Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 1/2011 (3.01.2011)

Helios zabezpieczy USA, rurociągi, kopalnie...

Nielegalna imigracja i przemyt z Meksyku to poważny problem dla USA. Po zamachach z 11 września 2001 r. nasiliły się naciski na uszczelnienie granicy.
Amerykanie wykorzystują różne urządzenia do monitorowania granic, m.in. wykrywające ruch, termowizyjne, wykorzystujące promieniowanie rentgenowskie. Niestety wciąż ok 1 mln imigrantów rocznie dostaje się nielegalnie na terytorium USA, a efektywnie chronione jest jedynie 30% granic, głównie w pobliżu dużych miast.
Uniwersytet Arizony, na zlecenie rządu USA, testuje nowy system monitorowania o nazwie Helios. Został on wyprodukowany przez brytyjską firmę FOtech Solutions, a jego budowa jest bardzo prosta - zakopany ok. 45 cm pod ziemią specjalny światłowód jednomodowy pełni rolę czujnika, natomiast do jednego z końców podłączony jest analizator.
Prostota systemu Helios - jedynie kabel światłowodowy i analizator
(źródło: www.engr.arizona.edu)
Światłowód jako czujnik może być rozciągnięty na dystansie do 50 km, w 2011 r. planowane jest powiększenie tej odległości do 125 km.
Fala dźwiękowa wytworzona przez poruszający się obiekt trafia do światłowodu i powoduje zniekształcenie przebiegającej w nim wiązki świetlnej, które jest odczytywane przez analizator.
Analiza zniekształcenia pozwala określić przez co zostało ono wytworzone, a także, z dokładnością do ok. 1 m, gdzie ono powstało.
Wykres pokazujący obraz z analizatora dla osoby idącej (niższa czerwona linia)
oraz biegnącej (wyższa czerwona linia). Balony symbolizują zarejestrowane zdarzenia.
(źródło: www.engr.arizona.edu)
System został przebadany pod kątem rozróżniania poruszającego się małego zwierzęcia, konia, pojazdu, pojedynczego człowieka lub grupy ludzi w trudnych warunkach pustynnych (słabe przenoszenie fali dźwiękowej w piasku). Testy wypadły pozytywnie.
Pierwsze testy systemu Helios na granicy amerykańskiej, przeprowadzone w okresie od sierpnia do listopada bieżącego roku, są bardzo obiecujące. Prostota i duże możliwości systemu sprzyjają jego rozwojowi. Nieoficjalne wyliczenia oceniają, że koszt systemu dla USA będzie stanowił ok. 10 - 20% kosztów budowy ogrodzeń wycenionych na 2 mln $ za milę.

Wdrożenie tego systemu w USA doprowadzi do silnego rozwoju technologii zabezpieczeń liniowych dotyczących rurociągów, tuneli, linii kolejowych itd. Warto przypomnieć, że obecnie nie ma zadowalających sposobów na ochronę tych obiektów. Innym zastosowaniem może być lokalizowanie wstrząsów w kopalniach, a także w położenia górników w przypadku zawalenia chodników. System Helios sprawdza się również przy lokalizowaniu podkopów, co jest istotne przy ochronie granic, a także więzień.

Twierdza - jedna z najsłynniejszych na świecie.

Dziś kamery strzegą ruin przed dewastacją ze strony turystów. Prawie dwa tysiące lat temu twierdza była miejscem heroicznej obrony, stając się symbolem niezłomności.
Od 6 r. n.e. służyła jako rzymska strażnica graniczna. W roku 66 n.e., w czasie powstania, Rzymianie zostali z niej wyparci.
W roku 73 n.e. twierdza była jednym z ostatnich punktów powstańczego oporu.
W oblężeniu brało udział 5 tys. żołnierzy rzymskich oraz 9 tys. niewolników i jeńców, wykorzystywanych głównie do prac ziemnych. Dzięki nim usypano skarpę, po której rozpoczęto szturm fortecy przy pomocy wieży oblężniczej.
Kiedy powstańcy dostrzegli bezcelowość dalszej obrony, przystali na propozycję zbiorowego samobójstwa, wysuniętą przez dowódcę. Każdy mężczyzna zabił żonę i dzieci, następnie wylosowano dziesięciu powstańców, którzy zabili pozostałych mężczyzn, z tych dziesięciu wybrano jednego, który zabił pozostałych i wreszcie popełnił samobójstwo. Historycy podają liczbę 960 obrońców, którzy odebrali sobie życie.
Ocalały dwie kobiety z pięciorgiem dzieci, ukryte w kanale.

