Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 19/2011 (9.05.2011)

Autostrada dla automatyków.

Dobiegają końca prace związane z przyjęciem nowej wersji normy dotyczącej GigE Vision - otwartego standardu przesyłania strumieni wideo i kontroli urządzeń za pomocą sieci Ethernet.

Standard ma duże znaczenie w pracach automatyków i robotyków. Zapewnia on możliwość transmisji obrazów wysokiej rozdzielczości w czasie rzeczywistym i pełną zgodność produktów pochodzących od różnych dostawców. Takie urządzenia jak kamery, serwery wideo, transkodery czy aplikacje kontrolno – zarządzające mogą bezproblemowo współpracować ze sobą za pomocą platformy Ethernet. GigE Vision został stworzony w celu dostosowania transmisji sieciowych do wymagań branży przemysłowych systemów wizyjnych.

W drugiej połowie roku powinna zostać zatwierdzona wersja 10 GigE Vision, umożliwiająca transmisję wideo przy około 100 klatkach/sekundę, z przepustowością 10 Gb/s.
W automatyce, przy przesyłaniu multimediów, szczególnie ważne jest aby odtwarzanie następowało z jak najmniejszym opóźnieniem. To warunkuje odpowiednio szybką reakcję urządzeń. W przypadku transmisji wideo istotne jest również zapotrzebowanie na łącza o dużej przepustowości.
Oba problemy rozwiązuje zapowiadana nowa wersja - 10 GigE Vision, a dodatkowo zwiększa kilkukrotnie zasięg transmisji do 100 - 150 m.
Schemat działania systemu kontroli jakości opartego na analizie obrazu i transmisji GigE Vision.
Źródło: www.tmworld.com
Współczesna automatyka i robotyka stają przed wyzwaniem wprowadzenia do urządzeń sztucznej inteligencji, opartej na sieciach neuronowych, i rozpoznawania obrazów celem ich analizy. Obie te funkcjonalności wymagają wysokiej jakości kanałów transmisyjnych, a standard 10 GigE Vision będzie je mógł zapewnić.
Kamery wspierające GigE Vision w większości przypadków stosowane są w fabrykach do wizyjnej kontroli jakości wytwarzanych wyrobów, czy sortowania produktów w oparciu o kształt lub kolor. Urządzenia oparte na standardzie GigE Vision używane są przez wojsko, w diagnostyce medycznej, przemyśle lotniczym, monitorowaniu ruchu oraz wielu innych branżach.

Nie poszedł na łatwiznę!


Sajgon, Wietnam. Dysponując tak rozbudowaną konstrukcją kratownicową, właściciel posesji zdecydował się na instalację masztu antenowego poprzez zamocowanie go do ściany - nie poszedł na łatwiznę ;-). Zainteresowanych postawieniem podobnej konstrukcji informujemy, że nie posiadamy kontaktu do projektanta.

DiSEqC - przełączanie między satelitami w instalacjach indywidualnych i multiswitchowych.

Potrzeba przełączania tunera, na sygnał z wybranego konwertera, spowodowała konieczność opracowania przeznaczonych do tego celu urządzeń.
Pierwotnie były to przełączniki ręczne, następnie do sterowania przekaźnikami wykorzystywano różnego rodzaju sygnały (np.: Tone Burst, sygnał z eurozłacza). Ich różnorodność spowodowała potrzebę ujednolicenia. Proces ten odbył się pod patronatem nadawcy satelitarnego Eutelsat – wypracowano standard DiSEqC. Rozwój standardu przebiegał od wersji jednokierunkowych do dwukierunkowych - z możliwością rozpoznania stanu sterowanych urządzeń (konwertery, multiswitche, obrotnice).
Choć protokół przełączania DiSEqC został opracowany już kilkanaście lat temu, mnogość jego wersji oraz niedbałość producentów sprzętu satelitarnego przy oznaczaniu wyrobów może prowadzić do kłopotów związanych z niekompatybilnością i niepoprawnym działaniem instalacji.
W chwili obecnej wyróżnić możemy następujące wersje DiSEqC:
  • DiSEqC 1.0 - umożliwia przełączanie między maksymalnie 4 pozycjami satelitarnymi,
  • DiSEqC 1.1 - umożliwia przełączanie między maksymalnie 16 pozycjami satelitarnymi,
  • DiSEqC 1.2 - umożliwia przełączanie między maksymalnie 16 pozycjami satelitarnymi oraz sterowanie obrotnicą,
  • DiSEqC 2.0, 2.1 oraz 2.2 - dodaje możliwość dwukierunkowej komunikacji między odbiornikiem a urządzeniem do odpowiedników w wersji 1.x.
1.0 1.1 1.2 2.0 2.1 2.2
1.0 + - - + - -
1.1 + + - + + -
1.2 + + + + + +
2.0 + - - + - -
2.1 + + - + + -
2.2 + + + + + +
Kompatybilność odbiorników oraz przełączników w poszczególnych wersjach standardu DiSEqC. W kolejnych kolumnach zestawiono przełączniki pracujące w poszczególnych wersjach standardu, natomiast w wierszach odpowiadające im odbiorniki. Przykładowo odbiornik z DiSEqC 2.0 współpracować będzie jedynie z przełącznikami 1.0 oraz 2.0, natomiast odbiornik 2.2 gwarantuje współpracę z każdym rodzajem przełącznika.
Przeglądając oferty producentów i dystrybutorów sprzętu satelitarnego można się spotkać z określeniami:
  • miniDiSEqC (Tone Burst) - generator tonowy wyposażony w 2-stanowy przełącznik,
  • DiSEqC 1.3 - DiSEqC 1.2 wraz z obsługą protokołu USALS do sterowania obrotnicami
  • DiSEqC 2.3 - DiSEqC 2.2 wraz z obsługą protokołu USALS do sterowania obrotnicami
Żaden z powyższych terminów nie jest objęty standardem. Urządzenia opatrzone logiem DiSEqC 1.3 lub 2.3 mogą nie współpracować poprawnie ze standardowymi urządzeniami.

