Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 18/2011 (2.05.2011)

Łączy nas powietrze.

Bezprzewodowe techniki przekazywania sygnałów zrewolucjonizowały telekomunikację i kontakty międzyludzkie. Jeszcze do niedawna wydawało się, że opóźnienia w budowie infrastruktury telekomunikacyjnej w krajach zacofanych gospodarczo są niemożliwe do odrobienia. Tymczasem telefonia komórkowa, z liczbą abonentów wynosząca ponad 5,3 mld, przełamała tę barierę i dostęp do usług telekomunikacyjnych staje się powszechny.
Korzystanie z sieci telefonii komórkowej jest już możliwe dla 90% światowej populacji, przy 80% pokryciu terytorialnym.

Spośród użytkowników telefonii komórkowej już 0,94 mld korzysta z usług szerokopasmowych (liczba ta może wzrosnąć do 1 mld już w połowie 2011 roku). Odsetek abonentów korzystających z mobilnych łączy szerokopasmowych zwiększy się radykalnie po wprowadzeniu LTE - technologii, która jest przewidziana jako następny etap rozwoju sieci telefonii komórkowej.

Dane te zostały podane w tegorocznym raporcie ITU, który potwierdza, iż rynek telekomunikacyjny staje się coraz bardziej konkurencyjny. W 2010 roku, w ponad 90% krajach na całym świecie można było uznać, że istnieje konkurencyjny rynek w sektorze świadczenia usług telekomunikacyjnych.
Rozpowszechnienie systemów bezprzewodowych ma wpływ na korzystanie z portali społecznościowych.
Na podstawie statystyk sporządzonych na koniec 2010 wynika, iż na 600 mln użytkowników portalu Facebook około 40% łączy się z portalem poprzez urządzenia mobilne. Również 37% aktywnych użytkowników serwisu Twitter, spośród 200 mln wszystkich, korzysta z serwisu poprzez przenośne urządzenia.
Smartfony i łącza szerokopasmowe rozszerzą możliwości bezprzewodowych usług telekomunikacyjnych
ITU (International Telecommunication Union) to jedna z wyspecjalizowanych organizacji ONZ, ustanowiona w celu standaryzowania oraz regulowania rynku telekomunikacyjnego i radiokomunikacyjnego).

Anteny na starych kamienicach.

Wystarczy spojrzeć na dachy kamienic, aby określić kiedy były remontowane. Na tych, które kapitalny remont przeszły niedawno, nie widać wielu anten, współczesne systemy rozprowadzania sygnałów telewizyjnych nie wymagają oddzielnej instalacji dla każdego użytkownika.
Gdzie można spotkać dachy z "lasem anten" widoczne poniżej? - Odpowiedź na końcu Informatora.

Stacja czołowa MMH-3000 w sieci klubów fitness.

Pure Life, to nowoczesna, prężnie rozwijająca się sieć klubów fitness obejmująca swym zasięgiem kolejne miasta w Polsce.
Inwestor podjął decyzję o wyposażeniu wszystkich obiektów w instalację telewizyjną, której jądrem stał się zestaw transmodulatorów QPSK/PAL. Każdy z zestawów odpowiedzialny jest za dystrybucję 8 kodowanych kanałów satelitarnych. Liczba gniazd w poszczególnych klubach jest różna i wynosi od kilkunastu do nawet 100 gniazd.
Instalację i konfigurację stacji zlecono firmie Innex z Wrocławia posiadającej wieloletnie doświadczenie w projektowaniu i wdrażaniu systemów telewizyjnych i informatycznych.
Widok stacji czołowej MMH-3000 w szafie RACK zlokalizowanej w jednym z klubów.
Obok widok modułów stacji.
Odbiór poszczególnych kanałów możliwy jest dzięki zastosowaniu modułów RDC-313 R81710 oraz DM-313 R81712. Zastosowanie techniki „master-slave” pozwoliło zredukować koszty stacji. W szafie typu rack umieszczono po jednej jednostce centralnej UC-380 R81700. Sygnał ze stacji dostarczany jest do gniazd przez instalacje rozgałęźno-odgałęźne - takie same jak w przypadku typowych instalacji telewizji naziemnej.

Ekonomiczny monitoring małego sklepu.

