Nr 15/2011 (11.04.2011)
Wykorzystali muchę.
Oczy złożone to rodzaj oczu występujący głównie u owadów. Przykładem może być oko muchy, którego każda część jest w rzeczywistości oddzielnym "mini - okiem", mającym własną soczewkę skupiającą światło na pojedynczym receptorze."Mini - oczy" ułożone są we wzór mozaikowy, a każde z nich obserwuje wąski wycinek pola widzenia. Owad widzi świat jako mozaikę położonych obok siebie plamek, jednak po połączeniu miniaturowych obrazów w mózgu uzyskuje pełny obraz. Oko złożone dostrzega intensywność światła i jego zmiany, ale nie umożliwia ostrego widzenia kształtów. Pole widzenia oczu złożonych jest bardzo szerokie i może dochodzić nawet do 360°.
Oko złożone zainspirowało naukowców z EPFL (fr. École Polytechnique Fédérale de Lausanne - Politechnika Federalna w Lozannie).
Ponad sto kamer, umieszczono w metalowej półkuli wielkości pomarańczy. Miniaturowe kamery położone są blisko siebie, aby zakresy ich pól widzenia wzajemnie na siebie nachodziły.
Użytkownik może korzystać ze wszystkich kamerek lub z ich części uzyskując obraz panoramiczny lub widok konkretnego miejsca. Za pomocą specjalnych algorytmów do przekształceń obrazu uzyskuje się widok 3D filmowanego otoczenia.
Ponad sto kamer, umieszczono w metalowej półkuli wielkości pomarańczy. Miniaturowe kamery położone są blisko siebie, aby zakresy ich pól widzenia wzajemnie na siebie nachodziły.
Użytkownik może korzystać ze wszystkich kamerek lub z ich części uzyskując obraz panoramiczny lub widok konkretnego miejsca. Za pomocą specjalnych algorytmów do przekształceń obrazu uzyskuje się widok 3D filmowanego otoczenia.
W projekcie istotne było napisanie algorytmów, w celu utworzenia obrazu panoramicznego oraz jego rekonstrukcji do widoku 3D i zaprojektowanie systemu pozwalającego na gromadzenie i przetwarzanie wielu gigabitów danych pochodzących z ponad setki strumieni wideo o częstotliwości odświeżania na poziomie 30 klatek na sekundę.
Kamera 360° to idealne narzędzie do nawigacji, tworzenia filmów lub generowania realnego tła dla gier wideo. Technicy medyczni z niecierpliwością czekają na wersję produkcyjną tego urządzenia.
Anteny w pływających wioskach.
To jedno z największych jezior świata. Zmieniające swoją powierzchnię w zależności od pory roku od 3 000 - 30 000 km². Przy maksymalnym stanie wody powierzchnia jeziora jest równa powierzchni Belgii. Głębokość od 0,3 m do 14 m. Znajdują się na nim pływające wsie rybackie i liczne osiedla na palach. Szacuje się iż jest ich ok. 170.Jednym z ważniejszych elementów w domach na palach i pływających wioskach są anteny.
Jakie to jezioro? Odpowiedź na końcu Informatora.
Podział sygnału HD na kilka stref.
Do pomieszczeń klubowych, wyposażonych w sumie w 9 odbiorników telewizyjnych HD, doprowadzono sygnał satelitarny z dwóch platform satelitarnych i odtwarzacza multimedialnego, głównie pod kątem prezentowania wydarzeń sportowych oraz kulturalnych. Ponieważ klub był podzielony na 3 obszary tematyczne, zasadnym było takie skonfigurowanie sieci telewizyjnej, aby można było swobodnie wybrać w danej strefie prezentowany kanał.Realizację zadania rozpoczęto od zainstalowania niewielkiej szafy dystrybucyjnej, w której umieszczono urządzenia marki Signal:
- trzy splittery HDMI H3214 celem dokonania podziału sygnału z dwóch odbiorników satelitarnych oraz dodatkowo jednego media playera,
- trzy switche HDMI H3131 celem połączenia sygnałów z 3 różnych źródeł (każda paczka sygnałów dedykowana do jednej strefy w lokalu)
- ponownie trzy splittery HDMI H3214, aby tym razem wydzielić wybrany sygnał na poszczególne odbiorniki.
