i mienia. W tym roku na dwóch halach wystawiało się kilkuset producentów i dystrybutorów z 35 krajów. Według wstępnych szacunków targi odwiedziło ponad 20 000 gości, z czego około 30% to goście zagraniczni.
Impreza ta, obok targów ISC w Las Vegas oraz Secutech w Taipei, należy do najbardziej prestiżowych w dziedzinie zabezpieczeń.

Jubileuszowy, X Konkurs "Ciekawie o antenach" - nagrody!

1 czerwca rusza kolejna edycja konkursu "Ciekawie o antenach".
Zachęcamy do podjęcia zadania, które, oprócz poczucia estetyki, wymaga wyobraźni i dowcipu. Mamy nadzieję, że tak skromnie zdefiniowany temat uruchomi najgłębsze rezerwy talentu.
 • Prace w wersji elektronicznej - pliki w formacie JPEG o wymiarach min. 600 x 800 pikseli, max 1200 x 1600 pikseli i o wielkości pliku nieprzekraczającej 600 kB należy nadsyłać na ten adres, przy czym w temacie listu należy podać "X Konkurs Fotograficzny DIPOL-a", a w treści listu:
  • Tytuł pracy
  • Imię i Nazwisko autora oraz kilka zdań komentarza do zdjęcia (miejsce wykonania, data itp.).

  Zastrzegamy sobie prawo zmiany formatu pracy do prezentacji w Internecie i udostępniania ich dla celów związanych z prezentacją i popularyzacją Konkursu.
  Regulamin Konkursu i zdjęcia nadesłane w poprzednich latach
Cykl: "Mars napada" Ewa Tomczak - I miejsce 2006

Anteny w monarchii absolutnej.

To jeden z najbogatszych krajów Azji Południowo - Wschodniej. Podstawą gospodarki są dochody z eksportu ropy naftowej i gazu ziemnego - stanowią ok. 90% wartości produktu krajowego brutto; PKB na 1 mieszkańca wynosi 50,1 tys. USD (2008), dla porównania w USA to około 49,9 tys. USD (2008).
Jednak, jak widać na zdjęciach, jest trochę problemów z redystrybucją tego dochodu.
Państwo leży niedaleko równika, co można poznać po ustawieniu anten satelitarnych. Gdzie to jest? - Odpowiedź na końcu Informatora.
Państwo leży niedaleko równika, co można poznać po ustawieniu anten satelitarnych.
Gdzie to jest? - Odpowiedź na końcu Informatora.

SMATV na 60 gniazd w apartamentowcu - system MSV TERRA.

Jeden z katowickich developerów, odpowiedzialny za budowę nowego apartamentowca w centrum miasta, stanął przed wyborem odpowiedniego systemu dystrybucji telewizji. Postawiono na rozwiązanie maksymalnie uniwersalne - w celu zapewnienia wszystkim mieszkańcom możliwości odbioru sygnału kablowego i sygnału naziemnej telewizji cyfrowej oraz satelitarnej, zdecydowano się stworzyć dwie równoległe instalacje: CATV oraz SMATV.
Biuro projektowe odpowiedzialne za wybór odpowiedniego systemu zdecydowało się na profesjonalne rozwiązanie oparte na magistralnych multiswitchach MSV TERRA. Cała instalacja zapewnić miała dystrybucję sygnału DVB-T oraz SAT do 60 gniazd. Przewidziano doprowadzenie przewodów ze wszystkich gniazd do jednego punktu centralnego, w którym ulokowano wszystkie elementy aktywne.
Firma IPLAN z Bierunia, która podjęła się wykonania instalacji, nie miała problemów z odpowiednim wysterowaniem wzmacniacza oraz multiswitchy, dzięki wykonanemu wcześniej projektowi za pomocą programu SatNet TERRA.
Widok skrzynek dystrybucyjnych z urządzeniami aktywnymi oraz projekt w programie SatNet.
W instalacji wykorzystane zostały następujące elementy:
 • wzmacniacz magistrali SA-901 R70901 - wzmocnienie sygnały RTV i SAT oraz zapewnienie zasilania dla multiswitchy po liniach sygnałowych H,
 • rozgałęźnik SS-504 R70515 do utworzenia dwóch podsieci,
 • dwa multiswitche MSV-932 R70882 do dystrybucji sygnału z dwóch pozycji satelitarnych (Hotbird+Astra) do maksymalnie 64 gniazd końcowych R694100.
Dodatkowo w instalacji przewidziano umiejscowienie modulatora MT41 TERRA R871741. Na wejście urządzenia będzie można podać sygnał niskiej częstotliwości pochodzący np. z kamery analogowej. Wówczas obraz z kamery będzie widoczny dla wszystkich mieszkańców na wybranym przez wykonawcę kanale.
Na uwagę zasługuje też fakt zastosowania zabezpieczeń przeciwprzepięciowych Signal R48602 na wejściach pierwszego elementu instalacji oraz wykorzystania kompresyjnych złączy F E80340 renomowanej marki PCT, zapewniających bezproblemową eksploatację przez wiele lat.
Firmę IPLAN nagradzamy "Kameleonowym kubkiem".