Jaka to twierdza i gdzie się znajduje? - Odpowiedź na końcu Informatora.
Dziś kamery strzegą ruin przed dewastacją ze strony turystów

Najczęstsza przyczyna problemów z instalacjami TV SAT.

Najczęstszym powodem problemów z uruchomieniem instalacji, a w okresie eksploatacji przyczyną największej ilości awarii, są złe mocowania złączy i gniazd antenowych.
Poniżej prezentujemy prawidłową instalację gniazda Signal RTV-SAT / RJ-45 / RJ-11 R694043.
Zapraszamy do obejrzenia filmu.
Jak zainstalować gniazdo antenowe Signal

Telewizja na bieżniach w klubie fitness.

Właściciel klubu fitness postanowił zmodernizować wyposażenie siłowni. Aby zapewnić możliwie najwyższy komfort, nowo zakupione bieżnie zostały wyposażone w ekrany LCD z głowicami telewizyjnymi.
Zadaniem wykonawcy instalacji było doprowadzenie sygnału wybranych kanałów satelitarnych do wszystkich paneli LCD. Do rozprowadzania było 6 kanałów na 16 odbiorników TV. Do doprowadzenia sygnału do odbiorników zastosowano konwerter quattro i multisiwtch Signal MP-0508 R6944508.
Za dystrybucję rozkodowanego sygnału telewizyjnego odpowiada zestaw modulatorów MT41 TERRA R871747. Dwa wyjścia multiswitcha R6944508 będą mogły zostać wykorzystane w przyszłości - na dodanie kolejnych kanałów lub doprowadzenie sygnału np. do pomieszczenia relaksacyjnego oraz recepcji.
Antena satelitarna stalowa 100cm FAMAVAL Off-Set 100 LHKonwerter satelitarny QUATRO Inverto Red Extended 0,3dBPrzewód koncentryczny 75 Om TRISET-113 1,13/4,8/6,8 [1m]Tuner DVB-S/S2 FERGUSON Ariva 100E Multiswitch MP-0508 Signal 5-wejściowy 8-wyjściowy z aktywną naziemnąModulator MT41 TERRA kanały 21-69Rozgałęźnik TV sześciodrożny R-6 SignalRozgałęźnik TV czterodrożny R-4 SignalOdgałęźnik TV 1-krotny O-1-6dB (5-1000MHz) Signal
Schemat instalacji telewizyjnej zrealizowanej w klubie fitness
Sygnał z modulatorów zsumowano na rozgałęźniku marki Signal R6 R60106, a następnie wydzielono na 4 tory rozgałęźnikiem R4 R60104. Ze względu na niewielkie odległości pomiędzy stanowiskami zdecydowano się na instalację przelotową z wykorzystaniem odgałęźników. Na wysokości każdego stanowiska umieszczono odgałęźnik O-1-6 R602106. Zapewnia to wygodną dystrybucję sygnału oraz wysoką separację poszczególnych paneli LCD.
Od strony technicznej, wykonawca nie napotkał żadnych problemów. Wysoka klasa modulatorów TERRA przełożyła się na wysoki stosunek C/N sygnału wyjściowego. Straty na przewodzie Triset-113 E1015 oraz elementach pasywnych Signal nie przekroczyły 30 dB, co przy wyjściowym maksymalnym poziomie z modulatorów wynoszącym 95 dBuV oznacza bezpieczny poziom sygnału na odbiornikach.

Rejestratory AverMedia dla telefonów z systemem Android.

