Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 43/2010 (20.12.2010)
Drodzy Czytelnicy!

Życzymy Wam wiele radości i pokoju
z okazji Świąt Bożego Narodzenia.

Niech nadchodzący 2011 rok będzie szczęśliwy, spokojny,
i niech przyniesie Wam wiele satysfakcji.
Redakcja Informatora
Choinka DIPOL-a
Aniołek DIPOL-a

Następne wydanie Informatora ukaże się 3 stycznia 2011 r.

Czy Apple namiesza w laptopach?

W kwietniu przyszłego roku powinna wejść na rynek nowa generacja profesjonalnej linii laptopów firmy Apple - MacBook Pro. Firma znana jest z niezwykłej intuicji rynkowej, z reguły trafnie odgaduje oczekiwania klientów, a czasem nawet je kształtuje sprawnym marketingiem. Nic wiec dziwnego, że nowe laptopy już teraz budzą emocje zarówno konkurencji, jak i potencjalnych użytkowników.

Czym Apple zaskoczy rynek? Czy, żeby być "trendy" trzeba pozbyć się starego laptopa i wyposażyć w MacBook Pro?

Nie znamy jeszcze wielu szczegółów konstrukcyjnych, jednak pierwsze informacje pozwalają już odgadnąć koncepcję i podstawowe funkcjonalności nowych laptopów.
Urządzenia zostaną wyposażone w dysk SSD zamiast HDD, co jest zrozumiałą tendencją. Natomiast zlikwidowanie napędu optycznego i wyposażenie laptopa w nowy typ złącza, skonstruowanego przez Intela, wyraźnie wyznacza nowe podejście do sposobu użytkowania i funkcjonalności przenośnych komputerów.
Tak jak kiedyś dyskietki, tak płyty zaczynają tracić swoją funkcjonalność, jako nośniki informacji. Skutecznie są zastępowane poprzez pamięci typu flash, a przede wszystkim poprzez bezpośrednie korzystanie z zasobów sieci - zarówno obliczeniowych, jak i archiwalnych.
Współczesny laptop powinien korzystać z "cloud computing", jak i różnego rodzaju bibliotek. Do tego celu potrzebna jest możliwość jak najszybszego pobierania zasobów z Sieci.
I tu dochodzimy do elementu, który zmieni funkcjonowanie nie tylko laptopów, ale wielu urządzeń elektroniki domowej - złącza Light Peak.
Prawdopodobnie Apple jako pierwszy zastosuje na masową skalę to przełomowe złącze. Dodatkowo, w listopadzie firma otrzymała patent na połączenie złącza Light Peak z własnym systemem zasilania MagSafe. Pozwoli to na używanie jednego kabla z uniwersalną wtyczką, do której będzie można podpinać inne złącza celem przekazania danych do laptopa.
Zastosowanie nowego, opartego na technice światłowodowej złącza pozwoli na szybszą wymianę danych z zasobami sieci, a właściwie uczyni z laptopa jeden z jej elementów. Zmieni to zasadniczo sposób wykorzystywania tego urządzenia i jednocześnie da kolejny impuls do rozwoju sieci światłowodowych.
Schemat ideowy złącza Light Peak z systemem zasilania MagSafe - patent Apple
Light Peak jest techniką przesyłu danych z wykorzystaniem medium światłowodowego dedykowaną do rozwiązań użytkowych. Co istotne, opracowywany pod tę technologię interfejs zastąpić może złącza takie jak: RJ-45, DVI, HDMI, FireWire, Display Port, USB, SATA, eSATA.
Technologia zapewnia przesyłanie danych z przepustowością 10 Gb/s i jest to dopiero początek - plany mówią o 100 Gb/s do 2020 roku. Prędkość 10 Gb/s oznacza przesłanie jednego filmu Blu-Ray w ciągu zaledwie 30 sekund. Apple idzie krok dalej opracowując złącze, które oprócz możliwości przesyłania danych, pozwoli również na zasilanie urządzeń końcowych.

