Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 16/2011 (18.04.2011)

Ile diabłów zmieści się na końcu szpilki?

Instytut Fraunhofera we współpracy z firmą Awaiba opracował kamerę o wymiarach porównywalnych do główki szpilki. Kamera, mająca kształt kostki o krawędzi zaledwie 1 milimetr, została opracowana na potrzeby medyczne, głównie endoskopii. Proces produkcji ma sprawić, że jej cena będzie tak niska, że do badań będzie używana jednorazowo.
Kamera wykonana jest jako pojedynczy chip, a jedynym niezintegrowanym elementem jest obiektyw. Przetwornik obrazu wykonany w technologii CMOS posiada piksele wielkości 3 μm.
Mimo, że rozdzielczość 250 x 250 pikseli wydaje się niska, w porównaniu do rozdzielczości dzisiejszych matryc, to jest ona rewolucyjna dla tak małych kamer.
Obraz z kamery może być przesyłany na odległość do 5 m, np. do komputera wyposażonego w gniazdo USB.
Stworzono oprogramowanie dla systemu Windows, które służy do przechwytywania i cyfrowej obróbki obrazów.
Możliwości zastosowania takiej kamery wybiegają poza medycynę, może być ona na przykład wbudowana w okulary i służyć do śledzenia ruchów gałki ocznej w systemie ochrony kierowcy przed zaśnięciem.

Trudno określić ile diabłów zmieści się na końcu szpilki, ale jest tam wystarczająco miejsca dla położenia mini kamery.
Miniaturowa kamera w porównaniu z igłą strzykawki
(źródło: www.fraunhofer.de)
Fraunhofer Institute to organizacja 60 niemieckich instytutów naukowo-badawczych założona w roku 1949. Skupiając 18000 pracowników i posiadając budżet około 2 miliardów euro, jest największą w Europie organizacją zajmującą się badaniami i wdrożeniami w przemyśle. Specjalizuje się w obszarach takich jak: techniki informatyczne i telekomunikacyjne, mikroelektronika, techniki produkcyjne, energetyka, transport, inżynieria środowiska i technologie materiałowe.
Instytut Fraunhofera uzyskuje 60 % swojego budżetu ze współpracy z firmami. W ramach prac Instytutu powstał między innymi standard MP3, ogniwo słoneczne o najwyższym stopniu konwersji energii światła słonecznego na prąd - 41,1%, skanery pozwalające składać dokumenty z pociętych skrawków. Instytut miał również swój udział w powstaniu standardu H.264.

W Jaisalmer będą wiedzieli pierwsi.

Kraje azjatyckie, zwłaszcza te o dużej powierzchni nadrabiają zaległości w infrastrukturze telekomunikacyjnej poprzez budowę sieci bezprzewodowych. Szybka budowa stacji bazowych i przekaźnikowych wiąże się często z wykorzystywaniem budynków mieszkalnych, jako podstawy do instalacji anten. Często są z nich emitowane sygnały o dużej mocy, co najbardziej odbija się na zdrowiu sąsiadów.
W jakim stopniu? Patrząc na poniższe zdjęcie można powiedzieć: mieszkańcy Jaisalmer będą wiedzieli pierwsi.
Gdzie jest Jaisalmer? Odpowiedź na końcu Informatora.
Szybka budowa stacji bazowych i przekaźnikowych wiąże się często z wykorzystywaniem budynków mieszkalnych jako podstawy do instalacji anten. Gdzie to jest? Odpowiedź na końcu Informatora.

Zalecenia dotyczące poziomów sygnału telewizyjnego w gnieździe abonenckim.

