Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 42/2010 (13.12.2010)

Amerykanie chcą mniej płacić za telewizję - wybierają IPTV i OTT.

Według raportu firmy SNL Kagan, rynek płatnej telewizji w USA zmniejszył się w II kwartale 2010 roku o 246 tysięcy abonentów, również w III kwartale, który zwykle jest bardzo dobry dla nadawców telewizyjnych, nastąpił spadek o 119 tysięcy.
Dla porównania - jeszcze w III kwartale 2009 roku notowano wzrost o 346 tysięcy.

Szczególnie ciekawe wnioski wypływają po wnikliwej analizie raportu.
W III kwartale 2010 roku, spośród trzech podstawowych segmentów płatnej telewizji, dramatyczny spadek nastąpił w dziedzinie telewizji kablowej - o 741 tysięcy, w zakresie płatnej telewizji satelitarnej zanotowano wzrost o 145 tysięcy, ale prawdziwą sensacją jest wzrost IPTV... aż o 476 tysięcy.

Skąd wynika wzrost zapotrzebowania na płatną telewizję IP wobec sygnalizowanej niechęci do płacenia?

Telewizja IP to przekaz adresowany do konkretnego odbiorcy. Pozwala na znacznie większą elastyczność - abonent w znacznie większym stopniu może wpływać na przekaz, wybierając i zamawiając (Video on Demand) konkretne programy. Co w efekcie pozwala na lepsze i bardziej ekonomiczne dopasowanie oferty, a więc ograniczenie kosztów. Ta do niedawna niszowa technologia zdobywa przebojem rynek amerykański, jeszcze rok temu IPTV miało 4,7% rynku płatnej telewizji, obecnie już 6,4%.

Jednak prawdziwy boom w 2010 roku następuje w technologii telewizyjnej, którą jeszcze na początku roku była domeną garstki hobbystów i zwolenników pirackich przekazów.
Przebojem rynek amerykański podbija telewizja OTT.
OTT to również telewizja adresowana, czyli IPTV. Jednak historycznie nazwę IPTV zarezerwowano dla telewizji nadawanej w sieciach zamkniętych (telewizje kablowe) i odbieranej przez dedykowane do tego celu tunery. Cechą wyróżniającą OTT jest to, że nadawana jest poprzez Internet.
Boom i zainteresowanie nową technologią wywołała Google TV, która wystartowała w bieżącym roku. Działania marketingowe Googla wzmocniły zainteresowanie innymi nadawcami OTT (Hulu, Ustream, Justin TV, Apple TV), co uwidoczniło się podczas "czarnego piątku" (black Friday).
"Czarny piątek" to tradycyjny początek bożonarodzeniowych zakupów, dzień zniżek i szalonych wyprzedaży - jednym z tegorocznych hitów były odtwarzacze firmy Roku, pozwalające na odtwarzanie przekazów strumieniowych z Internetu (OTT), na zwykłych telewizorach.
Tradycyjnie, na początku stycznia odbędą się w Las Vegas targi elektroniki konsumpcyjnej - CES.
Obserwatorzy z zainteresowaniem czekają, co będzie tematem wiodącym
- OTT, czy telewizja trójwymiarowa.
Termin OTT (Over-The-Top) pochodzi z czasów I Wojny Światowej, kiedy to na taki rozkaz żołnierze wychodzili z okopów stając na ich szczycie, wtedy kończyła się asekuracja, a zaczynała walka na śmierć i życie. Podobnie zapowiada się na rynku nadawców telewizyjnych. W efekcie wygra ten, kto będzie dysponował ciekawszym programem, jak na razie z sojuszem tradycyjnych nadawców i producentów "contentu" nie może sobie poradzić nawet Google. Telewizje Fox, ABC, CBS i NBC oraz Viacom zablokowały dostęp do swoich serwisów internetowych dla posiadaczy Google TV.
Z drugiej strony łatwość nadawania telewizji OTT powoduje szybkie powstawanie nowych nadawców, którzy wypełniają wszystkie możliwe nisze, popularyzując nową technologię. Przykładowo telewizja Justin TV to już ponad 2000 aktywnych kanałów i 30 milionów użytkowników.
Wszystko wskazuje, że wynikająca z kryzysu niechęć do płacenia przyspieszy rozwój OTT i "wyjście z okopów" doprowadzi do przełamania linii obrony tradycyjnych nadawców.