14 grudnia miała miejsce oficjalna premiera aplikacji AndroidViewer służącej do zdalnego podglądu obrazu z sieci monitoringów opartych o rejestratory NVR i hybrydowe AverMedia.
Rejestratory hybrydowe AverMedia 5216H+ M75216 oraz 5108H+ M72508 to urządzenia najwyższej klasy. Produkt ten wyznacza nowe trendy, łącząc w sobie zalety rejestratora obrazu z kamer IP i analogowych.
Urządzenie jest w stanie rejestrować strumień zakodowany w formacie H.264, MPEG-4, M-JPEG, pochodzący z kamer IP ponad 45 producentów. Możliwość dowolnej konfiguracji połączeń IP/analog pozwala użytkownikowi na płynne przejście w technologię kamer megapikselowych.
Switch TP-Link TL-SF1005D 5 portówCyfrowy rejestrator hybrydowy DVR/NVR 16-kanałowy AverMedia EH5216H+ H.264Cyfrowy rejestrator hybrydowy DVR/NVR 8-kanałowy AverMedia EH5108H+ H.264Monitor profesjonalny CCTV SAMSUNG SMT-1922P 19' Pilot uniwersalny do rejestratorów AverMedia serii EH
Kamery analogowe podłączone są do wejść BNC na panelu tylnym urządzenia, kamery IP do sieci LAN, tej samej, w której pracuje rejestrator lub mogą znajdować się w dowolnej lokalizacji (nagrywanie przez Internet)
Rejestratory AverMedia wspomagane są oprogramowaniem:
  • do zdalnej obsługi rejestratora poprzez PC (Central Management System),
  • klienckim, służącym do integracji wielu rejestratorów w sieci,
  • do podglądu i sterowania jednym rejestratorem przez sieć (Remote Console),
  • dla telefonów komórkowych: JavaViewer, PDA Viewer, iPhoneViewer, iBlackberryViewer oraz AndroidViewer.

Skuteczny sposób zabezpieczenia myjni samochodowej.

Właściciel bezobsługowej myjni samochodowej postanowił zabezpieczyć się przed aktami wandalizmu instalując system monitoringu. Inwestor chciał mieć kontrolę nad osobami i pojazdami znajdującymi się na placu, zarówno w dzień, jak i w nocy.
Wymagany był monitoring 2 stanowisk, o jakości pozwalającej rozpoznać numery rejestracyjne samochodów oraz monitoring wejścia do biura. Dodatkowym wymogiem był dostęp do materiału wideo przez Internet.
Monitoring został oparty na rejestratorze cyfrowym HIKVISION DS-8108HDI-S M76080, nagrywającym obraz z rozdzielczością 4CIF, z prędkością 12kl./s dla każdego kanału. Obraz o takiej rozdzielczości pozwala na rozpoznanie twarzy osób oraz tablic rejestracyjnych pojazdów znajdujących się na obszarze monitorowanego obiektu.
Rejestrator został podłączony do sieci Internet z zewnętrznym adresem IP, dając możliwość zdalnego podglądu "na żywo"oraz oglądania zarejestrowanych nagrań. Rejestrator został wyposażony w dedykowane do ciągłej pracy w systemach CCTV dyski SEAGATE 1 TB SV35.5 M89265.
W miejscach, w których obraz powinien być najlepszy firma instalatorska zainstalowała kamery dzień/noc firmy Sunell M11209 z obiektywami firmy Tokina. Kamery rejestrują obraz o wysokiej jakości, są także wyposażone w filtr podczerwieni odsuwany mechanicznie (ICR) - dzięki czemu zapewniają wierne oddawanie kolorów podczas pracy w dzień, a także dobre oddawanie skali szarości przy pracy w nocy.
Kamery zostały umieszczone w obudowie Marathon MHB-806/12 M5408 zainstalowanej w miejscu nienarażonym na bezpośrednie działanie wody z myjni. Do podświetlenia terenu w nocy zostały użyte reflektory Redbeam IR40 M1640, przymocowane do obudowy za pomocą śrub M9950. Oświetlają one teren na odległość do 30 m.
Kamera kompaktowa n-cam 550 (540 TVL,  Sony Super HAD II CCD, 0.5 lx, 4-9mm, IR 30m)Monitor profesjonalny CCTV SAMSUNG SMT-1922P 19' Cyfrowy rejestrator 8-kanałowy HIKVISION/ULTIMAX DS-8108HDI-S H.264Obiektyw TOKINA dzień/noc DC 2,7- 12 mm F1,3Obiektyw TOKINA dzień/noc DC 2,7- 12 mm F1,3Obiektyw TOKINA dzień/noc DC 2,7- 12 mm F1,3Kamera BOX Sunell SN-BXC5930CDN (dzień/noc, WDR, 650 TVL, Sony Effio-E, ICR, 0.03 lx)Kamera BOX Sunell SN-BXC5930CDN (dzień/noc, WDR, 650 TVL, Sony Effio-E, ICR, 0.03 lx)Kamera BOX Sunell SN-BXC5930CDN (dzień/noc, WDR, 650 TVL, Sony Effio-E, ICR, 0.03 lx)Zewnętrzna obudowa Marathon MHB-806/12Zewnętrzna obudowa Marathon MHB-806/12Zewnętrzna obudowa Marathon MHB-806/12
Schemat instalacji monitoringu