Incydent - nagrywanie w lepszej jakości.

Zdarza się, że nagrania z zastosowaniem detekcji ruchu i pre - alarmu nie są wystarczające do identyfikacji osób i późniejszej analizy, ze względu na słabą jakość obrazu.
Rozwiązaniem tego problemu jest optymalizacja metody nagrania, którą posiadają rejestratory Hikvision - Ultimax serii 7300: M74040, M74080, M74160 oraz serii 8100: M76080, M76160, M78080, M78160.
To unikalne rozwiązanie jest proste i zarazem doskonałe. Każdy kanał ma możliwość zdefiniowania dwóch parametrów wideo: dla nagrywania ciągłego i nagrywania po wystąpieniu zdarzenia. Parametry te mogą być ustawione niezależnie od siebie. Po zdefiniowaniu reakcji na zdarzenie (detekcję ruchu, sabotaż wideo) rejestrator przełącza się automatycznie w tryb nagrywania z wyższymi parametrami. W pozostałym czasie nagrywanie zachodzi w trybie ciągłym. Dzięki temu możliwe jest odtworzenie każdej minuty przed i po zdarzeniu, a nagrania pomiędzy wydarzeniami mogą mieć o wiele niższe parametry (rozdzielczość, bitrate), więc zajmują znacząco mniej miejsca na nośnikach pamięci.
Rejestratory Hikvision znane są nie tylko ze swojej wydajności i najwyższych parametrów technicznych, ale również z wysokiej jakości wykonania. Prezentowane rozwiązanie jest jednym z wielu zastosowanych w najnowszej linii produktów. Funkcjonalność urządzeń sprawia, że są one w ścisłej czołówce światowych producentów.

Centralne zasilanie w dużej instalacji CCTV.

W instalacjach CCTV zaleca się stosowanie centralnego zasilania, które upraszcza wykonanie i daje możliwość zabezpieczenia instalacji.
Duża ilość urządzeń w instalacji wymaga zastosowania zasilaczy o odpowiedniej wydajności prądowej. Zasilaczem o dużym prądzie wyjściowym (10 A) jest DRA-120 M1835. Zaletą tego zasilacza jest możliwość pracy równoległej - wówczas prąd pobierany może wynieść nawet 30 A. Pozwala to np. na podłączanie 16 kamer w obudowach z zamontowanymi grzałkami, rejestratora i kilku reflektorów podczerwieni. Regulacja napięcia wyjściowego (w zakresie od -10% do +15%) pozwala na kompensację spadku napięcia.
Zewnętrzna obudowa Marathon MH-806/12Uchwyt Marathon MH-610 do obudów zewnętrznychKamera BOX Sunell SN-BXC5930CDN (dzień/noc, D-WDR, 650 TVL, Sony Effio-E, ICR, 0.03 lx)Reflektor IR Redbeam IR100 Zasilacz impulsowy 12V/10A DRA120-12FPA
Zastosowanie zasilacza DRA-120 M1835 w dużej instalacji

Monitoring dyskoteki.

Aby poprawić bezpieczeństwo w dyskotece inwestor zdecydował się na monitoring IP w wysokiej rozdzielczości. Warunki jakie musiały być spełnione przy instalacji, to wysoka rozdzielczość i możliwość podświetlania IR. Urządzenie dodatkowo musiało mieć zasilanie PoE, aby ograniczyć ilość okablowania do niezbędnego minimum. Właściciel obiektu domagał się również, aby wysoką jakość rozwiązania uzyskać przy możliwie najniższych kosztach.
Kamerą, która spełniła te oczekiwania był model Pixord PD614E K1550 o rozdzielczości 2 Mpx. Dzięki mechanicznemu filtrowi podczerwieni możliwe było zastosowanie promienników IR sufitowych Redbeam M1642 oświetlających równomiernie pomieszczenie (kąt promieniowania 180/360o).
Kamera IP kopułowa PD614E 2MPix H.264 PoE Pixord Reflektor IR Redbeam IRD60 o kącie 180 st.
Kamera Pixord PD614E K1550 oraz Reflektor IR Redbeam IRD60 M1642
Do archiwizacji obrazu nie jest konieczny serwer z oprogramowaniem, ponieważ ten proces odbywa się na karcie SDHC - 32 GB, zamontowanej w kamerze. PD614E K1550 rejestruje obraz przez blisko 3 dni, a podgląd video zarówno zdalny, jak i lokalny dostępny jest z poziomu przeglądarki IE lub Firefox.

Instalacja wzmacniacza GSM w elektrowni wiatrowej.