Platforma cyfrowa w kraju malowanych cerkwi i wesołego cmentarza.

Platforma cyfrowa Digi TV to przedsięwzięcie powstałe w jednym z krajów Europy środkowo-wschodniej. Obecnie swoim zasięgiem obejmuje Rumunię, Węgry, Słowację, Czechy, Serbię i Chorwację. Szacuje się, że odbiera ją około 2,5 miliona widzów.
Na północy kraju, w którym powstała platforma znajduje się grupa ciekawych klasztorów powstałych w XVI wieku. Architektonicznie są one syntezą stylu bizantyjskiego i zachodniego renesansu, a nawet gotyku. Osiem z nich jest wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Również na listę światowego dziedzictwa trafił znacznie młodszy obiekt - wesoły cmentarz. Jest on unikalny w skali światowej - jest miejscem wiecznego spoczynku, które nie naruszając powagi śmierci, w zupełnie odmienny sposób upamiętnia zmarłe osoby.
W jakim kraju powstała Digi TV? - Odpowiedź na końcu Informatora.
Digi TV - platforma satelitarna działająca w 6 krajach
Jedna z malowanych cerkwi wpisana na listę UNESCO

Instalacje multiswitchowe - problemy z doborem topologii.

Podstawą do wykonania poprawnie działającej zbiorczej instalacji telewizyjnej jest właściwy projekt. Dobór odpowiedniej topologii na etapie projektowania instalacji pozwala na uniknięcie wielu problemów podczas etapu wykonawczego.
Z problemem doboru złej topologii musieli zmierzyć się wykonawcy na jednym ze stadionów piłkarskich.
Rozprowadzenie sygnałów telewizyjnych na stadionie jest trudnym zadaniem. Jeśli sygnał rozprowadzony ma być po całym obiekcie, problem stanowią spadki poziomu sygnału na długich odcinkach przewodów.
Idea rozmieszczenia gniazd RTV/SAT na stadionie. Problem stanowiły głównie długie odcinki kablowe.
W sumie instalacja liczyć miała 64 gniazda końcowe.
Projektant zdecydował się na wykonanie instalacji kaskadowej.

Po lewej instalacja oparta na multiswitchach kaskadowych wykonana na obiekcie. Przysporzyła ona wielu możliwych do przewidzenia na etapie projektowania problemów.
Po prawej: projekt prawidłowy oparty na koncepcji magistralnej, należy zwrócić uwagę na o połowę mniejszą liczbę urządzeń aktywnych.
Projektant decydując się na multiswitche kaskadowe zmuszony był umieścić po dwa urządzenia w każdym punkcie dystrybucyjnym, w efekcie wystąpiło duże tłumienie i problem zwłaszcza z poziomem sygnału telewizji naziemnej na najbardziej oddalonych od źródła sygnału gniazdach. Konieczne było zastosowanie dodatkowych wzmacniaczy, co podniosło koszty i skomplikowało cały system.
Koncepcję instalacji stadionowych przedstawiliśmy w 22 tegorocznym numerze Informatora.

Monitoring IP - to proste.

