Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 21/2011 (23.05.2011)

Zaczęło się - trzeci wymiar w kieszeni!

Na początku roku na targach Mobile World Congress w Barcelonie LG pokazało smartfona Optimus 3D. W marcu, na targach CTIA w Orlando na Florydzie, firma HTC zaprezentowała podobne urządzenie - EVO 3D. Odpowiedzią Sharpa na te produkty ma być smartfon Aquos SH-12C.
Żeby nie pozostać w tyle Motorola startuje z MT810, a Samsung z SCH-W960 3D.
Dla ostatecznego potwierdzenia trendu firma Apple w swoim iPad 3 postanowiła udostępnić te same możliwości, co wymienione wcześniej firmy.
Wszystkie te urządzenia łączy wspólna cecha - zastosowanie technologii 3D do wyświetlania obrazu. Trzy wymiary wkraczają w ekspresowym tempie do urządzeń mobilnych!
Firma Semiconductor zaprezentowała procesor DA8283 pozwalający na generację obrazów 3D i wyświetlanie ich metodą bariery paralaksy
W ubiegłym roku głośne kampanie marketingowe zapowiadały rewolucję, po wejściu telewizji kolorowej, płaskich ekranów, miał przyjść czas na telewizję trójwymiarową. Niestety z wielu powodów, wśród których najważniejszymi są: konieczność używania specjalnych okularów i brak programów trójwymiarowych, ten przełom opóźnia się.
Inaczej sprawa wygląda w urządzeniach mobilnych, dla małych ekranów łatwiej zastosować technologię, która pozwala widzieć trójwymiarowe obrazy bez okularów. Smartfony wyposażone będą w specjalne dwuobiektywowe kamery, które pozwolą kręcić filmy i wykonywać zdjęcia trójwymiarowe, znika więc problem braku programów.
Również na YouTube powstaje specjalny serwis 3D, który znakomicie wzmocni ofertę programową.
Autostereoskopowe metody wyświetlania obrazu 3D. Metoda soczewek lentykularnych - po prawej, metoda bariery paralaksy - po lewej. Oko prawe (R) otrzymuje inny obraz niż oko lewe (L), stąd powstaje wrażenie trówymiarowości.
Najpopularniejsza metodą uzyskiwania obrazów trójwymiarowych, niewymagającą korzystania z okularów, jest metoda bariery paralaksy (ang. parallax barrier).

Metoda bariery paralaksy polega na umieszczeniu przed ekranem telewizora specjalnie zaprojektowanej przesłony wykonanej z nieprzeźroczystego materiału. Przesłona posiada szczeliny, przez które przekazywany jest obraz dla prawego oraz lewego oka. Rozmieszczenie szczelin współgra z możliwymi pozycjami obu oczu względem ekranu telewizora.
Aby możliwe było oglądanie trójwymiarowych efektów w tej technologii, konieczne jest odpowiednie przygotowanie materiału wideo. Klatka obrazu zwana stereogramem powstaje poprzez złożenie dwóch obrazów - dla prawego oraz lewego oka. Tak spreparowany obraz pozwala na ujrzenie efektu 3D tylko naprzeciwko ekranu, co również preferują smarfony, w których obraz z reguły ogląda jedna osoba, trzymając urządzenie na wprost swoich oczu.
Na podobnej zasadzie powstaje obraz w metodzie soczewek lentykularnych. Zamiast szczelin do uzyskania efektu różnych obrazów używa się specjalnych soczewek.

Anteny w starym mieście młodych ludzi.

Pierwsze osady na terenie obecnego miasta powstały w VII wieku n.e., w XII wieku otrzymało ono prawa miejskie. Jego historię ukształtowało średniowiecze, z tego okresu pozostało wiele zabytków. Ich liczba nie ułatwia życia instalatorom anten. Ze względu na wymagania konserwatorów do ich mocowania używa się zwykle opasek, by nie uszkodzić murów, kominów, czy dachów.
Miasto liczy tylko około 160 tysięcy mieszkańców, ale energię i sławę przynosi mu ogromna ilość przebywających tu młodych ludzi.
Jakie to miasto? Odpowiedź na końcu Informatora.
Ze względu na wymagania konserwatorów, do mocowania anten używa się opasek, by nie uszkodzić murów, kominów, czy dachów. Jakie to miasto? Odpowiedź na końcu Informatora.