Kamera IP ULTICAM - 2 Mpix, dzień/noc.

Współczesne systemy monitoringu stawiają przed kamerami coraz wyższe wymagania. Detekcja ruchu, dwustronna transmisja dźwięku, rejestracja obrazu wprost w kamerze itp., pozwalają na uproszczenie pracy Centrum Monitoringu.
Kamera dzień/noc IP 2.0 Mpix ULTICAM DS-852MF-E
Przykład instalacji kamery ULTICAM K1441: podgląd zdalny na PC i PDA, odtwarzanie nagrań z serwera poprzez PC z dowolnej lokalizacji
Doskonałą odpowiedzią na te wymagania jest kamera ULTICAM K1441 DS-852MF-E, która posiada przetwornik 1/3" CMOS. Przetwornik ten ma rozdzielczość 1600x1200 (UXGA), natomiast czułość kamery wynosi 0.5 lx przy obiektywie F1.2. Do kamery można zamontować obiektyw o zmiennej ogniskowej (bez automatycznej przysłony), zgodny z standardem C/CS, co pozwala na dopasowanie jej do obserwacji każdej sceny.
Kamera ULTICAM K1441 DS-852MF-E przesyła obraz w kompresji MPEG-4. Obraz może być wysyłany w rozdzielczości UXGA, z szybkością 12.5 kl./s lub w rozdzielczościach: HD - 720p, SVGA (800x600) i mniejszych, z szybkością 25 kl./s. Możliwe jest osobne ustawienie parametrów strumienia dodatkowego, umożliwiającego podgląd przez łącze o mniejszej przepustowości. Obraz podglądać można przy pomocy przeglądarki internetowej lub poprzez aplikację kliencką iVMS4000. Ponadto dostępne są aplikacje na telefony komórkowe umożliwiające podgląd mobilny, obsługujące wszystkie najpopularniejsze systemy operacyjne, w tym Android, Symbian, WinMobile. Dostęp do kamery chroniony jest hasłem – istnieje możliwość zdefiniowania 15 kont użytkowników o różnym poziomie uprawnień.
Obraz z kamery może być nagrywany podczas podglądu, można w tym celu wykorzystać darmową aplikację NVR Server. Kamera ULTICAM to doskonałe rozwiązanie dla osób oczekujących wysokiej jakości obrazu, bogactwa funkcji i przystępnej ceny.

Zabezpieczanie kamer.

Do eliminacji różnego rodzaju problemów związanych z zasilaniem wykorzystuje się separator SV-1000P M1711. Urządzenie chroni kamery przed przepięciami spowodowanymi wyładowaniami atmosferycznymi, przed problemami wynikającymi z różnicy potencjałów pomiędzy urządzeniami, a także przed prądami płynącymi masą sygnałową.

Podłączenie separatora video SV-1000P według poniższego schematu pozwala wyeliminować zakłócenia powstałe na skutek różnicy potencjałów pomiędzy masą kamery a masą monitora. Napięcie wynikające z tej różnicy potencjałów może się dodawać do napięcia sygnału użytecznego. Są to zakłócenia o niskiej częstotliwości objawiające się np. czarnymi pasami wolno przesuwającymi się w pionie.
Aby w pełni zabezpieczyć w wszystkie urządzenia podłączone do linii transmisyjnej przed skutkami wyładowań atmosferycznych należy zastosować poniższy schemat:

Automatyczne rozpoznawanie tablic rejestracyjnych.

