Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 15/2011 (11.04.2011)

Wykorzystali muchę.

Oczy złożone to rodzaj oczu występujący głównie u owadów. Przykładem może być oko muchy, którego każda część jest w rzeczywistości oddzielnym "mini - okiem", mającym własną soczewkę skupiającą światło na pojedynczym receptorze.
"Mini - oczy" ułożone są we wzór mozaikowy, a każde z nich obserwuje wąski wycinek pola widzenia. Owad widzi świat jako mozaikę położonych obok siebie plamek, jednak po połączeniu miniaturowych obrazów w mózgu uzyskuje pełny obraz. Oko złożone dostrzega intensywność światła i jego zmiany, ale nie umożliwia ostrego widzenia kształtów. Pole widzenia oczu złożonych jest bardzo szerokie i może dochodzić nawet do 360°.
Oko złożone zainspirowało naukowców z EPFL (fr. École Polytechnique Fédérale de Lausanne - Politechnika Federalna w Lozannie).
Ponad sto kamer, umieszczono w metalowej półkuli wielkości pomarańczy. Miniaturowe kamery położone są blisko siebie, aby zakresy ich pól widzenia wzajemnie na siebie nachodziły.
Użytkownik może korzystać ze wszystkich kamerek lub z ich części uzyskując obraz panoramiczny lub widok konkretnego miejsca. Za pomocą specjalnych algorytmów do przekształceń obrazu uzyskuje się widok 3D filmowanego otoczenia.
Zintegrowana multikamera zbudowana na wzór oczu owada
(źródło: mediatheque.epfl.ch)
W projekcie istotne było napisanie algorytmów, w celu utworzenia obrazu panoramicznego oraz jego rekonstrukcji do widoku 3D i zaprojektowanie systemu pozwalającego na gromadzenie i przetwarzanie wielu gigabitów danych pochodzących z ponad setki strumieni wideo o częstotliwości odświeżania na poziomie 30 klatek na sekundę.
Wywiad z Pierre'm Vandergheynst'em, kierownikiem Laboratorium Przetwarzania Sygnałów
Kamera 360° to idealne narzędzie do nawigacji, tworzenia filmów lub generowania realnego tła dla gier wideo. Technicy medyczni z niecierpliwością czekają na wersję produkcyjną tego urządzenia.

Anteny w pływających wioskach.

To jedno z największych jezior świata. Zmieniające swoją powierzchnię w zależności od pory roku od 3 000 - 30 000 km². Przy maksymalnym stanie wody powierzchnia jeziora jest równa powierzchni Belgii. Głębokość od 0,3 m do 14 m. Znajdują się na nim pływające wsie rybackie i liczne osiedla na palach. Szacuje się iż jest ich ok. 170.
Jednym z ważniejszych elementów w domach na palach i pływających wioskach są anteny.
Jakie to jezioro? Odpowiedź na końcu Informatora.

Podział sygnału HD na kilka stref.