Instalacja DVB-T i SAT - 232 gniazda.

Jedno z biur projektowych zwróciło się do nas z prośbą o pomoc w zaprojektowaniu instalacji telewizyjnej w budynku apartamentowym.
Założeniem projektu było doprowadzenie do każdego z dwóch gniazd znajdujących się w mieszkaniach sygnału naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T oraz satelitarnej - z dwóch pozycji satelitarnych Hotbird oraz Astra.
Budynek liczyć ma 6 klatek oddalonych od siebie o około 50 m. Pod każda z klatek znajdować się ma garaż podziemny, którym zgodnie z założeniem poprowadzona ma zostać część magistralna wszystkich instalacji.
Życzeniem inwestora było, aby nie budować oddzielnych instalacji w poszczególnych klatkach.
Schemat instalacji SMATV zaprojektowanej w programie SatNet TERRA. Pracownik biura projektowego, o którym mowa, był zaskoczony tym, jak proste może być budowanie dużych systemów multiswitchowych.
Przy tak rozbudowanej instalacji wybór systemu multiswitchowego był dość oczywisty. Postawiono na flagowy systemy firmy TERRA - magistralne multiswitche serii MSV. System ten cechuje m.in:
  • możliwość realizacji bardzo rozległych instalacji, z dużą ilością gniazd końcowych,
  • szeroka oferta muliswitchy, uwzględniająca liczbę wyjść - można budować systemy w oparciu o poszczególne kondygnacje lub, tak jak w powyższym przypadku, w oparciu o całe klatki,
  • system rozgałęźników i odgałęźników pozwalających na dopasowanie systemu kablowego do istniejących ciągów teletechnicznych,
  • kilka sposobów dystrybucji zasilania - zasilanie lokalne lub zdalne po liniach sygnałowych.
W opisywanym przypadku, w poszczególnych klatkach umieszczono zestawy dwóch multiswitchy: MSV-924 R70874 oraz MSV-916 R70866 mogących zasilić w sygnał w sumie 40 gniazd końcowych.
Wyjątkiem jest klatka pierwsza, w której zlokalizowano tylko jeden multiswitch MSV-924. Do wydzielenia sygnału z magistrali zbudowanej w oparciu o przewód Triset-11 E1025 (odległości około 50 m) wykorzystano zestawy rozgałęźników i odgałęźników serii SS-9xx.
Nie zapomniano także o problemie zasilania. Projektant założył, iż do każdej ze skrzynek w klatkach doprowadzone zostanie napięcie ~230 V i każdy z multiswitchy zasilony zostanie lokalnie przy pomocy 18 V z zasilacza R71465. Wyjątkiem jest multiswitch zlokalizowany w ostatniej klatce, który wraz z dwoma wzmacniaczami magistrali SA-911 R70911 zasilony został po liniach sygnałowych ze wzmacniacza SA-901 R70901.

Projektowanie zbiorczych instalacji RTV/SAT w programie SatNet firmy TERRA

Program SatNet - do pobrania plik zip 13,1 MB.

Protect 520 - rejestrator mobilny.