Monitoring stoku narciarskiego.

Inwestor, aby zapewnić należytą ochronę wyciągu oraz znajdujących się tam osób, zdecydował się na instalację systemu kamer.
Do obserwacji warunków śniegowych, jak również przebywających osób, zainstalowano kamery P600E K1532 z szerokokątnymi megapikselowymi obiektywami UltiEye M2263.
Ze względów ekonomicznych zrezygnowano z zapisu obrazu na urządzeniach stacjonarnych. Rejestracja obrazu wideo dla modelu K1532 odbywa na zainstalowanej w kamerze karcie SD o pojemności 32 GB, co wystarcza na 3 dniową, ciągłą rejestrację obrazu. Zapis prowadzony na kartach SD służy również jako materiał dowodowy, w razie potencjalnych wypadków na trasie.
Aby zabezpieczyć urządzenia IP przed warunkami atmosferycznymi umieszczono je w obudowach Marathon M5406.

Dla reklamy stoku, poprzez umieszczenie obrazu z kamery w Internecie, wykorzystano inny model urządzenia firmy Pixord - PL-621E K1533. Obraz jest dostępny online na witrynie i dostępny do odczytu poprzez popularne przeglądarki IE i Firefox.
Wbudowany reflektor podczerwieni w modelu K1533 umożliwia podgląd otoczenia, nawet po wygaszeniu świateł na stoku.

Obraz z kamer jest dostępny również na telefonie komórkowym.
Bezprzewodowy punkt dostępowy ULTIAIR 323KCKamera zewnętrzna IP 2.0 Mpix H.264 PoE Pixord PL-621EBezprzewodowy punkt dostępowy ULTIAIR 323KCZewnętrzna obudowa Marathon MH-806/12Kamera megapikselowa 2.0 Mpix H.264 PoE PIXORD P600ERouter TP-Link ADSL TD-W8960N z Access Pointem 300Mb/s 802.11nZewnętrzna obudowa Marathon MH-806/12Bezprzewodowy punkt dostępowy ULTIAIR 323KCKamera megapikselowa 2.0 Mpix H.264 PoE PIXORD P600E
Schemat instalacji.
Kamery zostały połączone w jeden system za pomocą punktów dostępowych N2311 oraz urządzenia wielofunkcyjnego N2904, które łączy w sobie funkcjonalność modemu ADSL, routera oraz Access Pointa.

TP-LINK TL-WR1043ND jako serwer DLNA.