Podział sygnału HD z kilku źródeł na kilka stref w obrębie jednego lokalu
Dodatkowo, ze względu na duże odległości między centrum dystrybucyjnym a odbiornikami zdecydowano się zastosować konwersję medium transmisyjnego z przewodu HDMI na skrętkę komputerową UTP 5e.
Wykorzystano do tego konwertery Signal H3601. W szafce umieszczonych zostało 9 nadajników, natomiast przy każdym z telewizorów umieszczony został jeden odbiornik.
Wykorzystano do tego konwertery Signal H3601. W szafce umieszczonych zostało 9 nadajników, natomiast przy każdym z telewizorów umieszczony został jeden odbiornik.
Rozwiązanie to jest uniwersalne i dzięki zastosowaniu skrętki jako medium transmisyjnego pozwala na pokrycie sygnałem HD rozległych lokali. W przypadku, gdy do zasilenia w sygnał mamy mniejszą ilość odbiorników i bazujemy na mniejszej ilości źródeł skorzystać możemy z tzw. "switch-splitterów", np. H3324 2x4 Signal.
Mini NVR kompatybilny z urządzeniami RTSP!
Rejestrator EXR6004 M76004 to nowoczesny czterokanałowy rejestrator sieciowy NVR.Urządzenie jest w stanie rejestrować strumień zakodowany w formacie H.264, MPEG-4, M-JPEG pochodzący z kamer ponad 50 producentów. Nowa wersja firmware'u dodaje również obsługę protokołu RTSP dla rozdzielczości maksymalnej 1,3 Mpix.
Schemat przykładowej konfiguracji połączenia kamer IP oraz wideoserwerów pracujących jako urządzenia zintegrowane oraz w standardzie RTSP
Opóźnienie wprowadzenia standardu ONVIF znacząco wpływa na wzrost popularności wykorzystania strumienia RTSP. Potrafi on przesyłać dane wideo i audio, co jest zupełnie wystarczające dla znacznej większości użytkowników CCTV. Wprowadzenie obsługi tego rodzaju strumienia danych oznacza, że rejestratory EXR6004 M76004 mogą pracować z niemalże każdą kamerą IP lub wideoserwerem obsługującymi ten standard. Wśród urządzeń, które nie zostały z tym rejestratorem indywidualnie zintegrowane, lecz rejestrator może z nimi współpracować, można przykładowo wymienić kamery Pixord.
Rejestrator NVR AverMedia EXR6004 to doskonałe rozwiązanie dla wszystkich wymagających od monitoringu najlepszych osiągów oraz chcących tworzyć sieci CCTV w oparciu o sprzęt markowy i sprawdzony. Plik aktualizacji firmware'u oraz modułu obsługiwanych kamer dostępny jest w dziale download, wraz z listą obsługiwanych kamer IP.
Nietypowe zastosowanie kamer CCTV - podgląd informacji z wyświetlaczy, liczników i czujników.
Często zdarza się, że zastosowane urządzenia kontrolno-pomiarowe muszą być odczytywane w określonych interwałach czasowych, co wymaga zatrudnienia osobnego pracownika lub przydzielenie tej czynności innej osobie. Sam odczyt jest czynnością trwającą krótko, jednakże dojście do urządzeń w różnych miejscach zakładu zajmuje znacznie więcej czasu. Zdarza się też, że pracownik zajęty czymś innym po prostu zapomni lub spóźni się z odczytem. Aby tego uniknąć można zastosować monitoring wizyjny urządzeń pomiarowych.Jedna kamera o wysokiej rozdzielczości U-CAM 575 M11181 może służyć do monitorowania wskazań kilku mierników. Wysoka czułość oraz zastosowanie obiektywu z automatyczną przysłoną daje ostry, wyraźny obraz również w miejscach o zmiennym i słabym oświetleniu. Długość ogniskowej obiektywu powinna być dobrana odpowiednio do odległości oraz wielkości miernika. Przykładowo, aby obserwować tablicę mierników o wielkości 0,5 m x 0,5 m z odległości 4 metrów należy zastosować obiektyw o długości ogniskowej ok. 35 mm. Do większości zastosowań wystarcza obiektyw JENSEN6-60 mm M2159.