Po co to wszystko? Można zaobserwować, że rynek branży telekomunikacyjnej dąży do zunifikowania złączy oraz medium transmisyjnego. Z jednej strony chodzi oczywiście o wygodę użytkownika, z drugiej jednak o ograniczenia jakim podlegają poszczególne, obecnie wykorzystywane standardy. Opracowane na początku tego roku USB3.0 zapewnia dużą przepustowość (5 Gb/s), ale podlega dużym ograniczeniom odległościowym, podobnie jak interfejs HDMI.
Technologia Intela pozwala na teoretyczne umieszczenie w jednym złączu wszystkich wymienionych wcześniej interfejsów oraz, dzięki zastosowaniu odpowiedniego stosu protokołów, przesyłanie różnych typów danych światłowodem jednomodowym. Dodatkowo zapewnia wsparcie dla łączenia urządzeń w tzw. technice łańcuchowej (daisy chains). Jako przykład posłużyć może sytuacja, w której wszystkie urządzenia peryferyjne, takie jak: tuner satelitarny, odtwarzacz multimedialny, odtwarzacz Blu-Ray, komputer PC, połączone są ze sobą łańcuchowo, a tylko jeden z nich łączy się bezpośrednio z odbiornikiem telewizyjnym.
Wątpliwości budzić mogą teorie mówiące o potencjalnym wyparciu standardów takich jak USB, czy RJ-45 przez technologię Light Peak. Trudno sobie wyobrazić, że znane wszystkim USB po 14 latach tryumfów mogłoby zostać zastąpione innym interfejsem. Z drugiej strony wielbiciele teorii spiskowych twierdzą, że Intel zwlekał z implementacją USB 3.0 na swoich platformach właśnie ze względu na nowo opracowaną technologię.

W tym kraju anteny są nielegalne.

Trudno jest znaleźć ciekawe instalacje antenowe w kraju, w którym zabronione jest używanie anten satelitarnych, a nadawanie naziemnej telewizji od 2005 roku to praktyczny monopol jednej firmy. Jednak ta sytuacja nie wynika z ograniczeń politycznych, jest efektem wysokiego zurbanizowania, niewielkiego rynku i decyzji o niezaśmiecaniu przestrzeni publicznej satelitarnymi talerzami.
Szeroko rozpowszechniona jest natomiast telewizja kablowa, dostęp do niej ma ponad 99% gospodarstw domowych.
W jakim kraju anteny satelitarne są nielegalne? - Odpowiedź na końcu Informatora.
Nie ma anten satelitarnych, a anteny do telewizji naziemnej niełatwo znaleźć
- są na starszych domach i akademikach. Gdzie to jest? - Odpowiedź na końcu Informatora.

Transmisja optyczna w sieci kablowej - TERRA MOS211.

Telewizja kablowa WizjaPlus z Dębicy dostarcza sygnał do 2600 abonentów. Właściciel sieci postanowił ją zmodernizować. Utworzona została struktura oparta na transmisji z wykorzystaniem medium światłowodowego. Postawiono na profesjonalne rozwiązanie - sygnał ze stacji czołowej dostarczany jest poprzez wysokiej klasy transmitery optyczne firmy TERRA.
Transmiter optyczny MOS-211A TERRA
Transmiter optyczny MOS-211A TERRA
R81720
Do transmodulacji sygnału oraz zmiany medium miedzianego (przewód koncentryczny) na na medium optyczne (jednomodowy światłowód pracujący w drugim oknie transmisyjnym) wykorzystano dwa transmitery optyczne MOS marki TERRA o różnych mocach nadajników laserowych DFB: 6 oraz 12 dBm. Pozwala to na transmisję sygnałów na odległości odpowiednio 30 km oraz 60 km przy odpowiednio dobranych odbiornikach.
Nadajniki MOS-211A oraz MOS-211D TERRA
w sieci kablowej operatora
W tym konkretnym przypadku sygnał transmitowany jest na odległość około 4 km i rozdzielony przy pomocy splitterów optycznych marki Fibrain na poszczególne osiedla, na których umieszczone są odbiorniki sygnału optycznego.
Cechy wyróżniające nadajników optycznych MOS marki TERRA:
 • automatyczna kontrola chłodzenia lasera w celu utrzymania stałej temperatury,
 • pomiar poziomu sygnału wejściowego,
 • wybór sposobu (manualny/automatyczny) kontroli poziomu sygnału RF,
 • automatyczna regulacja wzmocnienia celem uzyskania stałego wysterowania lasera,
 • możliwość zmiany mocy wyjściowej.

