Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 20/2011 (16.05.2011)

Telewizja - a jednak przełom!

Targi Anga w Kolonii (3-5.05.2011) grupują wystawców z zakresu telewizji kablowej, satelitarnej, multimediów i transmisji szerokopasmowych. Wszystkie te dziedziny należą do najszybciej rozwijających się gałęzi współczesnej techniki.

Dużym zaskoczeniem dla analityków okazała się tegoroczna oferta.

Merytorycznym zwycięzcą targów okazała się... - telewizja hybrydowa (Hybrid TV), miejsca na podium zajęły: telewizja IPTV oraz sieci nowej generacji (NGN).

Wejście telewizji do sieci staje się faktem, kontynentalne HbbTV i brytyjskie YouView to komercyjne projekty oparte na wykorzystaniu nowego środka przekazu.
Telewizja hybrydowa to telewizja interaktywna, która łączy telewizję i Internet. Telewidz będzie miał dostęp do nowych usług, takich jak: wideo na żądanie (VoD), interaktywne gry, elektroniczne gazety, filmy YouTube, albumy zdjęć. Będzie mógł również obejrzeć dowolną audycję nadawaną w ostatnim tygodniu. Wybieranie programów telewizyjnych oraz nowych usług będzie możliwe za pomocą portali tematycznych (tak jak obecnie w Internecie), co daje większe możliwości niż obecny wybór kanałów telewizyjnych.
Telewizja hybrydowa zmienia tradycyjny model pasywnego przekazywania treści w model, gdzie odbiorca w głównej mierze decyduje w jakiej formie chce oglądać nadawane programy.
Szereg wystawców promowało rozwiązania telewizji hybrydowej, która szturmem zdobywa zachodnie rynki telewizyjne. Uczestnicząc w rozmowach na stoiskach oraz przysłuchując się prelekcjom specjalistów z branży, wysnuć można klarowny wniosek, że tradycyjna telewizja połączona z internetowymi serwisami opracowywanymi przez samych nadawców kształtuje przyszłość tego medium.
Targi Anga Cable 2011
Zapraszamy na relację filmową z targów Anga 2011
Tryumf święciła telewizja IP oraz jej pochodne. Konwersja wszystkich istniejących obecnie standardów emisji cyfrowej, tj. DVB-S/S2, DVB-C/C2 oraz DVB-T/T2 do protokołu IP pozwala na dodanie do nich szeregu interaktywnych usług.
IPTV wkracza już do szpitali, hoteli i innych tego typu instytucji, oferując ich użytkownikom szereg udogodnień.
Jednak jej rozwój wymaga spopularyzowania sieci szerokopasmowych na odcinku tzw. "ostatniej mili". Wystawcy prezentowali rozwiązania tego zagadnienia, były one również dyskutowane podczas kongresu towarzyszącego targom. Panuje zgodna opinia, że rynkowy sukces odniesie technika światłowodowa, jednak poważnym konkurentem pozostanie popularna w sieciach kablowych DOCSIS (Data Over Cable Service Interface Specification).
W rozwiązaniach telewizji mobilnej nadchodzi era LTE (Long Term Evolution).

Co ciekawe, trzeci wymiar telewizji, czyli 3D HDTV był traktowany jako temat zupełnie poboczny.

Więcej w fotoreportażu: "Targi ANGA - Kolonia 3.05. - 5.05.2011".

Anteny w najmniejszym państwie świata.

W centralnym miejscu tego mini-państwa znajduje się widoczna poniżej antena radiowa. Gdzie to jest? - Odpowiedź na końcu Informatora.

Sposób na zdublowane kanały w instalacji RTV.