Obraz z kamer jest archiwizowany i pozwala na wsteczne odczyty, w związku z tym wskazany pracownik zajmuje się tym tylko raz dziennie. Podłączając rejestrator do Internetu uzyskuje się dostęp do bieżącego podglądu na telefonie komórkowym.
Zastosowanie kamer do odczytu urządzeń pomiarowych
Przeprowadzenie takich badań możliwe jest dzięki oprogramowaniu Digifort K3001, K3002, K3003 lub K3004 oraz zaawansowanemu Modułowi analizy obrazu K3040.
Po zainstalowaniu oprogramowania (trialowa wersja oprogramowania dostępna do pobrania tutaj) wystarczy dodać do systemu jedną z 1400 obsługiwanych kamer, skierować ją na interesujące nas skrzyżowanie i użyć Modułu analizy obrazu do wyznaczenia ilości poruszających się samochodów, kierunku ruchu czy ich prędkości.
Po zainstalowaniu oprogramowania (trialowa wersja oprogramowania dostępna do pobrania tutaj) wystarczy dodać do systemu jedną z 1400 obsługiwanych kamer, skierować ją na interesujące nas skrzyżowanie i użyć Modułu analizy obrazu do wyznaczenia ilości poruszających się samochodów, kierunku ruchu czy ich prędkości.
Analiza obrazu ruchu drogowego modułu K3040
Digifort to inteligentne oprogramowanie, wykorzystujące zaawansowaną analizę obrazu do:
- zliczania obiektów,
- wykrywania pozostawionych obiektów,
- wykrywania zaginionych obiektów,
- detekcji twarzy,
- wykrywania podejrzanych zachowań,
- wykrywania ataku na kamerę,
- tworzenia wirtualnych barier,
- ostrzegania o przekroczeniu prędkości,
- kontroli (kierunku) przemieszczania się obiektów,
- wyszukiwania określonych obiektów,
- wyszukiwania i raportowania o zdarzeniach.
W karcie katalogowej Modułu analizy obrazu K3040 zamieszczone zostały nagrania pokazujące możliwości oprogramowania.
Wyładowania atmosferyczne - zabezpieczanie torów sygnałowych - cz.2.
Nie potrzeba bezpośredniego uderzenia pioruna, aby zniszczyć urządzenie elektroniczne, ładunek o wysokim potencjale gromadzący się w długich kablach może spowodować zniszczenie torów sygnałowych.Do ochrony urządzeń (RTV) przed tymi zjawiskami służą zabezpieczenia przeciwprzepięciowe toru sygnałowego 75 Ω R48602.
W celu zabezpieczenia urządzeń IP należy zastosować NetProtect, który obniża napięcie do bezpiecznego poziomu, zgodnego z europejskimi normami dla tego typu sprzętu, zmniejszając ilość awarii. Urządzenie takie nie wymaga zasilania i nie powoduje zakłóceń transmisji danych.
Ochronnik przeciwprzepięciowy zabezpiecza wyłącznie urządzenie, do którego jest bezpośrednio podłączony. Brak uziemienia w jednym z komputerów podłączonych do koncentratora może wywołać występowanie napięć powodujących zadziałanie ochronnika.
Schemat zabezpieczenia komputera
Zabezpieczanie układów zasilania przed przepięciem.
Uszkodzenie komputera, odbiornika telewizyjnego, czy tunera radiowego może nastąpić w wyniku przepięcia. Wtedy zazwyczaj uszkodzeniu ulega bezpiecznik i/lub warystor, a czasem nawet sam zasilacz. Skutecznym zabezpieczeniem w takiej sytuacji jest urządzenie ACAR standard "X Protector" 5 gniazd P1315.Urządzenie zabezpieczające ACAR standard "X Protector" 5 gniazd P1315
Nowa karta USB TP-Link USB TL-WN822N, 300Mb/s.