Problemem w rozwoju CCTV IP jest bardziej skomplikowana instalacja i konfiguracja sprzętu, niż w przypadku monitoringu analogowego.
Wielu instalatorów poszukuje prostych i skutecznych rozwiązań, umożliwiających szybkie podłączenie, nieskomplikowaną konfigurację parametrów nagrywania, idącą w parze z funkcjonalnością i niezawodnością.
Kamera IP D1 dzień/noc ACTi ACM-5711Kamera IP VGA ACTi ACM-4001Kamera zewnętrzna IP 1,3 Mpix ACTi ACM-1231Kamera dzień/noc IP 1,3 Mpix ACTi ACM-5611Kamera IP 1,3 Mpix ACTi ACM-5601Kamera IP 1,3 Mpix ACTi ACM-4201Kamera szybkoobrotowa IP ACTi CAM-6630 Kamera obrotowa 1,3 Mpix ACTi ACM-8211Kamera kopułowa 1,3 Mpix ACTi ACM-7411Kamera kopułowa 1,3 Mpix ACTi ACM-3401Switch TP-Link TL-SF1016D 16 portówCyfrowy rejestrator sieciowy NVR 8-kanałowy AverMedia MXR6008Mini H.264
Przykładowy schemat instalacji opartej o NVR Avermedia M76008
Dla poszukujących tego typu rozwiązań ofertą jest monitoring IP oparty o rejestrator sieciowy AverMedia MXR6008 M76008. Rejestrator pozwala na podłączenie 8 kamer IP. Kompresja H.264 w połączeniu z możliwością obsługi dużego dysku SATA pozwala na przechowywanie nagrań przez wiele dni. Urządzenie posiada możliwość nagrywania obrazu z maksymalną rozdzielczością 5 Mpix, zoptymalizowaną dla jednego kanału lub z rozdzielczością 2,3 Mpix dla wszystkich kanałów.
Rejestrator nie posiada wyjścia VGA i dedykowany jest do pracy w sieci. Dzięki dwóm złączom Gigabit LAN nawet nieskompresowane strumienie danych nie stanowią problemu dla zaimplementowanego systemu czasu rzeczywistego.
Funkcje nagrywania inteligentnego: detekcja ruchu, obsługa alarmów, informowanie o zdarzeniach mailem oraz możliwość sterowania urządzeniami zewnętrznymi poprzez wyjścia przekaźnikowe spełniają najwyższe współczesne standardy.
Wraz z rejestratorem dostępny jest ogromny pakiet oprogramowania do obsługi zdalnej: Remote Console (aplikacja do podglądu i sterowania jednym rejestratorem przez sieć), WebViewer (instalowany interfejs przy podglądzie rejestratora przez przeglądarkę Internet Explorer), Dispatch Server (oprogramowanie strumieniujące dane z rejestratora umożliwiające podłączenie wielu użytkowników). Ponadto dostępne są aplikacje na telefony komórkowe: JavaViewer, PDA Viewer, iPhoneViewer, iBlackberryViewer.
Rejestrator MXR6008 współpracuje z ponad 200 różnymi kamerami 58 różnych producentów (w tym 31 różnych kamer ACTi) i liczba ta stale rośnie. Aktualizowane oprogramowanie pozwala na ciągłe unowocześnianie i udoskonalanie funkcji urządzenia.

Jak oglądać obraz z kamery CCTV na telefonie komórkowym z systemem Android i Symbian?

Na filmie przedstawiamy konfigurację telefonu LG i Nokia pozwalającą na jego współpracę z rejestratorem ULTIMAX-204 M72040. Dzięki odpowiednim ustawieniom obraz z kamery CCTV można oglądać na wyświetlaczu telefonu.
Monitoring na komórce z Androidem
Monitoring na komóce z Symbianem

Dobór kamer CCTV do stawianych przed nimi zadań.

