Nr 5/2011 (31.01.2011)
HbbTV - Europa wraca do gry.
Telewizja hybrydowa - HbbTV (Hybrid Broadcast Broadband TV) jest europejskim standardem, który zadebiutował w 2009 roku. Wielu fachowców określa nową technologię, jako przełom w multimediach o większej randze niż telewizja trójwymiarowa (3D).HbbTV, połączenie telewizji cyfrowej i Internetu, pozwoli na odbiór telewizji satelitarnej, naziemnej i kablowej, a także dostęp do nowych usług, takich jak: wideo na żądanie (VoD), interaktywne gry, elektroniczne gazety, filmy YouTube, albumy zdjęć.
Wybieranie programów telewizyjnych oraz nowych usług będzie możliwe za pomocą portali tematycznych (tak jak obecnie w Internecie), co daje większe możliwości niż obecny wybór kanałów telewizyjnych.
Telewizja hybrydowa bazuje na istniejących już standardach i technikach webowych z uwzględnieniem OIPF (Open IPTV Forum), CEA, DVB oraz W3C. Definiuje minimalne wymagania, jakie spełniać muszą odbiorniki telewizyjne, przy czym pozostawiono miejsce na własne rozszerzenia dla poszczególnych producentów sprzętu telewizyjnego. Dzięki temu konsumenci wybierać mogą między nieco różniącymi się platformami, ale spełniającymi wymagania standardu.
HbbTV dostępna jest na rynku niemieckim i francuskim. Liczba urządzeń z zaimplementowanym standardem HbbTV, sprzedanych na niemieckim rynku w roku 2010, sięgnęła 2 mln (głównie telewizory marki Philips). Przewiduje się, że w roku 2011 liczba ta zostanie podwojona.
HbbTV, połączenie telewizji cyfrowej i Internetu, pozwoli na odbiór: telewizji satelitarnej, naziemnej i kablowej, a także dostęp do nowych usług takich jak: jak wideo na żądanie (VoD), interaktywne gry, elektroniczne gazety, filmy YouTube, albumy zdjęć.
źródło: hbbtv.org
Wybieranie programów telewizyjnych oraz nowych usług będzie możliwe za pomocą portali tematycznych (tak jak obecnie w Internecie), co daje większe możliwości, niż obecny wybór kanałów telewizyjnych.
źródło: hbbtv.org
HbbTV integruje telewizję cyfrową, Internet i nowość - portale dedykowane wyłącznie do telewizji hybrydowej.
źr. hbbtv.org
Rozwój europejskiej telewizji był przez wiele lat hamowany przez przyjęcie błędnej koncepcji rozwoju, opartej na wprowadzaniu telewizji cyfrowej - niestety w standardowej rozdzielczości. Podczas, gdy w Ameryce i Azji trwał boom na telewizję HD, najwięksi producenci omijali europejskie targi, bo trudno było na nich prezentować najnowsze odbiorniki HD, skoro w Europie ten typ telewizji praktycznie nie istniał.
Standard HbbTV to nowoczesne rozwiązanie i jego przyszłość wydaje się być przesądzona. Rynkowy sukces i zaangażowanie największych producentów elektroniki użytkowej (Philips, Sony, LG, Humax, Cisco, możliwy również Samsung) oraz instytucji, takich jak SES Astra, Eutelsat, Canal+, France Television pozwalają sądzić, że rok 2011 i kolejne lata będą rokiem telewizji hybrydowej, a w szczególności triumfem standardu HbbTV.
Europa wraca do gry.
Standard HbbTV to nowoczesne rozwiązanie i jego przyszłość wydaje się być przesądzona. Rynkowy sukces i zaangażowanie największych producentów elektroniki użytkowej (Philips, Sony, LG, Humax, Cisco, możliwy również Samsung) oraz instytucji, takich jak SES Astra, Eutelsat, Canal+, France Television pozwalają sądzić, że rok 2011 i kolejne lata będą rokiem telewizji hybrydowej, a w szczególności triumfem standardu HbbTV.
Europa wraca do gry.
Anteny na Chopoku.