Instalatorzy przyzwyczajeni do wykonywania instalacji telewizyjnych wyłącznie pod kątem prawidłowego odbioru analogowego muszą zwrócić uwagę na fakt, iż przy przejściu na telewizyjne instalacje cyfrowe operować będą dużo niższymi poziomami sygnału.
Poziom sygnału wymagany do prawidłowego odbioru naziemnej telewizji cyfrowej może być niższy o kilkanaście dB niż w przypadku telewizji analogowej. Wynika to z dużo większej efektywności modulacji cyfrowej, na którą składają się: modulacja amplitudy (tak jak w przypadku telewizji analogowej) oraz dodatkowo - modulacja fazy. Komplikuje to implementację toru nadawczo-odbiorczego (konieczność stosowania głowic cyfrowych). Z drugiej strony daje szersze możliwości emisyjne - nadajnik o tej samej mocy emitujący sygnał DVB-T pokryje większy obszar aniżeli nadajnik analogowy tej samej mocy.
Projektując nowoczesne instalacje, w których dystrybuowany ma być cyfrowy sygnał DVB-T, należy wziąć pod uwagę poziomy sygnałów przedstawione w poniższej tabeli.
Zalecenia dotyczące poziomów sygnału telewizyjnego na gnieździe abonenckim dla sygnału
analogowego (D1/PAL, FM) oraz cyfrowego (DVB-T, DAB)
Rodzaj usługi Standard Modulacja Sprawność kodowania Poziom minimalny (dBµV) Poziom maksymalny (dBµV)
Telewizja D1/PAL AM-VSB - 57 80
DVB-T
COFDM
QPSK 1/2 26 74
2/3 28 74
3/4 30 74
5/6 33 74
7/8 35 74
16-QAM 1/2 32 74
2/3 36 74
3/4 39 74
5/6 42 74
7/8 45 74
64-QAM 1/2 42 74
2/3 45 74
3/4 48 74
5/6 51 74
7/8 54 74
Radiofonia Mono FM - 40 74
Stereo FM - 50 74
DAB OFDM - 28 74
Należy zwrócić uwagę na fakt, iż wymagany minimalny poziom sygnału różni się w zależności od stosowanego przez nadawcę schematu modulacji. Przykładowo dla stosowanej w Polsce oraz na Węgrzech modulacji 64QAM z kodowaniem korekcyjnym 3/4 lub 5/6 poziom ten wynosi odpowiednio 48 oraz 51 dBμV, natomiast w przypadku niektórych nadajników słowackich z FEC=2/3, zaledwie 45 dBμV.

Bezpieczny backup nagrań z rejestratorów CCTV.

W przypadku włamania i kradzieży lub pożaru zniszczeniu ulec może nie tylko sieć monitoringu, ale także archiwum, na którym zapisane mogą być istotne informacje.
Najlepszym sposobem zabezpieczenia się przed utratą archiwów jest równoległe nagrywanie obrazu z kamer na dwóch nośnikach w różnych lokalizacjach.
Ultimax - Hikvision to linia urządzeń, których bogaty pakiet oprogramowania pozwala na realizację takiego przedsięwzięcia.
Cyfrowy rejestrator 8-kanałowy HIKVISION/ULTIMAX DS-8108HDI-S H.264Cyfrowy rejestrator 8-kanałowy HIKVISION/ULTIMAX DS-8108HDI-SE H.264
Archiwizacja na nośniku głównym - rejestrator 8-kanałowy 8108HDI-S(E) Hikvision,
i zapasowym - komputer z oprogramowaniem NVR Server.
Aplikacja NVR Server, zainstalowana na komputerze z przeznaczoną do zapisu przestrzenią dyskową, przechwytuje strumień danych pochodzących z rejestratora. Dane te są kompresowane i zapisywane w komputerze. Prędkość nagrywania i rozdzielczość jest taka sama, jak materiału zapisywanego w rejestratorze. Dostęp do nich możliwy jest z poziomu aplikacji iVMS4000, zarówno z komputera lokalnego (serwera, na którym prowadzone jest nagrywanie), jak i zdalnego.
Nagrywanie odbywa się według zdefiniowanego na serwerze harmonogramu dla każdej kamery w trybie ciągłym, detekcji ruchu lub mieszanym. Aplikacja pokazuje wszystkie informacje o nagrywanych kanałach oraz urządzeniach, jak i dyskach twardych.
NVR Server, tak jak i pozostałe aplikacje dedykowane do rejestratorów Hikvision, jest darmowa. W połączeniu z aplikacją iVMS4000 stanowi silny pakiet oprogramowania, na bazie którego tworzyć można rozbudowane struktury telewizji przemysłowej.

Kamery wandaloodporne.