Do pomieszczeń klubowych, wyposażonych w sumie w 9 odbiorników telewizyjnych HD, doprowadzono sygnał satelitarny z dwóch platform satelitarnych i odtwarzacza multimedialnego, głównie pod kątem prezentowania wydarzeń sportowych oraz kulturalnych. Ponieważ klub był podzielony na 3 obszary tematyczne, zasadnym było takie skonfigurowanie sieci telewizyjnej, aby można było swobodnie wybrać w danej strefie prezentowany kanał.
Realizację zadania rozpoczęto od zainstalowania niewielkiej szafy dystrybucyjnej, w której umieszczono urządzenia marki Signal:
 • trzy splittery HDMI H3214 celem dokonania podziału sygnału z dwóch odbiorników satelitarnych oraz dodatkowo jednego media playera,
 • trzy switche HDMI H3131 celem połączenia sygnałów z 3 różnych źródeł (każda paczka sygnałów dedykowana do jednej strefy w lokalu)
 • ponownie trzy splittery HDMI H3214, aby tym razem wydzielić wybrany sygnał na poszczególne odbiorniki.
Extender HDMI na jedną skrętkę kat. 5eSplitter Signal HDMI 1x4Switch Signal HDMI 3x1Splitter Signal HDMI 1x4
Podział sygnału HD z kilku źródeł na kilka stref w obrębie jednego lokalu
Dodatkowo, ze względu na duże odległości między centrum dystrybucyjnym a odbiornikami zdecydowano się zastosować konwersję medium transmisyjnego z przewodu HDMI na skrętkę komputerową UTP 5e.
Wykorzystano do tego konwertery Signal H3601. W szafce umieszczonych zostało 9 nadajników, natomiast przy każdym z telewizorów umieszczony został jeden odbiornik.
Rozwiązanie to jest uniwersalne i dzięki zastosowaniu skrętki jako medium transmisyjnego pozwala na pokrycie sygnałem HD rozległych lokali. W przypadku, gdy do zasilenia w sygnał mamy mniejszą ilość odbiorników i bazujemy na mniejszej ilości źródeł skorzystać możemy z tzw. "switch-splitterów", np. H3324 2x4 Signal.

Mini NVR kompatybilny z urządzeniami RTSP!

Rejestrator EXR6004 M76004 to nowoczesny czterokanałowy rejestrator sieciowy NVR.
Urządzenie jest w stanie rejestrować strumień zakodowany w formacie H.264, MPEG-4, M-JPEG pochodzący z kamer ponad 50 producentów. Nowa wersja firmware'u dodaje również obsługę protokołu RTSP dla rozdzielczości maksymalnej 1,3 Mpix.
Kamera kompaktowa n-cam 559 (540 TVL, Sony Super HAD II CCD, 0.05 lx, 9-22mm, IR 50m)Kamera IP 1,3 Mpix ACTi ACM-5601Kamera megapikselowa 2.0 Mpix H.264 PoE PIXORD P600ESwitch TP-Link TL-SF1008D 8 portówCyfrowy rejestrator sieciowy NVR 4-kanałowy AverMedia EXR6004Mini H.264 z VGA
Schemat przykładowej konfiguracji połączenia kamer IP oraz wideoserwerów pracujących jako urządzenia zintegrowane oraz w standardzie RTSP
Opóźnienie wprowadzenia standardu ONVIF znacząco wpływa na wzrost popularności wykorzystania strumienia RTSP. Potrafi on przesyłać dane wideo i audio, co jest zupełnie wystarczające dla znacznej większości użytkowników CCTV. Wprowadzenie obsługi tego rodzaju strumienia danych oznacza, że rejestratory EXR6004 M76004 mogą pracować z niemalże każdą kamerą IP lub wideoserwerem obsługującymi ten standard. Wśród urządzeń, które nie zostały z tym rejestratorem indywidualnie zintegrowane, lecz rejestrator może z nimi współpracować, można przykładowo wymienić kamery Pixord.
Rejestrator NVR AverMedia EXR6004 to doskonałe rozwiązanie dla wszystkich wymagających od monitoringu najlepszych osiągów oraz chcących tworzyć sieci CCTV w oparciu o sprzęt markowy i sprawdzony. Plik aktualizacji firmware'u oraz modułu obsługiwanych kamer dostępny jest w dziale download, wraz z listą obsługiwanych kamer IP.

Nietypowe zastosowanie kamer CCTV - podgląd informacji z wyświetlaczy, liczników i czujników.

Często zdarza się, że zastosowane urządzenia kontrolno-pomiarowe muszą być odczytywane w określonych interwałach czasowych, co wymaga zatrudnienia osobnego pracownika lub przydzielenie tej czynności innej osobie. Sam odczyt jest czynnością trwającą krótko, jednakże dojście do urządzeń w różnych miejscach zakładu zajmuje znacznie więcej czasu. Zdarza się też, że pracownik zajęty czymś innym po prostu zapomni lub spóźni się z odczytem. Aby tego uniknąć można zastosować monitoring wizyjny urządzeń pomiarowych.