Inwestycja w drogie maszyny i szybki rozwój wymusiły gruntowną modernizację monitoringu zakładu produkcyjnego. Zamontowane wewnątrz kamery nie zapewniały obrazu o pożądanej szczegółowości, a zdarzenia mające miejsce na zewnątrz budynków w ogóle nie były rejestrowane. Wymogiem inwestora było rozpoznawanie twarzy ludzi przebywających na terenie budynków i stwierdzenie obecności osób niepożądanych w określonych miejscach na zewnątrz - zarówno oświetlonych, jak i nieoświetlonych.
We wnętrzach zdecydowano się na kamery sufitowe CAM 622 M10741. Wysoka rozdzielczość 600 TVL w połączeniu z szerokokątnym obiektywem (67o) zagwarantowały obraz obejmujący znaczą część pomieszczenia przy zachowaniu bardzo wysokiej szczegółowości. Małe wymiary kamery ułatwiły instalację na suficie lub ścianie.
Teren zakładu jest oświetlony nierównomiernie. Do monitorowania wjazdu do zakładu zastosowano kamerę SN-BXC59/30CDN M11209 z obiektywem Tokina (6-60 mm F1.6) M2313. Kamera posiada szereg funkcji analizujących i modyfikujących obraz: HLC, czyli zasłonięcie prześwietlonych punktów (pomaga neutralizacji świecących reflektorów samochodowych), czy BLC polegające na automatycznym dostosowaniu jasno oświetlonych obszarów, tak aby dodać więcej szczegółów na ciemnych fragmentach obrazu (przydatne przy rozpoznawaniu obiektów oświetlonych światłem słonecznym z tyłu). Obiektyw ma dużą głębię ostrości, dlatego wjeżdżające na teren firmy samochody przez cały czas przebywania w zasięgu kamery są ostre, umożliwiając łatwą identyfikację.
Do monitorowania oświetlonych terenów za zakładem użyto kamery u-cam 575 M11181 z obiektywem Tokina (3-8,2 mm F0,98) M2311. Wysoka czułość kamery w połączeniu z dobrą jasnością obiektywu zapewnia widoczność przy oświetleniu nocnym i nie ma tu potrzeby stosowania dodatkowych źródeł światła. Kamery zostały zamknięte w obudowie Marathon MHB-806/12 M5408.
Natomiast na terenach nieoświetlonych użyto kamer kompaktowych n-cam 559 M11268 z wbudowanym oświetlaczem o zasięgu do 50 m. Gwarantują one optymalny dobór kąta widzenia (12,5-30o), zwiększenie czułości w trybie nocnym (0,05 lx), dużą szczegółowość (550TVL).
Do rejestracji obrazu zastosowano 16-kanałowy rejestrator TREND 250X16 H.264 M72516. Ustawiono go na maksymalną rozdzielczość nagrywanego obrazu (4CIF 704 x 576), detekcję ruchu z kamer zewnętrznych w okresie małego ruchu wokół zakładu. Wysoka rozdzielczość wyjścia VGA - FullHD (1920 x 1080 pix) umożliwiła podpięcie monitora 40" i obserwację 4 kamer w naturalnej rozdzielczości. Realizuje to wytyczne inwestora dotyczące łatwości rozpoznawania osób i identyfikacji obiektów.
Aby zwiększyć bezpieczeństwo zarejestrowanych materiałów zamontowano 2 dyski SEAGATE 1 TB SV35.5 M89265 dedykowane do CCTV. Wykazują one większą odporność na drgania i podwyższoną temperaturę, przy mniejszym zużyciu energii i niższej emisji hałasu.
Monitor profesjonalny CCTV SAMSUNG SMT-1922P 19' Kamera BOX Sunell SN-BXC5930CDN (dzień/noc, WDR, 650 TVL, Sony Effio-E, ICR, 0.03 lx)Cyfrowy rejestrator 16-kanałowy TREND 250X16 H.264Kamera sufitowa CAM 622 (600 TVL, Sony Super HAD II CCD, 0.1 lx, 3.6mm)Kamera kompaktowa n-cam 559 (540 TVL,  Sony Super HAD II CCD, 0.05 lx, 9-22mm, IR 50m)Kamera kolorowa u-cam 575 BOX (dzień/noc, 550TVL, Sony Super CCD, 0.01 Lux)
Rozmieszenie kamer podyktowane warunkami oświetleniowymi
Obiektyw Tokina 6-60 mm  F1,6 z przysłoną DC
Obiektyw Tokina 3-8,2 mm F0,98 z korekcją IR
Zewnętrzna obudowa Marathon MHB-806/12
Dysk HDD SEAGATE 1 TB SV35.5 dedykowany do CCTV
M2313
Obiektyw Tokina
6-60 mm F1,6
M2311
Obiektyw Tokina 3-8,2 mm
F0,98 z korekcją IR
M5408
Zewnętrzna obudowa
Marathon MHB-806/12
M89265
Dysk HDD SEAGATE 1 TB
dedykowany do CCTV

Monitoring szkoły - kamery IP ACTi.