Mieszkańcy rejonów przygranicznych, chcący jak najlepiej wykorzystać lokalizację swoich gospodarstw domowych pod kątem ilości kanałów dystrybuowanych w swoich instalacjach, często kierują zestawy antenowe na nadajniki znajdujące się na terenie sąsiedniego kraju. Niejednokrotnie rodzi to problemy, ponieważ nadajniki obu krajów nadawać mogą na zbliżonych kanałach pasma UHF/VHF.
Zsumowanie takiego sygnału na typowym, pasywnym sumatorze lub rozgałęźniku zaowocuje zakłóceniami i brakiem możliwości obejrzenia żądanego programu. Konieczne jest zastosowanie przełącznika o dużej separacji wejść. Na rynku istnieje kilka "manualnych" rozwiązań - przełączanie między antenami odbywa się poprzez wciśnięcie odpowiedniego przycisku. Rozwiązanie takie choć skuteczne, w kwestii wygody pozostawia dużo do życzenia.
Przełącznik MST-01 E2024 rozwiązuje ten problem. Dzięki wysokiej separacji wejść przekraczającej 50 dB możliwe jest podanie na jego wejścia sygnałów nadawanych nawet na tych samych kanałach. Problem niewygodnego przełączania między źródłami sygnału został tutaj rozwiązany - wykorzystać możemy dowolnego pilota telewizora. Przełączanie odbywa się poprzez przytrzymanie dowolnego przycisku pilota przez 3 sekundy.
Antena telewizyjna DIPOL 19/21-69 DVB-TPrzełącznik TV kablowa/DVB-T MST-01 sterowany pilotemAntena telewizyjna UHF Dipol 44/21-69 Tri DigitAntena telewizyjna UHF Dipol 44/21-69 Tri DigitPrzełącznik TV kablowa/DVB-T MST-01 sterowany pilotem
Dwa scenariusze zastosowania przełącznika MST-01 E2024. W pierwszym, źródłami sygnału są dwie anteny telewizji naziemnej skierowane na nadajniki emitujące sygnał na zbliżonych częstotliwościach (np. kanałach sąsiednich). W drugim, kanały pokrywające się mają swoje źródło w telewizji kablowej oraz naziemnej.

KWeye - obraz z rejestratora na telefonie komórkowym.

Rejestratory ATU i Trend pracują w tym samym standardzie przesyłu sygnału na PDA, dzięki czemu aplikacja KWeye (przeznaczona dla systemów operacyjnych Android) jest w stanie dekodować strumienie pochodzące z obu urządzeń. To niezwykłe rozwiązane umożliwia tworzenie sieci w dowolnej konfiguracji, a następnie ich integrację i mobilny podgląd z dowolnej lokalizacji na świecie. KWeye można pobrać z portalu Android Market.
Cyfrowy rejestrator 4-kanałowy ATU H.264Cyfrowy rejestrator 4-kanałowy TREND 250X04 H.264Cyfrowy rejestrator 8-kanałowy TREND 250X08 H.264 Cyfrowy rejestrator 16-kanałowy TREND 250X16 H.264
Aplikacja KWeye - podgląd mobilny obrazu z rejestratorów ATU oraz TREND 205
ATU M71000 to czterokanałowy rejestrator oferujący zapis w rozdzielczości 4CIF (704 x 576) z prędkością 12 klatek na sekundę dla każdego kanału lub w rozdzielczości 2CIF (704 x 288) 25 klatek na sekundę. Wśród zalet należy wymienić możliwość podglądu obrazu z wielu rejestratorów jednocześnie na jednej stronie www. Kompresja H.264 wraz z możliwością obsługi dysków do 2 TB pozwala na zapis dużej ilości materiału.
Rejestratory Trend M72504, M72508, M72516 to doskonałe rozwiązanie dla obiektów, gdzie wymagany jest zapis nagrań o rozdzielczości 4CIF z prędkością 6 klatek na sekundę dla każdego kanału lub w rozdzielczości 2CIF (704 x 288) 12 klatek na sekundę. Stosowane mogą być we wszystkich instalacjach monitoringu, gdzie wymagana jest wysoka rozdzielczość nagrań, podgląd w czasie rzeczywistym oraz wysoki standard kompresji. Prędkość nagrywania jest wystarczająca dla obszarów o niskiej i średniej szybkozmienności obrazu. Obraz zapisany lokalnie oraz podgląd na żywo możliwy jest do uzyskania przy pomocy przeglądarki internetowej Internet Explorer lub aplikacji CMS.