LPR (License Plate Recognition) jest jednym z modułów oprogramowania Digifort. Służy on do automatycznego rozpoznawania tablic rejestracyjnych samochodów. W momencie gdy pojazd pojawia się w kadrze kamery, oprogramowanie wykonuje zdjęcie, poddaje je analizie, a następnie wpisuje do bazy danych razem z godziną, datą oraz lokalizacją, w jakiej zostało ono zrobione.
Jeżeli istnieje już baza danych z numerami rejestracyjnymi, nie ma przeszkód aby użyć jej do porównania i na przykład potwierdzenia prawa wjazdu.
Moduł rozpoznawania tablic rejestracyjnych K3020
Rozpoznawanie cechuje wysoki współczynnik skuteczności - na poziomie 98%, a identyfikacja tablic pojedynczego pojazdu zajmuje 0.08 sekundy.
System jest przeznaczony do wyszukiwania skradzionych samochodów, aut z niezapłaconymi mandatami lub opłatami parkingowymi.

Domowa sieć bezprzewodowa z dostępem do sieci Internet za pomocą ADSL.

Jeżeli Internet dostarczany jest za pomocą techniki ADSL-u (np. Neostrada) należy zastosować router wyposażony w modem ADSL.
Poniżej przedstawiono schemat pozwalający na dostęp do sieci Internet oraz drukarki sieciowej ze wszystkich komputerów podłączonych do domowej sieci lokalnej.
Schemat domowej sieci
Urządzenia wchodzące w skład domowej sieci i ich zadania:
Router TP-Link ADSL (Annex A) TD-W8901G zintegrowany z 4 portowym switchem oraz Access Pointem
Ma za zadanie umożliwić dostęp do sieci Internet (ADSL) oraz umożliwić podłączenie komputerów do lokalnej sieci.

Bezprzewodowy Print Serwer TP-Link TL-WPS510U
Urządzenie umożliwia podłączenie zwykłej drukarki jako drukarki sieciowej.

Karta TP-LINK USB TL-WN422G HighPower 2,4GHz 54Mbit/s z zewnętrznym wyjściem antenowym na złącze SMA R/P
Karta umożliwia transmisję danych pomiędzy routerem N2902 a komputerem, do którego podłączona jest karta. Komputery w sieci posiadają możliwość wymiany danych pomiędzy sobą, jak i z siecią Internet, czy drukarką sieciową.

Domowa sieć 3G w 5 minut: TP-LINK TL-MR3420.


Domowa sieć 3G w 5 minut: TP-LINK TL-MR3420
Krótki film przedstawiający budowę domowej sieci przy użyciu modemu 3G i routera 3G marki TP-Link
Nowości w firmie DIPOL:
Odbiornik naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T Opticum T50
Przełącznik TV kablowa/DVB-T MST-01 sterowany pilotem
Konwerter satelitarny QUATRO Inverto BLACK Ultra 0.2dB
Kamera IP 1.3 Mpix H.264 CCD Sunell SN-IPC54/50DN ONVIF
DVB-T Opticum T50
A99280
Przeł. TV kabl./DVB-T
E2024
Konwerter 0.2dB
A98266
Kamera IP ONVIF
K1620
Pisaliśmy w Informatorze:

Masztowy wzmacniacz do DVB-T. W ofercie firmy DIPOL pojawił się pierwszy na rynku wzmacniacz masztowy AB001 R82001 zasilany napięciem 5 V firmy TERRA. Odbiorniki naziemnej telewizji cyfrowej posiadają możliwość zasilania napięciem 5 V przedwzmacniacza antenowego, zgodnie z wymaganiami ze standardu DVB-T (EN 300 744). Produkowane do tej pory przedwzmacniacze i wzmacniacze masztowe wymagały zasilania napięciem 12 V.


Tuner DVB-T OPTICUM FT16pAntena telewizyjna DIPOL 16/21-69 DVB-TWzmacniacz masztowy DVB-T AB001 Terra (12 dB DC 5V)
Uchwyt TV LCD/Plazma 23-37 cali ścienny, pochylny, obrotowy DP108S
Ustawienia parametrów obrazu przesyłanego przez transformatory aktywne Etrix . Nadajnik Etrix 1VADA-T M16742 służy do przesyłania na większe odległości sygnału (video, audio, alarmowego) z jednej kamery za pomocą czteroparowego kabla UTP CAT5e. Zapewnia przesył sygnałów wizyjnych nawet do 2400 metrów przy optymalnej jakości wideo. Urządzenie dopasowuje impedancję kabla koncentrycznego 75 Om do impedancji przewodu symetrycznego, jakim jest skrętka.
Wykorzystywany jest w systemach monitoringu, pozwalając na efektywne projektowanie instalacji oraz uniknięcie nadmiaru okablowania.
Przy przesyłaniu sygnału wideo przez transformator M16742 należy dostosować jego parametry zależnie od odległości transmisji.
Kamera kompaktowa n-cam 559 (540 TVL,  Sony Super HAD II CCD, 0.05 lx, 9-22mm, IR 50m)Transformator wideo Etrix 1VADA-T aktywny nadajnik (wideo, audio, dane)Transformator wideo Etrix 1VADA-R aktywny odbiornik (wideo, audio, dane)Monitor profesjonalny CCTV SAMSUNG SMT-1922P 19'
Odbiornik i rejestrator naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T Signal HD-507