Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 17/2011 (26.04.2011)

M2M - zagrajmy o 650 000 USD, potem o miliardy.

Na początku kwietnia, już po raz trzeci, Vodafone Americas Foundation wraz z mHealth Alliance przyznało nagrody dla najśmielszych i najbardziej pomysłowych aplikacji pozwalających uniknąć osobistej wizyty w specjalistycznym gabinecie.
Rolę drogich, stacjonarnych urządzeń i osób je obsługujących miałyby przejąć mikrourządzenia, które pozyskiwałyby dane i poprzez sieć GSM wysyłały do systemów komputerowych. W wielu wypadkach rola człowieka sprowadzałaby się do diagnozy i interwencji. Urządzenia mogłyby pracować przez cały czas, monitorując stan zdrowia osób starszych bądź narażonych na gwałtowne ataki choroby.

Technika stosowana przy projektowaniu systemów nosi nazwę M2M (Machine to Machine).
W konkursie nacisk kładziony jest na rozwiązania proste w zastosowaniu oraz tanie.
Główną nagrodę, z puli 650 000 dolarów, zdobyło narzędzie diagnostyczne NETRA, służące do szybkiej diagnozy wad wzroku. Niewielka nakładka wyposażona w okular, umieszczona na telefonie komórkowym monitoruje obraz wysyłany do oka z ekranu smartfona oraz bada jego skupienie wewnątrz narządu (tzw. odwrócona metoda Shack-Hartmanna). Informacje diagnostyczne przetwarzane są przez program w telefonie i wysyłane do okulisty lub optyka. Szybkie badanie umożliwić ma znaczący postęp w walce z wadami wzroku, na które cierpi około 700 milionów ludzi. Telefon komórkowy jest jednym z najszerzej używanych urządzeń elektronicznych na świecie, natomiast dostęp do okulisty jest nadal bardzo ograniczony. Nieleczone zaburzenia widzenia powodują straty w przemyśle, które szacowane są na poziomie 89-117 miliardów dolarów rocznie. Koszt nakładki NETRA to około 2 $ USD.
Drugie miejsce przyznane zostało systemowi monitorowania ciąży Smart Diaphragm, przewidującemu stan zagrożenia oraz, niezależnie od pacjenta, komunikującym się z monitorującymi służbami medycznymi. Kolejne miejsce zdobył system nadzoru osób cierpiących na zaburzenia snu, w tym bezdechu.
Vodafone od lat stawia na rozwój M2M. Do konkursu zgłoszonych zostało ponad 100 rozwiązań. Wiele z nich pochodzi ze środowisk naukowych, a pierwsze dwie nagrody przyznane zostały organizacjom związanym z MIT oraz UCLA.

Konkurs Vodafone dotyczy niewielkiego fragmentu rynku (medycyna), na którym mogą być stosowane systemy M2M.
Telefon komórkowy wsparty urządzeniami M2M może być ogniwem spajającym człowieka z systemem informatycznym. Może on zarządzać wieloma aspektami życia codziennego: dostosować na podstawie planu dnia alarm budzika, biorąc pod uwagę ruch w mieście oraz przewidywaną trasę, uruchomić odpowiednio wcześnie systemy zarządzania domem tak, aby przygotowanie śniadania zajęło najmniej czasu. W trakcie dnia organizer ma być aktualizowany na bieżąco, planując w sposób optymalny harmonogram zadań z uwzględnieniem wszelkich przewidywalnych czynników.
Jak M2M zmieni Twoje życie?
(źródło: Vodafone)
M2M (Machine-to-Machine) to technika oparta na zdolności urządzeń podłączonych do sieci do zbierania, przetwarzania i wymiany informacji bez udziału człowieka.
Początki tej technologii wywodzą się z systemów zarządzania produkcją i monitorowaniem procesów. W chwili obecnej, dzięki rozwojowi technologi mobilnych, udział M2M w rynku elektroniki konsumpcyjnej zwiększa się konsekwentnie już od ponad dekady przy szacowanym wzroście 20% rocznie. Do roku 2015 zapowiadany jest wzrost ilości połączeń M2M z obecnych 81 do 217 milionów. W tym samym czasie przychody pochodzące z połączeń wzrosną ponad dwukrotnie do 6,7 miliarda dolarów, czyniąc z M2M najprężniej rozwijającą się gałąź rynku technologii bezprzewodowych. Rozwój ten będzie szedł w parze z technologią szybkiego Internetu bezprzewodowego 4G/LTE.

Jubileuszowy - X Konkurs "Ciekawie o antenach".

Już 1 czerwca rusza kolejna edycja konkursu "Ciekawie o antenach".
Co może być ciekawego w antenach? Zachęcamy do podjęcia zadania, które, oprócz poczucia estetyki, wymaga wyobraźni i dowcipu. Mamy nadzieję, że tak skromnie zdefiniowany temat uruchomi najgłębsze rezerwy talentu.

Regulamin Konkursu i zdjęcia nadesłane w poprzednich latach
Agnieszka Sienkiewicz
Ola Wasąg
Barbara Sieja
Tomasz Kozłowski
Tomasz Kozłowski
Ryszard Literacki
Zdjęcia nadesłane na Konkurs w 2007 roku

Parametry identyfikacyjne w sieciach DVB-T.