Chopok (2024 m n.p.m.) - szczyt w Tatrach Niżnych na Słowacji. W otoczeniu Chopoka znajdują się największe na Słowacji ośrodki narciarskie Jasná. Trasy narciarskie, o łącznej długości 28 km, obsługiwane są przez 8 kolejek i 14 wyciągów o łącznej przepustowości 20150 osób na godzinę.Anteny na Chopoku
(zdjęcia: Wojciech Kocot)
Satlook Micro HD - pomiary w instalacjach multiswitchowych.
Miernik Satlook Micro HD R10740 jest urządzeniem zaprojektowanym i wyprodukowanym przez inżynierów szwedzkiej firmy Emitor.Głównym zastosowaniem miernika R10740 jest pomoc we wstępnym odszukaniu wybranego satelity (funkcja Easy Find), a następnie precyzyjnym ustawieniu czaszy oraz konwertera przy pomocy pomiaru szeregu parametrów dla wybranych transponderów. Urządzenie pozwala na pomiar sygnałów satelitarnych w standardzie DVB-S z modulacją QPSK oraz DVB-S2 z modulacją QPSK oraz 8PSK (transpondery z kanałami HD).
Urządzenie posiada również 2 wejścia LNB, dzięki czemu można jednocześnie wykonać pomiar dla dwóch konwerterów LNB (np. podczas instalacji układów typ "zez"). Wbudowany głośnik pozwala na wstępne ustawianie anteny "na słuch" (sygnał dźwiękowy, którego ton dostosowuje się do poziomu sygnału z satelity).
Urządzenie przechować może w swojej pamięci do 100 pozycji satelita-transponder.
Możliwy jest pomiar następujących parametrów:
- poziom sygnału,
- SNR - Signal to Noise Ratio,
- BER - Bit Error Ratio,
- MER - Modulation Error Ratio,
- diagram konstelacji.
Analiza widma sygnału za pomocą Satlook Micro HD R10740
Instalatorom, którzy wykonują instalacje multiswitchowe może się przydać funkcja EasyFind. Urządzenie pozwala na zdefiniowanie przez użytkownika własnych profili wykorzystywanych w tym trybie pracy. Możliwe jest zdefiniowanie do pięciu profili, w każdym po 6 satelitów lub 6 transponderów.
Dział Techniczny firmy DIPOL przygotował listę transponderów Hot Bird 13.0°E gotową do wgrania do miernika, dzięki której ustawienie konwertera quatro oraz diagnostyka instalacji multiswitchowej będzie dużo szybsze i łatwiejsze. Znajduje się na niej 30 najpopularniejszych transponderów, które są automatycznie wybierane w trybie EasyFind. Korzystając z tej listy można szybko zdiagnozować ewentualne problemy z konwerterem (częstą przyczyną kłopotów w opisywanych instalacjach są problemy z jednym z wyjść konwertera), bądź urządzeniem aktywnym - multiswitchem (niska separacja wejść przekładająca się na zanik jednego z pasm, bądź jednej z polaryzacji).
Lista program do aktualizacji oraz edytor list znajdują się pod tym adresem.
Lista program do aktualizacji oraz edytor list znajdują się pod tym adresem.
Wybór lokalizacji anteny i wyszukiwanie satelitów.
Wybór lokalizacji anteny jest sprawą kluczową dla poprawnego odbioru. Drzewa, budynki, kominy znajdujące się na kierunku satelity mogą skutecznie uniemożliwić odbiór sygnału. Zanim zaczniemy wiercić w ścianie otwory do mocowania uchwytu antenowego musimy upewnić się, czy na drodze między satelitą a anteną nie ma żadnych przeszkód.Do tego celu można użyć smartfona z odpowiednim oprogramowaniem.
Istnieje kilka aplikacji dostępnych na telefony komórkowe, jednak najpopularniejsza z nich to DishPointer Pro. Mimo, że nie jest darmowa, ma coraz większe grono użytkowników.
Jak skorzystać z oprogramowania DishPointer Pro na telefonie Samsung Galaxy S z systemem Android przedstawia poniższy film:
Sposób namierzania satelity dla potrzeb instalacji anteny satelitarnej.
Zastosowano telefon Samsung Galaxy S i oprogramowanie DishPointer Pro.