Kamera IP Sunell w standardzie ONVIF.

Specyfikacja ONVIF definiuje wspólny protokół wymiany informacji pomiędzy urządzeniami wideo w sieci, w tym automatyczne wykrywanie urządzeń, wideo streaming i przesyłanie metadanych. ONVIF (Open Network Video Interface Forum - Forum Otwartych Interfejsów Sieciowych Systemów Wizyjnych) jest to stowarzyszenie branżowe mające na celu rozwój globalnego standardu, zapewniającego współpracę urządzeń opartych na protokole IP niezależnie od marki.
Kamera IP 1.3 Mpix H.264 CCD Sunell SN-IPC54/50DN ONVIF
Film z kamery Sunell K1620
Kamera Sunell SN-IPC54/50DN K1620 jest w pełni kompatybilna ze standardem ONVIF, co pozwala na współpracę z każdym urządzeniem posiadającym takowy certyfikat.
K1620 posiada darmowe oprogramowanie NVR dołączone do zestawu, umożliwiając rejestrację obrazu i dźwięku z 16 kamer. Alternatywą do darmowego NVR'a jest oprogramowanie NUUO K3104, K3108, K3116, K3132, K3164, które również wspiera standard ONVIF.

Sieć bezprzewodowa - zwiększenie zasięgu.

zdarza się, iż w rozległym mieszkaniu czy domu oddalone pomieszczenia nie mają zasięgu sieci wifi ze względu na duże tłumienie sygnału przez ściany i stropy. Rozwiązaniem takiego problemu jest zainstalowanie dodatkowego urządzenia w połowie drogi pomiędzy głównym punktem dostępowym, a pomieszczeniami pozbawionych wystarczającego zasięgu sieci bezprzewodowej. Zainstalowane urządzenie powinno pracować w trybie repeater.
Karta PCI WLAN TP-Link w technologii eXtended Range TL-WN551GPunkt dostępowy TP-Link w technologii eXtended Range TL-WA500G AP/APC/WDS 2,4GHz, zasilanie PoEPunkt dostępowy TP-Link w technologii eXtended Range TL-WA500G AP/APC/WDS 2,4GHz, zasilanie PoERouter TP-Link ADSL (Annex A) TD-8816Karta TP-LINK USB TL-WN422G HighPower 2,4GHz 54Mbit/s z zewnętrznym wyjściem antenowym na złącze SMA R/P
Schemat sieci bezprzewodowej
W powyższym schemacie wykorzystano:
  • Punkt dostępowy TP-LINK TL-WA500G N2941 pracujący w trybie "Access Point", umożliwiając podłączenie klientom przy pomocy bezprzewodowych kart sieciowych.
  • Kolejny punkt dostępowy TP-LINK TL-WA500G N2941 pracujący w trybie "Repeater" wzmacniając sygnał istniejącej sieci bezprzewodowej umożliwia podłączenie się oddalonym klientom do sieci WiFi.
  • Karty sieciowe TL-WN551G N2970 oraz TL-WN422G N2921 umożliwiające podłączenie komputerów do sieci wifi. Rożnica miedzy nimi polega na interfejsie do jakiego podłącza się kartę.

Co robić? Wiele urządzeń, a tylko jedno gniazdo HDMI w telewizorze!

Rozwiązaniem jest switch HDMI, który umożliwia podłączenie wielu urządzeń wysokiej rozdzielczości (HD) do odbiornika telewizyjnego wyposażonego w złącze HDMI. Urządzanie doskonale nadaje się do podłączenia np. tunera satelitarnego, odtwarzacza DVD, komputera czy konsoli do odbiornika telewizyjnego wyposażonego w małą ilość złączy HDMI. Do telewizora można doprowadzić tylko jeden kabel HDMI, co ułatwia instalację urządzenia, jak i poprawia wygląd instalacji telewizora zawieszonego na ścianie przy pomocy uchwytu LCD. Do wyboru mamy switch dwu- i trzywejściowy H3121 i H3131. Urządzenia sterowane są pilotem lub ręcznie.
Schemat zastosowania Switcha HDMI
Switch Signal HDMI 2x1
Switch Signal HDMI 2x1
H3121

Watykan.