Jedna kamera o wysokiej rozdzielczości U-CAM 575 M11181 może służyć do monitorowania wskazań kilku mierników. Wysoka czułość oraz zastosowanie obiektywu z automatyczną przysłoną daje ostry, wyraźny obraz również w miejscach o zmiennym i słabym oświetleniu. Długość ogniskowej obiektywu powinna być dobrana odpowiednio do odległości oraz wielkości miernika. Przykładowo, aby obserwować tablicę mierników o wielkości 0,5 m x 0,5 m z odległości 4 metrów należy zastosować obiektyw o długości ogniskowej ok. 35 mm. Do większości zastosowań wystarcza obiektyw JENSEN6-60 mm M2159.

Obraz z kamer jest archiwizowany i pozwala na wsteczne odczyty, w związku z tym wskazany pracownik zajmuje się tym tylko raz dziennie. Podłączając rejestrator do Internetu uzyskuje się dostęp do bieżącego podglądu na telefonie komórkowym.
Kamera kolorowa u-cam 575 BOX (dzień/noc, 550TVL, Sony Super CCD, 0.01 Lux)Obiektyw JENSEN 5 - 50 mm DC IR F1.6Monitor profesjonalny CCTV SAMSUNG SMT-1922P 19' Cyfrowy rejestrator 8-kanałowy TREND 250X08 H.264
Zastosowanie kamer do odczytu urządzeń pomiarowych

Analizy ruchu drogowego.

Aby usprawnić komunikację w miastach dokonywana jest analiza ruchu pozwalająca, miedzy innymi, poznać: ilość poruszających się samochodów, kierunek ruchu, prędkość itp.
Przeprowadzenie takich badań możliwe jest dzięki oprogramowaniu Digifort K3001, K3002, K3003 lub K3004 oraz zaawansowanemu Modułowi analizy obrazu K3040.
Po zainstalowaniu oprogramowania (trialowa wersja oprogramowania dostępna do pobrania tutaj) wystarczy dodać do systemu jedną z 1400 obsługiwanych kamer, skierować ją na interesujące nas skrzyżowanie i użyć Modułu analizy obrazu do wyznaczenia ilości poruszających się samochodów, kierunku ruchu czy ich prędkości.
Oprogramowanie Digifort VCA - moduł analizy obrazu
Analiza obrazu ruchu drogowego modułu K3040

Digifort to inteligentne oprogramowanie, wykorzystujące zaawansowaną analizę obrazu do:
 • zliczania obiektów,
 • wykrywania pozostawionych obiektów,
 • wykrywania zaginionych obiektów,
 • detekcji twarzy,
 • wykrywania podejrzanych zachowań,
 • wykrywania ataku na kamerę,
 • tworzenia wirtualnych barier,
 • ostrzegania o przekroczeniu prędkości,
 • kontroli (kierunku) przemieszczania się obiektów,
 • wyszukiwania określonych obiektów,
 • wyszukiwania i raportowania o zdarzeniach.
W karcie katalogowej Modułu analizy obrazu K3040 zamieszczone zostały nagrania pokazujące możliwości oprogramowania.

Wyładowania atmosferyczne - zabezpieczanie torów sygnałowych - cz.2.