Systemy CCTV usytuowane w miejscach, gdzie istnieje wysokie ryzyko ich zniszczenia, takich jak na przykład szkoły, parkingi czy zakłady karne wymagają zastosowania kamer wandaloodpornych. Takie kamery mają metalową obudowę, a ich klosz wykonany jest z poliwęglanu, czyli bardzo wytrzymałego mechanicznie i bezbarwnego tworzywa sztucznego. Z tego materiału, ze względu na jego właściwości, są produkowane szyby samolotów, hełmy astronautów i kierowców Formuły 1.
Odporność kamer na uderzenia zwiększa kulisty kształt obudowy, a montaż na suficie lub ścianie pozwala na ukrycie przewodu, co zabezpiecza przed przecięciem kabli zasilających i sygnałowych.
Kamery wyposażone w zintegrowany oświetlacz IR pozwalają na monitoring obiektów nieoświetlonych. Uniwersalność ich stosowania w różnych obiektach powiększa zastosowanie regulowanego obiektywu.
Kamera wandaloodporna V-CAM 540 (550 TVL, Sony Super HAD II CCD, 0.01 lx, 4-9mm, IR)
Kamera wandaloodporna M10752 z wbudowanym oświetlaczem IR i regulowanym obiektywem

Pulpit sterowniczy.

Pulpit sterowniczy DGF-KB1000 K3081 został skonstruowany specjalnie dla użytkowników oprogramowania Digifort, wymagających szybkiego dostępu do wielu funkcji aplikacji, sprawnej obsługi i wydajnego zarządzania zainstalowanymi modułami, ograniczając jednocześnie możliwość niekontrolowanej ingerencji w oprogramowanie.
Funkcjonalność pulpitu przewyższa możliwości urządzeń typu mysz, trackball czy klawiatura.
Pulpit sterowniczy posiada wielofunkcyjny panel alfanumeryczny, wyświetlacz LCD oraz zintegrowany joystick pozwalający na pełną kontrolę kamer szybkoobrotowych oraz sterowanie cyfrowym PTZ w kamerach megapixelowych.
Pulpit sterowniczy Digifort
Pulpit sterowniczy Digifort K3081
Cechami charakterystycznymi urządzenia są:
  • szybkie przełączanie pomiędzy kamerami,
  • przełączanie układu wyświetlania kamer,
  • możliwość powiększania wykrytych obiektów w polu widzenia kamery,
  • szybkie przełączenie w tryb pełnoekranowy,
  • szybka zmiana stref prywatności dla każdej kamery,
  • obsługa zdarzeń alarmowych,
  • sterowanie wskaźnikiem na ekranie komputera oraz sterowanie funkcjami prawego i lewego klawisza myszy,
  • pełne sterowanie kamerami PTZ: przesłona, zoom, sterowanie położenia, blokowanie funkcji PTZ, wywoływanie presetów, patroli,
  • obsługa cyfrowego PTZ,
  • obsługa odtwarzania archiwalnych nagrań,
  • wywołanie funkcji informacji o stanie kamery na ekranie LCD.
Pulpit sterowniczy współpracuje z oprogramowaniem Digifort w wersji Explorer K3001, Standard K3002, Professional K3003 oraz Enterprise K3004, które może zostać uzupełnione o moduł analizy obrazu K3020 oraz moduł analizy tablic rejestracyjnych K3040. Darmowa wersja testowa oprogramowania dostępna jest do pobrania pod linkiem.

Zasilanie PoE teraz łatwiej! Switch PoE TP-LINK TL-SF1008P.

Switch PoE TL-SF1008P N29930 umożliwia nawiązywanie połączeń z prędkością 10 i 100 Mb/s. Posiada 8 portów RJ45 wspierających automatyczną negocjację szybkości połączeń.
Cztery z nich obsługują funkcję Power over Ethernet (PoE). Przełącznik automatycznie wykrywa urządzenia działające w standardzie IEEE 802.3af i przesyła zasilanie. Pozwala to rozszerzyć zasięg sieci w miejscach, w których nie ma dostępu do gniazd lub linii zasilających, a gdzie istnieje potrzeba umieszczenia punktów dostępowych, kamer IP, telefonów IP itp.
Przełącznik posiada funkcję priorytetowania, dzięki której zabezpiecza system w momentach przeciążenia. Pobór mocy urządzeń zasilanych poprzez PoE wynosi max. 53 W. Urządzenia podłączone do portów o wyższym priorytecie zasilane są w pierwszej kolejności.
Switch PoE TP-LINK TL-SF1008P 8x10/100 Mb/s (4xPoE)
Pierwsze 4 porty switcha TL-SF1008P N29930 wyposażone zostały w PoE
Cechy wyróżniające:
  • 4 porty PoE, transfer danych i zasilanie urządzenia przy wykorzystaniu jednego kabla,
  • nie jest wymagana konfiguracja urządzenia,
  • zasilanie PoE do 15,4 W dla każdego portu PoE,
  • zasilanie PoE do 53 W dla wszystkich portów PoE,
  • obsługa urządzeń zasilanych PoE, działających zgodnie ze standardem IEEE802.3af,
  • wsparcie standardu kontroli przepustowości dla trybu pełnego dupleksu (IEEE802.3x) oraz funkcji backpressuer dla trybu pół dupleksu,
  • obsługa funkcji auto-learning i auto-aging adresów MAC (tablica o wielkości 1 k),
  • diody LED informujące o stanie i prędkości połączenia, jego aktywności oraz o zasilaniu.
Schemat przykładowej instalacji

Indie.