Ponieważ zdecydowana większość odbiorników naziemnej telewizji cyfrowej posiada możliwość sortowania kanałów względem szeregu różnych parametrów, takich jak ONID, czy LCN, warto poznać znaczenie tych i innych skrótów.
Dokumentem definiującym ideę oraz szczegółowe zastosowanie parametrów identyfikacyjnych i sygnalizacyjnych w sieciach DVB jest norma EN 300 468.
Nadanie identyfikatorów poszczególnym strumieniom DVB służy zapewnieniu właściwej pracy wszystkich odbiorników oraz sygnalizacji zmian oferty programowej bez konieczności regularnego uruchamiania funkcji przeszukiwania pasma przez użytkownika. W szczególności realizowane mają być następujące funkcje:
 • automatyczne wykrywanie wszystkich dostępnych serwisów w procesie instalacji odbiornika,
 • powiadamianie użytkownika po instalacji odbiornika o: nowych serwisach, serwisach wycofanych, serwisach przeniesionych,
 • stworzenia listy dostępnych programów.
Lista parametrów identyfikujących program:
 • ONID (Original Network ID) - kod specyficzny dla danego kraju. Na przykład dla wszystkich sieci cyfrowych na terenie Francji będzie to: 0x20FA, Niemiec - 0x2114, Polski - 0x2268,
 • NID (Network ID) - identyfikator podsieci, np. na wydzielonym obszarze-regionie,
 • TSID (Transport stream ID) - identyfikator dla poszczególnych multipleksów,
 • SID (Service ID) - identyfikator unikalny dla każdego programu w każdym z multipleksów,
 • LCN (Logical Channel Number) - numer logiczny nadawany każdemu z programów.
Odbiornik i rejestrator naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T Signal HD-507
Sortowanie listy programów według numerów LCN w odbiorniku DVB-T Signal HD-507 A99250
Odbiorniki nieobsługujące LCN gwarantującego rozmieszczenie kanałów zgodnie z zamysłem operatora, dokonują sortowania względem parametru SID.

System hybrydowy w Hikvision za darmo!

Program NVR Server, przeznaczony jest dla komputerów z systemem Windows, rejestruje obraz pochodzący z kamer IP, kamer megapikselowych, rejestratorów analogowych oraz wideoserwerów.
Nagrywanie odbywać się może w trybie ciągłym lub z detekcji ruchu. Dostęp do danych wizyjnych możliwy jest zdalnie przy wykorzystaniu aplikacji iVMS4000.
Ta sama aplikacja pozwala również na konfigurowanie parametrów urządzeń oraz prowadzenie nadzoru na urządzeniu podłączonym do sieci.
Cyfrowy rejestrator 8-kanałowy HIKVISION/ULTIMAX DS-8108HDI-S H.264Cyfrowy rejestrator 8-kanałowy HIKVISION/ULTIMAX DS-8108HDI-SE H.264Kamera IP H.264 ULTICAM DS-2CD892PFKamera IP 2.0 Mpix ULTICAM DS-2CD852FKamera dzień/noc IP 2.0 Mpix ULTICAM DS-852MF-ESerwer wideo ULTINET-701 H.264
Schemat instalacji monitoringu hybrydowego, stworzony w oparciu o rejestratory Hikvision, kamery Ulticam i wideoserwer Ultinet
Aplikacja iVMS4000 oraz NVR Server to darmowe rozwiązanie dla profesjonalnych sieci monitoringu hybrydowego, które zapewnia elastyczność przy ich projektowaniu, zarządzaniu, a także obsłudze.

Analiza obrazu.

Zapraszamy na film prezentujący kilka możliwości oprogramowania Digifort związanych z analizą obrazu.
Analiza obrazu - Digifort
Analiza obrazu w praktyce

Odstęp sygnał-szum (S/N) w kamerach.

Jednym z parametrów określających jakość obrazu generowanego przez kamerę jest odstęp sygnał-szum. Jest zdefiniowany, jako stosunek sygnału użytecznego do szumu wytworzonego przez układy elektroniczne kamery.
Pomiar tego parametru odbywa się przy wyłączonych funkcjach modyfikujących sygnał z kamery, takich jak AGC, BLC, HLC itp.
Szum generowany przez kamerę nie może zostać całkowicie wyeliminowany, a jedynie zminimalizowany. Jego wielkość jest zależna od jakości przetwornika i układów elektronicznych, szczególnie od ilości ciepła wytwarzanego przez te elementy. Niższa temperatura oznacza mniejsze szumy. Przykładowo, kamery używane w astronomii mają specjalną konstrukcję umożliwiającą schłodzenie do temperatury poniżej -500C.
Szczegółowość obrazu jest zależna nie tylko od rozdzielczości, ale również od odstępu sygnał-szum.
Zdjęcie po prawej jest znacznie bardziej zaszumione (jezdnia) niż to po lewej.
Należy wiedzieć, że zwiększenie parametru S/N o 3 dB oznacza zmniejszenie szumu o 30%.
Dlatego porównując kamery o odstępie S/N: 48 dB i 51 dB można zauważyć znaczną różnicę w jakości obrazu, szczególnie widoczną przy pracy w słabych warunkach oświetleniowych.