W nowo wybudowanej szkole średniej w Wielkiej Brytanii zdecydowano się na założenie monitoringu w oparciu o kamery wysokiej rozdzielczości.
Aby uchronić świetnie wyposażone sale, drogi sprzęt komputerowy od aktów wandalizmu zamontowano zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz pomieszczeń kamery ACTi. Monitoring poprawia również bezpieczeństwo uczęszczających tam uczniów.
Funkcja WDR w kamerze pozwala na łatwą identyfikację tablic rejestracyjnych podjeżdżających pod budynek szkoły samochodów w trudnych warunkach oświetleniowych.
Kamera zewnętrzna IP 1,3 Mpix H.264 ACTi TCM-1231Kamera kopułowa 1,3 Mpix H.264 ACTi z IR TCM-3511
Monitoring CCTV w szkole w Nottingham w Wielkiej Brytanii oparto na kamerach IP firmy ACTi.
Do instalacji wewnątrz placówki użyto 15 kamer TCM-3511 K1040 z wbudowanym oświetlaczem podczerwieni, zapewniającym widzialność nawet przy zupełnych ciemnościach. Do wejścia alarmowego podpięte są czujniki otwartych/zamkniętych drzwi do sal naukowych, po nieuprawnionym wtargnięciu do pomieszczenia automatycznie uruchamiana jest rejestracja materiału wideo.

Na zewnątrz założono 7 kamer TCM-1231 K1021. Obraz rejestrowany jest na serwerze za pomocą darmowej aplikacji ACTi NVR Enterprise obsługującej maksymalnie 64 urządzenia IP, co pozwala w przyszłości na rozbudowę systemu. Podgląd monitoringu odbywa się lokalnie oraz przez Internet za pomocą aplikacji klienckiej.

Repeater GSM - bądź legalny i wzmacniaj całe pasmo.

Większość dostępnych na rynku wzmacniaczy GSM nie pracuje w pełnym paśmie.
Dodatkowe pasmo - EGSM - Extended GSM (880-890 MHz, 925-935 MHz) - rozszerza zakres częstotliwości dotychczasowego GSM900 (890-915 MHz, 935-960 MHz).
Instalując wzmacniacz GSM należy sprawdzić, czy pracuje on w paśmie EGSM - w przeciwnym wypadku nie wzmocni on sygnału wielu europejskich operatorów i rozmowy przychodzące i wychodzące na kanałach tego zakresu nie będą nawiązywane.
Antena TRANS-DATA GSM/DCS/UMTS KYZ8,2/9,5Wzmacniacz (repeater)  SIGNAL GSM-305 Rozgałęźnik GSM trójdrożny Antena wewnętrzna TRANS-DATA GSM/DCS/UMTS DW3-AAntena TRANS-DATA GSM/DCS/UMTS KYZ8,2/9,5Antena wewnętrzna TRANS-DATA GSM/DCS/UMTS DW3-B
Przykładowa instalacja wzmacniacza GSM
W celu rozwiązania tego problemu firma DIPOL wprowadziła nowe wzmacniacze GSM, dzięki którym jest wzmacniane całe pasmo EGSM (880-915 MHz, 925-960 MHz).
Wzmacniacze EGSM w ofercie firmy DIPOL:
Wzmacniacz (repeater)  SIGNAL GSM-305
Wzmacniacz (repeater) SIGNAL GSM-505
Wzmacniacz (repeater) SIGNAL GSM-1205
Wzmacniacz Signal GSM-305
A6765
Wzmacniacz Signal GSM-505
A6775
Wzmacniacz Signal GSM-1205
A6785
Wzmacniacze (repeatery) SIGNAL spełniają wymogi normy ETSI 300 609-4 i posiadają opartą na niej deklarację CE. Certyfikat wydano na podstawie badań przeprowadzonych w październiku 2010 r. w Instytucie Łączności w Warszawie. W listopadzie 2010 Centralne Laboratorium Badań Technicznych w Warszawie na zlecenie polskiego Urzędu Komunikacji Elektronicznej (UKE) wykonało powtórne badanie, które potwierdziło spełnianie wymagań ww. normy.