Jaisalmer - miasto położone na pustyni Thar w Radżastanie w pobliżu granicy z Pakistanem. Około 80 tysięcy mieszkańców. Do najciekawszych obiektów w mieście należy fort Jaisalmer - zbudowany w 1156 roku.
Fort zachowany jest w bardzo dobrym stanie. Najciekawsze obiekty wewnątrz fortu to pałac królewski i świątynie dźinijskie.
Stary fort i nowoczesna infrastruktura telekomunikacyjna
Kamienice bogatych kupców i dzielnica biedaków w Jaisalmer
Nowości w ofercie firmy DIPOL:
Przewód HDMI 5m 28AWG v1.4 High Speed
Węzeł optyczny FTTH OD-003 TERRA
Zasilacz impulsowy ZI-5000 DC 12V/5A (+) do kamer
Uchwyt masztowy murowy URL-38Z50 cynkowany
Przewód HDMI 1.4
H1052
Węzeł FTTH
R81728
Zasilacz 12V/5A
M1825
Uchwyt
E8820
Warto przeczytać:

Rejestratory mobilne PROTECT - prosto, tanio, skutecznie. Rejestratory mobilne PROTECT to urządzenia służące do zastosowań wewnętrznych, pozwalające na nagrywanie materiału z wbudowanej kamery, w tym audio oraz wideo w wysokiej jakości 720p, z wykorzystaniem kompresji MPEG-4, w przypadku M70501 lub H.264, w przypadku M70701. Nagranie o tak wysokich parametrach wideo pozwala na bezproblemowe rozpoznanie twarzy, nominałów banknotów...
Rejestratory mobilne Protect
Zapraszamy na film ilustrujący możliwości rejestratora
Magistralna koncepcja budowy instalacji multiswitchowych. Wygodną formą budowania instalacji multiswitchowych w budynkach wielopiętrowych jest poprowadzenie magistrali dziewięcioprzewodowej, do której, na każdym piętrze, za pomocą odgałęźnika przyłączamy multiswitche. Pozwala to na zbudowanie instalacji TV-SAT z szerokimi możliwościami rozbudowy...
Odgałęźnik TV/Sat SS-510 TerraOdgałęźnik TV/Sat SS-510 TerraOdgałęźnik TV/Sat SS-510 TerraOdgałęźnik TV/Sat SS-510 TerraMultiswitch MSR-916 TERRA 9-wejściowy, 16-wyjściowy z aktywną naziemnąMultiswitch MSR-912 TERRA 9-wejściowy, 12-wyjściowy z aktywną naziemną
Rozproszony monitoring sklepów spożywczych. Właściciel sieci niewielkich sklepów spożywczych w Bełchatowie chciał mieć możliwość podglądu ze wszystkich sklepów w biurze. Biuro znajdowało się poza miastem. Dodatkowo inwestorowi zależało na niewygórowanych kosztach całej instalacji przy najwyższej jakości.
Najlepszym rozwiązaniem dostępnym na rynku było zainstalowanie w każdym sklepie rejestratora ULTIMAX 204 M72040 i...
Kamera sufitowa CAM 508 (550 TVL, Sony Super HAD II CCD , 0.01 lx, 2.8-12mm)Kamera sufitowa CAM 508 (550 TVL, Sony Super HAD II CCD , 0.01 lx, 2.8-12mm)Cyfrowy rejestrator 4-kanałowy ULTIMAX-204 H.264Cyfrowy rejestrator 4-kanałowy ULTIMAX-204 H.264Cyfrowy rejestrator 4-kanałowy ULTIMAX-204 H.264Kamera sufitowa CAM 508 (550 TVL, Sony Super HAD II CCD , 0.01 lx, 2.8-12mm)Kamera kolorowa zewnętrzna VF-515 z reflektorem podczerwieni
Rozproszony monitoring sklepów spożywczych z wykorzystaniem rejestratora ULTIMAX 204 M72040
Kamera IP PIXORD PD636E 2 Mpix H.264 360/180 st.'Rybie Oko'