Właściciele małych przedsiębiorstw często ze względów finansowych nie decydują się na inwestowanie w instalację CCTV. Koszty jej założenia mogą się wydawać wyższe, niż ewentualne straty przy drobnych kradzieżach. Jednak sama obecność monitoringu zniechęca potencjalnych złodziei i stanowi pakiet bezpieczeństwa, jakiego nie zapewniają inne systemy.
Kamera sufitowa CAM 622 (600 TVL, Sony Super HAD II CCD, 0.1 lx, 3.6mm)Kamera sufitowa CAM 622 (600 TVL, Sony Super HAD II CCD, 0.1 lx, 3.6mm)Kamera kompaktowa n-cam 550 (540 TVL, Sony Super HAD II CCD, 0.5 lx, 4-9mm, IR 30m)Cyfrowy rejestrator 4-kanałowy ATU H.264Kamera kompaktowa n-cam 550 (540 TVL, Sony Super HAD II CCD, 0.5 lx, 4-9mm, IR 30m)
Rejestrator cyfrowy ATU - monitoring małego obiektu: 2 kamery zewnętrzne M11264
oraz 2 kamery wewnątrz budynku M10741.
Idealnym rozwiązaniem dla małych firm są rejestratory ATU M71000 - czterokanałowe rejestratory oferujące zapis w rozdzielczości 4CIF (704 x 576) z prędkością 12 klatek na sekundę dla każdego kanału. Kompresja H.264 wraz z możliwością obsługi dysków do 2 TB pozwala na zapis dużej ilości materiału.
Wyjście VGA z możliwością ustawienia maksymalnej rozdzielczości 1024 x 768 współpracuje z monitorami LCD i CRT. Dodatkowo dostępne jest wyjście BNC działające alternatywnie z wyjściem VGA.
Możliwe jest ustawienie nagrywania według zadanego terminarza.
Zdalny dostęp możliwy jest przez stronę www. Istnieje możliwość podglądu obrazu z kilku rejestratorów na jednej stronie www. Urządzenie jest proste w obsłudze i nie wymaga wykwalifikowanego personelu.
O ewentualnych zdarzeniach alarmowych użytkownik może być powiadamiany e-mailem.

Rozdzielczość kamer analogowych dla przetworników ze skanowaniem międzyliniowym.

Rozdzielczość jest to zdolność kamery do wytworzenia obrazu o danej szczegółowości. W przypadku kamer analogowych możemy mówić o rozdzielczości pionowej i poziomej.
Rozdzielczość pionowa
Rozdzielczość pozioma
Rozdzielczość pionowa to maksymalna ilość linii poziomych, które można rozróżnić. Teoretycznie liczba ta jest ograniczona do 625 dla standardu CCIR/PAL oraz 525 dla EIA/NTSC. Jednak realna rozdzielczość pionowa jest o wiele mniejsza.
Jeśli weźmiemy pod uwagę tylko linie aktywne, czyli faktycznie związane z wyświetlaniem obrazu, liczba ta spadnie do 576 dla CCIR oraz 480 dla EIA.
W praktyce należy jeszcze zastosować współczynnik Kell'a (Kell factor) o wartości 0,7 - 0,9, określający efektywną rozdzielczość obrazu jaką możemy postrzegać.
Ilość linii po przeskalowaniu przez współczynnik Kell'a spada do ok. 400 dla standardu PAL oraz 330 dla NTSC.
Rozdzielczość pozioma to maksymalna ilość linii pionowych, które można rozróżnić. Specyfikacje podają ją jako liczbę linii TVL. Nazwa - linie telewizyjne (TV Lines) - odnosi się do ilości linii mierzonych na szerokości ekranu równej jego wysokości.
Ze względu na ograniczenia wynikające z częstotliwości próbkowania sygnału przez urządzenie przechwytujące obraz, rzeczywista liczba linii wyświetlanych na ekranie zwykle nie przekracza 540 TVL.
Skanowanie międzyliniowe to technika zbierania informacji z przetwornika polegająca na 2-krotnym skanowaniu dla każdej klatki obrazu. Najpierw skanowane są linie parzyste, później linie nieparzyste. Wynikowy obraz to połączenie obu typów linii. Zaletą tego typu skanowania jest zwiększona czułość przetwornika. Przy skanowaniu progresywnym wszystkie linie skanowane są równocześnie.

Bezprzewodowa kamera IP firmy TP-LINK.

Bezprzewodowa kamera TP-LINK TL-SC3171G K1152 jest idealnym rozwiązaniem zabezpieczającym mieszkania lub małe biura. Dzięki interfejsowi bezprzewodowemu 54 Mbps można ją zainstalować wszędzie tam, gdzie nie ma przewodowej infrastruktury sieciowej.

Dostęp do obrazu i jego zapis jest możliwy przy użyciu dowolnej przeglądarki internetowej, a także poprzez dołączone do kamery oprogramowanie 16-kanałowe.
Istnieje również możliwość podglądu poprzez kompatybilny telefon.
Bezprzewodowa kamera IP dzień/noc TP-Link TL-SC3171G (0.5 lx, VGA, IR, 30kl./s, MPEG-4, 4.3 mm)Punkt dostępowy TP-Link TL-WR941ND 802.11n z wbudowanym routerem oraz 4 port. switchem - 300 Mbit/s
Schemat bezprzewodowego podłączenia kamery do Acces Pointa
Kamera TL-SC3171G posiada 12 diod podczerwieni i mechaniczny filtr podczerwieni, zapewnia wysokiej jakości obraz zarówno w dzień, jak i w nocy.
Kamerę konfiguruje się w bardzo prosty sposób, dzięki przejrzystemu menu, szczegółowo opisanego w instrukcji obsługi.