Nazwa Vaticanus - "Miejsce wróżbitów" lub "Miejsce prorocze" pochodzi zapewne od wróżbiarzy, którzy oferowali w tym miejscu swoje usługi starożytnym Rzymianom.
Historia Wzgórza Watykańskiego sięga IV wieku, kiedy cesarz rzymski przekazał biskupom Rzymu jeden z pałaców.
Początkowo siedzibą papieży nie był sam Watykan lecz Lateran. Watykan był miejscem pielgrzymek do Grobu św. Piotra. Pierwsze umocnienia obejmujące bazylikę św. Piotra i Mauzoleum Hadriana zostały zbudowane podczas pontyfikatu papieża Leona IV pod koniec IX wieku. Watykan stał się miejscem, gdzie papież mógł się schronić przed najeźdźcami.
żródło:Wikipedia
Bazylika św. Piotra
Kolejka do Muzeum Watykańskiego
Nowości w firmie DIPOL:
Kamera IP 1.3 Mpix H.264 CCD Sunell SN-IPC54/50DN ONVIF
Bramka/router VoIP 8level IPG-802
Tuner Opticum X80 + starter TNK na 2 miesiące
Kamera z rejestratorem PROTECT 520 HD, MPEG-4, LCD, czytnik SDHC/MMC
Kamera H.264 CCD ONVIF
K1620
Bramka/router VoIP
N4002

Opticum X80 + TNK
A99418
Kamera + DVT
M70520
Warto przeczytać:

Urządzenie dla instalatora CCTV - monitor serwisowy LCD 3,5" MIG-29. Monitor serwisowy MIG-29 M3104 jest urządzeniem w znacznym stopniu ułatwiającym konfigurację systemów CCTV. Dzięki niewielkim rozmiarom, urządzenie to w bardzo szybki i prosty sposób można podłączyć do kamery lub rejestratora i przeprowadzić konfigurację.
Coraz popularniejsze staje się konfigurowanie parametrów obrazu za pomocą OSD (On Screen Display) i właśnie do tych kamer monitor serwisowy MIG-29 M3104 jest szczególnie zalecany...
Monitor serwisowy LCD 3,5
Urządzenie dla instalatora CCTV - monitor serwisowy LCD 3,5" MIG-29 - M3104
Schemat instalacji w budynku wielorodzinnym - 60 - 1000 gniazd. Instalacja umożliwia odbiór dowolnego programu naziemnego w każdym gniazdku antenowym, oraz, po podłączeniu przez abonenta tunera satelitarnego, również programów satelitarnych z dwóch pozycji satelitarnych (np. Hotbird 13E i Astra 19.2E).
Zestaw antenowy telewizji naziemnej uwzględnia 2 anteny VHF oraz antenę UHF A2670 o dużym zysku energetycznym. Sygnały telewizyjne oraz radiowe sumowane są na zwrotnicy, a następnie wzmacniane przez zestaw wzmacniaczy kanałowych firmy Alcad...
Domowy monitoring IP - kamera TP-Link TL-SC3130G. Bezprzewodowa kamera TP-Link TL-SC3130G K1150 jest idealnym rozwiązaniem zabezpieczającym mieszkanie.
Dzięki interfejsowi bezprzewodowemu 54 Mbps można ją zainstalować wszędzie tam, gdzie brakuje okablowania...
Bezprzewodowa kamera IP TP-LINK TL-SC3130G (0.5 lx, VGA, 30 kl./s, MPEG-4, 4 mm)Router TP-Link ADSL TD-W8960N z Access Pointem 300Mb/s 802.11n
Skomentuj, zadaj pytanie na Facebooku. Wszystkie notatki z Informatora są dostępne na Facebooku - można je skomentować, zadać pytanie, dodać do ulubionych. Zapraszamy!
Kamera IP PIXORD PD636E 2 Mpix H.264 360/180 st.'Rybie Oko'