Bezprzewodowa karta sieciowa USB TL-WN822N N2926 działa jako klient sieci bezprzewodowej, zapewniając prędkość transmisji do 300 Mb/s.Urządzenie jest w pełni zgodne z produktami bezprzewodowymi pracującymi w standardzie IEEE 802.11n/b/g. Wyśmienita prędkość transmisji w standardzie N umożliwia płynną grę online, transmisję wideo oraz wykonywanie połączeń telefonicznych przez Internet.
Kartę TL-WN822N cechują dwie stylowe zewnętrzne anteny umożliwiające transmisję na duże odległości i szersze pokrycie sygnałem danego obszaru. Na obudowie urządzenia TL-WN822N znajduje się przycisk QSS (Quick Setup Security) aktywujący funkcje zabezpieczające transmisję danych. Urządzenie TL-WN822N wyposażone jest w dodatkowy 1,5 metrowy kabel USB, co pozwala na wygodną instalację karty.
Cechy wyróżniające karty USB TP-Link USB TL-WN822N N2926:
- prędkość przesyłu danych do 300 Mb/s umożliwia płynny odbiór sygnału video, grę online lub wykonywanie połączeń telefonicznych poprzez Internet,
- poprawę wydajności zapewniają dwie zewnętrzne anteny,
- przycisk QSS umożliwia proste zestawienie połączenia szyfrowanego,
- ochrona danych dzięki szyfrowaniu WPA/WPA2 oraz 64/128/152 bitowemu szyfrowaniu WEP,
- interfejs Mini-USB,
- obsługa trybów ad-hoc i infrastruktura,
- praca w systemach Windows 2000/XP/Vista/7,
- zgodność z wszystkimi urządzeniami działającymi w standardzie IEEE 802.11b/g/n,
- obsługa połączeń X-link dla Sony PSP dla gier sieciowych w systemie Windows XP,
Nowości w ofercie firmy DIPOL:
Życie w pływających wioskach kryje wiele niespodzianek
Warto przeczytać:
Aplikacja kliencka rejestratorów TREND na PDA z systemem Android. W lutym 2011 r. miała miejsce światowa premiera aplikacji KWeye, przeznaczonej do zdalnej obsługi rejestratorów TREND przy pomocy telefonów komórkowych wyposażonych we wszelkie systemy operacyjne. W chwili obecnej obsługiwanych jest kilka systemów operacyjnych, w tym Symbian, Android, BlackBerry, iPhone oraz WindowsMobile...
Aplikacja kliencka rejestratorów TREND na PDA z systemem Android. W lutym 2011 r. miała miejsce światowa premiera aplikacji KWeye, przeznaczonej do zdalnej obsługi rejestratorów TREND przy pomocy telefonów komórkowych wyposażonych we wszelkie systemy operacyjne. W chwili obecnej obsługiwanych jest kilka systemów operacyjnych, w tym Symbian, Android, BlackBerry, iPhone oraz WindowsMobile...
Idea zastosowania aplikacji mobilnych.
Przykładowy schemat instalacji opartej na rejestratorze TREND.
Przykładowy schemat instalacji opartej na rejestratorze TREND.
Adapter PoE dla sieci LAN z przyłączami. W skład zestawu POE N9205 wchodzą dwa pasywne urządzenia widoczne na poniższym zdjęciu. Posiadają zintegrowane złącza RJ-45 oraz zasilania 2,1/5,5 mm, które pasują do większości popularnych urządzeń WLAN (TP-Link, Linksys, Planet, Mikrotik), a także innych urządzeń IP, np. kamer PIXORD. Dzięki zastosowaniu takiego adaptera do urządzenia można doprowadzić tylko jeden przewód (skrętkę), zamiast dwóch (skrętka + kabel zasilający)...
Schemat przykładowego zastosowanie adapterów PoE
ULTIAIR - monitoring CCTV IP z transmisją bezprzewodową. ULTIAIR-y służą do budowy sieci szkieletowej i dostępowej. Niewątpliwą zaleta tych urządzeń jest elastyczność. Dzięki oprogramowaniu Linux zaimplementowanemu w urządzeniu można tworzyć bardzo rozbudowane systemy transmisji danych, jak i najprostsze połączenia punkt-punkt idealne do zastosowań w monitoringu IP. ULTIAIR-y doskonale nadają się do tworzenia wydajnego systemu monitoringu miejskiego...