Biometryczne logowanie.

Urządzenie o nazwie BioPass K3084 jest zintegrowane z oprogramowaniem Digifort K3001, K3002, K3003, K3004. Umożliwia ono identyfikację użytkowników oraz kontrolę dostępu metodą biometryczną - skanowanie odcisków palców. Logowanie z użyciem tej metody eliminuje możliwość nieuprawnionego dostępu oraz problemy związane z zarządzaniem hasłami i ich zapamiętywaniem. Ewentualne możliwości „podglądnięcia” lub złamania hasła zostają wyeliminowane poprzez dodanie do bazy danych zeskanowanych odcisków palców.
BioPass - identyfikator biometryczny Digifort
Procedura skanowania odcisków palców

Domowa sieć w standardzie N.

Aby stworzyć prostą domową sieć bezprzewodową cechującą się wysokimi transferami pomiędzy użytkownikami, należy zastosować urządzenia pracujące w oparciu o standard 802.11n, umożliwiające transfer danych o prędkości do 300 Mb/s.
Karta 802.11n TP-Link USB TL-WN821N, 300Mbit/sPunkt dostępowy TP-Link TL-WR841ND 802.11n z wbudowanym routerem oraz 4 port. switchem - 300 Mbit/sKarta 802.11n TP-Link USB TL-WN822N, 300Mb/s 100mWKarta 802.11n TP-Link PCI TL-WN851N, 300Mbit/s
Schemat domowej bezprzewodowej sieci
 • TP-LINK TL-WR841ND N3250 - zapewnia dostęp do Internetu oraz umożliwia połączenie wielu komputerów za pomocą sieci WiFi, jak i przewodowo
 • TP-LINK TL-WN821N N3221 oraz TL-WN851N N3271 - karty, które umożliwiają podłączanie komputera do sieci WiFi (routera TL-Wr841ND)
 • TL-WN822N N2926- ze względu na dużą moc transmisji, karta ta może być oddalona od routera nawet o kilkanaście metrów, umożliwiając szybką i niezawodną transmisję
Nowości w ofercie firmy DIPOL:
Kamera IP obrotowa bezprzewodowa TP-Link TL-SC4171G (0.5lx, VGA, IR, 30kl./s, MPEG-4, 4.3 mm)
Tuner DVB FERGUSON FK-7000
Bezprzewodowa kamera IP dzień/noc TP-Link TL-SC3171G (0.5 lx, VGA, IR, 30kl./s, MPEG-4, 4.3 mm)
Antena TRANS-DATA 2,4GHz KGZ15
Kamera IP obrotowa
K1154
Tuner FERGUSON FK-7000
A99240
Bezprzewodowa kamera IP
K1152
Antena KGZ15
A744036
Warto przeczytać:Zasady projektowania instalacji antenowej TV naziemnej. Poniższy schemat przedstawia przykładową instalację w budynku. W tabeli dokonano zestawienia poziomu sygnału dla wybranych trzech gniazd instalacji antenowej (oznaczonych jako "1", "2", "3") - dla częstotliwości 862 MHz, przy założeniu, że:
 • poziom sygnału zmierzony miernikiem na wejściu wzmacniacza wynosi 75 dBuV...
Dobór sprzętu do wartości EIRP. Czy stosując antenę o dowolnym zysku energetycznym nie łamiemy prawa?
Przepisy nie podają informacji o istnieniu granicznej wartości zysku, której przekroczenie jest niedozwolone, dlatego jedna osoba może mieć antenę o zysku 15 dBi, podczas gdy inna, po instalacji anteny o zysku 10 dBi, już łamie prawo.
Wynika to z przepisów dotyczących maksymalnej dopuszczalnej wartości promieniowanej mocy EIRP.
Bez pozwolenia radiowego, można używać instalacji radiowych nieprzekraczających wartości EIRP = 100 mW, czyli 20 dBm dla pasma 2,4 GHz oraz 1 W (30 dBm) dla pasma 5,47 - 5,725 GHz.
Tę samą moc EIRP można uzyskać na wiele sposobów:...
Adapter media konwerterów ULTIMODE. Adapter media konwerterów ULTIMODE L5215 zapewnia zasilanie czternastu media konwerterom w szafie teleinformatycznej 19". Adapter został wyposażony w podwójny system zasilania (oparty na zasilaczach redundantnych) wraz z niezależnym system chłodzenia mechanicznego. Takie rozwiązanie zapewnia bezawaryjną ciągłą pracę media konwerterów.
W czternastu slotach można instalować dowolne media konwertery ULTIMODE, co znacznie ułatwia konstruowanie i zarządzanie siecią FTTH (Fiber to the Home), FTTB (Fiber to the Building), czy FTTC (Fiber to the Curb)...
Kamera IP PIXORD PD636E 2 Mpix H.264 360/180 st.'Rybie Oko'