Cechy wyróżniające:
 • Przetwornik 1/4 progressive scan CMOS,
 • Mechaniczny filtr podczerwieni,
 • 12 diod podczerwieni o zasięgu 10 metrów,
 • Transmisja bezprzewodowa 802.11b,g,
 • Dwukierunkowa transmisja audio,
 • Cyfrowe porty wejścia/wyjścia,
 • Jednoczesny przesył danych MPEG-4 oraz MJPEG,
 • Standard 3GPP do podglądu video w telefonach 3G,
 • Darmowe oprogramowanie do jednoczesnego zarządzania 16 kamerami,
 • Szyfrowanie SSL/HTTPS,
 • Funkcja watchdog do restartu kamery IP w przypadku wykrycia błędów,
 • Wysyłanie wiadomości e-mail w przypadku wykrycia ruchu,
 • 25 kl./s w rozdzielczości VGA.

TP-LINK przebojem zdobywa rynek!

Z raportu organizacji In-Star na temat popularności końcowych urządzeń sieciowych w czwartym kwartale 2010 roku wynika, że urządzenia marki TP-LINK zajmują pierwsze miejsce wśród urządzeń WiFi i urządzeń do rozprowadzania Internetu szerokopasmowego w domach i małych biurach.
Źródłem rynkowego powodzenia urządzeń TP-LINK jest ich wysoka jakość.
Kategoria Sprzęt WiFi Urządzenia szerokopasmowe  CPE
(Routery xDSL, DSL)
Switche
Ranking Producent Udział w rynku
[%]
Producent Udział w rynku
[%]
Producent Udział w rynku
[%]
1 TP-LINK 20,8 TP-LINK 16,9 Cisco 29,5
2 D-LINK 18,8 D-LINK 13,3 HP Networking 19,1
3 NETGEAR 17,6 NETGEAR 10,4 D-LINK 16,4
4 Linksys  8,8 Technicolor  8,8 TP-LINK 13,5
5 Technicolor  8,5 ZyXEL  6,1 NETGEAR  7,4
źródło: www.tp-link.com

Polska.

Kraków, dzielnica Kazimierz. Kazimierz od swojego powstania w XIV wieku do początków XIX wieku był samodzielnym miastem, położonym na południe od Krakowa i oddzielonym od niego Starą Wisłą (nieistniejącą obecnie odnogą zbudowaną dla celów obronnych ówczesnej stolicy). Jego północno-wschodnią część stanowiła historyczna dzielnica żydowska. Przez wiele wieków Kazimierz był miejscem współistnienia i przenikania się kultury żydowskiej i chrześcijańskiej. Obecnie stanowi jedną z ważniejszych atrakcji turystycznych Krakowa, jest też ważnym centrum życia kulturalnego miasta.
Podwórko znane z filmu "Lista Schindlera" - współcześnie
Kościół Bożego Ciała
Dawny ratusz krakowskiego Kazimierza
Nowości w ofercie firmy DIPOL:
Kamera IP dzień/noc TP-Link TL-SC3171 (0.5 lx, VGA, IR, 30kl./s, MPEG-4, 4.3 mm)
Obudowa RACK do dwóch płyt RB450
Przewód HDMI 5m 28AWG v1.4 High Speed
Antena ATK-LOG GSM/DCS/UMTS/HSDPA + 10 metrów przewodu + wtyk SMA
Kamera IP
K1153
Obudowa RACK
N934501
Przewód HDMI v1.4
H1052
Antena GSM/DCS/UMTS
A7041_10
Warto przeczytać:

SMATV w kilka minut - nowe funkcje programu SatNet firmy TERRA. Program SatNet to zyskująca coraz większą popularność wśród instalatorów aplikacja do projektowania rozległych sieci multiswitchowych...
Projekt wykonany w programie SatNet
Jak zainstalować gniazdo antenowe Signal. Film prezentujący sposób montażu gniazda antenowego multimedialnego Signal TV-FM-SAT/RJ-45/RJ-11.
Jak zainstalować gniazdo antenowe Signal
Jak zainstalować gniazdo antenowe Signal
Satlook Micro HD - pomiary w instalacjach multiswitchowych. Miernik Satlook Micro HD R10740 jest urządzeniem zaprojektowanym i wyprodukowanym przez inżynierów szwedzkiej firmy Emitor.
Głównym zastosowaniem miernika R10740 jest pomoc we wstępnym odszukaniu wybranego satelity (funkcja Easy Find), a następnie precyzyjnym ustawieniu czaszy oraz konwertera przy pomocy pomiaru szeregu parametrów dla wybranych transponderów...
Miernik sygnału satelitarnego DVB-S/S2 Satlook Micro HD
Miernik sygnału satelitarnego DVB-S/S2 Satlook Micro HD
R10740