Wymienne dyski w instalacjach CCTV.

Proste systemy CCTV, po zapisaniu całej pojemności dysku, nadpisują nowe nagrania na starych.
W przypadku instalacji wymagających dłuższego przechowywania nagrań można zastosować system rozbudowanych macierzy dyskowych, co jest drogie, a same urządzenia konsumują sporo energii.
Dysk HDD SEAGATE 1 TB SV35.5 dedykowany do CCTVKieszeń na dysk 3.5'' SATA do rejestratora TREND250x08 lub TREND250x16 (dodatkowa)Dysk HDD SEAGATE 1 TB SV35.5 dedykowany do CCTVKieszeń na dysk 3.5'' SATA do rejestratora TREND250x08 lub TREND250x16 (dodatkowa)Kamera kompaktowa n-cam 680 (600 TVL, Sony Super HAD II CCD, 0.01 lx, 2.8-12mm, IR 30m)Kamera kompaktowa n-cam 640 (600 TVL, Sony Super HAD II CCD, 0.01 lx, 4-9mm, IR 30m)Cyfrowy rejestrator 8-kanałowy TREND 250X08 H.264 Cyfrowy rejestrator 16-kanałowy TREND 250X16 H.264Kamera kompaktowa n-cam 680 (600 TVL, Sony Super HAD II CCD, 0.01 lx, 2.8-12mm, IR 30m)Kamera kompaktowa n-cam 640 (600 TVL, Sony Super HAD II CCD, 0.01 lx, 4-9mm, IR 30m)
Schemat przykładowej instalacji
Prostym i tanim rozwiązaniem jest wykorzystanie dodatkowej szuflady na dysk HDD M72501 dla rejestratorów TREND250x08 M72508 lub 250x16 M72516.
Można w nich zamontować dyski 1TB Seagate SV35.5 M89265.
Dysk sformatowany przez rejestrator i umieszczony w kieszeni stanowi nośnik pamięci głównej. Może być zablokowany przed wyjęciem za pomocą zamka z kluczykiem.
Nadpisywanie nagrań może być zablokowane w opcjach rejestratora, a o ewentualnym wyczerpaniu się wolnego miejsca na dysku użytkownik poinformowany może być sygnałem dźwiękowym lub e-mailem.
Po zakończeniu nagrania dysk może zostać bardzo szybko zamieniony. Istotny materiał zabezpieczony może być przed dostępem osób trzecich w dowolnej lokalizacji.
Rejestratory TREND to nowoczesna rodzina rejestratorów oferująca zapis w rozdzielczości 4CIF (704 x 576) z prędkością 6 klatek na sekundę dla każdego kanału lub w rozdzielczości 2CIF (704 x 288) i z prędkością 12 klatek na sekundę. Stosowane mogą być we wszystkich instalacjach monitoringu, gdzie wymagana jest wysoka rozdzielczość nagrań, podgląd w czasie rzeczywistym oraz wysoki standard kompresji.
Prędkość nagrywania jest wystarczająca dla obszarów o niskiej i średniej szybkozmienności obrazu. Kompresja H.264 wraz z możliwością obsługi dysków do 2 TB pozwala na zapis dużej ilości materiału.
Wyjście VGA z możliwością ustawienia maksymalnej rozdzielczości 1920 x 1080 pix (Full HD) współpracuje z monitorami LCD i CRT. Dodatkowo dostępne jest wyjście BNC działające równolegle z wyjściem VGA.