W ofercie firmy DIPOL pojawił się nowy produkt z rodziny rejestratorów mobilnych. Protect 520 M70520 to urządzenie będące pomostem pomiędzy ekonomią oferowaną przez model 501 M70501, a wysoką wydajnością i funkcjonalnością modelu 701 M70701.
Kamera z rejestratorem PROTECT 520 HD, MPEG-4, LCD, czytnik SDHC/MMC
Protect 520 z uchwytem
Obsługa rejestratora jest prosta, uruchomienie nagrywania może następować automatycznie po włączeniu zasilania. Urządzenie wyposażone jest w wymienny akumulator 800 mAh, pozwalający na kontynuowanie nagrywania po zaniku napięcia zasilającego, które pochodzić może z zapalniczki samochodowej.
Materiał wideo posiada znak wodny z aktualną datą i godziną. Dzięki obiektywowi o kącie widzenia 120 stopni oraz rozdzielczości nagrania 1280 x 960 pikseli, w jakości 25 kl./s, szczegółowe informacje drogowe są w pełni rejestrowane.
Dane zapisywane są w formacie avi na łatwo wymiennym, popularnym, odpornym na wstrząsy i drgania nośniku pamięci typu flash (karta SD/SDHC/MMC). Otworzyć je można korzystając z czytnika kart lub podłączając rejestrator do PC przewodem USB. Kompresja MPEG-4 zapewnia optymalne wykorzystanie dostępnej pamięci.
Obsługa rejestratora jest niezwykle intuicyjna dzięki 4 klawiszom funkcyjnym oraz prostemu menu. Mocowanie urządzenia jest szybkie (uchwyt z przyssawką), a pozycjonowanie kamery ułatwia obracany ekran LCD.

Nowoczesne reflektory IR do pomieszczeń.

Dyskoteki, pomieszczenia klubowe i inne podobne obiekty często wymagają dyskretnego podświetlenia w podczerwieni.
Instalacje w pomieszczeniach oparte są o kamery z obiektywami szerokokątnymi, więc do ich podświetlenia należy zastosować reflektory o szerokim kącie promieniowania.
Takimi reflektorami są Redbeam IRD60 M1642 (do pomieszczeń o powierzchni 60 m2 ) oraz IRD120 M1643 (do pomieszczeń o powierzchni 120 m2 ) o kącie promieniowania 1800.
Natężenie światła w reflektorach Redbeam automatycznie dostosowuje się do warunków oświetleniowych.
Reflektory dają możliwość instalacji w płaszczyźnie pionowej i poziomej, zarówno przy kamerze, jak i na przeciwległej ścianie. Dzięki temu można uniknąć prześwietlania obiektów, jak i powstawanie cieni.

Reflektory światła IR rodziny Redbeam są nowoczesnymi urządzeniami podświetlającymi, wykorzystującymi matryce LED (a nie jak w konwencjonalnych reflektorach zwykłe diody LED), kąt świecenia ukształtowany jest za pomocą zespołu soczewek.
Czas działania standardowej diody określa się na ok. 6000 godzin.
Matryca natomiast jest w stanie pracować przez ok. 50000 godzin. W przypadku pracy przez 12 godzin na dobę, daje to ponad 10 lat!
Redbeam - reflektory IR
Lewa strona - zastosowanie reflektora dookolnego IRD120 M1643.
Prawa strona - zastosowanie popularnego reflektora diodowego.
Szczegóły widoczne na filmie - po kliknięciu na obrazek.

Vögele Kultur Zentrum - dozór CCTV IP.

W celu ochrony dzieł sztuki znajdujących się w centrum wystawienniczym zainstalowano kamery ACTi.
System składa się z 10 kamer megapixelowych ACM-5611 K1512. Podłączenie urządzeń w jedną sieć zrealizowano za pomocą 24 portowego switcha PoE, z którego bezpośrednio pobierane jest zasilanie do kamer IP.
Muzeum w Zurychu
Rozdzielczość 1,3 Mpix zapewnia bardzo dobrą jakość obrazu, zarówno za dnia, jak i w nocy, kiedy dodatkowo są wspomagane oświetlaczami podczerwieni. Kamery mają możliwość wymiany obiektywów na egzemplarze o szerszym kącie widzenia, czyniąc cały system bardzo elastycznym, jeżeli chodzi o modyfikacje ustawień pola obserwacji.
Schemat instalacji
K1512 zapewnia wysoką wydajność w stosunku do ceny, co jest bardzo korzystne dla małych projektów o ograniczonym budżecie. Kamery 1,3 megapiksela ze względu na rozdzielczość dostarczają około czterokrotnie więcej szczegółów w porównaniu z tradycyjnym monitoringiem analogowym, zapewniają zdecydowanie lepszy materiał dowodowy w przypadku napadu lub kradzieży w muzeum.