Nie potrzeba bezpośredniego uderzenia pioruna, aby zniszczyć urządzenie elektroniczne, ładunek o wysokim potencjale gromadzący się w długich kablach może spowodować zniszczenie torów sygnałowych.
Do ochrony urządzeń (RTV) przed tymi zjawiskami służą zabezpieczenia przeciwprzepięciowe toru sygnałowego 75 Ω R48602.
Zabezpieczenie przeciwprzepięciowe TV-Sat wtyk F/ gniazdo F Signal
Zabezpieczenie instalacji komputerowej NetProtect
Zabezpieczenie przeciwprzepięciowe TV-Sat Signal
R48602
Zabezpieczenie instalacji komputerowej NetProtect
J2830
W celu zabezpieczenia urządzeń IP należy zastosować NetProtect, który obniża napięcie do bezpiecznego poziomu, zgodnego z europejskimi normami dla tego typu sprzętu, zmniejszając ilość awarii. Urządzenie takie nie wymaga zasilania i nie powoduje zakłóceń transmisji danych.
Ochronnik przeciwprzepięciowy zabezpiecza wyłącznie urządzenie, do którego jest bezpośrednio podłączony. Brak uziemienia w jednym z komputerów podłączonych do koncentratora może wywołać występowanie napięć powodujących zadziałanie ochronnika.
Zabezpieczenie instalacji komputerowej NetProtect
Schemat zabezpieczenia komputera

Zabezpieczanie układów zasilania przed przepięciem.

Uszkodzenie komputera, odbiornika telewizyjnego, czy tunera radiowego może nastąpić w wyniku przepięcia. Wtedy zazwyczaj uszkodzeniu ulega bezpiecznik i/lub warystor, a czasem nawet sam zasilacz. Skutecznym zabezpieczeniem w takiej sytuacji jest urządzenie ACAR standard "X Protector" 5 gniazd P1315.
Urządzenie zabezpieczające ACAR standard 'X Protector' 5 gniazd
Urządzenie zabezpieczające ACAR standard "X Protector" 5 gniazd P1315

Nowa karta USB TP-Link USB TL-WN822N, 300Mb/s.

Bezprzewodowa karta sieciowa USB TL-WN822N N2926 działa jako klient sieci bezprzewodowej, zapewniając prędkość transmisji do 300 Mb/s.
Urządzenie jest w pełni zgodne z produktami bezprzewodowymi pracującymi w standardzie IEEE 802.11n/b/g. Wyśmienita prędkość transmisji w standardzie N umożliwia płynną grę online, transmisję wideo oraz wykonywanie połączeń telefonicznych przez Internet.
Kartę TL-WN822N cechują dwie stylowe zewnętrzne anteny umożliwiające transmisję na duże odległości i szersze pokrycie sygnałem danego obszaru. Na obudowie urządzenia TL-WN822N znajduje się przycisk QSS (Quick Setup Security) aktywujący funkcje zabezpieczające transmisję danych. Urządzenie TL-WN822N wyposażone jest w dodatkowy 1,5 metrowy kabel USB, co pozwala na wygodną instalację karty.
Cechy wyróżniające karty USB TP-Link USB TL-WN822N N2926:
 • prędkość przesyłu danych do 300 Mb/s umożliwia płynny odbiór sygnału video, grę online lub wykonywanie połączeń telefonicznych poprzez Internet,
 • poprawę wydajności zapewniają dwie zewnętrzne anteny,
 • przycisk QSS umożliwia proste zestawienie połączenia szyfrowanego,
 • ochrona danych dzięki szyfrowaniu WPA/WPA2 oraz 64/128/152 bitowemu szyfrowaniu WEP,
 • interfejs Mini-USB,
 • obsługa trybów ad-hoc i infrastruktura,
 • praca w systemach Windows 2000/XP/Vista/7,
 • zgodność z wszystkimi urządzeniami działającymi w standardzie IEEE 802.11b/g/n,
 • obsługa połączeń X-link dla Sony PSP dla gier sieciowych w systemie Windows XP,
Karta 802.11n TP-Link USB TL-WN822N, 300Mb/s 100mW
Karta 802.11n TP-Link USB TL-WN822N, 300Mb/s 100mW
N2926
Nowości w ofercie firmy DIPOL:
Ochronnik przeciwprzepięciowy TRANS-DATA 900-2500MHz
Karta sieciowa PCIe TP-LINK TG-3468 10/100/1000 Mbps
Antena ATK-16/2 GHz UMTS 16 dB z + 15 m przewodu + gniazdo FME
Switch inteligentny TP-LINK TL-SL2452WEB 48+4G 2xSFP
Ochronnik 900-2500 MHz
A6815
Karta PCIe
N2998
Antena UMTS 15 m kabla
A7036_15
Switch 48+4G 2xSFP
N29952

Tonle Sap - jezioro w Kambodży.