Funkcje portu I/O w nowoczesnych kamerach.

Nowoczesne procesory sygnałowe, w wysokiej klasy kamerach analogowych, pozwalają na wprowadzenie do nich elementów analizy obrazu i sterowania. Do tego celu służy port I/O (Input/Output). Poprzez zmianę napięcia na poszczególnych pinach lub ich zwieranie możemy zarówno sterować niektórymi funkcjami kamery jak i przesyłać sygnały do zmiany stanu urządzeń zewnętrznych.
Jednym z najnowocześniejszych procesorów sygnałowych jest Sony Effio zastosowany w kamerze Sunell SN-BXC5930CDN M11209. Gniazdo I/O w tej kamerze pozwala na:
 • uzyskanie informacji o trybie pracy kamery
 • odebranie sygnału o wykryciu ruchu przez kamerę
 • przełączenie kamery w tryb czarno/biały
Schemat rozmieszczenia pinów
w gnieździe portu I/O kamer Sunell
Funkcje pinów (kolory żył w kablu):
 • Pin 1 (czarny) jest nieużywany
 • Pin 2 (brązowy) jest nieużywany
 • Pin 3 (pomarańczowy) jest nieużywany
 • Pin 4 (niebieski): informacja o trybie pracy (H-kolor, L-czarno/biały) - sygnał może być wykorzystany do załączania dodatkowego oświetlacza (kamera przełącza się na tryb czarno/biały przy niskim poziomie oświetlenia)
 • Pin 5 (zielony): wyjście alarmowe informujące o wykryciu ruchu (H-brak ruchu, L-wykrycie ruchu) - można je podłączyć do wejścia alarmowego w rejestratorze lub do aktywacji alarmu informującego o wykryciu ruchu
 • Pin 6 (żółty): masa
 • Pin 7 (biały): kontrola trybu pracy pracy (H-czarno/biały, L-kolor) - daje możliwość zewnętrznego sterowania trybem pracy kamery
 • Pin 8 (czerwony): napięcie stałe 3.3V. H oznacza wysoki poziom sygnału (3.3V), L oznacza niski poziom sygnału (0V)
W kamerach SN-468C/W M11206 i SN-586C/B M11208 aktywne są piny 6-8 a napięcie na pinie 8 wynosi 5V. Opcjonalny w tych kamerach jest port RS-232, który może być użyty do sterowania parametrami kamery za pomocą komputera i specjalnego programu. Na pinie 1 jest wtedy RS232TX, na 2 jest RS232RX, natomiast na 3 RS232GND.
Kamera BOX Sunell SN-468C/W (dzień/noc, 540 TVL, Sony EX-View CCD, ICR, 0.008 lx)
Kamera BOX Sunell SN-586C/B (dzień/noc, WDR, 540 TVL, Wide Dynamic Pixim, ICR, 0.5 lx)
Kamera BOX Sunell SN-BXC5930CDN (dzień/noc, WDR, 650 TVL, Sony Effio-E, ICR, 0.03 lx)
Kamera Sunell SN-468C/W
dzień/noc, 540 TVL, Sony
EX-View CCD, ICR, 0,008 lx
M11206
Kamera Sunell SN-586C/B
dzień/noc, WDR, 540 TVL, Wide
Dynamic Pixim, ICR, 0,5 lx
M11208
Kamera Sunell SN-BXC5930CDN
dzień/noc, WDR, 650 TVL, Sony
Effio-E, ICR, 0,03 lx
M11209

Monitoring składu budowlanego.