Inwestor elektrowni wiatrowej w miejscowości Hruszowice w województwie podkarpackim miał problem z sygnałem GSM, który jest wykorzystywany do transmisji danych potrzebnych do nadzoru prawidłowości pracy systemu.
Dane z czujników rozmieszczonych w wieżach wiatrowych są przekazywane do specjalnego kontenera sterującego, a następnie do producenta turbin, mającego siedzibę w Niemczech.
Instalację wzmacniającą sygnał GSM wykonała firma DIPVISION wykorzystując:
 • wzmacniacz Signal GSM-505 A6775,
 • kierunkową antenę zewnętrzną ATK 10/850-960 MHz, A7018,
 • antenę wewnętrzną TRANS-DATA DW3-A A741001,
 • ochronnik przeciwprzepięciowy TRANS-DATA A6815,
 • przewód Tri-Lan 400 E1173 oraz Tri-Lan 240 E1171.
Repaetery Signal spełniają wszelkie wymagania stawiane przez normy dla tego typu urządzeń. Zostały już z powodzeniem zainstalowane w Holandii, Polsce, Czechach, Norwegii, Austrii, Finlandii, Wielkiej Brytanii.
Firmę DIPVISION nagradzamy "Kameleonowym kubkiem".
Zapraszamy firmy instalatorskie do nadsyłania opisów instalacji wykonanych w oparciu o sprzęt firmy DIPOL.

Sułtanat Brunei.

Oficjalna nazwa brzmi Brunei Darussalam, czyli Państwo Brunei - Siedziba Pokoju. Państwo położone w Azji na północnym wybrzeżu wyspy Borneo, graniczy z Malezją i jest przez nią podzielone fizycznie na dwie części, ma dostęp do Morza Południowochińskiego.
Północna część kraju ma charakter nizinny, na południu rozciągają się góry z najwyższym szczytem kraju Pagonprick (1850 m n.p.m.). Wschodnie wybrzeże pokrywają bagna, reszta jest piaszczysta. Klimat kraju jest równikowy, wilgotny. 75% powierzchni Brunei zajmują lasy równikowe. Państwo to posiada 3,6 tys. km dróg (2005), 150 tys. samochodów i 254 tys. telefonów komórkowych (2006). Te liczby robią wrażenie dopiero w zestawieniu z liczbą mieszkańców: 430 tys. mieszkańców (2010). Niepodzielną i absolutną władzę w państwie sprawuje sułtan Muda Hassan Al-Bolkiah, który w trakcie swych rządów zgromadził prywatny majątek szacowany na 37 mld dolarów, co umiejscawia go na liście najbogatszych ludzi świata.
źródło: Wikipedia, biznes.pwn.pl
Meczet w Bandar Sebi Begawan, stolicy sułtanatu Brunei
zdjęcia: J. Babula
Nowości w firmie DIPOL:
Switch inteligentny TP-LINK TL-SL2210WEB 8+2G 1xSFP RACK
Serwer wideo Pixord PV6901 H.264
Przełącznik TV kablowa/DVB-T MST-01 sterowany pilotem
Obudowa RACK do płyty RB411,RB433 +switch
Switch intel.
N29949
Serwer wideo
K2160

Przełącznik TV kabl./DVB-T
E2024
Obudowa RACK
N934102
Warto przeczytać:

Warto stosować standardowe rozwiązania - szafa RACK. W codziennej praktyce instalacyjnej coraz częściej stosowane są szafy typu RACK - 19", używane od wielu lat w profesjonalnej telekomunikacji, informatyce, systemach nagłaśniających i technice laboratoryjnej...

Oferta szaf typu Rack

Wymiary standardowej listwy pionowej w szafie typu RACK

Kamera "rybie oko". Kamera Pixord PD636E K1560 wyposażona jest w obiektyw typu "rybie oko", który zapewnia podgląd całego pomieszczenia...

Kamera 360° - Pixord
Jak funkcjonuje kamera "rybie oko"? - Zapraszamy na film.

Stacja czołowa TERRA w kompleksie weselno-hotelowym. Właściciel kompleksu hotelowego oferującego organizację przyjęć weselnych zdecydował się na budowę instalacji telewizyjnej, w której dystrybuowane mają być kanały naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T oraz kanały telewizji satelitarnej.
W skład kompleksu wchodzą: dom weselny z pokojami dla gości (w sumie 25 gniazd RTV) oraz oddalony o około 1,5 km hotel (60 gniazd RTV)...
Węzeł optyczny OD-120 TERRATransmiter optyczny MOS-211A TERRARozgałęźnik TV dwudrożny R-2 SignalKonsola PCS-200 zdalnego sterowania i monitoringu stacji MMH-3000Antena satelitarna aluminiowa 100cm FAMAVAL Off-Set 100 LHKonwerter satelitarny QUATRO Inverto Red Extended 0,3dBAntena telewizyjna UHF Dipol 44/21-69 Tri Digit
Kamera IP PIXORD PD636E 2 Mpix H.264 360/180 st.'Rybie Oko'