Rumunia.

Malowane cerkwie wpisane na listę UNESCO znajdują się w Mołdawii, w regionie: Arbore, Humor, Moldoviţa, Pătrăuţi, Probota, Suczawie, Voroneţ, Suceviţa.

Wesoły cmentarz znajduje się w miejscowości Săpânţa, w okręgu Marmarosz. O wyjątkowości cmentarza stanowią unikalne kolorowe, drewniane nagrobki, na których wyrzeźbione są scenki z życia pochowanych tam mieszkańców wioski, często opatrzone dowcipnymi wierszykami, mówiącymi o zmarłych lub przyczynach, z powodu których rozstali się z życiem.

Cmentarz zaczął przyjmować obecny wygląd w 1935 roku, kiedy to miejscowy artysta Ioan Patraş po raz pierwszy wykonał "wesołe" epitafium. Obecnie Cimitirul Vesel, z ponad 800 nagrobkami, jest jedną z najpopularniejszych atrakcji turystycznych Rumunii.
Wesoły cmentarz w miejscowości Săpânţa, w okręgu Marmarosz, Rumunia
Freski na zabytkowych cerkwiach - Rumunia
Punkt dostępowy TP-Link  TL-WR743ND  WISP z routerem oraz 4 port. switchem
Transformator wideo Etrix 1VADA-R aktywny odbiornik (wideo, audio, dane)
Uchwyt antenowy murowy UML-38L10Y malowany
Kamera kolorowa u-cam 595 BOX (dzień/noc, 550TVL, Sony EXviewCCD, 0.01 Lux)
Punkt dostępowy
TP-Link TL-WR743ND
N2956
Transformator wideo
(wideo, audio, dane)
M16743
Uchwyt antenowy
UML-38L10Y
E8680
Kamera (dzień/noc, 550TVL
Sony EXviewCCD 0,01 Lux)
M11190
Pisaliśmy w Informatorze:

Rozproszony monitoring sklepów spożywczych. Właściciel sieci niewielkich sklepów spożywczych w Bełchatowie chciał mieć możliwość podglądu ze wszystkich sklepów w biurze. Biuro znajdowało się poza miastem. Dodatkowo inwestorowi zależało na niewygórowanych kosztach całej instalacji przy najwyższej jakości.
Najlepszym rozwiązaniem dostępnym na rynku było zainstalowanie w każdym sklepie rejestratora ULTIMAX 204 M72040 i zdalny...

Miernik Digiair PRO. Miernik Digiair PRO. Miernik Digiar PRO R10510 to urządzenie szwedzkiej produkcji. Przeznaczeniem urządzenia jest pomoc w dokładnym ustawieniu anteny telewizyjnej przy pomiarach sygnałów analogowych i cyfrowych DVB-T - COFDM oraz diagnostyka instalacji. Największą zaletą miernika jest możliwość pomiaru bitowej stopy błędów sygnału cyfrowego (BER), współczynnika błędu modulacji (MER),...
Digiair PRO - Miernik telewizji cyfrowej DVB-T i analogowej
Krótka demonstracja możliwości miernika
Naziemnej Telewizji Cyfrowej DVB-T Digiair PRO R10510
Zasilanie w instalacjach multiswitchowych. Coraz częściej budowane są instalacje multiswitchowe dla kilkuset użytkowników. Poważnym problemem jest zasilanie tych sieci.
Renomowani producenci multiswitchy stosowanych w dużych systemach przewidują kilka sposobów zasilania.
Multiswitche firmy TERRA serii MSR zasilane są z wbudowanego zasilacza, natomiast multiswitche kaskadowe i serii MSV mogą być zasilane z zewnętrznego zasilacza R71465 lub ze wzmacniacza multiswitchy SA-x01 ( R70501, R70901 )...

Spis tematów zawartych w Informatorach