Zastosowano telefon Samsung Galaxy S i oprogramowanie DishPointer Pro.
Kłopoty z ActiveX-ami...
Praca z wieloma różnymi rejestratorami, konfigurowanie, testy, obsługa sprawiają, że komputery instalatorów i administratorów większych sieci są zapełnione ogromną ilością plików cookie, plikami tymczasowymi, resztkami aplikacji. Nagromadzenie tego typu programów powoduje, że po pewnym czasie użytkownik spotkać się może z nieoczekiwanymi błędami w wyświetlaniu lub ogromnym spowolnieniem pracy komputera. Oprócz tego, zbyt wiele aplikacji obsługujących te same usługi sprawia, że określenie przyczyny ewentualnego złego funkcjonowania systemu staje się niezmiernie trudne.Pomocą dla instalatorów, administratorów i użytkowników urządzeń Ultimax i Ultimax-Hikvision może być prosta aplikacja przeznaczona do systemów operacyjnych Windows, automatycznie czyszcząca system z pozostałości oraz z aktywnych plików obsługi formantów ActiveX, zainstalowanych w systemie przez rejestratory Hikvision. Program jest niezależnym plikiem samowykonywalnym, który nie wymaga uprzedniej instalacji. Sama operacja zajmuje raptem kilka sekund. Po użyciu tego programu, przy ponownym zalogowaniu za pomocą Internet Explorera, należy ponownie zainstalować formanty.
ActiveX-y potrzebne są do obsługi niektórych elementów graficznych strony www generowanej przez rejestrator oraz wymagane są do dekodowania skompresowanego kodekiem H.264 strumienia wideo.
Program Uninstall ActiveX można pobrać tutaj.
Alternatywą dla korzystania z przeglądarki jest aplikacja kliencka iVMS4000, dzięki której podglądać można obraz z wielu urządzeń bez konieczności instalowania dodatkowych komponentów.
Program Uninstall ActiveX można pobrać tutaj.
Alternatywą dla korzystania z przeglądarki jest aplikacja kliencka iVMS4000, dzięki której podglądać można obraz z wielu urządzeń bez konieczności instalowania dodatkowych komponentów.
Zdalny podgląd przez sieć daje niezwykłą swobodę w korzystaniu z monitoringu zarówno w zastosowaniu przemysłowym, jak i indywidualnym. Rejestratory Ultimax-Hikvision, dzięki przemyślanym rozwiązaniom oraz bogatemu pakietowi oprogramowania, sprawdzają się w każdej instalacji.
Kamery dzień/noc.
Kamery dzień/noc mają zaimplementowane w procesorze DSP specjalne programy eliminujące skutki promieniowania w zakresie podczerwieni, natomiast w nocy przełączają obraz na tryb czarno-biały.Kamery kolorowe z wbudowanym na stałe filtrem podczerwieni nie są zalecane do pracy nocnej. Filtr IR eliminuje wpływ pasma podczerwonego na powstający w kamerze obraz, dzięki czemu przy świetle dziennym kolory są precyzyjnie odzwierciedlone, ale kamera nie współpracuje z oświetlaczami podczerwieni.
Idealnym rozwiązaniem do pracy w nocy są kamery, w których filtr jest odsuwany automatycznie. Dzięki temu do przetwornika w nocy trafia również promieniowanie podczerwone. Takie kamery mają wyższą czułość oraz lepsze odwzorowanie kolorów. Kamery te są droższe, jednak jakość obrazu jest bardzo dobra zarówno w dzień, jak i w nocy. Należy pamiętać, że do takich kamer koniecznie należy stosować obiektywy z korekcją ostrości w podczerwieni.
W ofercie firmy DIPOL są następujące kamery, wyposażone w mechanicznie odsuwany filtr podczerwieni:
Zdalny monitoring mieszkania - kamera TP-Link TL-SC3130G.
Wykonanie instalacji taniego monitoringu IP jest możliwe w oparciu o kamery TP-Link TL-SC3130G K1150. Instalacja pozwala na podgląd obrazu z kamer za pomocą telefonu komórkowego lub przeglądarki internetowej. Zastosowanie kamer K1150 umożliwia również dwukierunkową transmisję audio.Szyfrowanie SSLv3/HTTPS pozwala na zdalne zalogowanie się do kamery bez obaw, że niepożądana osoba przechwyci transmisję wideo. Funkcja detekcji ruchu zaimplementowana w kamerze, w przeciągu kilku sekund od zdarzenia mailowo powiadomi zdefiniowanego odbiorcę.