Największe na Półwyspie Indochińskim. Jezioro jest połączone przez rzekę Tonle Sap z Mekongiem. Wkrótce po rozpoczęciu się pory deszczowej rzeka Tonle Sap zmienia kierunek swego biegu i zaczyna płynąć wstecz, wtłaczając piętrzące się wody z Mekongu.
Nawet dla artysty antena jest nieodłącznym elementem domu na palach
Życie w pływających wioskach kryje wiele niespodzianek
Warto przeczytać:

Aplikacja kliencka rejestratorów TREND na PDA z systemem Android. W lutym 2011 r. miała miejsce światowa premiera aplikacji KWeye, przeznaczonej do zdalnej obsługi rejestratorów TREND przy pomocy telefonów komórkowych wyposażonych we wszelkie systemy operacyjne. W chwili obecnej obsługiwanych jest kilka systemów operacyjnych, w tym Symbian, Android, BlackBerry, iPhone oraz WindowsMobile...
Kamera kompaktowa n-cam 680 (600 TVL, Sony Super HAD II CCD, 0.01 lx, 2.8-12mm, IR 30m)Kamera kompaktowa n-cam 640 (600 TVL, Sony Super HAD II CCD, 0.01 lx, 4-9mm, IR 30m)Cyfrowy rejestrator 4-kanałowy TREND 250X04 H.264Cyfrowy rejestrator 8-kanałowy TREND 250X08 H.264 Cyfrowy rejestrator 16-kanałowy TREND 250X16 H.264
Idea zastosowania aplikacji mobilnych.
Przykładowy schemat instalacji opartej na rejestratorze TREND.

Adapter PoE dla sieci LAN z przyłączami. W skład zestawu POE N9205 wchodzą dwa pasywne urządzenia widoczne na poniższym zdjęciu. Posiadają zintegrowane złącza RJ-45 oraz zasilania 2,1/5,5 mm, które pasują do większości popularnych urządzeń WLAN (TP-Link, Linksys, Planet, Mikrotik), a także innych urządzeń IP, np. kamer PIXORD. Dzięki zastosowaniu takiego adaptera do urządzenia można doprowadzić tylko jeden przewód (skrętkę), zamiast dwóch (skrętka + kabel zasilający)...
Adapter PoE dla sieci LAN z przyłączamiAdapter PoE dla sieci LAN z przyłączami
Schemat przykładowego zastosowanie adapterów PoE

ULTIAIR - monitoring CCTV IP z transmisją bezprzewodową. ULTIAIR-y służą do budowy sieci szkieletowej i dostępowej. Niewątpliwą zaleta tych urządzeń jest elastyczność. Dzięki oprogramowaniu Linux zaimplementowanemu w urządzeniu można tworzyć bardzo rozbudowane systemy transmisji danych, jak i najprostsze połączenia punkt-punkt idealne do zastosowań w monitoringu IP. ULTIAIR-y doskonale nadają się do tworzenia wydajnego systemu monitoringu miejskiego...
Bezprzewodowy punkt dostępowy ULTIAIR 319KCBezprzewodowy punkt dostępowy ULTIAIR 323KCBezprzewodowy punkt dostępowy ULTIAIR 319KCBezprzewodowy punkt dostępowy ULTIAIR 323KCKamera IP ACTi CAM-5321 Dzień/Noc MPEG-4Kamera szybkoobrotowa IP ACTi CAM-6630
Odbiornik i rejestrator naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T Signal HD-507