Jak przesłać sygnał HDMI na dużą odległość?

Extender HDMI na skrętkę kat. 5e umożliwia podłączenie sygnału wysokiej rozdzielczości (HD) do odbiornika telewizyjnego wyposażonego w złącze HDMI poprzez skrętkę komputerową kat. 5e lub 6 na odległość nawet do 50 m.
Przykładowy schemat zastosowania extendera H3601

Stosowanie Extendera HDMI na skrętkę kat. 5e jest polecane w następujących przypadkach:
  • położona już jest skrętka komputerowa,
  • ze względów ekonomicznych (skrętka jest dużo tańsza od przewodu HDMI),
  • względy montażowe wymuszają zastosowanie skrętki (przewód HDMI jest grubszy i sztywniejszy od skrętki),
  • instalacja jest jednorazowa i odzyskanie położonego przewodu jest niemożliwe.
Extender HDMI na jedną skrętkę kat. 5e
Extender HDMI na jedną skrętkę kat. 5e H3601

Oxford, Wielka Brytania.

Miasto zdominowane jest przez uniwersytet i studentów. W Oxford znajduje się najstarszy uniwersytet w krajach języka angielskiego. Istnieją dane wskazujące na to, że wykładano tu już w roku 1096. Od 1167, w którym król Henryk II zakazał Anglikom studiować na Uniwersytecie Paryskim, Uniwersytet Oksfordzki zaczął gwałtownie się rozwijać i zyskiwać na znaczeniu.
Uniwersytet zajmuje stałe miejsce w pierwszej dziesiątce wszelkich światowych rankingów uczelni wyższych. Absolwentami University of Oxford było 46 laureatów Nagrody Nobla i 25 premierów Wielkiej Brytanii.

Więcej zdjęć z Oxfordu - zobacz DIPOL na Facebooku.
Oxford - stare miasto młodych ludzi
Nowości w ofercie firmy DIPOL:
Kamera IP kopułowa PD614E 2MPix H.264 PoE Pixord
Przełącznik TV kablowa/DVB-T MST-01 sterowany pilotem
Kamera IP obrotowa bezprzewodowa TP-Link TL-SC4171G (0.5lx, VGA, IR, 30kl./s, MPEG-4, 4.3 mm)
Antena TRANS-DATA 5GHz DZ12
Kamera 2MPix PoE
K1550

Przełącznik TV kablowa/DVB-T
E2024
Kamera IP obrotowa
K1154
Antena 5 GHz
A743040
Warto przeczytać:

Dwa sygnały w jednym kablu. Czy można przesłać sygnał z tunera do telewizora tym samym kablem, którym jest przesyłany sygnał z konwertera?
Stosując dwie zwrotnice DC-009 R85300 można uniknąć konieczności położenia dodatkowego przewodu. W kablu łączącym dwie zwrotnice DC-009 w kierunku do tunera przepuszczany jest sygnał z konwertera satelitarnego, w drugą stronę, do wszystkich telewizorów...
Monitoring mobilny. Wiosna i lato to sezon, w którym organizowane są imprezy plenerowe. Takie imprezy są miejscem gdzie zdecydowanie częściej występują wypadki, kradzieże i niebezpieczne sytuacje, dlatego są objęte dozorem policyjnym i straży miejskiej.
Rozwiązaniem problemu bezpieczeństwa imprez plenerowych jest "zestaw mobilnego monitoringu". Skompletowany zestaw jest prosty w instalacji, dzięki użyciu urządzeń do bezprzewodowej transmisji firmy CAMSAT...
Uchwyt TV LCD/Plazma 30-50 cali ścienny, pochylny DP101M
Odbiornik i rejestrator naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T Signal HD-507