Właściciel składu budowlanego zdecydował się na założenie instalacji CCTV. Na placu zamontowano kamery szybkoobrotowe ACTi - 6630 K1216, które pozwalają na szczegółową obserwację terenu. Do monitoringu bramy wjazdowej użyto kamery Pixord PL621E K1533. Dzięki oświetlaczowi IR można rozpoznać tablice rejestracyjne nawet w zupełnych ciemnościach. Wewnątrz budynku w dziale sprzedaży i do monitoringu kas użyto kamer Pixord P606 K1530. Wymagania zleceniodawcy: wysoka rozdzielczość i małe wymiary zostały w pełni spełnione.
Kamera megapikselowa 2.0 Mpix H.264 PIXORD P606 z oświetlaczem podczerwieniKamera zewnętrzna IP 2.0 Mpix H.264 PoE Pixord PL-621EBezprzewodowy punkt dostępowy ULTIAIR 417SBKamera megapikselowa 2.0 Mpix H.264 PIXORD P606 z oświetlaczem podczerwieniKamera megapikselowa 2.0 Mpix H.264 PIXORD P606 z oświetlaczem podczerwieniOprogramowanie NUUO SCB-IP+04Oprogramowanie NUUO SCB-IP+04Kamera zewnętrzna IP 2.0 Mpix H.264 PoE Pixord PL-621EBezprzewodowy punkt dostępowy ULTIAIR 417SBBezprzewodowy punkt dostępowy ULTIAIR 323KCKamera szybkoobrotowa IP ACTi CAM-6630 Kamera szybkoobrotowa IP ACTi CAM-6630 Bezprzewodowy punkt dostępowy ULTIAIR 323KCKamera szybkoobrotowa IP ACTi CAM-6630 Bezprzewodowy punkt dostępowy ULTIAIR 323KC
Schemat instalacji CCTV IP opartej o kamery ACTi i Pixord
Ze względu na brak możliwości położenia kabli na placu, transmisja strumienia wideo z kamer szybkoobrotowych odbywa się bezprzewodowo za pomocą punktów dostępowych Ultiair N2311. Pozostałe kamery połączone są za pomocą skrętki NETSET do switcha N29940 tworząc sieć LAN.

Aby zintegrować kamery w jeden spójny system zainstalowano na serwerze oprogramowanie NUUO K3104.
Zapis z kamer w godzinach pracy składu budowlanego odbywa się w trybie ciągłym, natomiast po zamknięciu firmy rejestracja następuje po detekcji ruchu.
Aplikacja umożliwia automatyczne wysyłanie powiadomień SMS lub wiadomości mailowych jeżeli zostanie uruchomione wejście alarmowe w którejś z kamer. Aktywacja usługi 3GPP pozwala właścicielowi na podgląd otoczenia za pomocą telefonu komórkowego.

Wzmacniacz GSM - dostosowanie sygnału wejściowego.

Dużym problemem podczas instalacji wzmacniacza GSM jest zapewnienie odpowiedniego poziomu sygnału na wejściu. W przypadku podania zbyt silnego sygnału instalacja może nie działać poprawnie.
Ustawienie tłumienia we wzmacniaczach GSM Signal
Rozwiązaniem problemu jest wbudowany we wzmacniacze Signal A6765, A6775, A6785 układ tłumienia MGC (tłumienie od 0 do 31 dB) umożliwiający ustalanie poziomu sygnału wejściowego. Ustawienie odpowiedniego tłumienia sygnalizowane jest zielonym kolorem diod (Alarm Low i Alarm High), które znajdują się na panelu przednim urządzenia. Dodatkowo funkcja AGC (Automatyczna Kontrola Wzmocnienia) umożliwia regulację wzmocnienia w zależności od warunków propagacyjnych.
Wzmacniacz (repeater) SIGNAL GSM-305
Wzmacniacz (repeater) SIGNAL GSM-505
Wzmacniacz (repeater) SIGNAL GSM-505
Wzmacniacz (repeater) SIGNAL GSM-305
A6765
Wzmacniacz (repeater) SIGNAL GSM-505
A6775
Wzmacniacz (repeater) SIGNAL GSM-1205
A6785
Antena TRANS-DATA GSM/DCS/UMTS KYZ8,2/9,5
Antena TRANS-DATA GSM/DCS/UMTS KYZ8,2/9,5
A741030
Anteną zewnętrzną dedykowaną do wzmacniaczy GSM jest antena TRANS-DATA GSM/DCS/UMTS KYZ8,2/9,5 A741030 posiadająca zysk 8,2 dBi oraz kąt promieniowania 60/90 [°] V/H w paśmie GSM. Dzięki takim parametrom wizowanie anteny ze stacją bazową operatora jest proste, przez co skrócony zostaje w znacznym stopniu czas instalacji wzmacniacza GSM.