Na rynku są dostępne telewizory z portem LAN, wykorzystujące połączenie Ethernet do współpracy z innymi jednostkami z certyfikatem DLNA. DLNA, czyli The Digital Living Network Alliance, to międzynarodowa organizacja skupiająca producentów elektroniki użytkowej, sprzętu komputerowego i urządzeń mobilnych.
W standardzie DLNA może pracować: telewizor, DVR, telefon komórkowy, dysk sieciowy NAS, sprzęt Hi-Fi, komputer PC, palmtop, drukarka sieciowa. Najlepszym rozwiązaniem jest jeśli serwer DLNA funkcjonuje przez cały czas, tak aby w dowolnej chwili telewizor mógł pobierać i odtwarzać multimedia.
Po podłączeniu telewizora do domowej sieci komputerowej uzyskuje się dostęp do multimediów znajdujących się w domowych archiwach, czy na telefonie komórkowym. Urządzenia z certyfikatem DLNA pozwalają na odtwarzanie multimediów udostępnianych przez serwer. Telewizory mogą wyświetlać: filmy, zdjęcia i odtwarzać muzykę.
Za pomocą urządzenia TP-LINK TL-WR1043 N3253, instalując oprogramowanie OpenWRT możemy zbudować serwer DLNA. Do TP-LINK-a należy podpiąć dysk twardy, na którym będą udostępnione filmy, zdjęcia bądź muzyka. Transmisja danych pomiędzy urządzeniami (telewizor, TP-LINK) może odbywać się bezprzewodowo.
Punkt dostępowy TP-Link TL-WA901ND 2,4GHz, 300Mb/s 802.11n Punkt dostępowy TP-Link TL-WR1043ND z routerem, Gigabitowym switchem. 300Mb/s 802.11n
Schemat instalacji serwera DLNA z telewizorem przy wykorzystaniu transmisji WiFi

Masada - Izrael.

Twierdza położona na szczycie samotnego płaskowyżu na wschodnim skraju Pustyni Judejskiej nad Morzem Martwym w Izraelu. Dostęp do płaskiego szczytu jest bardzo trudny, twierdzy bronią strome kilkusetmetrowe zbocza - do 410 metrów nad poziom Morza Martwego. Rzymianie usypali w ciągu roku rampę, która pozwoliła zdobyć twierdzę. Obecnie można na szczyt Masady wejść pieszo lub wjechać kolejką.
Makieta wzgórza i twierdzy Masada
Wzgórze z ruinami twierdzy
Makieta z zabudowaniami twierdzy
Nasyp zbudowany przez Rzymian
Nowości w ofercie firmy DIPOL:
Tuner combo DVB-S2/DVB-T Opticum XTS703p
Odtwarzacz multimedialny Ferguson Ariva HD player 210
RouterBoard 750 z zasilaczem, 5 portowy switch
Gniazdo ścienne pojedyncze HDMI (europejskie)
Tuner combo DVB-S2/DVB-T
Opticum XTS703p
A99439
Odtwarzacz multimedialny
Ariva HD 210
A99392
RouterBoard 750
5-portowy switch
N24750
Gniazdo HDMI
pojedyncze
H3703
Pisaliśmy w Informatorze:

DVB-T - najtańsza modernizacja instalacji hotelowej. Witam, szukam porady. Słyszałam o zbliżającej się epoce TV cyfrowej. Posiadam hotel, w nim pokoje wyposażone w TV kineskopowe. Czy nadal będzie można wykorzystać te stare telewizory i co trzeba by było ewentualnie dokupić, aby móc korzystać z nowej telewizji cyfrowej na starych odbiornikach TV?...

Zaciskanie złącza F. Złącze zostało tak skonstruowane że po zaciśnięciu staje się szczelne dla wody. W procesie zaciskania następuje obkurczenie (poprzez nasunięcie mosiężnej, stożkowej tulei) elementu złącza z tworzywa sztucznego na płaszczu przewodu. Materiał z której zbudowana jest plastikowa tuleja to chroniony patentem Delrin znanej z jakości swoich wyrobów firmy DuPont...
Złącze F Platinum na przewodzie Triset 113 - Zaciskanie
Zaciskanie profesjonalnego złącza F Platinum na przewodzie Triset 113
Domowa/firmowa sieć oparta o router 3G. Coraz częściej do połączenia z Internetem wykorzystywana jest sieć operatorów komórkowych. Oferowane modemy umożliwiają mobilne połączenie jednego komputera w dowolnej lokalizacji (wymagany odpowiedni sygnał). Zastosowanie urządzenia TP-LINK umożliwia zbudowanie lokalnej sieci.
TP-Link TL-MR3420 3G/3.75G N2957 pozwala na szybkie tworzenie sieci przewodowej...
Router TP-Link ADSL (Annex A) TD-8816Router 3G TP-LINK TL-MR3420 802.11n UMTS/HSPAKarta 802.11n TP-Link USB TL-WN821N, 300Mbit/s
Sieć oparta o router 3G - TP-Link TL-MR3420 3G/3.75G N2957