Zdalny monitoring mieszkania w oparciu o kamery TP-Link TL-SC3130G
Do instalacji zostały użyte dwie kamery K1150. Komunikują się one bezprzewodowo z punktem dostępowym TP-Link TL-WR941ND 802.11n N3251. Transmisja bezprzewodowa jest w pełni bezpieczna dzięki szyfrowaniu za pomocą jednego z protokołów: WPA-/WPA2-PSK,WPA-/WPA2-AES lub WEP.
Podgląd obrazu możliwy jest za pomocą dowolnej przeglądarki internetowej lub telefonu z funkcją 3GPP.
Podgląd obrazu możliwy jest za pomocą dowolnej przeglądarki internetowej lub telefonu z funkcją 3GPP.
Domowa sieć Wi-Fi w standardzie n.
Domowa sieć komputerowa to nie tylko możliwość łączenia PC do Internetu, ale także transmisja multimediów (muzyka, filmy, zdjęcia) między komputerami oraz do telewizorów wyposażonych w DLNA (The Digital Living Network Alliance). DLNA jest standardem komunikacji, wykorzystywanym przez producentów elektroniki użytkowej dla współdzielenia zasobów multimedialnych w ramach sieci domowej. Starsze standardy bezprzewodowe (802.11g) nie zapewniały odpowiedniej przepustowości. Obecnie standard 802.11n rozwiązuje ten problem. Kluczowym elementem domowej instalacji jest router.Domowa sieć multimedialna w oparciu o router TP-Link ADSL (Annex A) TD-8816
1. Modem TP-Link ADSL (Annex A) TD-8816 N2906 2. Punkt dostępowy TP-Link TL-WR740N z routerem 150 Mb/s N3252 3. Karta 802.11n TP-Link USB TL-WN721N, 150 Mb/s N2924 4. Konsola do gry z kartą w standardzie n (PlayStation 3, Xbox) | |
Router TL-WR740N łączy w sobie funkcje 4-portowego przełącznika i routera umożliwiającego przewodowe i bezprzewodowe nawiązanie połączeń i współdzielenie dostępu do Internetu.
Instalacja bezprzewodowa wykorzystująca DLNA
Instalacja bezprzewodowa wykorzystująca DLNA
Nowości w ofercie firmy DIPOL:
Pisaliśmy w Informatorze:
Transmisja optyczna w sieci kablowej - TERRA MOS211. Telewizja kablowa WizjaPlus z Dębicy dostarcza sygnał do 2600 abonentów. Właściciel sieci postanowił ją zmodernizować. Utworzona została struktura oparta na transmisji z wykorzystaniem medium światłowodowego. Postawiono na profesjonalne rozwiązanie - sygnał ze stacji czołowej dostarczany jest poprzez wysokiej klasy transmitery optyczne firmy TERRA...
Transmisja optyczna w sieci kablowej - TERRA MOS211. Telewizja kablowa WizjaPlus z Dębicy dostarcza sygnał do 2600 abonentów. Właściciel sieci postanowił ją zmodernizować. Utworzona została struktura oparta na transmisji z wykorzystaniem medium światłowodowego. Postawiono na profesjonalne rozwiązanie - sygnał ze stacji czołowej dostarczany jest poprzez wysokiej klasy transmitery optyczne firmy TERRA...
Masztowy wzmacniacz do DVB-T. W ofercie firmy DIPOL pojawił się pierwszy na rynku wzmacniacz masztowy AB001 R82001 zasilany napięciem 5 V firmy TERRA. Odbiorniki naziemnej telewizji cyfrowej posiadają możliwość zasilania napięciem 5 V przedwzmacniacza antenowego, zgodnie z wymaganiami ze standardu DVB-T (EN 300 744). Produkowane do tej pory przedwzmacniacze i wzmacniacze masztowe wymagały zasilania napięciem 12 V...