Singapur.

Nazwa Singapur pochodzi od dwóch sanskryckich słów: singa (lew) i pura (miasto), stąd czasami używana nazwa Miasto Lwa. Gospodarka Singapuru należy do najbardziej liberalnych na świecie. Według Indeksu Wolności Gospodarczej zajmuje ona pod tym względem drugie miejsce na świecie za Hongkongiem.
W 2010 roku Singapur przeżywał kolejny boom gospodarczy. W pierwszym kwartale wzrost gospodarczy wyniósł 45,8% PKB. W ujęciu rocznym po pierwszym półroczu wzrost wyniósł 18,1%. Jeżeli tendencja się utrzyma Singapur będzie najszybciej rozwijającym się państwem świata.
Kraj ten jest czwartym finansowym centrum świata po Londynie, Nowym Jorku i Tokio.
Port w Singapurze jest drugim po Szanghaju pod względem ilości przeładowywanych kontenerów na świecie.

Standard życia Singapurczyków należy do najwyższych na świecie. Wszyscy mieszkańcy w ciągu najbliższych lat będą mieli dostęp do bezpłatnego Internetu finansowanego z podatków.
Boże Narodzenie 2010 w Singapurze
Transformator wideo 1VP-C z wtykiem BNC na kablu
Extender HDMI na dwie skrętki kat. 5e (50m)
Zasilacz impulsowy 18V/1A
Uchwyt ścienny kątowy USL-38/300-S powłoka alucynk
Transformator wideo
M16658
Extender HDMI na dwie skrętki
H3602
Zasilacz impulsowy 18V/1A
N93318
Uchwyt powłoka alucynk
E8731
Komunikat

Informujemy, że w okresie od 30 grudnia 2010, godz. 00:00 do 2 stycznia.2011, godz. 24:00 wyłączona zostanie możliwość składania zamówień w e-Sklepie firmy DIPOL z powodu konieczności przeprowadzenia prac modernizacyjnych, związanych ze zmianą stawek VAT na towary.
Przepraszamy.
Pisaliśmy w Informatorze:

Internet z gniazdka elektrycznego? - Tak, to możliwe! Firma TP-LINK produkuje transmitery sieciowe TP-LINK TL-PA201 N3355 oraz TP-LINK TL-PA101 N3350, które służą do transmisji sygnału ethernetowego za pomocą sieci elektrycznej. Transmitery są idealnym rozwiązaniem przy braku okablowania...
Połączenie punkt-punkt
Transmiter sieciowy TP-LINK TL-PA201 do 200 Mb/sRouter TP-Link TL-R460 posiadający zintegrowany 4 portowy switchTransmiter sieciowy TP-LINK TL-PA201 do 200 Mb/sKarta sieciowa PCI TP-Link TF-3239DL 10/100MbpsKarta sieciowa PCI TP-Link TF-3239DL 10/100MbpsTransmiter sieciowy TP-LINK TL-PA201 do 200 Mb/s
Połączenie punkt - wielopunkt

Domowy monitoring IP - kamera TP-Link TL-SC3130G. Bezprzewodowa kamera TP-Link TL-SC3130G K1150 jest idealnym rozwiązaniem zabezpieczającym mieszkanie.
Dzięki interfejsowi bezprzewodowemu 54 Mbps można ją zainstalować wszędzie tam, gdzie brakuje okablowania...

Spis tematów zawartych w Informatorach